Фотографка продира во длабочината на душата и ги открива скриените чувства на секоја жена

Фотографка од Украина Ирина Џул има посебна дарба: Таа може прецизно и суптилно да ја пренесе длабочината на човечките чувства. На неа не и е важно само да направи убава фотографија, туку и да вметне инспиративна идеја, со која фотографиите ќе зрачат со посебен магнетизам.

Кога тато е многу добар Фотошоп мајстор (20 слики)

Изминативе 7 години главна инспирација во делата на фотографот и Фотошоп мајстор Џон Вилијам се неговите ќерки. Тој создава смешни приказни и секојдневните детски фотографии ги претвора во неверојатни авантури. Погледнете ги неговите дела, затоа што неговата креативност е инспиративна и го поткрева духот.

19 примери на реклами, кои заслужуваат да бидат во Музеј на модерна уметност

Добро смислено и висококвалитетно рекламирање е уметност. Идеите и богатата имагинација на креаторите на таквото рекламирање предизвикуваат чувство на задоволство. Само размислете кому би му дошле на ум овие идеи: рекламирање на концерт на јајца или рекламирање на Audi A4 преку Wi-Fi мрежа во салонот.

Моден тренд: Тетовжа на јазик, затоа што секој втор веќе има обична тетоважа (30 слики)

Денес, тетоважите не изненадуваат никого, тие можат да се видат кај луѓе од сите возрасти и националности. Само локацијата на телото се разликува: едни се тетовираат на места за сите да ја видат тетоважата, а други ги кријат под облеката. Но, најголемите љубители на тетоважите отидоа еден чекор подалеку, па почнаа да се тетовират на […]

10 начини да се раздели Европа, без никој да се чувствува дискриминиран

Јанко Цветков е картограф и графички дизајнер од Бугарија, кој го освои интернетот со своите сатирични карти на светот. Неодамна, тој креираше нова серија на карти кои ги одразуваат популарните стереотипи за Европа. Еве како може да се подели Европа.

Уметник од Франција остава магичен допир на досадните улични објекти и би сакале да има херои како него во секој град

Чарлс Левал, или Левелет, е француски уметник кој ги создава своите ремек-дела на улиците со помош на хумор и апсурдност. Со седиште во Париз, Левелет успева да ги претвори ѕидовите, улиците, тротоарите и други обични предмети во сатирични уметнички дела кои го изразуваат неговиот поглед на светот и го предизвикуваат нашиот современ начин на живот.

Нашата прекрасна планета (25 слики)

Аторот на овие фотографии е Карман Хутер – талентиран 25 годишен фотограф, писател, авантурист и блогер од Австралија. Патува во разни земји во светот и прави прекрасни пејзажи.

Како уметница од Унгарија создава ремек-дела, кои можат да се видат само под одредени услови

Боги Фабиан е уметница од Унгарија чии дела можете да ги видите само под дредени услови, односно кога ќе ги исклучите светлата. Користејќи флуоресцентна боја, Боги создава навистина прекрасна атмосфера. И во оваа статија сакаме да ви ги покажеме нејзините уникатни слики, кои, патем, не се ограничуваат само на платно. Еве ја разликата помеѓу денот […]

11 годишно чудо од дете од Нигерија, црта неверојатно реалистични слики

Малиот Варис Карим почнал да црта на 6 годишна возраст, а веќе на 9 години почнал и да заработува од тоа. Генијалецот особено внимание им посветува на деталите во своите слики, кои иако нацртани само со молив, изгледаат како да се живи.

Закон фотомонтажи од турскиот уметник Хусеин Шахин (25 слики)

Хусеин Шахин е талентиран 45-годишен уметнички директор, дигитален и визуелен уметник, кој моментно живее во Истанбул, Турција. Хусеин завршил ликовна аладемија на Универзитетот во Гази во 1996 година. Со помош на Фотошоп, Шахин создава импресивни колажи инспирирани од природата, животните и урбаната средина.

Дневна доза душевна храна: Прошетка во музејот на дигитална уметност во Токио (20 слики)

Посетителите на Музејот на дигитална уметност Мори во Токио не ни сонувале дека ќе видат и доживеат вакви искуства во светот на дигиталната уметност. Првиот дигитален музеј во Јапонија користи високо-технолошки проектори за да создаде илузија дека посетителот талка низ оризовите полиња, низ јата риби или дури и дека скока на површината на друга планета.

Едноставна јапонска логичка игра за натпревар со пријателите

Играта е базирана врз рубикова коцка, но е едноставна за решавање. Победува оној кој прв ќе ја намести сликата што ќе се добие од малите коцки.

Уметница од Русија на интересен и комичен начин прикажува како би изгледале суперхероите во староста

Лесја Гушева е добро позната уметница во Русија, благодарение на нејзините стрипови. Таа неодамна откри нова инспирација и го освои интернетот! Сите ги помниме суперхероите како моќни, убави мажи и жени во цутот на младоста, но Гушева решила „да ги врати во реалноста“ и да покаже како би изгледале кога ќе остарат.

15-годишното чудо од дете од Србија создава живописни цртежи од животни без гледање, само по сеќавање!

