Кога планирате одмор, неопходно е да дознаете повеќе за локалните закони кои можат да бидат навистина груби, дури и кога тие се применуваат за странските туристи.

Во некои земји, можно е да ве стават во затвор поради собирање на мали школки или ако јадете кифла со мак.

1. Собирање школки, хранење риби, и носење карти за играње со вас во Тајланд

Во Тајланд, на туристите им е забрането не само да собираат школки, туку и да ги хранат рибите кои живеат во водите каде растат коралите.

Можете да добиете 1 година казна затвор за ова дело. Локалниот закон објавен во 1935 година забранува поседување на повеќе од 120 карти. Значи, можете да бидете затворани ако ве фатат со повеќе од 2 шпила, бидејќи ќе бидете осомничени за коцкање.

2. Пцуење во Австралија

Подобро е да се контролирате ако сакате да пцуете кога зборувате со Австралијците, дури и ако сте го сметале тоа за шега. Во Квинсленд и Викторија, пцуењето во јавноста може да доведе до затвор до 6 месеци.

3. Поврзување на Wi-Fi на друго лице во Сингапур

Треба да бидете внимателни при изборот на Wi-Fi мрежа во Сингапур. Ако се поврзете со отворено Wi-Fi без да го известите сопственикот, според локалните закони, ова дејство може да се смета за хакерски напад. Можете да бидете казнети со 3 години затвор за овој прекршок.

4. Јадење на кифла со мак и летање во Дубаи

Ако одите во Обединетите Арапски Емирати, треба да бидете подготвени за темелно испитување на аеродромот. Дури и мали нешта можат да станат причина за апсење. На пример, еден швајцарски државјанин, кој летал во Дубаи, бил затворен 4 години поради неговата неуредност. Тој добил толку долга казна бидејќи полицајците му нашле три афионски семиња на неговата облека што останале таму додека јадел кифла со мак на аеродромот Хитроу.

5. Дабинг и јадење во Саудиска Арабија

Оваа област е позната по своите сурови закони. Дури и потег од познат танц може да стане причина за апсење. Dabbing е забранет овде, бидејќи локалните власти веруваат дека ги потсетува луѓето за несаканите ефекти од користењето на недозволени дроги. Не толку одамна, саудиски пејач беше уапсен затоа што се обиде да ги имитира овие светски познати потези.

Владата на Саудиска Арабија, исто така, ги предупредува сите туристи дека секој кој јаде или пие на јавно место за време на Рамазан ќе биде уапсен и депортиран.

6. Давање храна на бездомници и плукање во САД

Жителите во американскиот град Форт Лодердејл во Флорида се многу сериозни во врска со законот со кој се забранува давање храна на бездомниците во јавност. Овој закон е толку строг што дури 90-годишен свештеник од локалната црква бил уапсен 2 месеци, бидејќи тој зготвил и им дал храна на луѓето што имале потреба. Лице може да врши таква добротворна дејност само на посебни места и по добивање на службена дозвола од локалните власти.

Има уште еден изненадувачки закон во Флорида, кој секој веројатно го прекрши барем еднаш во нивните животи. Во мал град Лакленд, од 1944 година, официјално е забрането да се плука на било кое јавно место. И покрај фактот што еден млад Американец не знаел за овој закон, тој морал да помине извесно време во затвор.

Сподели на Facebook
пати видено