10 „валкани“ фестивали кои вредат да се посетат барем еднаш во животот

Фестивалите се чини дека се најкул начин да се одморите и да излезете од вашиот нормален живот. Дали знаете некое место каде што можете да фрлите домат во нечие лице или пак да му расипете вино врз облеката и да не бидете казнети или осудувани од другите луѓе за тоа?

10 интересни карти кои ќе ви раскажат многу повеќе за сличностите и разликите помеѓу Македонија и другите земји, отколку било кој учебник

Ако ги соберете сите извештаи и сурови податоци и ги претворите во разнобојни карти ќе донзаете многу интересни работи за земјите во светот. На пример што мислите колку проценти од младите над 18 години сѐ уште живеат со своите родители во Македонија? Одговорот навистина може да ве изненади. Погледнете ги забавните карти видете ги работите од поинаков агол.

9 нови забрани за туристи кои можат да ви го отежнат животот

Секоја година, патувањето станува се повеќе и повеќе прифатливо: авионските билети стануваат поевтини, а исто така поевтини се и хотелите и турите. Но, дали некогаш размислуваме како локалните жители се чувствуваат кога улиците се преполни со посетители? Не сите туристи се учтиви и спремни да ги почитуваат традициите и историските вредности на другата земја. Новите забрани и ограничувања зборуваат сами за себе.

19 факти за животот во Швајцарија, кои сигурно нема да ги дознаете од туристички водич

Ние и не знаеме толку многу за Швајцарија: земјата не е дел од ниту еден воен сојуз, омилената чоколада Тоблероне овде се произведува, а економијата е најстабилна во светот. Има навистина многу предности. Но, во секоја држава постојат добри и лоши страни. И кој би помислил дека во таква прогресивна земја тие исто така се присутни. На пример, традиционалното божиќно јадење долго време било печено месо од милениче – мачка или куче.

Овој човек направил остров од 100.000 пластични шишиња, за да испрати „болна“ порака

Експертите велат дека во текот на изминатите неколку децении произведовме 6,3 милијарди тони пластичен отпад, од кои само 9% од нив заминале за рециклирање. Со цел да се бориме со загадувањето и да спречиме глобална катастрофа, потребно е повторно да користиме и да рециклираме многу повеќе отпад отколку што правиме сега.

Рајот постои и чини 19 милиони долари!

Рајот од се наоѓа на островите Туркс и Каикос, југоисточно од Бахамите и е Британска територија. Сѐ што треба да направите е да го извадите паричникот и да наброите 19 милиони долари. Потоа ќе го добиете ова:

15 уникатни работи кои докажуваат дека Азија е сосема нов свет

Само Кина имала околу 60,74 милиони меѓународни туристи во 2017 година. И не е ни чудно! Азија отсекогаш привлекувала луѓе со својата архитектура, природа и култура. Таму се чувствувате како да сте во сосема поинаков свет каде што понекогаш може да се изгубите. Ние сме инспирирани од Азија и би сакале да го споделиме оваа чувство со вас преку интересните нешта кои можат да се доживеат само во Азија.

Најдобра дефиниција за “добро утро”

Ви посакуваме и вие вака позитивно да го започнувате секој ден, како човекот на ова кратко видео.

10 луксузни хотелски услуги кои луѓето брзаат да ги пробаат, па дури и вртоглаво високите цени не можат да ги запрат

Што обично имаме во хотелска соба? Кревет, гардеробер, огледало и телевизор. Понекогаш тие исто така нудат и појадок. Но што ако хотелот ви нуди „вселенско“ искуство или пак ве носи на големи височини и длабочини? Тогаш ќе треба да платите прилично висока цена. Но, верувале или не иако овие хотели се прилично скапи, секогаш се резервирани и тешко е да се „дојде на ред“. Прочитајте какви луксузи се спремни да платат луѓето.

11 магични места на нашата планета, кои биле инспирација за најпознатите бајки

Замислете место толку убаво што ве тера да мислите дека не му припаѓа на овој свет. Постојат места во секоја земја што се чини дека се земени директно од бајките. Овие шармантни села, древни замоци и длабоки шуми служеле како инспирација за филмските дизајнери и продуценти да создадат кралства на кои им се восхитуваме на екранот, а денес лесно можеме и да посетиме голем дел од нив.

11 Холивудски митови за Американците, на кои се смеат и самите жители на САД

За многу земји во светот, Америка е обвиткана во ореол на мистерија и многу митови кои Холивуд обожава да ги пласира. Многумина веруваат дека еден типичен Американец има своја куќа, личен пиштол и 6-цифрена плата. За жал, статистиката и жителите на самите држави зборуваат за малку поинаков начин на живот, не толку совршен.

