14 луѓе кои ги споделуваат најсреќните моменти од нивните животи

Секој си има свој сон, а кога нашиот сон ќе се оствари сакаме да врескаме на сиот глас и да им кажеме на сите за нашата среќа. Денес приказните за остварување на соништата полесно се споделуваат преку социјалните мрежи и инспирираат насмевки на нашите лица. Овие луѓе решиле да го споделат со светот најдобриот ден од нивните животи.

Мајка поделила во авион 200 ќесички со подароци, во име на нејзиниот 4-месечен син и овој гест разнежнил многу луѓе

Никој не сака расплакано бебе до него во авионот, особено ако летот е долг. Мајкатаод нашата приказна е свесна за оваа работа и затоа пронашла начин да допре до срцата на патниците со нејзиното љубезно дело. Дејв Корона, еден од патниците во авионот решил да ја раскаже приказната за креативната мајка.

Девојката мислеше дека ќе добие на подарок кученце кое отсекогаш го посакувала, но нејзиното момче ѝ понуди нешто повеќе

Метју Харис знаел дека неговата девојка има голема желба да чува кученце, особено од расата јазовичар, затоа решил да ѝ ја исполни оваа желба, но имал и друг план. Тој ја однел неговата девојка Андреа со која е во врска веќе 9 години, на видиковецот Маунт Кеира, јужно од Сиднеј. Оваа место било посебно за нив бидејќи пред 9 години таму ја прашал дали сака да му биде девојка.

12 докази дека вистинските херои не постојат во филмовите, туку меѓу нас

Добрината живее во секој од нас, но најчесто сме многу зафатени со сопствените животи и ппроблеми што немаме време или заборавиме да го покажеме. Но вреди да и се отвори вратата на старица или да и помогнете да ги носи тешките торби, ова со сигурност ќе предизвика топлина во нејзиното, но и во вашето срце. Впрочем вакви едноставни постапки можат да направат нечиј живот подобар.

Храбар човек влегува во пламен за да го спаси својот најдобар пријател

Во домот на Хозе Гузман во Калифорнија избил пожар. Пожарникарите веднаш пристигнале на местото на настанот, а Хозе заедно со неговата сопруга и трите ќерки излегле надвор, но одеднаш човекот сфатил дека еден член од нивното семејство недостасува. Тој без да размислува повторно се враќа во куќата која е веќе целосно во пламен. Иако пожарникарите му велат да застане, тој не ги слуша и влегува во домот, од кој сега ништо не останало.

Бесценетата реакција на таткото кога дозна дека ќе имаат не едно, туку 3 бебиња наеднаш

Мајката дошла со резултатите и сликите од ехото и плаче, како нешто да не е во ред.

Многу културно и воспитано дете навивач на бејзбол натпревар

Браво за девојчето, браво за гестот на навивачот, а најголемо браво за родителот, кој воспитал вакво дете.

Овие луѓе мислеле дека нивниот мачор починал во пожар, пред 4 месеци, но во животот се случуваат и убави чуда

Црниот мачор Декстер минатиот петок повторно се сретна со своите ожалостени сопственици, Пол и Сандра Ричи, откако успеал да го преживее смртоносниот пожар во Калифорнискиот камп, во Ноември минатата година.

Редица од 6.000 хумани луѓе, кои се обидуваат да му го спасат животот на 5-годишно детенце, кое страда од редок вид на рак

Оскар Сакселби Ли е 5-годишно момче од Ворчестер, кое страда од акутна лимфобластна леукемија. Неговите родители, Оливија и Џејми Ли Сакселби првобитно станале загрижени кога забележале помодрување и модринки на телото на нивниот син и не можеле да ја објаснат оваа појава, при што по посетата на доктор, на 28-ми Декември официјално им било соопштено дека нивниот син боледува од реток вид на рак.

Холандскиот сообраќаец со мерак си ја работи работата

Освен сообраќаецот, во очи паѓаат и огромниот број Холанѓани побогати од тебе, ти одиш на работа со автомобил, а тие со велосипеди.

Мајката го нашла своето синче како заспало со своето другарче, но приказната не завршува среќно

Тори и Кори Хамлин се млад пар од Џорџија, родители на четиригодишниот Еверет. Како и сите родители кои сакаат да го направат најдоброто за своето дете, мислат дека е важно детето да научи за љубовта спрема животните уште од најрана возраст.

