Карикатури со силни пораки, кои ја покажуваат мрачната страна на човештвото (2 дел)

Луѓето често кројат планови како да го направат животот подобар и поудобен со помош на модерната технологија, а притоа користејќи ресусрси од природата. Но, ја забораваат најважната работа, колку земаме толку треба и да вратиме. Ние „без пардон“ ѝ го ускратуваме најголемото богатство на земјата, дрвјата, а со тоа полека, но сигурно, се уништуваме и себе.

Уметник дава свои теории за потеклото на „уникатните раси на кучиња“ и неговата иновативност нѐ „убива“

Бен Хед е познат илустратор кој сака да прави стрипови за животни. Неодамна тој објави илустрации во кои го поставува прашањето, од каде доаѓаат уникатните раси на кучиња? Сигурно ја знаеме еволутивната приказна за кучињата и нивниот заеднички предок со волкот, но како волкот се претвори во мало корги? Секако Бен има прилично смешни одговори полни со прекрасни илустрации.

Карикатури со силни пораки, кои ја покажуваат мрачната страна на човештвото (20 слики)

Во најмала рака ќе ве натераат на размислување, а доколку во нив препознаете некој свој близок, препратете му ја, за да размисли и тој.

Искрени илустрации за односот помеѓу „Човекот и Природата“, од кои луѓето треба да се засрамат

Човекот се повеќе го менува лицето на планетата. Трансформациите, исто така, влијаат врз него, иако тој често не е свесен за ова, но се однесува како вистински потрошувач во однос на кревката и нежна природа. Овие илустрации ја претрасуваат суровата реалност, за тоа што правиме и што не чека доколку продолжиме на овој начин да се однесуваме со природата.

11 стрипови кои покажуваат што прават жените во секојдневниот живот, но никогаш нема да го признаат тоа

Секоја жена си има свои карактеристики и мали тајни. Сите се посебни на свој начин иако од некои причини понекогаш се срамат да ги признаат овие сосема „човечки“ карактеристики. Ајде да видиме кои се оние „мали тајни“ кои секоја жена ги има, иако никогаш нема директно да ви ги признае.

11 стрипови кои покажуваат како животот драстично се менува за 20 години

Кога бевме млади се восхитувавме на постапките на повозрасните, а денес се восхитуваме на постапките кои сме ги правеле во младоста. Она што изгледаше како казна во детството сега носи многу радост, а понекогаш и спротивното. Во секој случај, треба да уживате во денешниот ден, бидејќи секоја возраст има свои добри и лоши страни, а овие стрипови се за нив.

12 илустрации кои покажуваат колку често грешиме, осудувајќи ги луѓето според нивниот изглед

Ние многу често знаеме да дојдеме до погрешен впечаток за некоја личност само поради нејзиниот изглед. доволни ни се 5 минути и веднаш ги етикетираме луѓето како: губитници, криминалци, алкохоличари, лоши родители, неодговорни и некомпетентни. Сепак изгледот не го опишува секогаш карактерот на личноста и за да запознаете некој на вистински начин треба да копате подлабоко, или барем да разговарате со таа личност пред да донесете заклучоци.

15 шампионски титули кои допрва треба да се доделуваат. Погледнете ги, можеби заслужувате една од нив

Прилично е жално што голем број на луѓе стануваат шампиони или спортски прваци, а некои од нас не добиваат ни обичен медал. Впрочем, сите ние заслужуваме црн појас и пехар, но во некој „животен спорт“. На пример би можело да има награда за „професионално скокање на нерви“ или „внимателно испланирани задоцнети пристигнувања“. Проверете која титула би ја добиле вие.

Делчевски хумор

Луѓето од најисточните делови на Македонија отсекогаш имале добра смисла за хумор. Следуваат куп докази. 

Пронајдете се: Постојат 13 типови на луѓе кога станува збор за решавање на проблемите

Секој од нас има свој начин на справување со проблемите кои периодично доаѓаат во нашите животи. Некои се справуваат со нив горди и тивко, други пак со плачење и викање, а некои со играње и танцување. Ние ги поделивме луѓето во 13 типови кога станува збор за решавање на проблеми и вие со сигурност ќе се препознаете барем во една од овие ситуации.

15 забегани стрипчиња со добра доза на црн хумор

Сите стрипчиња и карикатури се од ист автор, кој навистина знае како да ве тресне од земја на крајот.

Смешни стрипчиња 182 (38 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Смешни стрипчиња 181 (30 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Авио Сутра: Како преживуваат луѓето за време на летови на долги релации, додека се обидуваат да спијат

Можеби на прв поглед седиштата во авионите ни изгледаат прилично удобни. Но, сепак на долги релации луѓето стануваат изморени и желбата за сон може да го надвладее и стравот од летање. Бирут Бикелте неодамна прв пат патувала со авион на долга релација и на своја кожа почувствувала што значи „Аеро Сутра“. Таа вели дека открила различни „пози“, но очигледно е дека нема големо задоволство во нив, а овие илустрации го покажуваат тоа.

