Заљубен пар посети 22 земји во 22 месеци и авантурата продолжува

Џејк Сноуден и Мери Ферлингс се запознале сосема случајно на плажа во Тајланд пред две години, кога на една другарка на Мери телефонот ѝ паднал во океанот. Така се запознале, виделе дека имаат исти интереси и се родила нивната љубов. Од тој ден до сега тие го шетаат светот и секој месец тие посетуваат нова […]

Јапонија во 8К

Пуштете на цел екран со резолуција на која нема да ви кочи уредот на кој гледате и уживајте во убавините на „Земјата на изгрејсонцето“.

Чудесни пејзажи од Нов Зеланд од Лори Винтер (25 слики)

Главната инспирација на уметничките фотографии на Лори е природата. Таа со својата „армија“ следбеници на Инстаграм ги споделува природните убавини на родниот Нов Зеланд. 

Прошетка по прекрасната планета земја преку сликите на Каи Гросман

Каи Гросман е талентиран самоук фотограф, фотошоп мајстор и авантурист, кој моментно живее во Швајцарија. Каи се фокусира на природата и патувањето, ги документира неговите неверојатни авантури низ целиот свет.

8 мали острови каде што никој нема да може да ве вознемирува

Во светот има околу 500 илјади острови, а само неколку стотици од нив се населени од луѓе. На најситните острови, една мала куќа и неколку дрва тешко можат да се вклопат, но ова е доволно за да избегате од вревата на градот и луѓето и да уживате во долгоочекуваната тишина.

Гробиштата за велосипеди во Кина

Во текот на последните неколку години феноменот за користење на велосипедите како основно превозно средство го опфати целит свет, а особено Кина, каде што според еден извештај постојат 70 приватни компании за изнајмување и споделување на велосипеди и имаат колективен „базен“ со повеќе од 16 милиони велосипеди и повеќе 130 милиони корисници.

Прекрасните пејсажи на една талентирана девојка, самоук фотограф и авантурист (25 слики)

Нејзиното име е Беки Фајаро, живее во Орегон, САД, а за себе вели дека сака планини, магла, бранови и стоење под водопади. Сака да се смее. Ужива во сонце, во чоколадо, а особено ги сака зајдисонцата.

Секојдневниот живот во Куба

Република Куба е латиноамериканска островска држава на Карибите, со пристап до Карипското Море , Мексиканскиот Залив и Атлантскиот Океан. Куба е најголемата Карибска земја, која го окупира најголемиот остров со исто име и неколку помали архипелази и има најголема популација меѓу островите во регионот – над 11 милиони луѓе. Главен град е градот Хавана. Куба […]

14 уникатни природни феномени кои секој би сакал да ги види барем еднаш во животот

Природата е полна со изненадувања. Некои сѐ уште се необјасниви и навистина чудни. Повеќето од нив не само што имаат јасно научно објаснување, туку исто така се навистина неверојатни за да бидат видени.

11 понепрометни и поевтини алтернативни дестинации за познатите туристички атракции

Кога планираме патување и ги разгледуваме прекрасните онлајн фотографии од популарни места, ние обично забораваме како овие места всушност изгледаат во реалниот живот – преплавени со туристи и прескапите стоки и услуги.

Вака се прави реклама за туристичка дестинација!

Дали Лијза ве убеди да одите на Бахамите?

10 популарни ресторани, каде што храната не е главната атракција

Бизнисот со рестораните повеќе не вклучува само обезбедување на добра храна. Во нивните обиди да ги изненадат и воодушеват своите посетители, сопствениците на ресторани избираат интересни локации. Јадењето на овие места не е само поради храната, туку и за добивање на уникатно искуство кое не може да се спореди со посета на кафулето во маалото.

Австралиската фарма за животни голема колку Македонија

Во Австралија, фармите за добиток, кои се еквивалент на американски ранч, имаат тенденција да бидат неверојатно големи, толку големи што некои од нив се поголеми од некои европски и африкански земји. Ана Крик е позната фарма за добиток во Јужна Австралија, во близина на пустината Симсон помеѓу Кобер Педи и езерото Ејре. Стационарот опфаќа површина […]

Пакистанските камиони со 300 тракатанци по нив

Еден типичен пакистански возач на камиони поминува повеќе време со својот камион отколку со сопругата. Што објаснува зошто сака неговиот 10-тонски „пријател“ да изгледа како нова невеста.

Камикацу – јапонското село со 0% отпад

Жителите на селото имаат екстремно висока свест за заштитата на животната средина и имаат цел до 2020 година да не фрлаат буквално никаков отпад. 100% од отпадот ќе го рециклираат, а денес, багодарение на одличниот систем на сортирање на отпадот, се на ниво во кое 90% од отпадот го рециклираат.

