Дали можете да препознаете што не припаѓа на овие фотографии?

Сите знаеме дека секоја фотографија може да биде изменета, но не секој може да ја забележи лажната. Едно неодамнешно истражување покажа дека само 60% од луѓето можат да препознаат кои фотографии се вистински а кои лажни, а уште помалку, само 45%, можат да го препознаат лажниот елемент на фотографијата. Откријте во која категорија се наоѓате Вие. Прочитајте ги прашањата над секоја фотографија и обидете се да дадете одговор. Точните одговори се дадени на втората страна од статијата.

Од следните фотографии изберете ја онаа што ви е најодбивна и откријте што сте криеле од себе

Сите ние имаме „темна страна“, карактеристики кои нема да ги признаеме дека ги имаме, ниту на пријателите а понекогаш и на нас самите. Преку овој едноставен тест ќе се соочите со карактеристиките кои ги криете. Првин одберете која од фотографиите е најмногу одбивна според Вас, а потоа погледнете го резултатот на крајот од статијата.

Само генијалец може да ја реши секоја од овие загатки за помалку од 30 секунди

Логичките загатки се добри за луѓето од сите возрасти, бидејќи ги острат нашите мозоци и ни помагаат да ја „вежбаме“ интелигенцијата. Овие неколку загатки ќе дојдат како одлично освежување за Вашиот ум, а доколку Ви се премногу тешки побарајте го одговорот на крајот.

Одлична оптичка илузија: На сликата има 16 кругови. Можете ли да ги пронајдете?

Ако доволно долго гледате во сликата, сигурно ќе ги видите. Потоа ви е чудно како не сте можеле да ги видите претходно а толку се очигледни.

Пронајди го убиецот на сликата

Тестирај ги твоите детективски способности и моќта на запазување детали. Сѐ што треба е логички да ги поврзете работите што ќе ги видите на сликата.

Која летна дестинација најмногу Ви одговара?

Одморите се секогаш забавни, но забавно е и да откриете која летна дестинација е идеална за Вас…

Фитнес за мозок: Колку триаголници гледате на сликата?

Загатката ќе ве збуни и замисли, но ако размислувате логички, лесно ќе ги изброите. Доколку се откажувате, одговорот е на втората страна.

Можете ли да ја решите оваа загатка за 1 минута?

Загатката не е тешка, сепак има луѓе што ја решаваат веднаш, но поголемиот дел мора добро да размислат и да се помачат.

Можете ли да ги најдете сите 6 скриени англиски зборови на сликата?

Ако ги најдете само напишете кои се, но не и каде се наоѓаат. Нека се мачат и другите :).

КВИЗ: Колкава е вашата моќ за логично размислување?

Овој квиз е еден од наједноставните начини за тестирање на Вашето логично размислување! Дали сте спремни? Ајде да почнеме!

Оваа проста математичка задача МОРА да знае да ја реши секој човек, НО…

Одговорите пишувајте ги во коментари.

Одговорете на прашањето без размислување, резултатите ќе Ви откријат многу нешта за Вашиот карактер

Изборите кои што луѓето ги прават можат да откријат многу за нив, особено во стресни ситуации кога треба да донесат моментални одлуки. Овој брз тест ќе Ви открие многу работи за Вашата личност, сè што треба да направите е да одговорите на прашањето без многу размислување и споделете ги Вашите резултати во коментарите.

ТЕСТ: Дали сте опседнати со кекс?

Животот е многу поинтересен кога имате „валкани“ мисли! Ќе се изненадите ли до колкава мера Вашиот ум е опседнат со кекс?

Кое е точното решение на оваа проста математичка задача?

Колку е 6/2*(1+2)? Решенијата со објаснувањето пишувајте ги во коментари.

ТЕСТ: Во која држава треба да живеете според вашиот вкус за храна?

Дали Вашето сетило за вкус би било посреќно во некој друг дел од светот?

Загатка на денот: Погодете ја вистинската професија на кловновите Перо, Аце и Мики

Перо, Аце и Мики се циркуски кловнови. Кога се на одмор, секој од нив заработува дополлнително од своите две професии. Сите имаат различни професии и секој еден од нив се занимава со две од шесте професии: писател, трубач, возач на камион, играч на голф, фризер, инженер. Можете ли да одредите кој од нив што е по професија, ако:

Загатка: Две понуди за работа, која ќе ја одберете?

Вие сте добар професионалец во она што го работите и во исто време две конкурентски фирми сакаат да ве вработат. Почетната плата во двете фирми е 180.000 денари годишно. Во првата фирма ви ветуваат дека…

Можете ли да ги пронајдете сите 10 разлики?

Доколку се откажувате, решението е на втората страна.

11 загатки од 18-тиот век кои ќе го збунат и модерниот човек

Пробајте си ги силите, а доколку се откажувате, решението е напишано под секоја од загатките со бели букви, само треба да го селектирате текстот за да се види. Стави ги празните вреќи една во друга и наполни ги со кафе. Едниот има 14, а  другиот 10 сливи. 4 птици и 3 дрвја. 7:12 претпладне. Биле […]

ТЕСТ: Кој македонски политичар си ти?

Само за луѓе со високо развиена смисла за хумор!

Кое од бебиња е женско? Тест, кој открива каква личност сте!

Овој едноставен тест ќе Ви каже каква е Вашата личност – погледнете ја сликата и направете проценка: Кое од овие бебиња е женско? Прикажи ги резултатите

ТЕСТ: Кој хороскопски знак е твојот најголем непријател?

Дали некогаш сте се запрашале кој хороскопски знак е Вашиот најголем непријател? Дали е тоа напнатата Девица или себичниот Овен? Ајде да дознаеме!

ТЕСТ: Колку добро приметувате детали? Дали ќе ве биде за детектив?

На секој од паровите слики постои по една разлика, која не е толку мала, но тешко се приметува, освен ако немате дарба како Шерлок Холмс. Одговорите пишувајте ги во коемнтари.

ТЕСТ: Колку сте ментално јаки?

Дали сте ментален гладијатор, чии ментални способности ги импресионираат луѓето околу вас? Колкава е вашата внатрешна сила да поминете преку сите пречки во животот?

Ова е тестот кој им го даваат на кандидатите за учество во реалните шоуа. Ќе ве примат ли?

Дали сте ментално способни за да бидете дел од реално шоу? Ајде да дознаеме дали го имате она што е потребно за да бидете ѕвезда!

Математичка загатка која што полесно ќе ја решат првачињата од возрасните луѓе

Ваша задача е да ја пронајдете логиката по која е напишан бројот 3 во средина и на ист начин да ги пополните останатите 4 крукчиња.

ТЕСТ: Која раса на кучиња најмногу му одговара на твојот карактер?

Откријте кој е вашиот совршен, верен пријател!

Колкава е веројатноста партнерот да ве изневерува?

Постојат одредени карактерни особини кои укажуваат на тоа колкава е веројатноста вашиот партнер да ве изневери. Одговорете искрено на следните неколку прашања и ќе знаете дали има за што да се грижите.

Дали е можно да се постави топче точно на работ на покривот на оваа мала куќичка?

Точниот одговор е дека може и тоа многу лесно, затоа што ова не е обична куќа туку генијалната оптичка илузија на Кокичи Сугихара.

Која маса е подолга? Очигледно е НЕЛИ?

Размислете 2 пати пред да избрзате со одговорот, а потоа земете линијар или лист хартија па измерете ги страните на двете маси.

+