Приказна од реалниот живот за младиот Македонец кој среќата ја побарал надвор од границите на државата

Сѐ се случи така наеднаш, беше тоа еден ден кога случајно аплицирав за работа во Дубаи. И да, ми се јавија и ми кажаа дека имам интервју утре. Истовремено бев возбуден но и загрижен, бев возбуден затоа што ќе одам во Дубаи ќе видам нов свет нови работи но истовремено бев загрижен, како ќе го напуштам моето родно место и ќе одам во сосема нов свет, кај што не знам никој, што ли ќе се случи таму, далеку од моите родители кои секогаш ми биле поддршка во животот, далеку од моите другари и пријатели, мислам дека бев повеќе исплашен отколку возбуден.

17-годишниот штипски генијалец Анѓел Иванов реди бројни интернационални успеси под македонското знаме

Големо браво за успехот  на 17-годишниот штипјанец Анѓел Иванов. Оваа младо момче благодарение на својата генијалност го прошетал целиот свет, но не ја заборавил и својата татковина. Пријателите, родителите и сограѓаните на Иванов се навистина горди на сите негови успеси и му посакуваат се најдобро во животот. Приказната за Анѓел вреди да се прочита и […]

Како еден скопјанец игра видео игри со јазикот?

Да ја затвори устата веднаш губи живот :).

Скопски таксист снимен како корне столбче од пешачката патека за да може да паркира пред VERO JUMBO

Ова е мојата чудесна Македонија!

„Љубител“ на цвеќиња во Охрид фатен на дело како оперира

Изгледа се офајди првиот пат, па се врати уште еднаш. Камерата го сними во двата наврати.

Фудбалска треска ја зафати Македонија, а позади истите момци од Лисиче што се појавија и на 24 вести

Шампионите повторно успеаја да не насмеат со оригиналното појавување во живо на ТВ :).

Сведоштвото на стружанецот кого охридскиот светец Свети Еразмо го спасил од сигурна смрт

Еден стружанец, на 22-годишна возраст, со автомобилот бил во Охрид. На враќање, кај мотелот на Коцарета, автомобилот почнал да се враќа назад.

Конечно го дочекавме и тој ден: Автоперална од соништата на секој маж во Скопје

Вистински спектакл и празник за очи.

Македонскиот Хип Хоп го достигна врвот: Песна за Владимир Путин

Групата се вика Локос Железарос, а текстот ви го пренесуваме во целост, веднаш под видеото.

Необична сообраќајка на бензинска пумпа во Скопје

Прашањето е што бара запрежна кола на бензинска? Автор: Ан Гел

Само во Неготино: Наместо решетки над одводите, ставиле по една гранка

Видеото ни го испрати Ристе Влајков, а снимено е од камерата во неговиот автомобил. Гранките може да ги видите на 1:20.

Вака Македонците работат во Словенија!

Типот е одлепен за сите пари! Си го наостри алатот :).

Вака Томислав од Кочани СРЕДЕ СВАДБА го прослави победничкиот гол на Вардар

Кога радоста за Европската титула е посилна од она што ќе го речеле тетките и стрините потоа!

Како во с.Ораовица-Радовиш се прослави моментот кога Вардар стана европски шампион

Ова одеше во живот на Фејсбук, но бидејќи сите гледавме ракомет тогаш, ви го прикажуваме денес. Така се навива за својата земја!

Каде му е културата: Тетовчанец фатен на дело како повраќа на вратата на една продавница

Автор на видеото е Ненад Савески

Животот на македонските гастарбајтери во Германија преку песната на Муко

Во длабокиот текст на песната, детално е опишан секој дел од неделата на еден просечен Македонец кој избегал од сопствената држава во потрага по поубав живот.

Ново природно езеро се појави во Прилеп. Можете ли да погодите како ќе се вика?

Локалните властите новото прилепско природно езеро го крстија „Улица“.

Културата на македонските возачи кога се чека воз со спуштени рампи

И после кој е крив? Ќе ви каже авторот на видеото додека се нервира што ги гледа како прават вакви идиотштини.

Отидов во еден супермаркет да купам цреши, кога го видов ова…

Дојде време никому да не можеш да му веруваш кога во прашање е храната. Дури и бабичката на пазарче ќе ти продаде некои ГМО мутанти со куп пестициди на нив, а супермаркетите во трката да продадат што повеќе, се приказна сама за себе.

Прилепчанец прави склекови на 1 прст!

Славко Самарџиоски е член на кикбокс клубот Волк од Прилеп и ќе ви покаже што е цврстина.

На 6км од центарот на Скопје се појави природно езеро. Ги молиме риболовните друштва да дојдат да го порибат!

Не беа доволни поплавите на 6-ти август минатата година?! Оваа година истата ситуација се повторува! Треба ли пак да има поплави па после да се средат каналите во Ченто?

Бубе Дупев објаснува какви типови на луѓе има на македонска свадба

Вистината, кажана сликовито, преку мајмуни :).

„Гле ка се врте магаарто“ со коментар на Бубе Дупев

Бубе Дупев е еден смешен лик од селото на нашиот иден премиер.

Пешак-инаетчија го блокира целиот сообраќај во центарот на Кочани

Среќа му текна да сврти накај Пониква :). Благодарност до Ивица Коцов, кој ни го испрати видеото.

Италијанец ја пее македонската „Ја излези Ѓурѓо“ од срце, како да е Македонец

Франческо Реинерио навистина се потрудил да го научи текстот, а се гледа и дека ужива во песната.

Сите одговори на Благојчо од Каменица во квизот Арена

Благојчо стана еден од најпопуларните учесници во македонските квизови воопшто. Прашањето што се наметнува е какви се критериумите и кој го примил Благојчо во квизот?

Рап Позитив и Цобе го опеаја Владо Јаневски во песна на негова музика

Песната е со хумористична содржина, а ние бидејќи немаме конкретни докази се оградуваме од обвинувањата.

Она кога со другарите се газиш од смеење…

Ама буквално се газиш од смеење :).

Млади кумановци во потрага по слава на интернет прават салто мортале од клупа

Сакаа да бидат славни и им успеа финтата :).

Работникот му напишал писмено објаснување на шефот заради оваа ситуација снимена од безбедносната камера

На камерата можеби изгледа како сексуален напад на муштерика, но кога ќе го прочитате објаснувањето на вработениот, работите стануваат појасни. Интересен живот живеат луѓето :).