10 илустрации кои покажуваат колку се промени светот за само 10 години

Семејните пикници се претворија во селфи фестивали, емотиковите ги заменија зборовите, а образованието стана нешто што богатите можат да си го дозволат. Светот сигурно се смени многу во последните 10...

Овој илустратор ќе ви покаже како зависноста од паметните телефони влијае врз нашите животи

Даниел Стругариу е илустратор кој работел на проект за да покаже како паметните телефони и зависноста од нив влијае најпрвин врз него, а потоа и врз сите луѓе кои се...

Овие илустрации ја покажуваат тажната вистина зад модерното општество

Марко Мелграти е илустратор кој не се штеди кога станува збор за вистината. Тој постојано патува низ светот и себе се нарекува „номадски дигитален...

Уметникот им дозволува на следбениците да одлучат што да нацрта и резултатите се урнебесни

Чилик е белоруски уметник кој сака да комуницира со своите следбеници. Тој комично илустрира што и да побараат од него на Твитер и Инстаграм и потоа ги објавува неговите илустрации...

Илустраторот Ед Харингтон ќе ви го уништи детството, со откривање на „тајните животи“ на омилените ликови

Илустраторот и уметник за цртани филмови, Ед Харингтон, создава серија слики кои можат да уништат некои од вашите најдобри спомени од...

12 типови на купувачи кои секој од нас барем еднаш ги сретнал во супермаркетите

Првиот светски супермаркет беше отворен во Њујорк во 1930 година - основачот и сопственик Мајкл Кулен го смести во поранешна гаража и го именуваше Кралот...

11 стрипови кои ја покажуваат огромната разлика помеѓу неодамнешното минато и сегашноста

Светот се менува секој ден и нема ништо тука натприродно. Се радуваме на некои промени, додека други предизвикуваат акутен напад на носталгија. Главната работа е дека ние извлекуваме искуство и...

Чао Дарвине! Илустраторка ги користи „сенките на еволуција“ за да го исмее модерното општество

Сѐ уште не верувате во еволуција? По овие илустрации ќе се предомислите, но некако вие што мислите, на научен начин, туку преку одличниот сарказам и смисла за хумор на илустраторката...

Анонимен уметник црта стрипови во кои лесно можете да се препознаете

Шони е мало смешно човече. Него го црта анонимен уметник кој себе се нарекува Шон Шонич. Тој комбинира иронија, смешни ситуации и ударна доза на...

12 иронични закони на животот кои „функционираат“ кај секој од нас

Постојат ситуации кога сè не оди како што би било пожелно. И кога истата работа се повторува со завидна постојаност, почнуваме да ги нарекуваме вакви моменти „Марфиеви закони“. Како тие...

Простите цртежи на израелскиот уметник Јувал Робичек, не само што тераат на размислување, туку и ги отвораат очите (45 слики)

Некои од нив се толку длабоки, што ќе ве натераат да се помачите додека да ги сфатите, но...

20+ двосмилсени, забавни и смешни карикатури, дела на кинескиот уметник Гао Јуцзун

Секоја од илустрациите на Гао Јуцзун тера на размислување и е подлабока отколку што изгледа на прв...

10 стрипови за безгрижното лето кое можевме да го почувствуваме само во детството

Летото ни го враќа животот. Оваа фраза е особено важна кога ментално се враќаме во младите години, кога единствена мака ни беше да го дочекаме летниот...

Како би изгледале и како би се однесувале познатите суперхерои доколку беа деца?

Не е тајна дека сите уметници имаат свои икони, идоли или едноставно луѓе кои ги инспирираат секој ден да создаваат најдобра уметност што можат. Во повеќето случаи, тоа е луѓето...

Сатирични илустрации од Џон Холкрофт кои покажуваат што сѐ не е во ред со светот денес

Има нешто многу вознемирувачко во работата на Џон Холкрофт, но на многу добар начин. Гледањето на неговите илустрации, ќе предизвика да се чувствувате како да гледате нешто забрането. Кревкоста на...

Планетата Земја и човештвото (9 слики)

Карикатури кои ја покажуваат вистинската слика за тоа како ние се однесуваме со нашата...

Еве што би купиле познатите цртани ликови во супермаркет

Сигурни сме дека и познатите цртани ликови си имаат свои потреби. Во нашето потрошувачко општество, се прашуваме што би можеле да си купат доколку направат шопинг листа и отидат во...

13 неочекувани производи кои суперхероите би можеле да ги рекламираат (Тор најмногу нѐ изненади)

Суперхероите не само што можат да го спасат светот, туку можат да бидат и модели за многу познати брендови. Уметница од Перм, Русија, Лесја Гушева покажа дека можат да рекламираат...

Карикатури со силни пораки, кои ја покажуваат мрачната страна на човештвото (2 дел)

Луѓето често кројат планови како да го направат животот подобар и поудобен со помош на модерната технологија, а притоа користејќи ресусрси од природата. Но, ја забораваат најважната работа, колку земаме...

Уметник дава свои теории за потеклото на „уникатните раси на кучиња“ и неговата иновативност нѐ „убива“

Бен Хед е познат илустратор кој сака да прави стрипови за животни. Неодамна тој објави илустрации во кои го поставува прашањето, од каде доаѓаат уникатните раси на кучиња? Сигурно ја...

Карикатури со силни пораки, кои ја покажуваат мрачната страна на човештвото (20 слики)

Во најмала рака ќе ве натераат на размислување, а доколку во нив препознаете некој свој близок, препратете му ја, за да размисли и...

Искрени илустрации за односот помеѓу „Човекот и Природата“, од кои луѓето треба да се засрамат

Човекот се повеќе го менува лицето на планетата. Трансформациите, исто така, влијаат врз него, иако тој често не е свесен за ова, но се однесува како вистински потрошувач во однос...

11 стрипови кои покажуваат што прават жените во секојдневниот живот, но никогаш нема да го признаат тоа

Секоја жена си има свои карактеристики и мали тајни. Сите се посебни на свој начин иако од некои причини понекогаш се срамат да ги признаат овие сосема „човечки“ карактеристики. Ајде...

11 стрипови кои покажуваат како животот драстично се менува за 20 години

Кога бевме млади се восхитувавме на постапките на повозрасните, а денес се восхитуваме на постапките кои сме ги правеле во младоста. Она што изгледаше како казна во детството сега носи...

12 илустрации кои покажуваат колку често грешиме, осудувајќи ги луѓето според нивниот изглед

Ние многу често знаеме да дојдеме до погрешен впечаток за некоја личност само поради нејзиниот изглед. доволни ни се 5 минути и веднаш ги етикетираме луѓето како: губитници, криминалци, алкохоличари,...

15 шампионски титули кои допрва треба да се доделуваат. Погледнете ги, можеби заслужувате една од нив

Прилично е жално што голем број на луѓе стануваат шампиони или спортски прваци, а некои од нас не добиваат ни обичен медал. Впрочем, сите ние заслужуваме црн појас и пехар,...

Делчевски хумор

Луѓето од најисточните делови на Македонија отсекогаш имале добра смисла за хумор. Следуваат куп...

Пронајдете се: Постојат 13 типови на луѓе кога станува збор за решавање на проблемите

Секој од нас има свој начин на справување со проблемите кои периодично доаѓаат во нашите животи. Некои се справуваат со нив горди и тивко, други пак со плачење и викање,...

15 забегани стрипчиња со добра доза на црн хумор

Сите стрипчиња и карикатури се од ист автор, кој навистина знае како да ве тресне од земја на...

Смешни стрипчиња 182 (38 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и...

+