Херои на неделата: Двајца работници спасуваат 2-годишно дете што паѓа од прозорец на зграда

Работниците правеа пауза на една клупа пред стамбена зграда во регионот на рускиот град Ленинград. Наеднаш го забележаа детето кое се качило на рамката од прозорецот.

Паметен човек лови риби со чадор

Иако снимачот се згази од смеење, сепак финтата со чадорот на човекот му функционира.

„Сите сме победници!“: 4 момчиња му одржаа лекција на светот за несебичност и вистинско пријателство

4-те момчиња, Сем Бел, Џејмс Ходсон, Дилан Годард и Бен Драјсдејл се единствените момчиња во целата генерација на четвртоодделенци, во основното училиште Дигби, Линколншир, Англија. Сите тие се натпреваруваа во спринт секоја година откако започнале со школување, но до оваа година, Бен или Сем ја освојувале секоја трка, што значи дека Џејмс и Дилан секогаш губеле.

Хуман велосипедист засекогаш му го промени животот на куче кое било удрено од автомобил

Џаред Литл возел велосипед на периферијата на Колумбо, Џорџија, со група пријатели, кога решиле да направат пауза за да се одморат. Кучето, на кое сега му е дадено името Колумбо по градот во кој е најдено, исплашено им се приближило на велосипедистите. Откако Џаред ја забележал неговата крвава нога и истоштено тело решил да го […]

Храбрата жена вработена на бензинската пумпа испадна поголем маж од мажите

Кога резервоарот на моторот на едниот случајно пламна, сите јунаци се разбегаа на сите страни, само жената остана да спречува поголема катастрофа.

Маж од Полска поминал 700 километри со велосипед до Хрватска за да го види Јадранското Море ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ

Ова е неверојатната приказна за 38-годишниот Полјак кој тргнал на пат, иако едвај можел да гледа. Неговата цел била да дојде до Хрватска за да го види Јадранското Море за последен пат.

10 приказни за луѓето кои ѝ дадоа на нашата планета втора шанса и тоа што го направија не може да се заборави

Нашата планета е сериозно оштетена. Се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека планетата е во опасност. Но, додека некои од нив само зборуваат, други всушност прават нешто во врска со тоа. Овие проактивни луѓе чистат плажи, произведуваат патики користејќи ѓубре пронајдено во океанот, па дури и градат мали фарми и еколошки градови.

Жена со ретка форма на церебрална парализа пее како ангел и го воодушевува светот

Алфина Фреста тежи помалку од 50 килограми и користи инвалидска количка за да се движи. Алфина има спастична дистонска тетрапареза, форма на церебрална парализа која влијае на сите четири екстремитети. Состојбата значи дека грбот и нозете добиваат грчеви и се виткаат неконтролирано. Сепак видеото од нејзиниот настап успеа да ги воодушеви луѓето низ целиот свет.

На претседателот на Туркемнистан му започна летниот одмор, а еве како си го поминува

Прес службата на претседателот Гурбангули Бердимухамедов го објави ова видео, за да знае народот на Турменистан што прави нивниот претседател додека е на одмор.

Од ова решително 8-годишно девојче ќе биде човек! Иако останало без дом и на дожд, домашното мора да се напише!

Малото девојче се обидува да го напише домашното додека паѓа дожд, а нејзината мајка спие до неа на улицата. На снимката е прикажана 8-годишната Елејн Долфо, пред еден станбен блок во Манила, Филипини. Нејзината мајка Елен и 4-годишната сестра Александра, спијат покрај зграда, откако станале бездомници, кога таткото и сопруг, Џери, се разболел. И покрај […]

Богат Русин си го загубил паричникот со 100.000 денари внатре, но еден чесен сиромашен човек му го врати

Ахмед е Таџикистанец, кој бил на привремена работа во сибирскиот град Јакутск. Поуката од видеото е следна: Во секоја вера, во секој народ има добри луѓе, но има и расипани луѓе. Односно луѓето не се делат на вери и националности туку на луѓе и нелуѓе.

Добродушен бизнисмен решил наместо ситно да му даде на бездомникот нешто многу повредно!

25-годишниот Рајан Дејвидсон питачел на улиците на Њукасл. Рајан му порабал на 40-годишниот бизнисмен Џејмс Мин ситни пари. Наместо да му ги даде парите и да си продолжи, Џејмс кој тогаш славел 15 години брак со неговата сопруга и двајца пријатели одлучил малку да поразговара со младото момче.

5-годишно момче паѓа од 7-миот кат, но за среќа суперхероите постојат

Ова е неверојатен момент кога група соседи се здружуваат за да го спасат животот на едно петгодишно момче кое паѓа од прозорецот на стан од седмиот кат во Минск, Белорусија. Детето било оставено дома само од страна на неговата мајка како казна, и се качило на прозорецот, чекајќи ја да се врати. Детето случајно се […]

Кајли Џенер заврши на насловната на Форбс и наскоро се очекува да го победи Марк Закерберг и да стане најмладиот милијардер во светот

Кајли Џенер е најбогатиот член на семејството Кардашијан. 20-годишната реалити ѕвезда се наоѓа на насловната страница на Форбс во број посветен на „Американските жени милијардери“.