Српскиот уметник Душан Кртолица почнал да црта кога имал само две години и едвај можел да држи пенкало. Сега има 15 години и веќе има 6 самостојни изложби. Душан го сака природниот свет, тоа е неговата главна тема. Всушност, неговите цртежи на различни животни се анатомски точни. Момчето дури и илустрирало енциклопедија пред неколку години!

Компресорхед – првиот роботски хевиметал бенд во светот ќе ви исполни песна од Моторхед

Песната ја отсвиреа совршено и без грешка, а како поинаку? Би им отишле ли на концерт?

Работи кои веднаш ќе посакате да ги имате (43 слики)

Генијални изуми наменети да ни го поедностават и разубават животот.

12-годишната ќерка на фронтменот на Фу Фајтерс му го украде концертот на својот татко со песна од Адел

Дејв Грол, поранешниот тапанар на нирвана, а сега фронтмен на познатитот рок бенд Фу Фајтерс, на концерт ја донесе својата 12 годишна ќерка Вајолет. Девојчето блесна.

Едноставен трик за правење оригинални фотографии само со фотоапарат и телефон (5 слики)

Овие навистина неверојатни фотографии не се обработени во Фотошоп. Сè што е потребно за нивно создавање е вашиот мобилен телефон.

Оваа 200 години стара колиба на швајцарските Алпи внатре крие една необична тајна (6 слики)

Колибата се наоѓа во јужниот дел на Швајцарија во кантонот Тичино и од надвор личи како дека секој момент ќе се распадне. Но, погледнете внатре… Куќата му била дадена на архитектот Бихнер Бриндлер, кој внатре само од бетон создаде едно современо, минималистичко, уметничко дело. Куќата ја направил попротсторна со тоа што го вкопал подот за […]

Девојка со помош на шминка се претвори себе си во џинот од ламбата на Аладин

Ова не е шминкање, ова е уметност!

Добро познат бренд одлучи да докаже дека совршенството е мит и направи фотосесија со 6 уникатни модели

Неодамна, познатата марка женска облека Missguided организираше кампања за рекламирање на телото со хаштагови #KeepOnBeingYou и #InYourOwnSkin, за која ангажираше 6 модели, чијшто изглед не се вклопува во општоприфатените стандарди. Секоја од овие девојки има свои карактеристики, кои, спротивно на сите стереотипи, не ги спречиле да успеат.

Тетоважа на ‘рбетот – нов, интересен тренд во светот (40 слики)

Денес е тешко да сретнеш млад човек од западните земји без тетоважа. Тренд кој полека, но сигурно доаѓа и кај нас.

Изведба на легендарната „Африка“ од Тото, од оркестар од стара компјутерска опрема

Колку ли трпение и слободно време имал Полјакот кој го направил ова? Сега информатичарите од целиот свет уживаат и му се восхитуваат.

Јапонска уметница прави симпатично-смешни фотографии со својата минијатурна копија

Уметницата Иротаро успеа да стекне голема популарност благодарение на нејзината оригинална идеја да прави прекрасни фотографии од неа и нејзината намалена кукла-копија. Фотографиите таа постојано ги споделува на Твитер и Инстаграм. И навистина, куклата што Иротаро ја користи за нејзините фотоснимки е всушност многу слична со неа: таа ја има истата долга црна коса и […]

Овие 20 парчиња облека слободно може да се наречат модна катастрофа, затоа што и да сакале не можеле да ги смислат поужасни

Понекогаш малите и „случајни“ грешки на дизајнерите можат да резултираат со облека која е едно ниво погоре од смешна. Овие примери докажуваат дека секому му треба второ мислење пред да ги примени своите идеи во пракса!

10 креативни работи кои можете да ги направите сами за да го разубавите вашиот дом

Сите знаеме колку е важно да имаме место каде што можеме да се релаксираме по напорен ден, место каде што ништо не нè мачи и каде сè создава чувство за безбедност и удобност. Но, не е секогаш лесно да ги најдете работите што знаете дека совршено ќе одговараат на вашите потреби. Добрата вест е дека […]

Идниот татко направи неверојатно ѕвездено небо во собата на својата сѐ уште неродена ќерка

Во исчекување на најсреќниот момент на неговиот живот, таткото реши да ѝ направи на својата ќерка соба од соништата. Детето растено со вакви родители ќе има незаборавно детство. Браво за идејата и за реализацијата!

15 парчиња мебел кои можете да си ги направите сами

Доколку сами си го правите мебелот можете да заштедите и неколку илјади евра за опремување на куќата. Но, тоа не е само заштеда на пари. Планирање и изработка на сопствен мебел ви овозможува да го добиете изгледот што го сакате, користејќи ги материјалите што сте ги одбрале и целосно да го контролирате квалитетот на исходот.

20 искрени илустрации кои ќе направат секоја жена да се замисли: „Дали некој ме гледа?“

Аманда Олеандер е американска уметница која знае дека луѓето ја ценат чесноста, а не идеалноста. Затоа толку многу луѓе ја сакаат затоа што е искрена. Уметноста на Аманда го освоила New York Magazine, Космополитан и Холивуд репортер кои ги објавија нејзините дела.

Неверојатно е во што го претворија овој трупец, вредните раце на еден столар!

Преку следните 10 фотографии ќе видите еден чудесен процес на создавање уметничко дело од дрво.

+