Најдобрите подводни фотографии за 2018 година кои ќе ви го одземат здивот

Подводните фотографии ни отвараат нова димензија на Мајката Земја кој што обично не ја гледаме. Одбележувајќи ја убавината на водите од целиот свет, 7-миот Годишен океанска подводен фото конкурс ги...

10 нови факти кои предизвикуваат неконтролирани „напади“ на изненадување

Дури и ако Илон Маск е во право и сите ние навистина живееме во матрица, тогаш ова е најневеројатната матрица од сите. Инаку, како да се опише фактот дека имплантите...

20 неверојатни фотографии кои докажуваат дека светот секогаш е исполнет со чуда

Дали некогаш сте виделе светлечка ледена пештера или огромен ќуп исполнет со монети од 15-ти век, или пак банкнота од 10 долари која е стара речиси 100 години? Ако одговорот...

100-годишен предизвик: Пред и потоа фотографии кои покажуваат колку се променил светот

Таканаречениот „10-годишен предизвик“ неодамна стана хит на социјалните мрежи и функцинира така што корисниците објавуваат „пред и потоа“ фотографии од 2009 и 2019 година за да ја покажат личната промена...

Туристичка атракција во Дубаи: Со очила за витуелна реалност можете да се чувствувате како орел кој се спушта од кулата Бурџ Калифа

Кулата Бурџ Калифа е висока 830 метри, а орелот кој се спушта кај својот сопственик носи камера, која е поврзана со очилата за виртуелна...

8 рајски хотели во кои би сакале да останете засекогаш

Кога одите на одмор кој сакате да го паметите до крајот на животот треба добро да се организирате. Празниците веќе завршија и сега е одличен период да испланирате каде би...

Еве како би изгледале земјите доколку нивните димензии соодветствуваат на бројот на жители

Од училишните денови сите сме запознаени со стандардната карта на светот. Дали ја замислувавте на поинаков начин? Ако не, тогаш Макс Розер веќе го направил ова за вас. Тој ја...

8 примери кои покажуваат колку е контрастен нашиот свет

Живееме на неверојатна планета со различна клима, природа, луѓе и креации. На пример, територијата на Бангладеш е 118 пати помала од територијата на Русија, а населението е многу поголемо. Сите...

19 места на Земјата кои изгледаат толку неверојатно, што е тешко да се поверува дека постојат

Нашата планета имала милиони години за да ги создаде своите ремек-дела, и се чини дека работела на тоа прилично напорно. Земјата е богата со величествени места - сосема природни или...

19 феноменални нешта кои можат да се најдат само во Исланд

Исланд е остров кој може да се најде во северниот дел на Атлантскиот океан. Иако името на земјата значи земја на мраз, во реалноста природата е разновидна и магична. Но,...

Убавината на „Каската дел Марморе“: Најголемиот вештачки водопад во светот создаден од античките Римјани

Околу 8 километри источно од градот Терни, во регионот на Умбрија во Италија, се наоѓаат прекрасни водопади на три нивоа наречени „Каската дел Марморе“ или „Водопадите Марморе“. Тие некогаш биле...

Ако сте уморни од динамичниот градски живот и од интернетот оваа работно место со плата од 130.000$ е идеално за вас

Мал остров со прекрасен поглед на градот може да биде вашиот нов дом, доколку знаете како да управувате со брод и можете да угостувате одреден број на туристи. Огласот гласи...

15 настани од 2018 година, кои ќе бидат вклучени во историските хроники на XXI век

Пред неколку денови, светот го премина прагот на 2019 година, оставајќи ја зад себе 2018 година. Како ќе се сеќаваме на изминатата година и што ќе биде напишано за неа...

16 фотографии кои изгледаат како фотошоп, но всушност се апсолутно вистинити

Фотошоп - програма со голем потенцијал кој целосно може да го промени секој објект или личност. Сепак, има нешто понапредно, способно да создаде нешто за кое човекот никогаш не сонувал....

10 докази дека Шведска се состои целосно од неверојатни работи

Швеѓаните се неверојатни: тие јадат пица со банани, живеат според законот на Јанте и повторно го градат истиот хотел секоја година. Пред да ја прочитате статијата и да научите многу...

