Необичниот живот на луѓето во „облачниот дел од светот“, Фарските Острови, каде има само 3 семафори

Фарските Острови се невообичаена земја која се губи некаде на пат од Норвешка до Исланд. Оваа територија има многу интересно име, буквалниот превод е „Овчи острови“. Животот тука не е сличен со дневната рутина во другите држави и е неверојатен на свој начин.

13 причини зошто Австралија го прави овој свет посебно место

Дали сакате да одите на место каде што има блескави инсекти, наместо снег на Божиќ, и птици кои имитираат кучиња, па дури и ги пеат вашите омилени песни? Сѐ што ви треба е виза и авионски билет за Австралија!

20 неверојатни пејсажи, кои изгледаат како да се фотографирани на друга планета

Според научниците, на Земјата има 12 пати повеќе дрва отколку ѕвезди на Млечниот Пат. Затоа, не е ни чудно што природата на нашата планета понекогаш создава ремек-дела кои се толку уникатни што изгледаат дека се нереални додека не ги видиме со свои очи.

Одмор од соништата, идеален за одржување на ментална хигиена

Базенот се наоѓа на швајцарските Алпи, во хотел-вилата „Хонег“. Освен одржување на ваков начин, за менталната хигиена се важни и неколку други работи за кои можете да прочитате во продолжение. Секој поединец може многу да си помогне при психички тешкотии. Многу студенти во текот на студирањето се соочуваат со тешки периоди, предизвикани што поради испитите […]

8 неочекувани правила кои треба да ги следиме кога се храниме во друга држава

Дали знаевте дека некои основни правила и традиции за кои сметаме дека се нормални можеби се забранети или се гледаат како навреда во некои земји? За нас е сосема во ред да си ја посолиме храната и никогаш нема да помислиме дека ова е навредливо во некоја друга земја. Откривме некои навистина чудни и необични традиции за време на оброк, со кои секој од нас би можел да се соочи додека е во странство.

10 прекрасни аеродроми на кои би биле среќни да останете доколку ви го одложат летот

Скоро секој од нас барем еднаш бил или ќе биде измачуван од бескрајно чекање на лет кој доцни. Сепак, не се сите аеродроми „досадни“, некои од нив пружаат поголема авантура од самиот лет.

Оазата Дүнхуаң во Кина создадена пред 4000 години (15 слики)

Оазата се наоѓа на работ на пустината Гоби, а од античките времиња служела како порта на позатиот кинески Пат на свилата. Во подножјето на огромна песочна дина има големо езеро во облик на полумесечина и неколку згради. Оазата Дунхуан се сметала за едно од главните места за одмор за караваните по долгото патување по жешкиот […]

19 фотографии кои покажуваат колку е моќна природа

Природата е разновидна и може да се однесува на различни начини кои не оставаат без зборови. Може да станува збор за нешто големо како бура или ураган, или нешто едноставно како растение кое расте низ бетон за да не изненади. Таа може да создаде и да уништи и во секој случај е огромна и впечатлива сила.

30 работи што докажуваат дека Јапонија живее во 3018 година

Јапонија отсекогаш била пример кој треба да се следи за остатокот од светот кога станува збор за развојот, иновациите и услугата. Секогаш кога некој ќе пристигне во Јапонија има нешто што ќе го зачуди. Роботи работат како хотелски персонал, има вработени во лифтови и продавници без нив, паркинзи за чадори и најлуда храна. Ова се само неколку работи кои прават посетителите на Јапонија да кажат: „Го сакам ова и во мојата држава!“

Започна најголемото чистење на океанот со систем вреден над 20 милиони долари

Во Тихиот океан се одвива најголемото чистење со цел да се соберат до 70.000 килограми ѓубре во првата година и евентуално да се исчисти и Големиот Пацифички отпад.

Интересни историски фотографии кои го покажуваат „необичниот“ живот во минатото

Стари фотографии се извонредни затоа што тие овозможуваат да допреме во нашата историја, да научиме како живееле и што правеле луѓето во минатото.

26 факти кои докажуваат дека знаеме многу малку работи за светот околу нас

На сите ни е кажано во детството дека она што е родено на Земјата мора еден ден да умре. Но, дали знаевте дека постои медуза која е бесмртна? Постојат повеќе работи во светот кои не сме ги знаеле. Колку повеќе учиме, толку повеќе сфаќаме колку малку знаеме за светот околу нас.

Бесконечен џакузи-базен со восхитувачки поглед

Совршено место за бегство од динамичното секојдневие на неколку дена.

8 природни феномени кои докажуваат дека природата прави најдобри магионичарски трикови

Дури и ако сте добри во физика и ја знаете природата на различните феномени, едноставно нема да можете да си помогнете да бидете изненадени од тоа колку се импресивни овие природни феномени.