15 искрени стрипчиња кои покажуваат како децата драстично ги менуваат нашите животи

Има настани во нашите животи кои многу брзо менуваат сѐ. Сепак скршеното срце, матурската вечер, дипломата, нема да го променат вашиот живот како што ќе го направи тоа детето. Децата се подарок од Бога, но понекогаш овие мали ангелчиња можат да ни го направат животот „пеколен“, со умерена доза на хумор.

Стрип во 2 сцени, во кој ќе се пронајдат сите татковци и ќерки

Раѓањето на принцезата на тато го трансформира дури и најтврдиот орев на на планетата. Доколку некој не се сложува, повелете на коментари.

Смешни стрипчиња 180 (30 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Смешни стрипчиња 179 (30 слики)

Ново продолжение од вашите омилени смешни карикатури и стрипчиња.

Како да се заштитиш од несовесните возачи кои возат со долги светла?

Интересна идеја прикажана во форма на стрип со неколку сцени.

14 стрипови кои покажуваат колку жените се сменија во последно време

Живееме во неверојатно време кога сè наоколу се менува брзо: технологија, мода, начин на живот и, се разбира, самите луѓе, нивниот став кон сè. Но, денес сакаме да покажеме какви промени се случиле со жените низ целиот свет и да споредиме какви биле во минатото. Модата за тетоважите се менува брзо, и можеме да претпоставиме […]

„Зум“ – Генијално смислен стип од 30 илустрации од унгарскиот уметник Иштван Бан

Откако ќе го изгледате до крај, враќајте се назад и гледајте го во обратен редослед.

16 типови на луѓе кои со сигурност ќе ги сретнете во салата за вежбање

Дневниот план во скоро секоја сала за вежбање е исполнет со најразлични активности и уште поразлични луѓе. „Вежбачите“ во сите форми и големини се секогаш подготвени за акција, групните часови се секогаш бучни, а тренерите ја истражуваат територијата. Еве какви сѐ типови на луѓе можете да сретнете во салата за вежбање.

Австралиски карикатурист толку искрено го отсликува нашиот несовршен свет, што ве фаќа срам кога ги гледате

Австрискиот уметник Герхард Хадерер е познат по своите искрени и прилично храбри карикатури. Во месечниот стрип MOFF, кој го објавува Scherz & Schund Fabrik, веќе неколку години бестрашно објавува остри илустрации кои буквално врескаат за пороците и проблемите на современото општество. Ние ви претставуваме неколку од неговите најдобри дела.

Глупиот готвач никако не успева да го досоли јадењето

Кога и да го проба, му фали многу сол, а гостите секогаш му се жалат дека му е пресолено јадењето.

Самоук илустратор од Колумбија црта стрипови кои се полни со хумор и сарказам

Кој од нас не го знае тоа чувство кога сакате да се скриете од сериозната, возрасна реалност во земјата на фантазии? Самоукиот уметник Андреас Колменарес создава илустрации во кои можете да ја опуштите душата и да се чувствувате добро. Под псевдонимот wawawiwa, авторот поставува шарени и симпатични илустрации со добра доза на хумор.

11 типови на луѓе, од кои барем еден ќе биде токму вашиот сосед во село

Летната сезона е златното време кое сите го чекаме цела година. Активно се подготвуваме за него, жртвуваме скапоцени часови во сообраќајни метежи и спори автобуси, додека се расправаме со досадните комарци. Во ова време во куќите и викендичките надвор од градот се собираат различни типови на луѓе, а кога ќе погледнеме некои од нив, тешко е да не се насмееме.

20 страшни илустрации кои покажуваат дека нешто не е во ред со овој свет

„Со сите факти земени во предвид дали мислите дека светот се подобрува или оди на полошо?“ Ова е прашањето што YouGov го постави на 18.235 луѓе во анкетата низ неколку земји. Според нивните резултати, само 6% во САД, 4% во Велика Британија и 3% во Франција сметаат дека светот се подобрува. Некои од современите уметници ја поддржуваат оваа гледна точка и цртаат иронични илустрации за денешните реалности.

Уметник од Чикаго прави смешни стрипови со неочекуван крај, кои ќе ве насмеат и ќе ви го разубават денот

Тешко е да се најде тема поконтроверзна и субјективна од уметноста. Сепак, некои идеи ве удираат како молња кога ги гледате. Рајан Пагелов од Чикаго е еден од оние уметници кои знаат како да создадат смешна содржина. Неговите смешни стрипови со зајаче прават луѓето од целиот свет да се насмејат од уво до уво!

Смешни стрипчиња за љубителите на црниот хумор (28 слики)

Научниците велат дека луѓето кои сакаат црниот хумор имаат повисока интелигенција од оние кои не го сфаќаат. Генијалци, уживајте!

13 стрипови кои прикажуваат какви видови на мажи можат да се запознаат на првиот состанок

Секој состанок е посебна приказна, во која има уникатни ликови. Но, постојат и најчести „типови“ на мажи кои скоро секоја жена ги има запознаено. За најдобро да се долови нивниот карактер креирани се овие стрипови на кои може да се смееме заедно и се потсетиме на нашите најчудните и најсмешни состаноци, кои не поминале онака како што сме замислувале.

+