19 фотографии кои покажуваат колку е моќна природа

Природата е разновидна и може да се однесува на различни начини кои не оставаат без зборови. Може да станува збор за нешто големо како бура или ураган, или нешто едноставно...

30 работи што докажуваат дека Јапонија живее во 3018 година

Јапонија отсекогаш била пример кој треба да се следи за остатокот од светот кога станува збор за развојот, иновациите и услугата. Секогаш кога некој ќе пристигне во Јапонија има нешто...

Започна најголемото чистење на океанот со систем вреден над 20 милиони долари

Во Тихиот океан се одвива најголемото чистење со цел да се соберат до 70.000 килограми ѓубре во првата година и евентуално да се исчисти и Големиот Пацифички...

Интересни историски фотографии кои го покажуваат „необичниот“ живот во минатото

Стари фотографии се извонредни затоа што тие овозможуваат да допреме во нашата историја, да научиме како живееле и што правеле луѓето во...

26 факти кои докажуваат дека знаеме многу малку работи за светот околу нас

На сите ни е кажано во детството дека она што е родено на Земјата мора еден ден да умре. Но, дали знаевте дека постои медуза која е бесмртна? Постојат повеќе...

Бесконечен џакузи-базен со восхитувачки поглед

Совршено место за бегство од динамичното секојдневие на неколку...

8 природни феномени кои докажуваат дека природата прави најдобри магионичарски трикови

Дури и ако сте добри во физика и ја знаете природата на различните феномени, едноставно нема да можете да си помогнете да бидете изненадени од тоа колку се импресивни овие...

Синиот остров на Бахамите е идеално место за вас, само соберете 100 милиони евра и ќе живеете во рајот

Како што вели нашиот Итар Пејо, таман ќе почнам да штедам за ваков остров, те чорапите ќе ми се скинат, те баничка ќе ми се пријаде… Она што не се...

13 „ТОГАШ и СЕГА“ фотографии на познати градови кои покажуваат колку се промениле

Светот се менува секоја минута, иако понекогаш е тешко да се забележи. Глобализацијата е движечка сила која стои зад модерното време. Некои од најпознатите светски градови драстично се сменија во...

15 фотографии кои покажуваат колку се променил нашиот свет во последните 50 години

Светот еволуираше премногу во изминатите 50 години. Технологијата и социјалните медиуми одиграа огромна улога во прогресијата на општеството. Луѓето ги менуваа своите начини на размислување, станаа потолерантни, а во исто...

20 фасцинантни базени од ширум светот

Одличен избор на фотографии од неверојатни места за капење и...

Секојдневниот живот во Куба овие денови, преку 38 фотографии

Фотографиите се направени од најпознатите светски новински фотографи на почетокот на август...

11 „новородени“ острови, кои јасно покажуваат дека нашата планета постојано се менува

Природата не е статична, таа постојано се менува. Мислиме дека сѐ е одамна откриено, но благодарение на вулканите во светот се појавуваат нови острови. И луѓето самите ѝ помагаат на...

Чудесната убавина на цвеќињата, преку објективот на Ања Стребер (25 фото)

Ања Стребер е талентиран фотограф и голема љубителка на природата која живее во Германија и Израел. Ања е специјалистка за макро фотографија. Уживајте во нејзините спектакуларни фотографии од...

Чудесната природа до која сѐ уште не успеала да допре модерната цивилизација (21 слика)

Дела на авантуристот и форограф Метју...

Бајковидните фотографии на Марсел Сиберт (25 слики)

Марсел Сиберт е талентиран германски фотограф кој ужива голема слава на...

13 неверојатни локации за кои знаат малку луѓе, но вреди да се посетат

Секој град има „класичен“ список на знаменитости што ги посетуваат сите туристи: главната катедрала, најголемиот плоштад и други работи во центарот на градот. Но, понекогаш, повеќето невообичаени работи можат да...

20 хотели од соништата каде што секој би сакал да престојува

Дали знаете дека првиот хотел во светот бил основан во 705 година? Нишијама Онсен Кеиункан се наоѓа во Јаманаши, Јапонија функционира повеќе од 1.300 години, па дури успеал да влезе...

Долината во Индија каде што мостовите дишат

Мостовите во индиското село Нонгриат личат како да се од филм со Индијана Џонс, направени од гранките на живи дрвја. Локалните жители стотици години вака ги градат мостовите. Со помош...

Мистичните фотографии од патувањата на Лео Томас (25 слики)

Младиот и талентиран германски фотографи и авантурист патува низ целиот свет во потрага по мистичната природа и урбаните пејзажи....

Како навистина изгледаат местата за „екстремни“ фотосесии

Сакате да ги импресионирате вашите претплатници на Инстаграм со екстремна фотографија, но не сакате да го преземете ризикот? Постојат тајни места на нашата планета, каде што не треба да бидете...

Нашата прекрасна планета (25 слики)

Аторот на овие фотографии е Карман Хутер - талентиран 25 годишен фотограф, писател, авантурист и блогер од Австралија. Патува во разни земји во светот и прави прекрасни...

Мистериозните Догонски села на огромната карпа од 150 километри

Во централниот дел на Мали, околу 90 километри источно од Мопти, се протега драматична песочна карпа со висорамнина и песочни полупустински равнини подолу. Позната како Бандиагара, оваа карпа се протега...

И покрај катастрофалниот вулкан, Хаваи си останува рајот на Земјата (25 слики)

Винсент Лим е талентиран самоук фотограф и авантурист, кој во моментов живее во Хонолулу, Хаваи. Повелете на мало патување преку неговите восхитувачки...

Светите крокодили на едно село во Буркина Фасо

Базул, во Буркина Фасо, е село распространето околу езеро, на 30 километри од главниот град Уагадугу, со многу уникатна традиција. Многу генерации наназад жителите на ова село живеат во хармонија...

10-те најмалку посетувани држави во светот

Секоја година, Светската туристичка организација врши попис на туристи кои ги посетуваат земјите. Некои луѓе сакаат да патуваат во далечни локации, кои ретко ги посетуваат луѓето. Ако сте меѓу нив,...

11 неверојатни места, кои изгледаат како да се телепортирани од друг универзум

На нашата планета има околу 200 земји и повеќе од 2,5 милиони градови, а секој од нив има нешто интересно за туристите. Но, понекогаш овие места се толку уникатни што...

Напуштеното кинеско „Село на духови“ (20 слики)

Селото Хутуван е основано во 1950 година и неколку децении цветало на богатото крајбрежје на Жолтото Море. Но, неговото мало пристаниште било премало за се поголемите рибарски бродови, па бродовите...

Смирувачката убавина на зелената Швајцарија

Уживајте во делата на фотографот Сенаи Сена и гледајте пример за тоа како се чува животната...

Мистериозната црква во вулканот Санта Маргарида

Санта Маргарида е вулкан кој се наоѓа во шпанската област Гаротха, во Каталонија. Пред околу 11.500 години, земјината кора се отворила и се излеале милиони тони магма, што се акумулирало...

+