Синиот остров на Бахамите е идеално место за вас, само соберете 100 милиони евра и ќе живеете во рајот

Како што вели нашиот Итар Пејо, таман ќе почнам да штедам за ваков остров, те чорапите ќе ми се скинат, те баничка ќе ми се пријаде… Она што не се спомнува во видеото е дека овој остров имал поинакво име. Островот бил познат како „Норманс Кеј“ и бил во сопственост на Карлос Ледер Ривас, еден […]

13 „ТОГАШ и СЕГА“ фотографии на познати градови кои покажуваат колку се промениле

Светот се менува секоја минута, иако понекогаш е тешко да се забележи. Глобализацијата е движечка сила која стои зад модерното време. Некои од најпознатите светски градови драстично се сменија во текот на децениите. На пример, пред скоро 30 години, Дубаи беше само мало гратче во пустината, а денес е еден од најпрогресивните градови во светот.

15 фотографии кои покажуваат колку се променил нашиот свет во последните 50 години

Светот еволуираше премногу во изминатите 50 години. Технологијата и социјалните медиуми одиграа огромна улога во прогресијата на општеството. Луѓето ги менуваа своите начини на размислување, станаа потолерантни, а во исто време, побезгрижни и екстровертни. Меѓутоа, постојат неколку работи кои секогаш ќе ни недостасуваат, на пример, едноставноста на животот во тоа време. 1. Паровите на плажа […]

20 фасцинантни базени од ширум светот

Одличен избор на фотографии од неверојатни места за капење и базени.

Секојдневниот живот во Куба овие денови, преку 38 фотографии

Фотографиите се направени од најпознатите светски новински фотографи на почетокот на август 2018.

11 „новородени“ острови, кои јасно покажуваат дека нашата планета постојано се менува

Природата не е статична, таа постојано се менува. Мислиме дека сѐ е одамна откриено, но благодарение на вулканите во светот се појавуваат нови острови. И луѓето самите ѝ помагаат на природата од време на време и градат острови со свои раце – точно, ова не секогаш е во корист на нашата планета.

Чудесната убавина на цвеќињата, преку објективот на Ања Стребер (25 фото)

Ања Стребер е талентиран фотограф и голема љубителка на природата која живее во Германија и Израел. Ања е специјалистка за макро фотографија. Уживајте во нејзините спектакуларни фотографии од цвеќиња.

Чудесната природа до која сѐ уште не успеала да допре модерната цивилизација (21 слика)

Дела на авантуристот и форограф Метју Маса.

Бајковидните фотографии на Марсел Сиберт (25 слики)

Марсел Сиберт е талентиран германски фотограф кој ужива голема слава на Инстагам. 

13 неверојатни локации за кои знаат малку луѓе, но вреди да се посетат

Секој град има „класичен“ список на знаменитости што ги посетуваат сите туристи: главната катедрала, најголемиот плоштад и други работи во центарот на градот. Но, понекогаш, повеќето невообичаени работи можат да се најдат во предградието на градот.

20 хотели од соништата каде што секој би сакал да престојува

Дали знаете дека првиот хотел во светот бил основан во 705 година? Нишијама Онсен Кеиункан се наоѓа во Јаманаши, Јапонија функционира повеќе од 1.300 години, па дури успеал да влезе и во Гинисовата книга на рекорди како најстар хотел во светот. Од тоа време, хотели од сите видови беа отворени низ целиот свет, а многу од нив се навистина неверојатни места со своја уникатна атмосфера.

Долината во Индија каде што мостовите дишат

Мостовите во индиското село Нонгриат личат како да се од филм со Индијана Џонс, направени од гранките на живи дрвја. Локалните жители стотици години вака ги градат мостовите. Со помош на жица и исушени гранки, тие им го определуваат патот на новите гранки од дрвјата и така ги одржуваат воите мостови во живот. Некои од […]

Мистичните фотографии од патувањата на Лео Томас (25 слики)

Младиот и талентиран германски фотографи и авантурист патува низ целиот свет во потрага по мистичната природа и урбаните пејзажи. Уживајте!

Како навистина изгледаат местата за „екстремни“ фотосесии

Сакате да ги импресионирате вашите претплатници на Инстаграм со екстремна фотографија, но не сакате да го преземете ризикот? Постојат тајни места на нашата планета, каде што не треба да бидете толку храбри за да направите фотографија што ќе им се допадне на милиони луѓе.

Нашата прекрасна планета (25 слики)

Аторот на овие фотографии е Карман Хутер – талентиран 25 годишен фотограф, писател, авантурист и блогер од Австралија. Патува во разни земји во светот и прави прекрасни пејзажи.

Мистериозните Догонски села на огромната карпа од 150 километри

Во централниот дел на Мали, околу 90 километри источно од Мопти, се протега драматична песочна карпа со висорамнина и песочни полупустински равнини подолу. Позната како Бандиагара, оваа карпа се протега околу 150 километри, а УНЕСКО ја опишува како „извонреден пејзаж на карпи и песочно плато со прекрасна архитектура“.

+