„Аби живее во него“: Трогателен момент кога татко го слуша срцето на неговата мртва ќерка во градите на друг човек

Бил Конер возел со велосипедот над 2.200 километри од неговиот дом во Винсконсин до Батон Руж, Луизијана, за средбата со човекот кој го добил срцето на неговата ќерка, на денот на татковците.

Првите чекори на слобода, без окови, на индискиот слон по повеќе од 50 години страдање во хиндуистички храм

Слонот Гајрај служел како туристичка атракција во хиндуистички храм во Индија цели 50 години пред да биде ослободен. Гајрај страдал од болни апсцеси и делумно слепило пред да биде спасен. Исто така врвовите на неговите две коски биле грубо исечени.

Гест кој разнежнува: Мики Маус го израдува глувото дете откако му се обрати на знаковен јазик

Маскотата од цртаниот лик Мики Маус во Дизниленд, можеби не зборува многу, но сигурно има многу работи за кажување на одредени млади посетители. Тоа го откри едно мало момченце додека со неговите родители било на посета во еден од рестораните во Дизниленд, Флорида.

Откако лекарите и кажале дека никогаш нема да забремени и ѝ откриле проблем со дебелото црево, се случило нешто неверојатно

Сара Флечер го посетила лекарот откако забележала дека имала „оток“ во нејзиниот стомак. И лекарот и Сара мислеле дека се работи за проблеми со дебелото црево, затоа што таа претходно боледувала од анорексија и булимија.

Симпатична идеја: Болница организира дипломски церемонии за предвремено родените бебиња кои заминуваат од интензивна нега

Во Регионалниот медицински центар CaroMont во Северна Каролина, се реализираат специјални мини-церемонии за да се прослави животот на предвремено родените бебиња. Тие добиваат капа за дипломирање и портрет.

10 смешни и необични факти за мачките и како тие влијаеле врз животите на луѓето

Без разлика дали сакате мачки или не, овие животни нудат интересни примери за тоа каква улога може да има домашниот миленик во животот на луѓето. Овие интересни факти за крзнените животни ќе Ве натераат да се запрашате, што се може да направи Вашиот миленик.

Сообраќајката на автопатот и огромната колона не се никаков проблем за бендот

Животот е убав и премногу краток за да го трошите во непотребно нервирање за ситуации во кои ништо не можете да промените.

„Нашата љубов можеби ќе гори кратко, но ќе гори силно“: Приказната за 22-годишната девојка со смртоносен рак, која се омажи за најдобриот пријател

Јоланда Бламирес од Мелбурн се венчала со Нејтан затоа што знае дека тие нема да ја дочекаат староста заедно. Јоланда и Нејтан се запознале во 2013 година на Универзитетот Монаш и во рок од неколку недели станале најдобри пријатели. Откако повеќе од 2 години гледале филмови и јаделе пица заедно во мај 2015 година решиле да си ги откријат вистинските чувства. Но 6 месеци подоцна нивните соништа биле уништени.

Мало момче не сака да го напушти своето помало братче откако биле оставени од нивната мајка

Две-месечно бебе и неговиот постар 6-годишен брат биле оставени од нивната мајка пред црква во Ханои, Виентам. Жената му кажала на постариот син да ја чекаат пред црквата додека таа точи бензин и повеќе не се вратила. Жителите останале во шок кога забележале мало бебе во гајба за пиво и 6-годишно момче кое плаче до него.

Жена побарала помош на интернет за да може да ги дешифрира последните зборови на нејзината мајка

Жена која што на „Редит“ е потпишана како Бриџит постирала видео без звук на Редит и побарала помош од корисниците доколку можат да ги дешифрираат зборовите на нејзината мајка, која што починала. Таа го снимила видеото пред три години и случајно го пронашла сега, но забележала дека од некоја причина видеото нема звук.

Херојското дело на еден полицаец од Чикаго! Секоја чест за ваквите хумани луѓе!

Кучето сакало да се напие вода од езерцето во паркот, но се лизнало и паднало во езерото. Кога полицаецот го забележа, веднаш стапи во акција.

После 187 денови во болница и ново срце, 5-годишниот Ари дозна дека ќе си оди дома

Иако докторите му рекле дека ќе седи во болницата уште неколку месеци, сепак неговата состојба се подобрила. Ова е моментот кога родителите му соопштуваат дека ќе си оди дома за 2 дена. Позитив на денот!

Малиот откри дека има супер моќ

Штом ќе ги рашири рацете и ќе покаже со прстите на двете страни, вратата се отвора.

„Среќен сум за прв пат во животот!“: Момчето кое што сакало да се самоубие поради тоа што било нарекувано „вонземјанин“ конечно го отстрани белегот

Рори МекГури од Шкотска е роден со редок вид на белег на горната усна. Тој бил константно исмејуван и малтертиран од децата кои го нарекувале „вонземјанин“ и „виршла“. Рори размислувал и да се самоубие затоа што не гледал излез.

„Сакам да танцувам со дамите“: Тинејџер се разигра во болничкиот кревет по успешната трансплантација на срце

16-годишниот Амари Хал од Мериленд е роден со синдром на хипопластично лево срце. Тој конечно успеал да добие ново срце, откако чекал неколку месеци за трансплантација. 6 дена по операцијата Амари игра во болничкиот кревет, што ги разнежи срцата на болничкиот персонал, неговото семејство а подоцна и целиот свет. Амар вели: „Сакам да танцувам со дамите.“

Двајца млади херои спасиле куче прекриено со катран. Погледнете го како изгледа сега!

