Последниот лет на храбрата стјуардеса, која спаси речиси 400 луѓе по цена на нејзиниот живот

Повеќе од 30 години Нирџа Банот е олицетворение на храброст и посветеност. Оваа кревка убава девојка спаси повеќе од 300 луѓе од смртта и почина херојски од рацете на терористите. На 23-тиот роденден на Нирџа, нејзините родители добиле ковчег со својата ќерка во него.

Еве на која возраст познатите луѓе низ светот ја постигнале врвот на нивниот успех. Можеби вашиот триумф допрва ќе дојде

Успехот ретко доаѓа со брзина на молња. Најчесто, пред да стигнете до него, треба да работите долго и да надминете стотици потешкотии. Постојат периоди кога ни се чини дека овој момент никогаш нема да дојде, а годините си поминуваат и ние не стануваме помлади. Но, за добрите работи треба време. Ако сте почнале да очајувате и се сомневате дека можете да успеете на професионалното поле оваа статија е за вас.

Висока технологија во миењето прозорци на зграда

Штом прозорците се високи, мора и технологијата да е висока :).

Малиот каратист ќе ви одржи една лекција по упорност

Никогаш не се откажувајте, затоа што се случува вратата да се отвори со последниот клуч!

Племе од Амазон победи на тужбата против нафтената компанија, со што спаси огромна дождовна шума

Амазонското племе освои огромна тужба против големата нафтена компанија, спасувајќи огромен број хектари на скапоцени дождовни шуми. Намерата на еквадорската влада за дупчење на нафта во подрачјето на 3 милиони хектари во јужно-централен еквадорски Амазон, за среќа, беше спречена, а луѓето Ваорани од Патаза влегоа во историјата.

Приказната за еден човек кој одбил да јаде 382 дена за да ослабне

Ангус Барбери влезе во Гинисовата книга на светски рекорди, како човек кој најдолго гладувал, вкупно 382 дена. До сега, научниците не разбираат целосно како успеал да издржи толку долго без храна и да не си наштети на своето тело. Повеќето од нив се убедени дека одбивањето да се јаде повеќе од 40 дена може да биде опасно за здравјето.

Дедото е генијалец: Смислил едноставен трик како да пржи месо, без врело масло да го прска по раката

Ова дефинитивно вреди да се проба!

Почина најстариот човек на светот на 123 годишна возраст, Русинот кој ја знаеше и ја откри тајната на долговечноста

Рускиот пензионер кој тврдеше дека е најстариот човек кој некогаш живеел, умре на пријавената возраст од 123 години. Таткото на осум деца Апаз Илиев, од републиката Ингушетија, во близина на Грузија, изјави дека е роден под последниот руски цар, служел во Првата светска војна, бил прогласен за престар за да се бори во Втората светска војна и го поминал поголемиот дел од својот живот потоа како овчар.

Интернет пребарувач сади дрвја секој пат кога ќе го користите, и милиони луѓе веќе кликаат за да ја спасат планетата

На 13 февруари 2019 година, пребарувачот Ecosia објави дека засади 50 милиони дрвца од основањето на проектот во 2014 година. Тоа значи дека 60 хектари земјиште се обновени и 2,5 милиони тони CO2 ќе бидат отстранети од атмосферата откако дрвјата ќе созреат. Кристијан Крол, кој во декември 2009 година ја основаше  Ecosia и го претвори обичниот […]

Како храбри одлуки на некои луѓе спречија уште една светска војна, и служат како лекција за сите нас

Во минатото, луѓето донесоа одлуки кои го спасија светот. И покрај тоа, тие останаа смирени и не беа заинтересирани за славата. Овие херои буквално ни ги спасија животите и докажаа дека понекогаш треба да бидеме непослушни за да го направиме вистинскиот избор. Нивниот карактер, логика и силата на умот одиграа огромна улога во спречувањето на нова војна.

Човекот со неверојатно цврста рака, крши камен и тули како со чекан

Раката не сака многу да ја покажува, затоа што не изгледа баш најдобро, но во второто видео сепак го убедија да ја покаже.

9 „совети од психолози“ кои ги лајкнуваме и споделуваме на интернет, но не треба да ги практикуваме

Модерната психологија толку многу проникна во општеството што нејзините препораки ни се познати на сите денес: среќата започнува надвор од зоната на удобност, работата треба да се менува на секои 3-5 години, секогаш треба да се даде најдоброто до себе, 200% … Но, дали сето ова е вистина?

Азискиот готвач е толку голем виртуоз со ножот, што сецка месо врз надуван балон и тоа е само почетокот!

Неверојатно е како може некој човек до толку да ги усоврши своите вештини. Изгледа на азијците им е во генот да владеат со ладни оружја, такви им се и боречките вештини.

Овој татко си го отстранил стомакот за да трча ултра-маратони и за тоа имал добра причина

Ден Тејлор е татко на две деца, кој пред неколку години се одлучил да се подложи на опасна операција. Двајца братучеди на Ден починале еден по друг бидејќи биле носители на редок, наследен ген кој ги направил подложни на рак на желудникот.

Уживајте во 10 минути необични видеа за одмор и релаксација

Видеата што ќе ги видите во продолжение, на некој необичен начин ве исполнуваат со смиреност и позитивна енергија.

