„Еден ден во Помпеја“: 3Д анимација ја носи истата драма и терор кои ги чувствувале граѓаните на античкиот град

Помпеја срушен и делумно затрупан римски град близу денешен Неапол во италијанскиот регион Кампанија, на територијата на комуната Помпеи. Овој град, заедно со градот Херкуланеум биле уништени и сосема затрупани...

9 факти за Дубаи со кои малку луѓе се запознаени

Дубаи е еден градовите кои набрзо се развиваат во светот. Во 1960-тите, тој бил пуста пустина со неколку згради, а сега е најгусто населен град во Обединетите Арапски Емирати! Дали...

Гејши, самураи и змејови: Мажи и жени се соблекле по долна облека за да ги покажаат уникатните Јакуза тетоважи

Толпа јапонски мажи и жени излегоа на улиците во својата долна облека за да ги покажат своите тетоважи во стилот на Jакуза, во целост, на еден од најпопуларните фестивали во...

Природа како од бајки

Повелете на витуелна прошетка на прекрасни места од нашата планета, преку делата на Логан Браун - талентиран млад самоук фотограф од САД. Логан се фокусира на пејзажи и животни, патува...

Летање над Њујорк снимено со 12К резолуција

12K резолуција е исто како да имаш 12 HD телевизори (1920x1080) наредени во форма на правоаголник. YouTube поддржува видеа до 8К резолуција, а за да гледаш такво видео ти треба...

Манастирот Света Катерина и најстарата библиотека во светот

Длабоко на Синајскиот Полуостров во Египет, во пустинска област составена од гранитни карпи и карпести планини, лежи градот Света Катерина. Тука, во подножјето на планината Синај, се верува дека Мојсеј...

Заљубен пар посети 22 земји во 22 месеци и авантурата продолжува

Џејк Сноуден и Мери Ферлингс се запознале сосема случајно на плажа во Тајланд пред две години, кога на една другарка на Мери телефонот ѝ паднал во океанот. Така се запознале,...

Јапонија во 8К

Пуштете на цел екран со резолуција на која нема да ви кочи уредот на кој гледате и уживајте во убавините на „Земјата на...

Чудесни пејзажи од Нов Зеланд од Лори Винтер (25 слики)

Главната инспирација на уметничките фотографии на Лори е природата. Таа со својата „армија“ следбеници на Инстаграм ги споделува природните убавини на родниот Нов...

Прошетка по прекрасната планета земја преку сликите на Каи Гросман

Каи Гросман е талентиран самоук фотограф, фотошоп мајстор и авантурист, кој моментно живее во Швајцарија. Каи се фокусира на природата и патувањето, ги документира неговите неверојатни авантури низ целиот...

8 мали острови каде што никој нема да може да ве вознемирува

Во светот има околу 500 илјади острови, а само неколку стотици од нив се населени од луѓе. На најситните острови, една мала куќа и неколку дрва тешко можат да се...

Гробиштата за велосипеди во Кина

Во текот на последните неколку години феноменот за користење на велосипедите како основно превозно средство го опфати целит свет, а особено Кина, каде што според еден извештај постојат 70 приватни...

Прекрасните пејсажи на една талентирана девојка, самоук фотограф и авантурист (25 слики)

Нејзиното име е Беки Фајаро, живее во Орегон, САД, а за себе вели дека сака планини, магла, бранови и стоење под водопади. Сака да се смее. Ужива во сонце, во...

Секојдневниот живот во Куба

Република Куба е латиноамериканска островска држава на Карибите, со пристап до Карипското Море , Мексиканскиот Залив и Атлантскиот Океан. Куба е најголемата Карибска земја, која го окупира најголемиот остров со...

14 уникатни природни феномени кои секој би сакал да ги види барем еднаш во животот

Природата е полна со изненадувања. Некои сѐ уште се необјасниви и навистина чудни. Повеќето од нив не само што имаат јасно научно објаснување, туку исто така се навистина неверојатни за...

11 понепрометни и поевтини алтернативни дестинации за познатите туристички атракции

Кога планираме патување и ги разгледуваме прекрасните онлајн фотографии од популарни места, ние обично забораваме како овие места всушност изгледаат во реалниот живот - преплавени со туристи и прескапите стоки...

Вака се прави реклама за туристичка дестинација!

Дали Лијза ве убеди да одите на...

10 популарни ресторани, каде што храната не е главната атракција

Бизнисот со рестораните повеќе не вклучува само обезбедување на добра храна. Во нивните обиди да ги изненадат и воодушеват своите посетители, сопствениците на ресторани избираат интересни локации. Јадењето на овие...

Австралиската фарма за животни голема колку Македонија

Во Австралија, фармите за добиток, кои се еквивалент на американски ранч, имаат тенденција да бидат неверојатно големи, толку големи што некои од нив се поголеми од некои европски и африкански...

Пакистанските камиони со 300 тракатанци по нив

Еден типичен пакистански возач на камиони поминува повеќе време со својот камион отколку со сопругата. Што објаснува зошто сака неговиот 10-тонски „пријател“ да изгледа како нова...

Камикацу – јапонското село со 0% отпад

Жителите на селото имаат екстремно висока свест за заштитата на животната средина и имаат цел до 2020 година да не фрлаат буквално никаков отпад. 100% од отпадот ќе го рециклираат,...

Финска преку објективот на Јонас Линкол (25 слики)

Земјата на Дедо Мраз е прекрасна во сите годишни времиња. Уживајте во природните убавини преку делата на талентираниот фотограф Јонас...

Поштенските карпи на Мадагаскар

Околу 2 километри од брегот на Мадагаскар, во заливот Антонгил, се наоѓа мал, ненаселен, тропски остров наречен Носи Мангабе. Островот е покриен со густа шума и таму не постојат постојани...

10 чудни забрани во Јужна Кореја што можат да го изненадат секој турист

Пред да заминете во непозната земја, треба да се запознаете со нејзината култура. Особено ако одите во Азија каде што општеството сѐ уште следи одредени традиции и има хиерархиска структура....

Рајан Дојл живее од изнајмување и снимање на својот престој во најчудните соби во светот

Од секоја соба тој прави одлично видео и така заработува за живот и за наредните...

Вештачки пловечки остров – идеално место за одмор и бегство од секојдневните проблеми (5 слики)

Островот е всушност дрвена платформа, но наполнета со земја за да може живото дрво да си опстојува на него. Оваа генијална идеја е на австралискиот архитект Маршал Блечер, а првиот...

Библиотеката која се наоѓа во две држави

„Хаскл слободната библиотека и сала за опера“ има две различни адреси. Американците велат дека библиотеката е лоцирана на „93 Касвел Авенија, Дерби Лајн, Вермонт“, а Канаѓаните инсистираат дека библиотеката се...

Вака изгледа еден идеален почеток на денот

Секој сака барем на неколку дена да побегне од секојдневието во некое вакво парче...

Стадионот во Осака кој бил направен да личи како населба

На местото каде што денес се наоѓаат величествените паркови Намба во Нанива-ку, во Осака, Јапонија, некогаш стоел стадионот за бејзбол. Отворен во 1950 година со капацитет за 32.000 луѓе, стадионот...

Од грмотевици до поларната светлина: Пилотите споделуваат како е да се работи на небото

Некои луѓе во светот добиваат канцеларија со неверојатно изгрејсонце, бели облаци, па дури и поларна светлина. Ова е секојдневие за пилотите ширум светот. Освен задоволство, да се биде пилот е...

+