Финска преку објективот на Јонас Линкол (25 слики)

Земјата на Дедо Мраз е прекрасна во сите годишни времиња. Уживајте во природните убавини преку делата на талентираниот фотограф Јонас Линкол.

Поштенските карпи на Мадагаскар

Околу 2 километри од брегот на Мадагаскар, во заливот Антонгил, се наоѓа мал, ненаселен, тропски остров наречен Носи Мангабе. Островот е покриен со густа шума и таму не постојат постојани населби. Но, во 16-тиот и 17-тиот век, холандските бродови на патот кон далечниот исток, околу ‘ртот на Добрата Надеж , често застанувале на островот да ги надополнат своите резерви на свежа вода, да го поправат оштетениот брод или да закрепнат од болест.

10 чудни забрани во Јужна Кореја што можат да го изненадат секој турист

Пред да заминете во непозната земја, треба да се запознаете со нејзината култура. Особено ако одите во Азија каде што општеството сѐ уште следи одредени традиции и има хиерархиска структура. Една од овие традиционални земји е Јужна Кореја со своите застрашувачки карактеристики и необични табуа.

Рајан Дојл живее од изнајмување и снимање на својот престој во најчудните соби во светот

Од секоја соба тој прави одлично видео и така заработува за живот и за наредните патувања.

Вештачки пловечки остров – идеално место за одмор и бегство од секојдневните проблеми (5 слики)

Островот е всушност дрвена платформа, но наполнета со земја за да може живото дрво да си опстојува на него. Оваа генијална идеја е на австралискиот архитект Маршал Блечер, а првиот ваков остров е со површина од 20 метри квадратни и служи како место за одмор на кајакарите. Архитектот има идеја да создаде многу различни острови, […]

Библиотеката која се наоѓа во две држави

„Хаскл слободната библиотека и сала за опера“ има две различни адреси. Американците велат дека библиотеката е лоцирана на „93 Касвел Авенија, Дерби Лајн, Вермонт“, а Канаѓаните инсистираат дека библиотеката се наоѓа на „Првата црквена улица, Станстед, Квебек“. И двете адреси се точни и било која од нив ќе ве однесе до истиот објект. Едниствено е […]

Вака изгледа еден идеален почеток на денот

Секој сака барем на неколку дена да побегне од секојдневието во некое вакво парче рај.

Стадионот во Осака кој бил направен да личи како населба

На местото каде што денес се наоѓаат величествените паркови Намба во Нанива-ку, во Осака, Јапонија, некогаш стоел стадионот за бејзбол. Отворен во 1950 година со капацитет за 32.000 луѓе, стадионот бил дом на бејзбол тимот Нанкаи Хокс, но кога Хокс се преселиле на стадионот Хеивадаи во 1988 година, стадионот бил продаден на градот Фукуока. Во […]

Од грмотевици до поларната светлина: Пилотите споделуваат како е да се работи на небото

Некои луѓе во светот добиваат канцеларија со неверојатно изгрејсонце, бели облаци, па дури и поларна светлина. Ова е секојдневие за пилотите ширум светот. Освен задоволство, да се биде пилот е и голема обврска. Овие тројца пилоти, од кои и една жена ја споделуваат возбудата од пилотската кабина и магичните моменти надвор од неа.

Што има на 1000 метри под површината на Антарктикот?

До сега никој немаше отидено толку длабоко под мразот на Антарктикот, а тимот кој успеа беше воодушевен од разновидноста и енергичноста на организмите кои живее долу.

Прошетка на Менхетн во 360 степени со 8К резолуција

Пуштете го видеото на цел екран и разгледајте го комерцијалниот, финансискиот и културниот центар на Њујорк.

Остатоците од некогаш величествената црква „Св. Павле“ во Макао, јужна Кина

Градот Макао во Јужна Кина можеби е најдобро познат по своите казина и луксузни хотели, но неговото најголемо обележје е всушност една црква, односно, она што останало од неа. Црквата Св. Павле, позната и како „Матер Деи“, е португалска црква од 17 век посветена на Свети Апостол Павле.

10 грешки при патување кои можат да го уништат одморот

Ако не сте патувачки гуру кој патува професионално, речиси е невозможно да се избегнат грешките за време на вашите патувања. Еве, ние ви нудиме шанса да учите од грешките на другите луѓе, за да не направите свои.

Зад оваа врата се крие Рајот

Ако се сомневавте дали постои Рајот, на вашите сомнежи им дојде крајот.

Неистражената Африка: 17 контроверзни работи во кои сите веруваат

Многу луѓе сѐ уште веруваат дека ако одат во Африка, ќе гледаат племиња, диви животни кои ги поминуваат улиците, нечисти патишта и импровизирани станови. Следната статија ќе ви покаже пореален поглед кој ќе ги уништи сите најчести митови за овој навистина уникатен и убав континент.

+