Рајот постои и чини 19 милиони долари!

Рајот од се наоѓа на островите Туркс и Каикос, југоисточно од Бахамите и е Британска територија. Сѐ што треба да направите е да го извадите паричникот и да наброите 19...

15 уникатни работи кои докажуваат дека Азија е сосема нов свет

Само Кина имала околу 60,74 милиони меѓународни туристи во 2017 година. И не е ни чудно! Азија отсекогаш привлекувала луѓе со својата архитектура, природа и култура. Таму се чувствувате како...

Најдобра дефиниција за “добро утро”

Ви посакуваме и вие вака позитивно да го започнувате секој ден, како човекот на ова кратко...

10 луксузни хотелски услуги кои луѓето брзаат да ги пробаат, па дури и вртоглаво високите цени не можат да ги запрат

Што обично имаме во хотелска соба? Кревет, гардеробер, огледало и телевизор. Понекогаш тие исто така нудат и појадок. Но што ако хотелот ви нуди „вселенско“ искуство или пак ве носи...

11 магични места на нашата планета, кои биле инспирација за најпознатите бајки

Замислете место толку убаво што ве тера да мислите дека не му припаѓа на овој свет. Постојат места во секоја земја што се чини дека се земени директно од бајките....

11 Холивудски митови за Американците, на кои се смеат и самите жители на САД

За многу земји во светот, Америка е обвиткана во ореол на мистерија и многу митови кои Холивуд обожава да ги пласира. Многумина веруваат дека еден типичен Американец има своја куќа,...

Оваа Римска бања е изградена пред 2000 години, а денес сѐ уште е меѓу најпосетуваните места

Сместен меѓу живописно зеленило од раскошни борови и бујна шума во подножјето на Аурес планините, се наоѓа градот Ел Хама, во северен Алжир, каде е најпогодна медитеранската клима. Меѓу овие...

Хитнотизирачка глетка: Езерото Мичиген „се скрши“ на милион парчиња, откако пристигна пролетта

Почетокот на пролетта го остави езерото Мичиген покриено со прекрасни парчиња мраз. Топењето на мразот во езерото направи да изгледа како мозаик од сини плочки и „замрзнати бранови“. Овој феномен...

14 неверојатни градови кои драстично се смениле низ годините

Урбаното население во нашиот свет брзо се зголеми од 746 милиони во 1950 година на 3,9 милијарди во 2014 година. Звучи неверојатно брзо! Но, со порастот на населението, нашите градови...

8 градови, каде што може да се купи куќа по цена на парче пица

Некој мечтае за мал, удобен дом, некој за голем дом со поглед на море. Денес, да ја претворите својата мечта во реалност е едноставно бидејќи некои домови се продаваат за...

20 + докази дека сè во светот е релативно

Убавината на светот е во разликите создадени од времето и природата. Затоа, корисно е да се погледне на сè со широко отворени очи и да се евидентира напредокот на фотографиите....

Австријците не мора да си го платат оброкот? Ова и уште 6 чудни правила за бонтон кои можат да збунат дури и искусен турист

Кога тргнуваат на пат искустните туристи ги дознаваат правилата на бонтон и законите кои се практикуваат во земјата што ја посетуваат. Затоа што ако не ги знаете суптилностите на правилата...

9 изолирани места каде што можете да избегате, кога ќе се изморите од модерната цивилизација

Ако сте заинтересирани за искуство надвор од моделот на 21 век и стресот, тогаш пакувањето на некои од најоддалечените места на Земјата е вашето решение. Не очекувајте да одите таму...

Вака изгледа добро утро во Швајцарија

Но, да не се лажеме. На многу Македонци кои отишле таму, утрата не им изгледаат баш...

Дали знаевте дека има пустина во срцето на Сибир?

Спротивно на популарното верување, не се секогаш ледено за време на злогласните зими на сибирското тло. Всушност, во летото во Сибир е релативно топло и често може да надмине +15...

