TЕСТ: Дознајте дали соодветно се грижите за кожата на вашето лице

Секоја жена без разлика на годините треба да се грижи за својата кожа, а особено за кожата на лицето. Кожата на лицето е најчувствителна, но е и еден од клучните фактори за подобрување на самодовербата кај секоја дама.

ТЕСТ: 10 загатки кои добро ќе ги извежбаат вашите очи

Ако мислите дека имате добар вид, ајде да го ставиме на тест! Некои луѓе веруваат дека имаат „око соколово“ и дека нивното внимание за детали е секогаш наострено, но само неколку од нив можат да ги решат овие загатки за неколку секунди.

9 психолошки прашања кои ќе ви помогнат да ја „прочитате“ секоја личност

„Длабоките дискусии“ неодамна станаа популарни. Во суштина, ова е нешто како еден-на-еден филозофски разговор меѓу пријателите. Но, во денешно време, длабоките дискусии станаа сосема нов начин на комуникација што им помага на луѓето подобро да се запознаат. Ние пронајдовме 9 интересни прашања што може да направат вашиот соговорник да се вклучи во дискусија за работи за кои веројатно никогаш не помислил дека ќе разговара.

10 откачени оптички илузии кои ќе го предизвикаат вашиот мозок

Нашите минати искуства, скриени желби и влијанија се одговорни за функционирањето на оптичките илузии. Нашиот мозок е секогаш во потрага по модели и шеми, па не им верувајте на вашите очи. Понекогаш го гледаме она што го сакаме да го видиме наместо реалноста. Ние пронајдовме неколку оптички илузии кои можат да ги збунат вашиот мозок.

Јапонски математички проблем кој предизвика милиони дискусии на интернет. Можете ли да го решите?

Порано 90% од јапонските ученици точно го решавале проблемот, а денес тој процент е намален на 60, што го поставува прашањето дали нивниот образовниот систем порано бил подобар? Што мислите, колкав е тој % кај нашите ученици?

5 загатки со пресврт кои ќе ви ја зајакнат моќта на мозокот

Смешно е, но нашите мозоци се најмрзеливото нешто во светот, нешто како еден вид мрзливец во нашето тело. Кога го тераме нашиот мозок да работи, тој не е многу ентузијастичен и се обидува да се спротивстави на секој можен начин. Природно е за нашиот мозок да се обиде да ја зачува својата енергија, но мрзеливоста доведува до деградација. Со секојдневно решавање на загатки го тераме нашиот мозок да „вежба“ и ја изоструваме нашата логика, критичко размислување и имагинација.

„Магичен“ тест: Замислете еден број и ние ќе ви го погодиме!

Сите ние сакаме магија и трикови. Значи денес ние ќе создадеме малку магија со вршење на неколку едноставни активности. Овој тест е специјална комбинација на броеви и бои. Не е тешко! Единственото нешто што треба е да се запамети е бојата што му припаѓа на вашиот број. Ајде да пробаме!

5 загатки кои стануваат „трн во окото“ за секој кој ќе се обиде да ги реши

Секој барем еднаш се соочи со загатката или задача која не можел да ја реши при првиот обид. И доколку не пронајде решение и при вториот и третиот обид, најверојатно ќе го побара решението на интернет. Познато ви е? Инспирирани од загатките кои им одат на нерви на корисниците на социјалните мрежи ви подготвивме загатки кои ќе ве натераат добро да размислите пред да го дадете одговорот, а доколку не успеете да свртите на наредната страна и да се уверите во вистината.

Дали сте морална личност? Проверете си го нивото на морален развој со овој едноставен тест!

Во втората половина на 20 век, психологот Лоренц Колберг го измислил овој тест. Оттогаш, неговата техника на морален разговор е многу модифицирана и употребувана за различни цели, од чисто научни и филозофски до фактор за вработување. Во овој тест нема прашања во врска со вашите навики, преференции, ставови. Вие само треба да си ја замислите предложената ситуација и искрено да одговорите на прашањата.

5 логички загатки кои ќе ви помогнат да си го разбистрите умот

Загатките отсекогаш биле и ќе бидат најдобриот начин да го доведете вашиот ум во најдобра форма и да си ги разбистрите мислите. Овие 5 логички загатки ќе ви помогнат да го постигнете токму тоа.

6 логички загатки кои можат да ве расонат подобро и од најгоркото кафе

Загатките се одличен начин да го одржите вашиот мозок во топ форма. Тие ја тренираат нашата внимателност и ја тестираат нашата логика. Ако мислите дека вашиот мозок е малку поспан, време е да ги решите овие загатки и да го вклучите да работи со полна пареа.

