Еден обичен зимски ден во едно руско село

Човеков реши да отиде до градот да заврши некоја работа додека уште е ден.

Прекрасна медуза снимена на дното на океанот

Океанот крие многу тајни, а научниците кои го истражуваат велат дека помалку знаеме за длабочините на океаните отколку за Вселената.

Јапонска зимска идила: Мирен живот со многу снег (17 фото)

Кинескиот фотограф Јинг Ји ги посетил јапонските градови од северниот дел на земјата во зима. Овие области понекогаш се отсечени од цивилизацијата поради обилните снежни врнежи. Уживајте во оваа прекрасна зимска атмосфера и во прекрасната заспана природа.

Непознат оддалечен јапонски остров е на врвот на листата на топ 10 туристички дестинации за 2018

Јапонскиот остров е на врвот на годинешните „TripAdvisor Travellers’ Choice“ награди за „Дестинација во подем“, врз основа на позитивни повратни информации од патниците и зголемен интерес за резервации. За инспирација за вашето следно патување, скролајте надолу за да ги видите првите 10 најпопуларни дестинации за патување во светот и во Европа.

Целиот океан замрзнал во заливот Кејп Код во Масачусетс, САД

Постарите жители на местото велат дека ова се случува еднаш на 50 години. Во продолжение имате две видеа, едно обично и едно од дрон.

Во Аргентина сега е лето (24 фото)

Влеговме во вториот месец од зимата. На нашите улици не е многу пријатно да се шета поради комбинацијата студ-магла-пм10, но во Аргентина е топло и сончево. Температурата во овие месеци во Аргентина се движи од 9 степени на југ до 27 степени на север. Но некои денови доаѓа и до 45 степени. Илјадници локални жители […]

10 прекрасни и бизарни чуда на природата

Секој агол на нашата планета е преполн со неверојатни природни формации. Некои, како Аурора Бореалис, се добро познати. Други лежат неоткриени и чекаат во внатрешноста на дождовните шуми и океаните.

Исланд стана првата земја во светот каде што е нелегално да им се плаќа на мажите повеќе од жените

Исланд стана првата земја во светот која ја спроведува еднаквата плата меѓу мажите и жените. Легислативата, која стапи на сила на 1 јануари 2018 година, значи дека поголемите фирми ќе мора да докажат дека нивниот машки персонал не е платен повеќе од нивните вработени жени, или да се соочат со парични казни.

12 возбудливи рути по кои секое патување е незаборавно искуство

Дали сакате авантури? На овие интересни и возбудливи места ќе можете да го почувствувате адреналинот и возбудата! Без разлика дали се работи за воздушен, патен или железнички сообраќај, забавата е загарантирана!

Авантуристов ја поминал пеш цела Америка, цели 5000 км, од Канада до Мексико и снимал по 1 секунда секој ден

Видеото трае 4 минути а е составено од дневните видеа од по 1 секунда.

Силни моменти (49 фото)

Нова колекција фотографии кои нема да ве остават рамнодушни!

Замокот Елц: Величествен споменик кој е во сопственост на истото семејство 800 години

Замокот Елц е величествен замок кој се наоѓа на врвот на карпа во малата шумска долина во Германија. Без разлика дали станува збор за среќа или стратегија замокот е поштеден од раздорот на војната. Покрај извонредниот изглед, уште еден интересен факт за овој замок е тоа што тој е во сопственост на истото семејство повеќе 800 години.

Прошетка до Петра, пустинската оаза која што била напуштена пред 1.500 години

Петра некогаш бил раздвижен град во јужната пустина на Јордан во близина на градот Вади Муса. Основан околу 312 п.н.е., градот бил населен од Набатејците, кои го нарекувале Ракму. Набатејците биле номадски Арапи кои помогнале да се воспостави Петра како важна точка за застанување и тргување низ добро познатите трговски патишта и каравани кои носеле […]

Добредојдовте во најмалиот хотел во светот! Цената е 75 долари од ноќ, се чекирате во блиската пештера, а потоа можете да се раскомотите во оваа Буба

Нормално е гостите во хотелите да сакаат голема соба. Но, патниците се собираат во еден хотел во Шубак, Јордан, токму поради тоа што има една и единствена просторија која е апсолутно мала. Толку мала што, всушност, сопственикот, Мухамед Ал Малахим, тврди дека е тоа најмалиот хотел во светот.

Ледениот хотел во Шведска се надградува на годишно ниво од 1989 година, а оваа година се употребени 30.000 кубни метри снег и мраз

Најновата верзија на Ледениот хотел во Шведска повторно е отворен за зимската сезона. Секоја година од 1989 година, хотелот се надградува во селото Јукашјарви, 200 километри северно од Арктичкиот круг и веднаш до брегот на реката Торне. Ова е најновата 28-ма верзија од хотелот.

