Нема да ви се верува колку е убава оваа куќа на дрво во Костарика

Финка Белависта е имот кој се протега врз 600 хектари, опфаќајќи пешачки патеки, мостови, куќи на дрво (од кои дел се издаваат за туристи по цена која се движи од 100 до 250 долари за вечер) и прекрасен живот во природа. Основан од брачната двојка Матео и Ерика Хоган, кои со макотрпна работа и стрпливост го граделе својот дом.

Во Англија дуваше толку силен ветер што водопадот на реката го врати назад

Во Англија дуваше толку силен ветер што водопадот на реката го врати назад

Иако ова звучи неверојатно, токму тоа се случуваше на водопадот на реката Киндер во областа Дербшир Пик. Гледајте и воодушевувајте и се на силата на природата.

Компанијава на секој од своите вработени им плаќа по 1500 долари за да одат на одмор

Креативната компанија ThinkPARALLAX ја вреднува способноста на вработените да донесуваат иновативни идеи и обиди да се создава и промовира уникатен бренд. Но враќањето во истата задушна канцеларија, ден по ден, може да биде толку…задушувачко. Па така, оваа компанија со персонал од 11 члена реши да промовира свој нов начин на креативно размислување и реши на […]

Кањонот Матка каков што не сте го виделе до сега!

Кањонот Матка каков што не сте го виделе до сега!

„Никогаш претходно не сум го видел езерото вакво и многу ми е мило што камерата беше со мене“ – вели Дамјан Петрески, авторот на видеото.

Во та фааааак! Австралијанец прв пат во животот гледа град!

Во та фааааак! Австралијанец прв пат во животот гледа град!

Видео преполно со емоции :).

Како можат луѓето да возат по ваков автопат е просто неверојатно!

Атлантерхавсвелен, или Атлантскиот океански пат во Норвешка е автопат во должина од осум километри каков што никогаш порано не сте виделе. Патот поврзува редица острови и има повеќе свиоци и угорнини и удолнини. Нуди прекрасни глетки на околните планини и морето коешто го заплискува и самиот автопат. Оваа норвешка градба на векот ги мами туристите […]

20 преубави пештери кои го одземаат здивот

За да се спуштите во огромна природна пештера стара милиони години, потребно е да имате вистински авантуристички дух. Додека ја истражувате нивната внатрешност, очекувате да најдете бледи, слепи суштества, огромни сталактити и сталагмити и темнина. Но овие неверојатни пештери имаат да понудат нешто уште поспецијално на секој кој ќе се осмели да ги истражи нивните длабочини.

Импресивен, застрашувачки контраст: Огромен крстосувачки брод во Венеција

На прв поглед фотографиите изгледаат како да се некоја несразберна фотомонтажа, но во нив нема ниту Ф од Фотошоп. Едноставно крстосувачкиот брод „MSC Magnifica 5“ пристигна во Венеција. Бродот е долг 194 метри, широк е 32 метри и има 17 ката. Покрај ниските градби на Венеција изгледа застрашувачки.

Рим, Пиза и Ватикан во 4К резолуција

Рим, Пиза и Ватикан во 4К резолуција

Кој никогаш не бил во Италија ќе посака да оди, а кој веќе бил ќе посака да се врати.

Дваесет мистични мостови кои како да водат кон друг свет

Древен мост, покриен со мов, е совршено надополнување на секој рурален или речен амбиент. Овие стари и мистериозни сводести мостови се начин на кој човекот ги скротувал пејзажите кои се инаку нескротливо диви. Интересно е тоа што сводот се одржува на место само преку неговата сопствена тежина – камењата кои се потпорници на сводот не […]

Каде живеам јас?

Каде живеам јас?

Авторот на видеото напиша: Се чувствувам среќен секој ден, затоа што ова место можам да го наречам дома. Вангареи е најсеверниот град во Нов Зеланд познат по своите прекрасни водопади, но тоа не е се…

Неверојатна фотосесија на Алпите која го запира здивот

Швајцарскиот бренд за облека и опрема за планинарење Mammut ја направи оваа фотосесија за својата нова рекламна кампања. Фотографиите сами по себе им направија добра реклама.

Слушнете го ова! Британски бенд во соработка со звучни терапевти ја создаоа „најрелаксирачката песна до сега“

Слушнете го ова! Британски бенд во соработка со звучни терапевти ја создаоа „најрелаксирачката песна до сега“

Бендот се вика Marconi Union, а името на песната „Бестежинска“. Погледнете го спотот, опуштете си и видете дали звучната терапија ќе ви делува смирувачки.

Нашата планета е прекрасно место за живеење (61 фото)

Радувајте му се на животот и искористете го секој момент за да се опуштите и да се релаксирате. Мотика е секогаш тука за да ви помогне во тоа.

Најубавите моменти од Октоберфест 2014. Фотоекскурзија број 2 (29 фото)

Продолжуваме да ви ги пренесуваме највпечатливите слики од најпопуларниот светски фестивал на пивото.

Есента е идеално годишно време за да се посети Франција (23 фото)

Есента е најнеомиленото годишно време, но ако сте на вистинското место со вистинските луѓе, таа слика може да се промени. Следуваат убави есенси фотографии од Франција, кои во најмала рака ќе ве натераат да излезете и да прошетате, да поуживате малку во убавините на златното годишно време.

Еве зошто верувам дека постојат вонземјани, но и дека никогаш нема да се сретнеме едни со други

Повелете на едно несекојдневно патување низ Вселената со брзина многупати поголема од брзината на светлината.

Ако имате страв од височина не го гледајте ова!

Дечково се снима себе си како поминува по импровизираната дрвена патека на планината Хуа Шан во Кина. Ова е една од најопасните пешачки патеки во светот и многу популарна дестинација кај љубителите на екстремниот туризам.

Кои се 15-те земји со најголеми енергетски резерви?

Кои се 15-те земји со најголеми енергетски резерви?

Ако внимателно ја погледнете листата, лесно може да се насети во кои држави ќе има воени конфликти во наредните години.

Качувањето на врвот на планината Матерхорн е како одење по жилет

Планината Матерхорн се наоѓа на границата помеѓу Швајцарија и Италија, висока е 4.478 метри и е 10-та највисоката планина во Алпите.
Повеќе од 500 алпинисти загинале на Матерхорн од првото искачување во 1865 година.

Прекрасна реклама која ќе ви го зголеми апетитот

Прекрасна реклама која ќе ви го зголеми апетитот

Предупредување: Од рекламата ќе ви се пријаде се, и солено и благо и скара и тестенини и чоколадни десерти итн. итн.

Нашата планета е прекрасно место за живеење (59 фото)

Радувајте му се на животот и искористете го секој момент за да се опуштите и да се релаксирате. Мотика е секогаш тука за да ви помогне во тоа.

Спектукларно и застрашувачко: Ерупција на вулкан во Папуа Нова Гвинеја

Спектукларно и застрашувачко: Ерупција на вулкан во Папуа Нова Гвинеја

Брачниот пар Линда и Фил Мекнамара од Австралија случајно се најдоа на местото на настанот и ја снимија ерупцијата на вулканот Монт Тавурвур. Погледнете ја сонична експлозија и восхитувајте и се на застрашувачката моќ на природата!

+