Можете ли да ја забележите разликата помеѓу вистинска личност и нереална личност? Задачата е посложена отколку што изгледа на прв поглед

Компанијата NVIDIA создаде алгоритам кој создава фотографии на луѓе со помош на неутрални мрежи. Врз основа на овој систем, бил лансиран проектот ThisPersonDoesNotExist (Оваа личност не постои). Со неговото ажурирање секој пат се добива нова фотографија. Навистина е тешко да се претпостави дека лицата на оваа страна не постојат. Дали сакате да си ја пробате среќата со ваков необичен тест? Внимателно погледнете ги овие 15 фотографии и пронајдете кои од нив се земени од страницата ThisPersonDoesNotExist. Кој од овие луѓе не постои?

Овој тест ќе го открие вашиот скриен морален недостаток!

Сите ние имаме темна страна за која не сме свесни или не сакаме да признаеме дека ја имаме. Овој тест ќе ви помогне да се соочите со вашиот скриен морален недостаток и да си признаете дека никој не е совршен.

5 предизвикувачки загатки за оние со остар вид и ум

Некои пирати верувале дека обетките имале позитивен ефект врз видот. Но, дали ова ќе ви помогне во решавањето на нашите визуелни загатки? Не знаеме точно и, се разбира, не ве повикуваме да ја тестирате оваа теорија. Ние само укажуваме на тоа дека ќе треба да се концентрирате и да се обидете да го дадете максималниот број на точни одговори. Среќно!

Тест: Изберете една од вратите и ние ќе ви кажеме што се крие во вашата потсвест.

Дали некогаш сте размислувале зошто одредени бои се поврзани со специфични чувства и емоции? На пример како се појавиле изразите „позелене од злоба“, „поцрне од тага“ или „поцрвене од лутина“? Многу години научниците барале врска помеѓу перцепцијата на бојата на една личност и нејзината ментална состојба. И во тоа време имало интересни теории за оваа тема.

Необична загатка која на прв поглед изгледа нерешлива и на тест ја става вашата упорност

Штом успеало да влезе, мора да има начин и да излезе. Да погледнеме како се решава.

ТЕСТ: Можете ли да погодите за која земја станува збор само од неколку емотикони?

Секоја земја е препознатлива по одредени нешта и дури мала асоцијација може точно да не потсети на одредена држава. Денес ви предлагаме да ги изострите вашите умови и да се обидете да погодите за која земја станува збор според прикажаните емотикони кои ги прикажуваат клучните работи за нив. Ние веруваме дека сте експерти и на оваа тема. За да го дознаете точниот одговор свртете ја картичката.

Роршахов тест кој ќе ви раскаже што се случува моментално во вашите глави

Швајцарскиот психијатар Херман Роршах разви тест за проучување на човечката психа, врз основа на дамки од мастило. Методот е интересен, бидејќи сликите ја поттикнуваат имагинацијата на слободни претпоставки, споредливи со содржината на соништата. Врз основа на предметите кои се појавуваат во главата на субјектот, може да се каже многу за неговата личност. Има многу варијанти во толкувањето на тестот, а ние го поедноставивме, така што ќе може да се реши за неколку минути.

ТЕСТ: Овие предмети се претходници на современите направи кои ги користиме денес! Ќе погодите ли за што се употребувале?

Времето на Титовите пиеонери одамна си замина, а денес имаме нови генерации кои не се сеќаваат на обичаие и начинот на живот од тоа време. Иако можеби нашите баби и дедовци сѐ уште чуваат некои од овие предмети на таванот или во подрумот, дали вие ќе можете да погодите за што служеле и кои се нивните современи замени, овие направи стари околу 30-40 години. Само свртете ја картичката за да го дознаете точниот одговор.

Тестот на Ана Ахматова, кој помага брзо да утврдите каков тип на човек стои пред вас

Како што дознаваме што преферираат луѓето така откриваме и повеќе за нивната личност. Познатата руска поетеса Ана Ахматова им нудела на нејзините пријатели да одговорат на неколку прашања, а потоа составувала психолошки профил за нив. Аматова имала тенденција да го дели животот на црн и на бел, така што нејзиниот профил изгледа малку едностран. Сепак, во него дефинитвно е присутно големо количество на рационализам.

