Дали сакате да одите на место каде што има блескави инсекти, наместо снег на Божиќ, и птици кои имитираат кучиња, па дури и ги пеат вашите омилени песни?

Сѐ што ви треба е виза и авионски билет за Австралија!

УВ индекс на улиците

Користејќи ги таблите, можете да го определите најбезбедното време за да излезете надвор и да го одберете вистинското средство за заштита од сонце.

Грдо овошје и зеленчук

Во продавниците за храна во Австралија, можете да купите непривлечно овошје и зеленчук по пониска цена. На овој начин, земјоделците може да го спречат уништувањето на храната што не изгледаат добро и да покажат дека грдите овошја и зеленчук се исто толку вкусни како и убавите.

Имаат метро но не го користат

Метрото во Австралија е доста ретко и може да се види само на површината. Јавниот превоз работи на систем базиран на време, што значи дека можете да го користите 2 часа или целиот ден (во зависност од билетот кој го имате). Но, само 1 од 10 Австралијци користат автобус или метро – други возат велосипеди или пешачат.

Имаат посебни приклучници

Приклучниците во Австралија им изгледаат вообичаено само за луѓето од Нов Зеланд, Нова Гвинеја и Фиџи. Сите други туристи треба да купат адаптер.

Вегемит

Вегемит е австралиско национално јадење. Тоа е направено од квасец заедно со различни зеленчуци и зачини. Вегемит е прилично солено, но Австралијците сакаат да го јадат со леб и колачиња.

Здравствен рејтинг на пакувањето на храната

Искрените производители се она по што се познати Австралијците. На пакувањето на храна, можете да најдете статистики кои покажуваат колку е здрава храната која сакате да ја купите.

Нема чекор назад

Ему и кенгурите биле избрани да бидат формални симболи на Австралија со причина. Тие го симболизираат напредокот, бидејќи е општо мислење дека животните можат да се движат само напред. Но, всушност, тие можат да се движат назад, но ретко го прават тоа.

Верверичките се егзотични животни

Тешко е да се поверува дека без разлика колку различни животни постојат во Австрија, овие слатки мали суштества не живеат таму.

Бубачки за Божиќ

Во Австралија, сè е наопаку. Се разбира, луѓето не одат наопаку, но нивното лето започнува во декември и нивната зима започнува во јуни. Затоа Австралијците го прославуваат главниот зимски празник во средината на летото и наместо снег, имаат илјадници инсекти кои сјаат кои се одлична замена за божиќните светла.

Птици кои имитираат

Лирите имаат единствена способност да ги имитираат звуците – а не само оние што се наоѓаат во природата. На пример, тие лесно можат да ги имитираат звуците на моторни пили, моторни возила, аларми, пушки, мелодии за мобилни телефони и многу други. Тие можат да ги имитираат звуците на лаењето на кучињата, заедно со звуците на плачење на бебиња, што може да биде збунувачко за многу луѓе.

Град 1770

Во Австралија постои град наречен 1770. И покрај фактот што во овој регион ја зачувале флората и фауната, туристите исто така можат да имаат удобен престој таму: постојат ресторани, продавници, хотели и места за пикник.

Татковина на селфи фотографиите

Од 2013 година, целиот свет го користи зборот “selfie”. Но, малкумина знаат дека тоа е дел од австралискиот сленг. И таткото на овој збор е пијан Австралијанец кој го напишал на форум во 2002 година.

„Летечки лекари“

Кралската летечка докторска служба е најголемата аеромедицинска организација во светот. Таа била отворена во 1928 година. Тие им помагаат на луѓето што живеат во руралните региони или во оддалечените региони на Австралија и тие се првите кои одговараат кога има несреќи.

Бонус: Еве уште неколку изненадувања во Австралија.

Сподели на Facebook
пати видено