Пронајдени докази за напредни цивилизации, кои живееле на Земјата пред 100.000 години

Идејата за древни цивилизации кои живееле на нашата планета пред илјадници години отсекогаш постоела и ги интригирала научниците и историчарите. Од време на време експертите доаѓаат до неверојатни откритија кои го менуваат нашиот поглед кон историјата. Што ако во далечното минато, пред 100.000 години нашата планета била населена од цивилизација целосно различна од онаа што ја имаме денес?

Неверојатниот момент кога фигура на Исус се појави над колумбиски град кој пред неколку дена бил уништен од лизгање на земјиштето и загинале 17 луѓе

Се појави неверојатно видео за кое локалците веруваат дека го прикажува Исус, во колумбискиот град Манизалес, кој минатата недела беше уништен од големо лизгање на земјиштето и 17 луѓе починале. До прородната катастрофа дошло поради обилните дождови кои го зафатиле регионот минатиот месец.

Древни “Нуклеарки”? Моќно оружје на боговите опишано во текст стар илјада години

Во Антички натпис во индиската Махабхарата е опишано едно моќното оружје кое што го користеле боговите на земјата пред илјада па и повеќе години. “Вжарен столб од чад и пламен, светол како десет илјади сонца. Тоа беше непознато оружје како железен гром, гигантски гласник на смртта, кој се претвори во пепел кога стигна на целта.”, е дел од натписот во кој е опишано така нареченото оружје.

Древни чуда на архитектурата: 4 најмистериозни храмови некогаш изградени

Изградени пред илјадници години, овие храмови пркосат на се онаа што го знаеме за способностите на древните цивилизации. Од ласеркса прецизност на градбите до транспорт и поставување на огромни блокови, кои тежат и над 80 тони, овие храмови се доказ дека древните цивилизации биле многу понапредни.

Мистериозната запечатена врата на античкиот храм Падманабасвами, никој до сега не успеал да ја отвори, а се смета дека крие незамисливо богатство

Мистериозната врата на античкиот храм Падманабасвами е заштитена од страна на две големи кобри, кои што се насликани на вратата и на неа нема рачка, резе или било какво друго средство за влез внатре. Се смета дека внатре има незамисливо богатство до кое може да дојде само “Садхус” од највисоко ниво кој има познавање на “Гаруда мантра”, тајна песна со помош на која е затворена вратата.

10 алармантни климатски промени кои го водат светот во пропаст (според NASA)

Без разлика дали обрнувате внимание на климатските промени или не едно е сигурно – нашата планета во последните неколку децении се има сменето во големи размери и за тоа има многу докази. Според НАСА температурата на глобално ниво се има покачено за 16 степени Целзиусови од 1880 па до денес и 9 од 10-те најтопли години се забележани од 2000 година па наваму. Има и големо покачување на јаглерод диоксид во воздухот, како и многу други промени кои НАСА ги претстави преку овие 10 фотографии за да може да се соочиме со алармантната состојба.

8 мумии и богатство од артефакти се пронајдени во мистериозна гробница стара над 3.500 години во Луксор, Египет

Археолозите кои истражуваа мистериозна гробница во Египет беа изненадени кога пронајдоа повеќе од 1.000 статуи и осум мумии внатре во гробницата. Оваа неверојатно богатство е пронајдено во античка гробница која се наоѓа на западниот брег на  реката Нил, во Луксор.

Монсанто: Компанијата што ги контролира светските резерви за храна и главниот виновник за ГМО храната што ни се пласира

Генетски модифицираните организми, ГМО, се предмет на многу контроверзии од нивното создавање па се досега. На социјалните мрежи кружат коментари од “експерти” кои ГМО храната ја претставуваат како шега. Но немојте да дозволите ваквите несериозни Твитерџии да ве измамат, ГМО е многу сериозна тема и има влијание врз сите. На пример во САД сета пченка е генетски модифицирана и истата подоцна се користи за производство на мноштво производи. Бизнисот со ГМО храната започна од една компанија, Монсанто.

Пикатрикс: Древен ракопис која не учи како да ја искористиме енергијата од космосот!

Преку овој древен ракопис читателот може да ја привлече и канализира енергијата на космосот, така што одреден настан се одвива според желбата и потребата на читателот. Се смета дека Пикатриксот поседува магија поврзана со зодијакот која ќе ви помогне да доминирате во животот преку силата на универзумот, природата и нејзината околина.

Временската капсула на Жил Верн е пронајдена! Во неа има негови необјавени дела и мистериозни предмети!