10 загатки со кои ќе го проверите нивото на вашата способност за набљудување

Научниците веруваат дека решавањето на загатки и тестови го подмладува мозокот и го подобрува неговото функционирање. Обидете се да ги пронајдете вистинските нешта на овие 10 слики и тестирајте го вашиот мозок за тоа колку добро обрнува внимание и на најситните детаљи. Има по една работа која се разликува на овие слики, пронајдете ја!

Ве предизвикуваме да се обидете да ја решите задачата, која учениците од Кина ја решаваат за неколку секунди

Научниците велат дека човечкиот мозок е многу склон кон мрзеливост. Ова предизвикува неволно прифаќање и асимилација на нови информации, особено ако некое лице веќе има преземено „корени“ други идеи и стереотипи за одредено прашање. Затоа, со цел да се зачува флексибилноста и јасноста на размислувањето, многу е важно постојано да го вежбаме мозокот. Затоа добро размислете и обидете се да ја решите оваа задача.

ТЕСТ: Можете ли да ја разликувате брендираната облека од „обичната“?

Модата постојано се менува и чудно е што понекогаш и најневеројатните работи стануваат модерни. На пример чизмите кои денес ги носат работниците можат утре да се најдат на модната недела во Париз или пак чантата на вашата баба сега се продава за 2.000 евра. Кога се случуваат вакви работи тешко е да се прави разлика дали станува збор за луксузна брендирана облека или пак за облека од пазар или интернет.

Колку цифри гледате на сликата?

Можете ли да ја решите новата навидум едноставна загатка, која го разбранува интернетот?

6 комплицирани загатки кои ќе ви помогнат да го разбистрите и изострите умот

Решавањето на загатките помага во подобрувањето на нашите когнитивни процеси, ги зајакнува врските помеѓу мозочните клетки и ја подобрува меморијата. И тие се исто така многу забавни! Значи, со решавање на загатките, вие во основа убивате 2 муви со еден потег. Искористете ја вашата логика и способноста за набљудување за да ги решите овие 6 загатки, почнувајќи од најлесната. Решенијата се на втората страна.

8 загатки на кои децата одговараат со леснотија, но возрасните се измачуваат

Се сеќавате на познатата загатка, каде што беше неопходно да се утврди во која насока се движи автобусот? Децата ја решија буквално за неколку секунди, додека возрасните претеруваа со долги аргументи и најчесто даваа погрешен одговор. Ако сѐ уште сте еден од оние ретки луѓе кои успеале да ја одговорат исто толку брзо како дете, обидете се повторно да се преиспитате и да ги дадете точните одговори на загатките за деца.

Дали ќе можете да го поминете тестот со помош на кој ги бираат астронаутите во НАСА?

Во 1958 година, НАСА почна да ги избира првите астронаути за големата вселенска програма. Секој кандидат морал да помине низа тестови за да ги тестира своите способности. На пример, решавање на математички задачи со екстремен шум, да седат со часови во комора изолирана од светлина и звук и да се доживеа екстремни температурни промени. Меѓу ваквите психолошки тестови имало и специјален тест за интелегенција. ОВој тест се состои од неколку дела, обидете се да ги решите.

Современ Роршахов тест: Што прво ќе забележите на сликите?

Според Херман Роршах, креаторот на познатиот тест со мастило, работите што лицето ги гледа на сликата се одредени од нивниот карактер и личност. Абстрактните слики можат да ги истакнат нештата што се случуваат во умовите на луѓето, како и откриваат некои скриени карактеристики на нивната личност. Ќе дознаете нешто ново и интересно за себе со нашиот тест. Сè што треба да направите е да ги погледнете сликите и да кажете што забележавте најпрвин? Одговорите се на втората страна.

4 загатки кои ќе ги развијат вашите детективски вештини

Ако чувствувате дека на вашиот мозок му е потребно малку подесување загатките се веројатно најдобриот начин да го задржите функционирањето до совршенство. Доколку не го користите мозокот за решавање на одредени проблематики, тогаш тој почнува да работи поспоро и станува послаб. Можеби загатките на прв поглед ќе ви изгледаат тешки, но потоа ќе сфатите дека одговорите се прилично логични. Решенијата се на втората страна.

Првото нешто што ќе го видите на сликите ќе ви ги каже вашите најважни карактеристики

Студиите докажуваат: сите луѓе го толкуваат она што го гледаат на различни начини. Перцепцијата зависи од индивидуата. Нашите очи се исти, но мозокот ги разгледува само оние детали што се најзначајни за нас. Некои едноставни тестови ни помагаат да разбереме што е најважно за нас.

+