15 фотографии кои покажуваат како луѓето од целиот свет ја славеле победата пред 74 години

На 8-ми мај 1945 година се случило формалното прифаќање на безусловното предавање на Нацистичка Германија и нејзините вооружени сили. Овој ден е познат како „Victory in Europe Day“ (Победа во денот на Европа) и се славел насекаде низ светот. Овие фотографии ја прикажуваат возбудата и радоста на луѓето, на денот кој донесе победа за доброто на сите.

Поштарот мора да има фотографија како доказ дека го доставил пакетот, па смислил финта како да краде

За среќа некои луѓе имаат и камери пред влезот, па поштарот не излезе најпаметен од сите.

Овие 15 луѓе се дел од оној 1% од населението кое поседува половина од целото богатство на светот

Разликата помеѓу финансиската состојба на различните сегменти на населението е огромна: додека некои стануваат побогати, други неизбежно се чекор под линијата на сиромаштија. На пример, за да бидете меѓу 50% од најбогатите луѓе на планетата сега, треба да имате само 3.210 долари во ваши раце. Во меѓувреме, половина од сите пари во светот, според статистичките податоци, се наоѓаат во рацете на само 1% од населението. Ова се најбогатите од нив, а за некои можеби воопшто и не сте слушнале.

Брачни парови ги споделуваат најсмешните „валкани“ пораки што си ги пратиле

Луѓето често велат дека работите се менуваат по бракот, бидејќи вие се согласувате да бидете посветени еден на друг до крајот на вашиот живот. Според голем број на парови на социјалните мрежи испраќањето на „сек*и“ пораки е нешто што драстично се намалува откако ќе стапиме во брак.

Каква вештина развива искусен швалер со текот на годините

Првото „Бегај преку прозорецот, маж ми е на вратата“ е најтешко :).

Приказната за човекот кој долги години останал заробен во своето тело

Во 1988 година, здравјето на 12-годишниот Мартин Писториус одеднаш почнало да се влошува, и на крајот тинејџерот паднал во кома. Докторите велеле дека момчето било во вегетативна состојба и ништо не можело да му помогне. Сите околу него мислеле дека не слушна или не разбира ништо, но тие грешеле. И бидејќи Мартин апсолутно не го контролирал неговото тело, тој не можел да им даде сигнал на оние околу него. Сè се променило по 13 години, кога сестрата по име Вирна се грижела за него.

16 луѓе кои обичните нешта ги погледнале од неочекуван агол

Вашиот живот може да изгледа како бесконечен „Ден за бегство“, но постои лек за овој проблем: само погледнете ги вообичаените работи од друг агол. Хероите на нашата статија совршено ја поседуваат оваа суперсила. И не само што можеле да го видат целиот свет во обична капка, туку и успеале да гледаат низ очите на делфинот.

17 деца кои докажуваат дека креативноста нема граници кога станува збор за играчки

Ништо не може да ја запре имагинацијата на детето, особено кога станува збор за забава со своите пријатели. Децата од целиот свет ги прават своите омилени играчки од ништо, а резултатите се навистина генијални! Од картонски кутии и пластични шишиња до канти за отпадоци и кал, на секојдневните работи им се дава втора шанса во рацете на креативните деца.

Оваа мајка е прогласена за „најсекси водоинсталатерка“ во Англија, но таа вели дека не ѝ е лесно

Карли Гејл од Чешир, Англија започнала да работи како водоинсталатер од нејзината 15-годишна возраст, така што му помагала на нејзиниот татко, кој ја има истата професија, за време на викендите. Потоа девојката се запишала на курс, каде што од 200 ученици таа била единствената жена. Сега 30-годишната жена е сопруга и мајка на 3-годишниот Маркус.

Александар Мичел: Слепиот инженер кој им го „подари видот“ на морнарите

Песочни наноси претставуваат опасност за морскиот сообраќај. Често најдени во близина на крајбрежјето и околу пристаништата, овие плитки, потопени кревети од песок продолжуваат да ја менуваат својата форма и позиција што претставуваат голем ризик за навигација на бродовите.

Како паметните азијци прават стапици за риби од кокосови ореви?

Слична стапица можете да си направите и вие, сѐ што ви треба е едно пластично шише и некој сад во кој што ќе ставите храна за риби, трошки леб на пример.

Човеков ќе ви покаже каква тајна соба си направил во домот

Некој изгледа се спремил за зомби апокалипса.

Има ли коски овој човек?!

Човекот е толку еластичен што на моменти неговите трикови изгледаат морбидно.

12 познати жени кои докажуваат дека за богатство и луксуз не треба да носите XS фустан

Актерки, пејачки и модели со плус големина долго време го освојуваат светот на шоу-бизнисот. Овие девојки не потпаѓаат под стандардот „90-60-90“, и изгледаат како сосема обични жени. Токму поради оваа нивна карактеристика ние ги обожаваме. Погледнете ги овие прекрасни дами со богати облини.

Мераклија на скара и пиво од Швајцарија, си направил одлично базенче во дворот за да го надополни уживањето

А базенчето не е за капење, туку како што рековме, за да се надополни скарата и пивото.

+