Знаеш дека е студено, кога и брановите на езерото ќе почнат да замрзнуваат

Оваа необична зимска убавина е снимена на брегот на Бајкалското езеро, најдлабокото езеро во светот, кое се наоѓа во Сибир, Русија.

Најстрмната железница во светот ве носи во швајцарското планинско село Стос на Алпите

Кабините се специјално дизајнирани во форма на цилиндри кои ротираат, за вие да седите исправени, додека возот е под агол од 48 степени, а моќните мотори со сајли ве влечат нагоре цели 750 метри.

Колку убава може да биде зимата (55 фото)

Во исчекување на снег кој ќе заврне и ќе остане барем неколку дена, ќе си уживаме во фотографиите од другите делови од светот ;).

Нема невозможни работи за Кинезите: Прекрасен луксузен хотел на запуштено и необично место во околината на Шангај

Кинезите уште еднаш докажаа дека чудата се возможни ако имаш визија, ако работиш напорно и ако имаш многу пари. Ова е хотелот Сонгџианг Интерконтинентал, кој е во завршна фаза, а подолу имате и фотографија како изгледаше теренот пред почетокот на градбата во 2012 година.

Пејзажите направени од љубов, самоук фотограф, авантурист и студент од Германија (25 фото)

Марсел Сиберт не користи Фотошоп, а сепак неговите фотографии изгледаат како да се од соништата. Ова е талент!

Уживајте во смирувачките пејзажи на финскиот патник и фотограф Јани Лаксо

Јани Лаксо е талентиран фотограф, патник и уметник од Хелсинки, Финска. Јани патува во природа и прави неверојатни пејзажи.

Декорирање на Новозеландски начин: Огради украсени со градници, велосипеди и секаков вид на отпад

Новозеланѓаните имаат единствен начин за ослободување од ѓубрето…го закачуваат на огради. Градници, чизми, четки за заби, велосипеди, сето она што го „поминало“ својот животен век, тие го закачуваат на оградите покрај патот.

Шенонсо: Замокот на дамите, изграден над река во мало француско село

Замокот Шенонсо кој се наоѓа во близина на малото село Шенонсо во Франција, е еден од најпознатите замоци на долината на Лоара. Тој е особено посебен поради тоа што е изграден над реката Шер, која во сончевите денови е толку мирна што наликува на езеро. Втората работа поради која е познат овој замок е тоа […]

3 Сонца: Редок природен феномен во Швајцарија

Скијач-турист на швајцарските Алпи го сними атмосферскиот оптички феномен, кој што народски се вика лажно сонце и најдобро се забележува кога сонцето е во близина на хоризонтот.

Приказната за замокот Усе, кој бил инспирација за бајката „Заспаната убавица“

Вгнезден на работ на шумата Шинон и со поглед на бреговите на реката Индре, во француската комуна на Ригниј-Усе, се наоѓа замокот Усе. Замокот првично бил изграден во 11-тиот век како тврдина, но со текот на времето се развивал за да стане скапоцен камен од ренесансната архитектура, а подоцна станал прекрасен станбен дом. Во замокот […]

Чудесниот извор на реката Цетина во Хрватска

Уметничко ремек дело на природата. Изворот ме многу мал по површина, но длабок е дури 150 метри. Реката е долга 105 километри и се влева во Јадранското море.

Убавините на Канада преку 30 прекрасни фотографии

Вилијам Хед е фотограф кој е импресиониран од канадските карпести планини, езера и паркови. Сета таа убавина тој ќе ви ја пренесе преку своите дела.

Како е уреден еден традиционален јапонски дом?

Да се живее во стара јапонска куќа е незаборавно искуство. Сè е согласно со традициите: генкан, васитцу, фусума, шоји, татами, забутон, футон, осире. Има дури и камидана. Јапонската култура е прилично различна од останатите и затоа вреди да се види како изгледа и функционира, еден традиционален јапонски дом на островот Изу-Ошима, изграден пред 120 години.

Монте Кали: Планината од готварска сол

Монте Кали е невообичаено обележје во малиот град Херингер во источен Хесен, Германија. Овој голем рид не содржи ништо друго освен натриум хлорид или обична готварска сол, што е нус-производ на ископувањето на калиумски ѓубрива.

Баткава знае да лета, а и неговиот камерман е талентиран исто така

Да бидеме искрени, секој од нас сонувал да лета барем еднаш во животот. Параглајдерот Жан-Батист Шандалиер ни покажува како тоа чувство може да изгледа во реалниот живот. Повелете на една прошетка со параглајдер низ светот, од француските Алпи до брегот на Јужна Африка.

+