Две момчиња оделе по улиците на Ланус, Аргентина, кога забележале нешто ужасно, куче прекриено со катран. Не се знае дали кутрето само паднало во катранот или било фрлено во него, но едно било сигурно, на кучето му требало веднаш помош за да може да преживее. Сличен ваков херојски чин беше забележан пред некој период.

Орли грабнале бебе-јастреб за да го изедат, но се предомислиле па решиле да го посвојат

Семејство на Белоглави орли во Канада му посакаа добредојде на новиот член во семејството, мал јастреб. На птицата очигледно и се допаѓа нејзиниот нов живот како орел, затоа што неговите нови родители го третираат како свое и му даваат подеднакво храна како и на своите малечки.

Иако родителите се противеле, сепак лекарите со помош на судот сакале да го исклучат бебето од апарати. Тогаш се случи ЧУДО!

Чарли Гард е 10-месечно бебе кое во живот го одржуваат апарати во болницата. Лекарите сакаат да го исклучат детето од апаратите, но родителите тврдат дека е потребно понатамошно лекување. Британскиот суд се согласил со лекарите и како една од причините наведени била дека бебето „не можело да ги отвори очите, или пак да гледа“.

Последната прегратка: Родители се збогуваат од нивниот син, кој ќе биде донатор на 6 органи, откако ќе биде исклучен од апаратите

22-годишниот Џејден Вакер настрадал откако бил нападнат со еден удар од непознат човек во Мелбурн, на 6ти мај. Неговите родители сега водат кампања против ваквите кукавички напади. Кога мајката на Џејден, Хејди и неговиот татко Џон, пристигнале во болницата очекувале да го видат нивниот син со модринки и малку крв, но тој немал ниту една […]

Горештина во Индија: Хуманиот човек си го ризикуваше животот за да и даде вода на една од најсмртоносните змии во светот

На видеото се гледа како еден љубител на животни го ризикува својот живот за да и даде вода на жедната кобра. Работници од Гоа, Индија ја забележале дехидрираната кобра на едно дрво во близина на бара и веднаш тргнале да бараат помош. Тие се јавиле во здружение за заштита на животни кои што испратиле тим. Човекот по име Сингх ја симнал змијата од дрвото, за подоцна да и даде вода. Едно каснување од кралска кобра може да убие и слон.

Фатени на дело: Постарото братче му помага на помалото да избега од „затворот“

Снимката од безбедносната камера и досетливоста на малите палавковци ги изненадила родителите, па ја споделија на интернет.

Тажната приказна за малото куче кое цели три години на истото место ја чека сопственичката да се врати

Оваа мало кученце седи пред домот на неговата сопственичка, веќе три години и чека таа да се врати. Сопственичката била постара жена од Јужна Кореја и сега се наоѓа во дом за стари лица, затоа што има деменција. Жената го посвоила кучето откако го нашла на улица и му го дала името Фу Ши. Тие живееле среќно се додека сопственичката не доживеала мозочен удар, што резултирало до деменција.

Да ги научиме децата да бидат луѓе пред сѐ!

Кратко видео со многу силна порака. Погледнете, размислете и споделете!

Бебето прв пат рече „мама“ и набрзо зажали за тоа

Мајката од пусти мерак, заборави дека бебето е многу малечко :). Позитив на денот!

Камионџијата кој спаси куп човечки животи во Кина

Не носат сите херои наметки, некои возат камиони!

Позитив на денот: Бебето се маѓепса од песната на неговата мајка

Малата Џулиет има само 5 месеци а веќе сфати колку е убав животот кога е исполнет со љубов.

Кира, загрозениот вид горила успешно се породи, благодарение на помошта од група гинеколози

Кира е 17-годишна горила од зоолошката градина во Филаделфија. Таа требала да се породи, но вработените во зоолошката забележале дека се мачи и дека нешто не е во ред. Од зоолошката викнале тим на ветеринари, а потоа и гинеколози, кои иако се навикнати да работат со луѓе, успеале во целта приказната да добие среќен крај. Кира родила здраво младенче и сега се неразделни.

Нема повеќе крв, прашина и солзи за оваа дете! Како живее момчето кое стана симбол на борбата во Алепо, откако неговата куќа беше бомбардирана?

Морбидна фотографија од мало момче облиено со крв по напад во Алепо го вџаши светот. Фотографијата од Омран Дакнеш стана симбол за ужасот низ кој поминуваат децата од Сирија. Во јавноста излегоа фотографии од Омран кој конечно повторно е среќно и здраво дете.

Овој уметник докажа дека хендикепот не е ограничување преку неговите неверојатно реалистични уметнички слики

Запознајте го Ракан Абдулазиз Курди, од Саудиска Арабија кој е роден со хендикеп. Но неговиот хендикеп не му претставувал пречка за да си ги оствари соништата. Ракан дипломирал на факултет и сега е успешен сликар и графички дизајнер. И да, тој исто така е и среќно оженет! Ракан ја шири пораката дека хендикепот не е ограничување и преку неговите дела го докажува тоа!

Кога девојката дојде на аеродром да го пречека својот дечко, после 8 месеци, непознати луѓе почнаа да ѝ даваат рози

Изненадувањето не престана овде, туку продолжи и откако се појави нејзиниот дечко, кој работи во американското воено воздухопловство.