12 чудни факти кои вреди да се споделат со целиот свет

Ако мислите дека нашиот свет веќе е целосно проучен и дека ништо не може да нѐ изненади, тогаш грешите. Дали знаевте, на пример, дека можете да дознаете колку долго ќе живее личноста и колку е чувствителна на болка, само ако ја погледнете? И ќе бидете уште изненадени кога ќе дознаете што се крие зад желбата на мајката да го бакне бебето.

9 иритирачки работи за кои всушност има научно објаснување

Прилично е иритирачко кога некој до вас гласно џвака или кога ќе го удрите најмалиот прст од аголот, или пак кога доцните на работа, а не можете да ги пронајдете клучевите. Сите овие феномени можат научно да се објаснат. Ако дознаете зошто се случуваат овие работи, ќе можете да ги избегнете во иднина.

9 митови за ХИВ вирусот, во кои многу од нас сѐ уште веруваат

Кога луѓето ќе слушнат ХИВ кај нив се појавува одредена доза на страв, која не може да се занемари. Во едно истражување испитаниците признале дека ќе се однесуваат со претпазливост доколку знаат дека одредено лице има ХИВ дури и ако станува за блиска личност од нивното семејство или пак пријател. Еден влогер спровел и експеримент така што на луѓето на улица им соопштувал дека има ХИВ и ги прашувал што да прави, иако поголем дел од луѓето биле разумни, никој не сакал да му пружи рака за да се поздрави.

Научниците објаснуваат зошто правењето „ништо“ не прави покреативни

Околу 72% од луѓето тврдат дека ги добиваат најбрилијантните идеи под тушот. Дали мислите дека нашата инспирација може да биде предизвикана од релаксирачки момент, како на пример додека се тушираме, или пак тоа е сосема непредвидливо? Понекогаш можеме да навлеземе во моменти на висока креативност, а понекогаш и ја наоѓаме нашата муза на навистина неочекувани места.

Оваа куќа во Италија е целосно испечатена со 3D печатач

Куќата има 30 квадратни метри, освен фасадата, 3D-печатен е и покривот. Куќата е дело на италијанската иновативна компанија WASP, која го произведе огромниот 3D печатач Crane Wasp, па сакаше да ги демонстрира неговите можности. Интересно е што како материјал за изградба на куќата, печатачот користел мешавина на природни смеси направени од земја и отпад од […]

8 работи од научно-фантастичните филмови кои веќе станаа наша реалност

Секој нов фантастичен блокбастер покажува нови неверојатни телнологии, а гледачите не сфаќаат дека иднината веќе пристигна. Во оваа статија ќе дознаете зошто некој има добар рејтинг, како се полни „бежичното срце“ и зошто повеќе нема потреба да барате теми за разговор на состаноците.

Факти за 10 органи, кои докажуваат дека човечкото тело е сосема нов свет

Ако мислите дека нашите внатрешни органи се само способни за дишење, преместување и преработка на храна, целосно ќе го промените своето мислење откако ќе ја прочитате ова статија. На пример, дали знаевте дека вашата стомачна киселина е доволно силна за да раствори некои метали? И тоа не е сè, секој човечки орган има своја суперсила.

Huawei гo лансираше 5G смартфонот на преклоп и уште пет нови производи на Mobile World Congress 2019 во Барселона

За време на Mobile World Congress 2019 кој се одржа во Барселона, Huawei лансираше повеќе производи, вклучувајќи го 5G смартфонот на преклоп, HUAWEI Mate X,  HUAWEI 5G CPE Pro, првиот производ со Balong 5000 чипсет, како и HUAWEI MateBook X Pro, лаптопите HUAWEI MateBook 13 и HUAWEI MateBook 14.

24 неизбежни промени што се случуваат во вашето тело на секои 10 години

Нашите тела секојдневно се менуваат. Но, ние тие промени ги забележуваме по неколку години или децении. Често се чувствуваме помлади отколку што навистина сме: ништо не нѐ боли и сè изгледа добро. И ние мислиме дека ништо не се менува. Но, промените се случуваат дури и ако не ги забележуваме сега. Овој пат сакаме да ве информираме за промените што се случуваат на нашите тела на секои 10 години и исто така ви даваме совети како да ги забавите.

10 големи еколошки проекти кои ќе ѝ помогнат на нашата планета

Пластичното шише во просек се користи околу 15 минути, а потребни се 200 години за да се распадне. Околу еден милион пластични шишиња се продаваат во светот секоја минута. И само 9% од употребената пластика се рециклира, 12% се гори, а остатокот завршува во депонии или во океанот. И ова е само еден од многуте видови загадување што во моментов се случува на Земјата. Крајно време е да почнеме да размислуваме како да ја спасиме нашата планета.

