Дали знаевте дека некои основни правила и традиции за кои сметаме дека се нормални можеби се забранети или се гледаат како навреда во некои земји? За нас е сосема во ред да си ја посолиме храната и никогаш нема да помислиме дека ова е навредливо во некоја друга земја.

Откривме некои навистина чудни и необични традиции за време на оброк, со кои секој од нас би можел да се соочи додека е во странство.

1. Чаша која е само половина полна со чај, е наменета исклучиво за гостите кои се добредојдени во Дубаи и Казахстан

Во Дубаи и Казахстан чајот се налева само до половина, дури и помалку во чашата, за да не се чувствуваат гостите дека домаќините ги чекаат секој момент да си заминат. Со полнење на чашата до половина домаќинот сака да му укаже на гостинот дека сака разговорот да трае подолго.

2. Чист чајник во Кина се смета за … чајник без душа

Во Кина, луѓето не ги мијат чајниците со средство за садови. Ги мијат само со вода или песок. Бигорот што се јавува како резултат на ова се смета за душа на чајот, и затоа е апсолутно забрането да се „убие“ со различни средства.

3. Ако во Италија побарате дополнително сирење или кашкавал – сигурно многу ќе го навредите готвачот

Не можеме да ја замислиме пицата или тестенините без повеќе сирење или кашкавал. Но, ако го побарате ова во Италија ќе го увредите готвачот бидејќи ќе мисли дека не ви се допаѓа храната која ја подготвил.

4. Не барајте сол или црн пипер во Португалија и Египет

Ако сакате да додадете црн пипер или сол во една од овие земји, ќе ги повредите чувствата на оној кој ја подготвил вашата храна. Поентата е, ова е јасна порака до готвачот дека храната не е доволно вкусна и чувствувате потреба да ја „завршите“ неговата работа.

5. Не се осмелувајте да користите вилушки додека престојувате во Тајланд

Вилушка е многу обичен предмет, со кој ние консумираат различни јадења. Меѓутоа, во Тајланд, употребата на вилушка се смета за лош вкус, дури и неписменост. Дозволено е да ја туркате храната во вашата лажица со помош на вилушка, но само толку.

6. Дали ви се допаѓа јадењето? Ако сте во Кина не јадете сѐ во чинијата

Доколку многу ви се допадне јадењето и изедете сѐ во чинијата во Кина, им давате до знаење на домаќините дека сте биле многу гладни и дека не успеале доволно да ве нахранат.

7. Како се пие чај во Англија

Речиси сите луѓе знаат за британската традиција точно во 17: 00ч. да се сервира чај. Но не многу луѓе се свесни како точно Англичаните сакаат да пијат чај. Прво – секој од нив додава млеко во чајот. Второ – преферираат чајот да го пијат ладен, а не жежок. И трето – кога чајот се промешува, тоа треба да се прави многу нежно и тивко, во средината на чашата, за да не се удира лажичката во ѕидовите.

8. Бидете внимателни со стапчињата за јадење за време на вашиот престој во Јапонија

Во Земјата на изгрејсонцето не се препорачува да поставувате стапчиња за исхрана во вертикална положба. Како што вели традицијата, Јапонците ги поставуваат на овој начин … само на погреби.

Сподели на Facebook
пати видено