Јованче и Марика во реалниот живот: Две сестрички биле пронајдени по 2 дена во густа шума во Калифорнија, откако оставале траги од колачиња

8-годишната Лиа Карико и 5-годишната Каролин Карико пред два дена исчезнале од својот дом во близина на шума во Калифорнија, САД. Тие тргнале на прошетка и се изгубиле, но за среќа оставиле трагови по кои биле пронајдени од спасувачите. За среќа девојчињата биле неповредени и со себе носеле колачиња кои им помогнале да ја одржуваат енергијата.

Човек успеал да го спаси животот на жената, благодарение на серија која што ја гледал

Во просек, возрасните во Америка гледаат телевизија 5 часа и 4 минути дневно. Да, тоа веројатно не е толку здраво, но има две страни на секоја монета. И нашиот херој Кросли Скот докажа дека гледањето серии може да спаси живот.

Работници спасиле куче од ледените води, а подоцна сфатиле дека нивното куче и не е толку „питомо“

Неколку мажи работеле на браната Синди во Естонија, кога одеднаш забележале куче што се заглавило во замрзнатата река. Работниците успеале да го спасат кучето од реката, го стоплиле во нивниот автомобил и го однеле на ветеринар. Тоа што подоцна го дознале за кучето било нешто што ја претворило едноставната приказна за спасување на куче, во едно ново необично животно искуство.

7-годишно девојче кое се бори со тумор на мозокот побарало „кучиња“ да ѝ испратат писма, а над 50.000 луѓе решија да ѝ ја исполнат желбата

Ема Мертенс од Винсконсин, САД била дијагностицирана со редок вид на тумор, ДИПА, на 23 јануари. Станува збор за високо агресивен тумор на мозокот во близина на мозочното стебло, кој првенствено се појавува кај децата. Повеќето дијагнози се јавуваат на возраст од пет до седум години. За жал помалку од 10% од децата кои боледуваат од овој тумор, преживуваат во првите 2 години од дијгнозата. Но, 7-годишната Ема не се откажува и таа имала само една голема желба- да добие писма од кучиња.

Жена си ја вратила својата мачката која исчезнала пред 13 години, а нивната приказна звучи како чудо

Експертите сè уште не се сигурни во тоа што им овозможува на изгубените мачки да патуваат на долги растојанија без мапи, компаси или други уреди, само водени од силната желба за повторно обединување со нивните сопственици. Имало случаи каде што мачките патувале стотици километри за да се вратат дома, благодарение на внатрешниот навигациски механизам кој сѐ уште се изучува.

Искрени детски емоции: Девојчето го доби најубавиот подарок на светот

Позитив на денот!

Еден пар забележал како полицајка стои на поројниот дожд, а потоа сфатиле дека спасувала живот

Можноста да се спасат животи треба да е една од главните причини да се стане полицаец. И кога ќе слушнеме дека некој полицаец добил награда за храбоста веднаш помислуваме дека спасил повеќе луѓе или пак уапсил опасен криминалец. Но, постојат и други приказни кои не се помалку инспиративни од овие дела и ја покажуваат „големината“ на луѓето. Ние сакаме да ви раскажеме една таква приказна.

Секој ден во оваа градинка едно дете стои на вратата и ги пречекува останатите, а тие бираат со допир на кој начин да се поздрават

Позитив на месецот!

Го пронајдовме најхуманиот полицаец во светот! Погледнете како му помогна на повреденото куче!

На светот му се потребни повеќе вакви луѓе!

Најдобриот пријател на човекот! Куче го турка сопственикот во инвалидска количка низ преполниот плоштад

Куче било фатено на камера како го турка сопственикот во инвалидска количка низ преполниот плоштад во Мексико. Кучето по име Лео било забележано на Плаза Тапатија во Гвадалахара, Мексико, во саботата на фестивалот ГДЛУЗ, кој се организира по подвод на прослава на основањето на градот. Кучето било тренирано од страна на вујкото на младиот човек.