Човек го пронашол компјутерот кој го користел пред 35 години, а освен што сѐ уште функционирал во него имало и мало изненадување

Џон Пфаф е професор по право на Универзитетот Фордхам во Њујорк. Во куќата на неговите родители открил стар и правлив Apple IIe компјутер кој го користел пред повеќе од 35 години. Apple IIe (буквата ‘e’ се однесува на ‘подобрен’), третиот модел во серијата Apple II, бил воведен во јануари 1983 година и првично бил продаван за 1395 долари. IIe имал вградена 64-битна RAM меморија и ја вовел можноста да се користат и големи и мали букви, овозможувајќи целосна функционалност на копчињата Shift и Caps Lock.

11 факти за нашето време, кои дефинитивно ќе завршат во книгите по историја

Античките времиња нас не асоцираат на Александар Македонски или пак делата на Сократ, средниот век го поврзуваме со ловот на вештерки и големите географски откритија. А кои достигнувања од почетокот на 21-виот век ќе бидат запаметени од страна на следните генерации? Секако не ви гарантираме 100% дека сите овие факти ќе бидат вклучени во учебниците од модерната историја. Но, како што гледате, имаат добри шанси да се случи тоа.

Ниските луѓе се полути од високите, според науката

Според фолклорот, Наполеон го надоместил својот недостаток на висина, барајќи моќ и водејќи војна. И една неодамнешна студија тврди дека ниските мажи се поагресивни од нивните повисоки „конкуренти“.

14 факти кои докажуваат дека нашите тела се способни за неверојатни нешта (Да, вашето срце може да го промени својот облик)

Телото е најмоќната хемиска лабораторија во која секој процес ги следи строгите правила и прописи. Се чини дека научниците веќе знаат сè за сите наши клетки, но тоа не мора да биде целосно точно. На пример, пред неколку месеци, откриле нов орган во имуниот систем. Тој е позициониран на надворешната страна на лимфните жлезди и може да ги „запомни“ вашите минати инфекции и вакцинации. Верувале или не, има уште повеќе чуда во нашите тела што можат да нѐ изненадат!

Австралија ќе засади една милијарда дрвја со цел да се бори со климатските промени

Австралиската влада се подготвува да се засади една милијарда нови садници, како дел од голема кампања со цел да се исполнат климатски цели утврдени со Парискиот договор. Владата проценува дека проектот, кој ќе трае до 2050 година, на крајот ќе отстранува 18 милиони тони стакленички гасови на годишно ниво, ова е интригантен пример за помалку технолошко решение за решавање на најважниот проблем.

Одлични вести! Научниците открија црви што можат да ја спасат нашата планета од загадувањето

2 милиони пластични кеси се користат во светот секоја минута. Тешко е да се замислат купиштата од пластика што се акумулираат со години. Научниците се обидуваат да најдат решение и владите воведуваат квоти за употреба на пластика. Сепак, овој проблем останува сериозен до ден-денес. Но ситуацијата може да се промени со помош на црвите. Ова неочекувано откритие ги натера научниците да прават истражувања и добија некои неочекувани позитивни резултати.

11 интересни факти кои науката може да ни ги каже за музиката

Дали некогаш сте се запрашале зошто некои песни ви носат поголемо задоволство од сексот? Науката има одговор. Каде ќе бевме без неа? Значи за нашето постоење треба да ѝ бидеме благодарни на науката. Ова предизвикува човечката раса да се бори, да бара лекови за болести, да ги поврзе луѓето и да поставува важни прашања како што се: Дали фановите на Queen се најчувствителни? Зошто мачките ја мразат човечката музика? Може ли Нирвана да ги зголеми шансите за забременување?

Ова е привиот часовник со екран на допир во светот, направен од CASIO во далечната 1984

Кинезите нека копираат колку сакаат, но ова е само уште еден доказ дека Јапонците се барем 20-тина години понапред со идеите од остатокот од светот.

Кинески рачен ласер за бришење испечатен текст

Иако нам не ни е јасно каде и како би можел да се искористи ваков пронајдок, но на криминалните умови веднаш им доаѓаат куп идеи.

25-годишен Кениец креирал паметни ракавици, кои ќе им ги променат животите на глувонемите луѓе

Повеќе од 30 милиони луѓе низ целиот свет имаат оштетувања на говорот и слухот и се соочуваат со потешкотии кога станува збор за комуникација со луѓе кои немаат познавање на знаковниот јазик. Рој Алела, млад и амбициозен 25-годишен технолошки ентузијаст од Кенија го препозна овој проблем и го отвори патот до неговиот најнов пронајдок.