Со користење на дронови и радари кои продираат во земјата, експерти од Универзитетот Рене Декарт во Париз и Клубот на Истражувачи од Њујорк веруваат дека ја пронашле Временската Капсула на легендарниот француски писател Жил Верн, познат по неговите книги 20.000 милји под морето, Патување во центарот на земјата, Пат околу светот за 80 дена, Од Земјата до Месечината и многу други.

Мапа до загубено богатство, направена од ВСЕЛЕНАТА: Потрагата по потонатите бродови откриени од астронаутот на НАСА започна

Астронаутот од НАСА Гордон Купер, во 1963 година правел мапи на Земјата од вселената и на повеќе од нив се гледаат локации на потонати бродови близу Карипските Острови. Оваа мапа останала тајна со децении затоа што била направена со технологија со кога наводно се трагало по Руски подморници и нуклеарно оружје.

Жена од Австралија тврди дека е “половина-вонземјанин” и дека секој месец ги посетува “Сивите” на нивниот вселенски брод

Џуди Керол,64, од Бризбејн, Австралија вели дека уште од мала може да комуницира со вонземјаните, но првата средба се случила кога имала 30 години и оттогаш барем еднаш во месецот ги посетува вонземјаните во нивниот брод кој изгледал како остров во Грција. Џуди исто така смета дека нејзината ДНК е усовршена и сега таа е половина-вонземјанин.

Научниците, подржани од верниците, сакаат да го клонираат Исус: Потрагата по ДНК на Спасителот започна

За прв пат во историјата верниците и научниците ќе се здружат во потрагата по Исусовата ДНК. Користејќи ја најновата технологија за ДНК генетичар од Оксфорд Универзитетот и изучувач на библијата ги изучуваат најпознатите свети реликвии во светот, како што се Торинското платно, Судариум од Овеидо и новооткриените коски на роднината на Исус, Јован Крстител. Со вадење и анализа на примероци од сите овие свети мошти тие се надеваат дека ќе добијат ДНК, која му припаѓа на Исус, или на член од неговото семејство.

Експертите велат дека има 3 вида на непријателски вонземјани кои што ја посетуваат Земјата

Идејата дека не сме сами на овој свет не ги опфаќа само научниците туку и филозофите, историчарите и многу други експерти низ историјата. Еден од првите луѓе кои отворено зборувале за вонземјаните бил Италијанскиот монах, филозоф, математичар, поет, космолошки теоретичар Џордано Бруно.

Нападот врз Сирија е предвиден во Библијата, како знак за крај на светот!

Ова е цитат од Библијата: „Гледај, Дамаск повеќе не е град. Се претворил во куп урнатини, во урнатини што се распаѓаат.Напуштените ароирски градови станаа место каде што доаѓаат и лежат стада, и никој не ги плаши. Утврдениот град исчезна од Ефрем, а царството од Дамаск и на оние што ќе преостанат од Сирија ќе им биде како и на славата на Израеловите синови“

Си купил стар ТЕНК од E-bay за 35 илјади евра, а внатре пронашол неверојатно богатство

Ник Мид, сопственик на фирма за изнајмување тенкови во Хелмдон, Англија и неговиот пријател Тод Чембрлен кој работи како механичар, нарачале кинески тенк со ознака Т54 од E-bay во вредност од 35.155 евра. Нивната цел била да го реставрираат и да го изнајмуваат за прошетки во околината на Лондон.

Морнарицата на САД плати 1,7 милиони долари за изработка на роботи кои ќе го шпиунираат секој човек!

Американската морнарица го финансира развојот на роботски систем за надзор од над милион долари, кои ќе можат да ги шпиунираат луѓето. Истражувачите од Универзитетот Корнел планираат да направат систем кој ќе им овозможи на роботите да споделуваат информации додека се движат наоколу и вршат надзор како “еден ентитет со многу очи.” Паушална сума од 1,7 […]

Најстарите човечки остатоци се пронајдени во Тајланд: Вака изгледало лицето на жена која починала пред повеќе од 13.000 години

Научниците го открија лицето што некогаш припаѓало на најстарите човечки остатоци, пронајдени на античките гробишта во Тајланд. Жената од доцниот плеистоцен период починала пред повеќе од 13.600 години, но била воскресната во две-димензионална слика, со помош на програмата за препознавање на лица. Тимот користел мерки од черепи, мускули, кожа и димензии на лицето од 720 жени на денешницата кои живеат во 25 земји низ светот.

Археолозите откопале глинен сад од пред 2.000 години, а она што го пронашле внатре ја промени историјата

Во 1960 година за време на ископувањето на палатата на Ирод Велики, археолозите пронашле глинен сад, а внатре во него пронашле залихи од семе, скриени од очите на јавноста повеќе од 2.000 години.