15 социјални реклами во кои светот буквално вреска за помош

Ние не забележуваме дека ресурсите на нашиот дом наречен Земја се исцрпени. И дури и ако ни се чини дека едно лице не може да ја промени ситуацијата, тоа не...

17 неочекувани фотографии кои докажуваат дека многу работи не знаеме за овој свет

Поголемиот дел од нашето време го минуваме на работното место или пред компјутер и ни се чини дека ништо ново или импресивно не се случува околу нас. Но, доколку ги...

Овие ретки фотографии во боја покажуваат како изгледал светот пред повеќе од 100 години, вклучувајќи ја и Македонија

Веднаш откако се појавиле првите црно-бели фотографии луѓето почнале да размислуваат како истите да ги направат во боја. Уште во 1855 година, еден шкотски научник, Џејмс Клерк Максвел, напишал белешки...

Овој земјоделец се изненадил откако ги забележал најнеобичните јаболка во неговиот овоштарник

Дури и привремено, поларниот вортекс целосно го преобликуваше лицето на САД. Но, додека некои имаат големи проблеми додека се соочуваат со студот, други се забавуваат. И тоа не се само...

23 драматични фотографии кои докажуваат дека природата е секогаш пред нас

Ние можеби мислиме дека ја освоивме природата со создавање на „бетонски џунгли“, сечење на шумите и ископување на минералите. Сепак, природата полека, но сигурно, продолжува да ни докажува дека таа...

16 возбудливи примери за тоа колку се промени светот во последните 100 години

Со развојот на транспортот, медицината и интернетот, животот пред 100 години повеќе изгледа како да е од друга планета. Нашите предци живееле поедноставен живот, лишени од сите дигитални апарати и...

13 факти за Антарктикот, кои нема да ги најдете во учебниците (за жал)

Што ви кажале за Антарктикот во училиште? Многу е ладно, мраз, пингвини, во 1911 година, луѓето за прв пат стигнале до Јужниот Пол. Но, ова е огромен континент, исполнет со...

15 моќни фотографии кои докажуваат дека сѐ уште има надеж за нашата планета

Во 2017 година, беа уништени над 15 милиони хектари шума и дрвја, со што таа година беше втората најлоша во историјата, за недостаток на дрвја. Кога читаме статистики како оваа,...

Ако сакате да одморите од градската врева, ова е идеална работа за вас: Се бара чувар на најубавиот тропски остров во Австралија

Островот се вика Бедара, се наоѓа само на 10 километри од градот Мишн Бич и е едно од ретките рајски места на планетата, недопрени од...

САД се заледи: Еве како изгледа „леденото време“ во Америка, додека метеоролозите најавуваат до -50 ° C

Од 30 јануари, во Среден Запад на САД се утврдени невообичаено ниски температури - понекогаш пониски отколку на Антарктикот. Особено силниот поларен вртлог влијаеше на државите Мичиген, Висконсин и Илиноис,...

15 ретки работи што можете да ги видите само еднаш во животот

Огнени торнада, квадратните облаци и валканите грмотевици се некои од најспектакуларните природни појави за кои не се сите луѓе доволно среќни да ги видат во својот живот. Исто така вреди...

Чудесен пејзаж од езерото Мичиген на големиот студ што ја зафати Америка

Како да живееш во облаци. Прекрасно, но и застрашувачко во исто...

7 популарни туристички атракции што повеќе не постојат затоа што ги уништивме

Денес популарноста на туристичките атракции многу зависи од социјалните мрежи. 50% од патниците објавија дека информациите и рекламите на интернет влијаат врз нивните патни планови. Но, оваа растечка популарност не...

10 геолошки чуда на Земјата кои докажуваат дека мајката природа е најдобриот уметник

Земјата е планета која постојано се менува, а сепак изненадувачки, некои делови од неа останаа исти милијарди години. Секое откритие може да биде збунувачко, изненадувачко или предизвик за обичните луѓе...

Вака изгледа слетување на аеродром во Гренланд од кабината на пилотот

Надвор гледаш само студ и мраз, а тебе пот те облива од...

+