Овој човек си вградил антена во главата, а причината за тоа ќе ве збуни и изненади

Светот постојано се менува, се развива, а човештвото се развива со него. Тешко е да се замисли како ќе изгледа сѐ за само неколку децении. Но, некои луѓе веќе изгледаат како вистински гости од иднината. Еден од нив е Британецот Нил Харбисон, кој се нарекува првиот киборг-активист на планетата.

8 неочекувани работи кои вашиот изглед може да ви ги открие

Велат дека „не треба да се суди книгата според нејзината корица“, но не е секогаш така. Нечиј изглед може да ве информира за многу работи: од тоа колку може да му верувате на некого, до тоа дали тој или таа е перфекционист или не. Може дури и да индицира различни болести. Ние откривме дека карактеристиките на вашето лице можат да откријат повеќе работи отколку што мислите.

Погледнете како настанува животот од една единствена клетка за само 6 минути

Кога нешто, станува некој? Со првото чукање на срцето? Со првиот бран на мозокот? Холандскиот режисер Јан ван Ијкен неодамна создаде краток филм кој може да ви помогне во потрагата по одговорот на ова тешко прашање.

Јапонскиот робот има да заврши само една работа, но и тоа не му „оди од раце“

Сите едвај ја чекаме ерата на роботи кои ќе ни ги вржат сите домашни задачи и можеби тоа време ќе дојде наскоро, со постојаниот развој на технологијата. Сепак најновиот обид, не помина баш според планираното. Компанијата „Мира Роботикс“ неодамна пред јавноста го претстави Уго, робот за средување на облеката за перење и веруваме дека некој би сакал да го има Уго како негов помошник дома, но сѐ уште не знаеме кој.

Човек смисли начин како да се намали пластичната амбалажа и 25 познати компании му се придружија

Додека се забележуваат рекордно високи и ниски температури низ целиот свет и нерециклираниот пластичен отпад продолжува да се собира во океаните, сосема е очигледно дека сега е времето да се преземат одредени акции за да се спаси планетата. Рециклирањето на отпадот како што го правевме тоа досега очигледно не е најефикасно решение. Постои потреба за радикални промени во начинот на справување со нашиот отпад, и овој човек, Том Сзаки, автор, извршен директор и еко-револуционер, има идеја која може да промени сѐ – The Loop Project.

Научниците објаснуваат што се случува со нашето тело кога ќе добиеме неколку килограми повеќе

Неколку килограми плус имаат многу поголемо влијание врз нашето тело отколку само менување на изгледот. Кило плус во текот на годината можеби изгледа неважно, но собирањето на овие килограми може да доведе до лоши последици. Вкусот за храна отапува кај луѓето со прекумерена тежина, тие можат да станат депресивни и анксиозни и да имаат долготрајни или краткотрајни проблеми со дишењето, со плодноста и срцето.

Најпознати антички теории кои модерната наука ги потврдила

Во минатото луѓето имале свои претпоставки кои поради недостатокот на средства, можности и јавното мислење не можеле да бидат целосно научно потврдени. Сепак денес науката е прилично либерална и секоја добра идеја или пак теорија е добро прифатена. Ова се неколку антички теории кои подоцна биле докажани од современата наука како точни.

Најзначајни научни откритија од 2018

Секоја година благодарение на науката сме сведоци на неверојатни откритија кои ни даваат повеќе информации за неверојатниот свет во кој живееме, иако мислевме дека сѐ е веќе одамна откриено. Науката е фасцинантна и многу често докажува дека нешто што некогаш било само фантазија, сега е реалност, а за тоа сведочат и најзначајните откритија за минатата година.

10 генијални пронајдоци кои можат да ви го направат животот подобар оваа година

Според Форбс, технолошките решенија од претходната година најмногу ги допреле паметните системи за домовите и личните технолошки надградби. Најголем дел од пронајдоците од нашата листа го следат истиот тренд. Погледнете како иноваторите ни ги олеснуваат животите и секојдневните работи ги прават уште позабавни. Кој пронајдок би сакале вие да го имате?

7 големи научни митови, по кои ќе почнете да се сомневате дека знаете сѐ

Во едно од најавторитетните научни списанија беше објавена статија создадена од SCIgen компјутерската програма за генерирање на псевдонаучни текстови. Но статијата беше проверена од страна на рецензентот и беше одобрена да биде објавена, иако нејзината содржина се покажа како апсолутно безначајна. Од ова можеме да заклучиме дека се случуваат намерни научни измами или едноставно грешките направени од научниците, се пласираат пред светот како вистински откритија.

+