Патување низ времето е можно, а современите научници кажуваат и како би се извело

Според тврдењата на повеќе реномирани научници во иднина ќе можеме да патуваме низ времето. Веќе четири века кружи дилемата за тоа дали постои патување низ времето и за оваа тема имаме безброј книги, филмови и истражувања, а сепак теоријата не е доволно детално истражена.

Неверојатен момент: Тинејџер во прошетка низ шума слушнлал како човек вика од дупка… Човекот со месеци се водел за исчезнат

Исак Еглингтон (19) бил да прошетка  со неговата пријателка Емили во шумата Плимбриџ кога го слушнал Џејмс Томпсон (51) како извикува од една дупка.  Џејмс се водел за исчезнат повеќе од еден месец, а се криел во дупката бидејќи имал повреда на ногата. Момчето Исак ги повикал службите за итна помош за да го извлечат […]

Најреткото и од најстара раса куче, кое се сметаше за изумрено е повторно откриено во дивината

Древното Новогвинејско Хајленд куче кое се сметаше за изумрено во својата природна средина е повторно пронајдено во едно од најнедостапните места на планетата.

Запознајте ги астронаутите на НАСА кои веруваат дека вонземјаните постојат и ја посетиле земјата

Луѓето кои веруваат во вонземјани најчесто се смета дека се следбеници на теориите за заговор. Една мала група на астронаути од НАСА веруваат во нивното постоење, некои од нив сметаат дека вонземјаните летаат над експерименталната американска воздухополовна база, некои дека вонземјаните дека често воспоставувале контакт со некои луѓе на земјината површина.

10 мрачни тајни за фамилијата Ротшилд кои тие не би сакале да ги знаете

Инцест, сатанизам, криминал, моќ, се едни од грозоморните чинови кои им се препишуваат на фамилијата Ротшилд. Според многу луѓе тие владеат со светот и се вклучени скоро во секоја теорија на заговор. Мрачните тајни кои го опишуваат семејството Ротшилд не изненадуваат, но ја смрзнуваат крвта во телото. Моментално најпрепознатливите луѓе се од сферата на шоу […]

НЛО ентузијаст од Бразил мистериозно исчезна од својот дом и зад себе остави соба со многу тајни

Бруно Боргес од Бразил исчезнал од својот дом во Рио Бранко, а зад себе оставил соба со испишани кодови по ѕидовите, 14 книги со енкрипција, статуа од 16 век на филозоф кој што го предвидел постоењето на вонземјаните и многу други чудни работи.

После 200 години копање, скриеното богатство во мистериозната јама на островот Даб сеуште не е пронајдено

И најупорните се откажеле пред предизвикот на оваа јама. Имено се работи за јама на островот Даб (Oak Island) за која што се верува дека крие богатство скриено од пиратите. Мистеријата е во тоа што не може да и се најде крајот на јамата, а дрвени платформи се распределени во неа на секои 3 метри длабочина. Во експедициите за откривање на богатството учествувале и историски личности како што е Френклин Рузвелт, актерите Џон Вејн и Ерол Флин, но и тие не нашле ништо.

Барала знак од починатиот син и кога пристигнала на неговиот гроб се случило чудо

Џек Робинсон починал на четиригодишна возраст од тумор на мозокот на 1ви април 2014. Неговата мајка Мари Робинсон побарала знак од него на неговата годишнина, и кога пристигнала на неговиот гроб била пречекана од…

Пронајден првиот и единствен портрет од Исус

Библискиот и историски истражувач Ралф Елис тврди дека го пронашол првиот и единствен портрет од Исус Христос, и смета дека овој факт може да ја смени целосно историјата на Христијанството.

Професор од Хардвард вели дека можеби секојдневно примаме пораки од вонземјани

Иако досега нема доволно цврсти докази дека сме дошле во контакт со вонземјани, сепак постојат многу интригантни случаи и феномени кои ни кажуваат дека можеби не сме сами. Ави Лоеб професор во Хардвард-Смитсонијан Центарот за Астрофизика вели дека преку Брзи радио импулси, кои што ги збунија научниците откако ги открија во 2007 година, може да […]

Иднината на човештвото според човекот кој паднал во кома и отпатувал во 3906 година

Во 1921 година, Паул Амадеус Диенач, учител од Австрија, кој што имал здравствени проблеми, паднал во коматозна состојба што траела една година. Во тој период неговата свест отпатувала во иднината во тело на друг човек кој живее во 3906 година.