На 22 години ѝ поставиле страшна дијагноза, но таа не се откажала и станала модел за Гучи

Олга Запавохина е ново име во светот на модата. Иако девојчето било ниско (167 см) за да се пробие во светот на модата, има необичен изглед, сепак Олга го остварила нејзиниот сон. Таа не можела да поверува дека шест месеци по операцијата за отстранување на туморот, за време на која таа била избричена на нула, […]

Дали е ова најголемото семејство во светот? 87-годишен дедо од Украина има 346 живи потомци

Маж од Украина аплицирал за Гинисовата книга на рекорди, за најголемото семејство во светот. 87-годишниот Павел Семенјук секогаш сонувал за големо семејство и бил воодушевен кога неговата сопруга родила 13 деца. По многу бракови и раѓања „кланот“ Семенјук има вкупно 346 живи потомци, а најмладиот член има само 2 недели. Семејството Семенјук живее во селото […]

Фотографиите од „девојчето на баскет“ станаа познати во целиот свет, но малку луѓе знаат што постигна таа кога порасна! Секоја чест!

Ние често ја слушаме фразата „Не се откажувај“ но за многумина, тоа се само зборови кои не се поткрепени со дела. Но, за Кјан Хонгјан од Кина, оваа фраза ѝ станала животно мото. Тешката судбина на оваа девојка станала инспирација за многу луѓе со посебни потреби.

Упорноста се исплати: Студент кој аплицирал на 100 работни места онлајн и не добил ниту еден одговор, решил директно да си ја проба среќата

21-годишниот студент, Камран Хусеин, од североисточен Лондон, решил директно да му пристапи на неговиот проблем со невработеност, откако аплицирал на околу 100 работни места преку интернет и не довил одговор на ниту една поднесена апликација.

Маж ја преминува реката Хадсон на штица за веслање за да не задоцни на состанокот на работа

Патниците на ферибродот од Њу Џерси до Њујорк забележале човек кој во лоши временски услови пловел на штица за веслање низ реката Хадсон. Збунетоста била предизвикана од фактот дека тој не бил облечен во специјален спортски костум. Тој бил облечен во деловен костим и дури имал и актовка. Името на овој човек е Скот Холт, има 32 години, и брзал да стигне на состанокот на работа.

Комшијата херој спасува куче кое што паѓа од 9-ти кат

Ова е неверојатниот момент кога херој од Бразил го спасува кучето на неговите соседи кое паѓа од 9-тиот кат на зградата. Жолао Агусто тргнал да влезе во зградата кога забележал дека кучето на соседот ќе падне од терасата. Тој застанал и со раширени раце го чекал кучето да падне.

Како американски спортист усреќи еден африкански народ, ослободувајќи го од ропство

„Се борев со луѓе, но морав да се борам и за нив.“ Овој цитат му припаѓа на американски борец во мешани боречки вештини Џастин Рен. Во еден момент успешниот спортист имал самоубиствени нагони и страдал од зависност од дрога. Една важна мисија, која ја спровел во Африка, му помогнала да излезе од овој маѓепсан круг, […]

Професорка експериментално спровела тоталитарен режим во нејзиниот клас, но учениците ја изненадиле

Професорката Дијана Лејгерман од САД креативно пристапува кон наставата по литература. На пример, пред да го изучуваат романот на Џорџ Орвел „1984“ со децата, таа спроведува необичен социјален експеримент: пресоздава тоталитарен режим во училницата. Оваа година резултатот од експериментот бил неочекуван.

На надарените девојки им е лесно да пијат пиво без раце :)

Само треба да ја знаат оваа финта.

Ова момче станало познато изведувајќи неверојатни трикови, но има нешто многу посебно во врска со него

Арон Фотерингем е роден со болест на ‘рбетот, па дури и 23 операции не му овозможиле да прооди. Но, на возраст од 18 години тој стана првиот хендикепиран спортист во светот кој направил двојно салто на отскочна даска и влегол во Гинисовата книга на рекорди. Како е тоа воопшто возможно?

Девојката брзо смисли финта како да ја натера некултурната патничка да си го собере ѓубрето во градскиот автобус

Кога „Девојко ти испадна нешто“ не ја засрами ниту малку, мора да се применат поинтелигентни методи :).

Кога другарот ќе те викне да гледате фудбал кај него и ќе ти рече да донесеш опрема

Фудбал не оди без пиво и без…

Секоја чест: Последната желба на смртно болна наставничка била да се збогува со сите свои познаници на необичен начин

Теми Водел не била наставничка само по професија, туку и по вокација. Дури и кога сфатила дека не ѝ останува многу од животот, наставничката одлучила малку да го подобри животот на учениците и им се обратила на сите нејзини познаници со навистина важно барање.

Човекот кој го напушти своето високо платено работно место за да го промени светот

Адам Браун имал сѐ што му требало: работа на Вол Стрит, стан, и можност да патува низ целиот свет. Но секој има свој пат кон среќата. И откако се сретнал со сиромашно момче во Индија, кое сонувало само да има молив, светот на Адам се превртел наопаку.

Младоженецот и невестата цели 3 месеци ја вежбале кореографијата за да ги воодушеват гостите (Позитив на денот!)

Линдзи Нили и Остин Латрел од Јужна Каролина им приредиле големо изненадување на присутните гости кога го започнале првиот свадбен танц. Линдзи и Остин не живееле во ист град и ја вежбале кореографијата кога ќе се сретнеле или се гледале на камера. Различноста на жанровите во музиката и енергијата на овие младенци навистина влева позитивна енергија.

Погодете колку години има Србинката Жаклина? Мала помош: Веќе е баба!

Да, Жаклина Беридо Писано е баба од Србија, која живее во Италија со својата ќерка и двете внуки. Таа на стари години стана славна на интернет, поради својот младешки изглед. Баба Жаклина има дури 47 години.

+