Оваа Римска бања е изградена пред 2000 години, а денес сѐ уште е меѓу најпосетуваните места

Сместен меѓу живописно зеленило од раскошни борови и бујна шума во подножјето на Аурес планините, се наоѓа градот Ел Хама, во северен Алжир, каде е најпогодна медитеранската клима. Меѓу овие уникатни природни пејсажи се наоѓа еден редок скапоцен камен- античка Римска бања која постои веќе 2000 години и е класифицирана како заштитено национално богатство и историско наследство.

Хитнотизирачка глетка: Езерото Мичиген „се скрши“ на милион парчиња, откако пристигна пролетта

Почетокот на пролетта го остави езерото Мичиген покриено со прекрасни парчиња мраз. Топењето на мразот во езерото направи да изгледа како мозаик од сини плочки и „замрзнати бранови“. Овој феномен е предизвикан од вода која моментално се движи под мразот, додека езерото Мичиген започнува да се затоплува.

14 неверојатни градови кои драстично се смениле низ годините

Урбаното население во нашиот свет брзо се зголеми од 746 милиони во 1950 година на 3,9 милијарди во 2014 година. Звучи неверојатно брзо! Но, со порастот на населението, нашите градови се развија и тешко можеме да препознаеме некои од овие места кога ќе ги споредиме старите фотографии од нив со оние кои покажуваат како тие изгледаат денес.

8 градови, каде што може да се купи куќа по цена на парче пица

Некој мечтае за мал, удобен дом, некој за голем дом со поглед на море. Денес, да ја претворите својата мечта во реалност е едноставно бидејќи некои домови се продаваат за само € 1, а некои од нив се даваат и бесплатно.

20 + докази дека сè во светот е релативно

Убавината на светот е во разликите создадени од времето и природата. Затоа, корисно е да се погледне на сè со широко отворени очи и да се евидентира напредокот на фотографиите. Значи, можете да дознаете како елементите ги менуваат формите на островите, колку брзо саканото милениче расте и како се прави спој од модерното и минатото.

Австријците не мора да си го платат оброкот? Ова и уште 6 чудни правила за бонтон кои можат да збунат дури и искусен турист

Кога тргнуваат на пат искустните туристи ги дознаваат правилата на бонтон и законите кои се практикуваат во земјата што ја посетуваат. Затоа што ако не ги знаете суптилностите на правилата што ги имаат мештаните, може да се најдете во непријатна ситуација. Како на пример доколку некој ве нарече „гуска“ да почнете непотребна расправија или пак да подарите цвеќе, а личноста да биде навредена.

9 изолирани места каде што можете да избегате, кога ќе се изморите од модерната цивилизација

Ако сте заинтересирани за искуство надвор од моделот на 21 век и стресот, тогаш пакувањето на некои од најоддалечените места на Земјата е вашето решение. Не очекувајте да одите таму со авион: Подгответе се за денови пловење низ океани, качување по планини или нуркање во длабоки кањони. И не очекувајте да најдете супермаркети, Wi-Fi, па дури и валута таму.

Вака изгледа добро утро во Швајцарија

Но, да не се лажеме. На многу Македонци кои отишле таму, утрата не им изгледаат баш вака.

Дали знаевте дека има пустина во срцето на Сибир?

Спротивно на популарното верување, не се секогаш ледено за време на злогласните зими на сибирското тло. Всушност, во летото во Сибир е релативно топло и често може да надмине +15 Целзиусови степени. Колку и да звучи неверојатно за некои луѓе, постои вистинска пустина во срцето на Сибир. Да, вистинска пустина направена од песочни дини, опкружена со планини и густи шуми.

15 социјални реклами во кои светот буквално вреска за помош

Ние не забележуваме дека ресурсите на нашиот дом наречен Земја се исцрпени. И дури и ако ни се чини дека едно лице не може да ја промени ситуацијата, тоа не е точно. Социјалното рекламирање бара да почнеме да ги менуваме сопствените штетни ставови кои го спречуваат обновувањето на екологијата. И тие ова го прават на неверојатно креативен начин.