Човек тргнал по „скратен пат“ предложен од Гугл Мапс и добил лекција и авантура која ќе ја памети за цел живот

Мапите на Google се, без сомнение, неверојатно корисна алатка. Може да ве одведе во ресторанот во центарот каде што ве чекаат вашите пријатели, да ви посочат каде се наоѓа вашиот...

Москва изгледа како бајка за време на новогодишните празници

Москва е еден од најубавите градови во светот, а за време на новогодишните празници станува и еден од најмагичните градови. Кристина Макева фотографка од Москва ја преточи убавината на нејзиниот...

Најголемиот жолт дијамант во Северна Америка е откриен во рудник во Канада

Најголемиот досега пронајден жолт дијамант во Северна Америка е откриен во рудник во Канада. Жолтиот дијамант тежи 522 карати, со димензии 33,74 x 54,56 мм во суровата форма. Тој бил...

Новогодишната магија во метрополите ширум светот (20 фотографии)

За денеска ви направивме избор од некои повпечатливо украсени градови во престер на новогодишните празници. За крај го имате и Скопје, чисто за споредба. Ви се допаѓа ли декорацијата на...

10 навидум обични работи поради кои ќе завршите во затвор во некои држави

Кога планирате одмор, неопходно е да дознаете повеќе за локалните закони кои можат да бидат навистина груби, дури и кога тие се применуваат за странските туристи. Во некои земји, можно...

Што се наоѓа на врвот од пирамидите? Што е тоа „вулкански леб“?: Дознајте ги овие и други 12 интересни факти кои ќе ви ја задоволат љубопитноста

Во светот постојано се откриваат нови нешта, така што не е ни чудно што книгите по историја и географија ни изгледаат недовршени. Процесот на барање на одговори ја зголемува енергијата...

Еве како ќе изгледа најновиот облакодер во Лондон, наречен „Лале“, кој ќе нуди прошетки во стаклени кабини

Зградата наречена „Лале“ ќе стане втора највисока во Лондон зад „The Shard“ и ќе има 12-катна „пупка“ на врвот од бетонскиот дел висок 240 метри, со платформи за набљудување на...

Рајско место за одмор на Малдивите, кое ќе биде ваше по цена од 50.000 долари НА ДЕН!

Мурака е едно од најлуксузните и најскапите места за одмор на планетата, а што нудат за 50.000 долари на ден, ви прикажуваме во...

Необичниот живот на луѓето во „облачниот дел од светот“, Фарските Острови, каде има само 3 семафори

Фарските Острови се невообичаена земја која се губи некаде на пат од Норвешка до Исланд. Оваа територија има многу интересно име, буквалниот превод е „Овчи острови“. Животот тука не е...

13 причини зошто Австралија го прави овој свет посебно место

Дали сакате да одите на место каде што има блескави инсекти, наместо снег на Божиќ, и птици кои имитираат кучиња, па дури и ги пеат вашите омилени песни? Сѐ што...

20 неверојатни пејсажи, кои изгледаат како да се фотографирани на друга планета

Според научниците, на Земјата има 12 пати повеќе дрва отколку ѕвезди на Млечниот Пат. Затоа, не е ни чудно што природата на нашата планета понекогаш создава ремек-дела кои се толку...

Одмор од соништата, идеален за одржување на ментална хигиена

Базенот се наоѓа на швајцарските Алпи, во хотел-вилата „Хонег“. Освен одржување на ваков начин, за менталната хигиена се важни и неколку други работи за кои можете да прочитате во продолжение....

8 неочекувани правила кои треба да ги следиме кога се храниме во друга држава

Дали знаевте дека некои основни правила и традиции за кои сметаме дека се нормални можеби се забранети или се гледаат како навреда во некои земји? За нас е сосема во...

10 прекрасни аеродроми на кои би биле среќни да останете доколку ви го одложат летот

Скоро секој од нас барем еднаш бил или ќе биде измачуван од бескрајно чекање на лет кој доцни. Сепак, не се сите аеродроми „досадни“, некои од нив пружаат поголема авантура...

Оазата Дүнхуаң во Кина создадена пред 4000 години (15 слики)

Оазата се наоѓа на работ на пустината Гоби, а од античките времиња служела како порта на позатиот кинески Пат на свилата. Во подножјето на огромна песочна дина има големо езеро...

+