Дури и ако Илон Маск е во право и сите ние навистина живееме во матрица, тогаш ова е најневеројатната матрица од сите.

Инаку, како да се опише фактот дека имплантите за гради запираат куршуми, постои мед кој предизвикува халуцинации и статуетката „Оскар“ се сместува во тоалетот? Нашиот свет може да биде навистина неверојатен и чуден и можете сами да се уверите во тоа.

1. Нервните клетки не само што умираат, туку постојано се обновуваат, формирајќи нови врски

Спротивно на популарното верување, невроните не можат да умрат од стрес или преоптоварување. Обично тие умираат од недостатоци на хранливи материи, акумулација на токсини и недостаток на кислород. Лекарства, силното кафе и чај, тутунот, алкохолот, прекумерниот физички напор и болести придонесуваат за ова. Како што велат научниците, за да се спасат невроните, доволно е да се научи нешто ново и да се помине повеќе време со најблиските.

2. Во Њуфаундленд (Канада), ледените брегови собираат за да можат да се прават пијалоци од нив

Сантите мраз од брегот на Њуфаундленд се стари повеќе од 10 илјади години. Во прилог на фактот дека ледените брегови се главната туристичка атракција овде, од нив исто така се прави вотка наречена Iceberg Vodka од овој мраз. И бидејќи се топи вода, која е стара неколку илјади години, производот е неверојатно чист. За производство се зема само еден леден брег годишно.

3. Имплантите за гради можат да запрат куршум

Ова се случи со една американка по име Лидија Каранс во 2010 година. Кога била застрелана со пиштол, солениот раствор во имплантот го запрел куршумот и ѝ го спасил животот. Подоцна, научниците дознале дека нормалниот имплант со сол може да го забави куршум од најмалку 20%, а силиконот – за 31%.

4. Еве како изгледа празен Боинг 787, кој се смета за вистинско уметничко дело.

Тој е еден од најнапредните и најбезбедни типови на комерцијални авиони. Светлата внатре можат да имитираат дневна светлина, спокојно ноќно небо, или огнени бои на зајдисонце. Во прозорците е инсталирано паметно стакло, преку кое сонцето не заслепува, а пејзажите изгледаат исто како и во шарени списанија.

5. Монт Еверест е покриен со измет – буквално

И покрај фактот што Еверест беше освоен од илјадници луѓе, па дури и Интернетот е спроведен на врвот, нема тоалети. Ова значи дека луѓето треба да ги извршат физиолошките потреби на планината. И бидејќи е многу студено таму, отпадот не се раствора и ќе остане таму додека не се промени климата. Поради тоа, многу планинари ја нарекуваат планината „фекална бомба“.

6. Некои видови на мед предизвикуваат халуцинации

Непалскиот црвен мед е толку ценет што неговите ловци ги надминуваат опасните планински патишта и се подготвени да бегаат од рој злобни пчели за да го добијат. Таквиот мед се собира само во пролет, бидејќи во овој момент во цвеќето се присутни посебни токсини, од кои некои преку поленот влегуваат во медот. Непалците користат мали дози на медот како антисептик, помош при кашлица или за ослободување од болка, но не и како халуциноген и забава. Таквиот мед чини 100 долари за 100 гр.

7. Кејт Винслет својата статуетка од Оскарите ја чува во тоалетот

Актерката призна дека секој што доаѓа во нејзината куќа навистина сака да ја види статуетката што ја добила за филмот „Читач“. Затоа, Кејт ја ставила во бањата, како „јавното место во куќата“.

8. Бувот во Хари Потер, Хедвиг е именуван по патронот на сирачиња и напуштени деца

Хедвига (1174-1243) е жена која, преживувајќи ја смртта на седумте деца и нејзиниот сопруг, основа манастир, а сите монахињи од овој манастир работат во сиропиталишта. Потоа, таа била прогласена за светец-заштитник на сите сирачиња. Според Џоан Роулинг, смртта на бувот во книгата го симболизира губењето на безбедноста (како загуба на патронот) и крајот на детството за Хари Потер.

9. Глобалното затоплување ги намали цените на некои производи

И покрај фактот дека глобалното затоплување е исклучително негативно за нашата планета, овој проблем исто така има свои позитивни аспекти. На пример, поради фактот што се стопиле поголемиот дел од глечерите, се отворила нова навигација по должината на Северното Море, што ја намалила цената на стоките и храната во многу земји.

10. Кога научниците прв пат го виделе „Платипусот“ мислеле дека тоа е некаква шега.

Платипусите се чудни животни. Тие живеат во јами, лежат јајца, имаат клун на патка, опашка на дабар, тело на видра, и тие се исто така отровни. Затоа кога прв пат во Англија им бил однесен препариран примерок научниците мислеле дека некој се шегува и намерно го залепил така животното. Дури 100 години подоцна откако успеале да видат живи примероци научниците признале дека се работи за нов вид.

Сподели на Facebook
пати видено