Болничари ѝ ја исполниле желбата на старицата, за последен пат да ја испочитува „традицијата“ од 24 години, со нејзиниот сопруг

Кармен Леон де ла Бара и нејзиниот сопруг Антонио секој ден, откако се преселиле во Австралија во 1995 година, оделе на плажата и заедно го гледале зајдисонцето. За жал во изминатите 3 месеци Кармен не била повеќе во можност да го направи тоа. Таа е борела со рак на дебелото црево, кој преминал во финалната фаза. Сепак, оваа сопруга, мајка и баба не престанала да зборува за тоа колку ѝ недостасува плажата.

20 срцезатоплувачки фотографии кои докажуваат дека среќата со пари не се купува

Велат дека среќата не зависи од богатството и тоа постојано се докажува. Дури и во наједноставните и најскромните на нештата, може да се најдат многу среќни моменти исполнети со убавина и невиност. Сè што е потребно е мала имагинација и голема љубов кон животот за да го искористите најдоброто од овој свет. Овие фотографии се доказ дека среќата се наоѓа онаму каде што ќе ја создадете!

Куче кое било избодено со нож, во главата, обидувајќи се да го спаси сопственикот од крадец, чудесно преживеало

Кучињата можат да бидат не само нашите најдобри пријатели, туку и нашите спасувачи во време на потреба. Херој во оваа приказна е германскиот овчар по име Војвода. Тој речиси се жртвувал себеси за да го спаси својот сакан сопственик од вооружен грабеж. Еве ја приказната за вистинското пријателство помеѓу Војводата и Џино.

Срцезатоплувачкиот момент во кој 72-годишна старица пронашла начин да им помогне на бездомниците на суровото време

72-годишната Дајана е фатена на камера од случаен минувач како им помага на двајца бездомници во Портсмут, Англија. Откако видеото било објавено и нејизната ќерка го видела сфатила дека мајка ѝ се искрадува од куќата без да им каже за да го прави ова хумано дело.

Колегите на тато се погрижија девојчето да се почувствува како принцеза со волшебно стапче

Нејзиното волшебно стапче всушност функционира и што и да да допре некако магично оживува.

Куче спасило 14-годишно девојче да не падне од 20 метри висока карпа

Џорџ Конер од Сасекс, Англија, бил на прошетка заедно со неговиот 6-годишен Стафордшир Бултериер, по име Макс. Додека се шетале во близина на една карпа 46-годишниот сопственик забележал дека неговото милениче прилично се вознемирило и сакало да оди во правец на карпата. Џорџ оддалеку забележал дека има нешто од надворешниот дел од оградата поставена на карпата, но мислел дека станува збор на кеса со ѓубре и првин не сакал да го пушти Макс да оди во тој правец, но кога сфатил дека кучето е упорно и нема избор се упатил кон карпата.

8-годишно момче ги искористило своите заработени пари за да ги изненади соученичките на Денот на вљубените

8-годишниот Калум Дру оваа година чистел автомобили за да може да им приреди изненадување на своите соученички. Но, ова не е невообичаено за малиот Калум, тој веќе неколку години наназад работел во цвеќарницата на неговата баба за да си ги „заработи“ подароците. Сепак откако неговата баба починала минатата година тој пронашол друго решение. Додека најголем дел од децата своите пари ги трошат на слатки и играчки, Калум направил нешто многу несебично.

20 срцезатоплувачки фотографии кои докажуваат дека семејството е најдоброто нешто во светот

Претпоставуваме дека 90% од нашите најтопли спомени се поврзани со нашите семејства. Ние сме толку среќни кога на нашите мајки им станува подобро, се чувствуваме многу возбудени кога за прв пат ги земаме во раце нашите бебиња и сме подготвени да се смееме и да плачеме во исто време кога ќе ги видиме нашите најблиски по долг период разделеност. Овие фотографии едноставно докажуваат колку семејството е вашен дел од нашите животи и како сѐ останато е лесно заменливо. 

Една жена создава уникатни кукли кои се копии на нивните посебни мали сопственици

Пред околу 4 години, бизнис наречен „Кукла како мене“ е роден благодарение на Ејми Џандрисевич. Ејми создава кукли кои одговараат на карактеристиките на нејзините клиенти. Таа навистина верува дека кулите имаат терапевтско дејство врз децата кои фацијални стигми и други болести, особено затоа што овие кукли не се „совршени“. На децата им треба кукла која изгледа како нив, а не како совршена манекенка. Погледнете ги куклите кои ги изработува Ејми и нивните среќни сопственици.

+