17 неочекувани фотографии кои докажуваат дека многу работи не знаеме за овој свет

Поголемиот дел од нашето време го минуваме на работното место или пред компјутер и ни се чини дека ништо ново или импресивно не се случува околу нас. Но, доколку ги погледнете најобичните работи одблиску околу вас, можеби ќе сакате да кажете „Ох вау!“, затоа што кучињата исто така добиваат вештачки заби, а некаде во морето има морска ѕвезда во форма на квадрат. Оваа нова порција од интересни факти ќе направи да се чувствувате како деца кои повторно се вратиле во училишните клупи.

Овие ретки фотографии во боја покажуваат како изгледал светот пред повеќе од 100 години, вклучувајќи ја и Македонија

Веднаш откако се појавиле првите црно-бели фотографии луѓето почнале да размислуваат како истите да ги направат во боја. Уште во 1855 година, еден шкотски научник, Џејмс Клерк Максвел, напишал белешки како би било можно да се додаде боја на црно-белите фотографии. Во 1861 година, Томас Сатон ги следел неговите инструкции и успеал да создаде слика со три бои од шкотски тартан. Некои од овие фотографии потекнуваат дури од 1910 година и го претставуваат животот во минатото, а благодарение на фотографиите е опфатено и богатотот минато на македонскиот народ.

Овој земјоделец се изненадил откако ги забележал најнеобичните јаболка во неговиот овоштарник

Дури и привремено, поларниот вортекс целосно го преобликуваше лицето на САД. Но, додека некои имаат големи проблеми додека се соочуваат со студот, други се забавуваат. И тоа не се само љубителите на зимски спортови. Ендрју Сиесема, е земјоделец кој забележал нешто невообичаено на јаболниците во неговиот овоштарник во Мичиген. Тој налетал на фемоменот наречен „јаболка духови“.

23 драматични фотографии кои докажуваат дека природата е секогаш пред нас

Ние можеби мислиме дека ја освоивме природата со создавање на „бетонски џунгли“, сечење на шумите и ископување на минералите. Сепак, природата полека, но сигурно, продолжува да ни докажува дека таа е единствената нескротлива кралица на оваа планета. Чекор по чекор природата ги опфаќа зградите, патиштата и речиси сите предмети што ѝ стојат на патот, а ние не можеме да направиме ништо, освен да бидеме изненадени.

16 возбудливи примери за тоа колку се промени светот во последните 100 години

Со развојот на транспортот, медицината и интернетот, животот пред 100 години повеќе изгледа како да е од друга планета. Нашите предци живееле поедноставен живот, лишени од сите дигитални апарати и удобности на кои сме навикнати. Дури и нешто тривијално како што е зовриена вода било сосема поинакво искуство. Сепак, вреди да се знае дека благодарение на напредокот во науката и развојот, можеме да уживаме во сите современи луксузи кои постојат денес.

13 факти за Антарктикот, кои нема да ги најдете во учебниците (за жал)

Што ви кажале за Антарктикот во училиште? Многу е ладно, мраз, пингвини, во 1911 година, луѓето за прв пат стигнале до Јужниот Пол. Но, ова е огромен континент, исполнет со мистерии и феномени кои изгледаат како магија. Веќе пишувавме за Крвавиот водопад и за вулканот под мраз, но тоа не е сè што вреди да се знае за најмалку истражуваниот континент на светот.

15 моќни фотографии кои докажуваат дека сѐ уште има надеж за нашата планета

Во 2017 година, беа уништени над 15 милиони хектари шума и дрвја, со што таа година беше втората најлоша во историјата, за недостаток на дрвја. Кога читаме статистики како оваа, не можеме да помогнеме, но се чувствуваме исклучително тажни и очајни за иднината на нашата планета. Сепак, никогаш не треба да престанете да верувате во добрата страна на луѓето кои докажуваат дека, без оглед колку и да се лоши работите, доброто ќе преовладува.

Ако сакате да одморите од градската врева, ова е идеална работа за вас: Се бара чувар на најубавиот тропски остров во Австралија

Островот се вика Бедара, се наоѓа само на 10 километри од градот Мишн Бич и е едно од ретките рајски места на планетата, недопрени од човекот.

САД се заледи: Еве како изгледа „леденото време“ во Америка, додека метеоролозите најавуваат до -50 ° C

Од 30 јануари, во Среден Запад на САД се утврдени невообичаено ниски температури – понекогаш пониски отколку на Антарктикот. Особено силниот поларен вртлог влијаеше на државите Мичиген, Висконсин и Илиноис, кои прогласија вонредна состојба. Во наредните денови температурата се очекува да се намали на -50 ° C. Метеоролозите тврдат дека таквите временски аномалии се случуваат само еднаш во неколку генерации. Погледнете со што се соочуваат Американците, овие денови.

+