Противпожарно возило на иднината, дело на познатиот руски иноватор Семенов Дахир Курманбиевич

Освен пожарникарското возило, генијалецот има патентирано и супермаркет на иднината, сендвичара на иднината, како и нов вид на градски транспорт (погледнете ги двете бонус видеа).

Levi’s веќе работи со Google на втората „паметна јакна“

Продажбата на поврзаната „паметна тексас јакна“ на Levi’s започна пред три недели, но извршниот директор Чип Берг изјавил дека веќе работи со Google на верзија 2.0 од платформата на проектот Jacquard платформа.

Во Јапонија генетски модифицирани кокошки несат јајца кои помагаат во борбата против рак

Најновата навидум бизарна креација од Јапонија не е во форма на телевизиско шоу или реклама. Истражувачите од АИСТ одгледувале генетски модифицирани кокошки кои несат јајца кои имаат протеин за кој се знае дека се бори против болести како рак и хепатитис.

Магичните печурки ги „ресетираат“ клучните мозочни кола кај депресивните луѓе

Истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон направија значајно откритие за тоа како едно психоделично соединение активно во магичните печурки може да им помогне на пациентите кои страдаат од клиничка депресија. Мозокот очигледно се „ресетира“ од печурките.

Соосновачот на Apple, Стив Возниак создаде свој онлајн универзитет

Соосновачот на Apple, Стив Возниак штотуку го основа Woz U, нов дигитален институт наменета за оние кои се залага за кариера во технолошката индустрија.

Руската воена униформа ќе добие технологија која е отпорна на нуклеарни експлозии

Руската борбена униформа од следната генерација „Ратник 3“, добила надоградба од часовник кој е отпорен на нуклеарна експлозија. Униформата вклучува 59 други хај-тек карактеристики за да се создаде најнапреден оклоп за човечко тело.

Паметен Русин си направи електричен велосипед на сончева енергија

Панелот е малку гломазен, но мора да биде голем за да собере доволно енергија.

7 нови и необични работни места кои луѓето ќе ги имаат во иднина

Влијанието на дигиталните и вселенските технологии во нашиот живот се чини дека е огромно, но замислете како ќе го променат пазарот на труд за неколку децении. Еве кои професии би можеле да се појават во иднината, a една од нив веќе „постои“ на Балканот.

Научниците од Бостонскиот универзитет со стимулација на мозокот успеале да го променат начинот на кој луѓето размислуваат

Тим на истражувачи од Бостонскиот универзитет (БУ) ја истражува можноста за подобрување на способноста на лицето да учи и да го контролира своето однесување – накратко, да се промени начинот на кој луѓето мислат – преку стимулирање на мозокот.

По 12 години отсуство, првиот роботски проект на Sony ќе биде ново домашно милениче, кучето-робот Аибо

Sony неодамна ги објави плановите со кои повторно ќе влезе во светот на роботиката со создавање на нов тим за развој кој ќе помогне во нивниот прв проект: „куче-робот“.

ЈУЖНА Кореја откри дека поседува бомба која што може да предизвика прекин на целата електрична мрежа и целосно затемнување

Јужна Кореја развива бомба која што ќе ги таргетира електричните мрежи и ќе ја направи електрониката во одредена област целосно бескорисна. Познати како „затемнувачки бомби“, овие уреди се дизајнирани да бидат фрлени од авион кон клучните централи за електрична енергија.

Нов систем за евакуација од зграда во случај на пожар или друга несреќа

Изумов ќе спаси илјадници човечки животи во иднина.

Енергијата на иднината можеби не е соларната, туку ќе се произведува од алги

Одделот за енергетика на САД инвестира во нов извор на идната обновлива енергија во форма на алги. Тие ќе вложат скоро 1,5 милиони долари во два проекти кои ќе помогнат во развојот на фарми со алги и истражувањето на методите за бербата.

Русите пронајдоа необичен уред на германската армија од Втората светска војна, кој служел за пукање од ровови

Уредот веројатно им ги спасил животите на илјадници германски војници.

Приватна компанија ќе праќа туристи во вселената од 2019 година

Сакате да одите во вселената? Спакувајте ги куферите затоа што од приватната компанија „Blue Origin“ изјавиле дека ќе бидат подготвени да пратат туристи во вселената од април 2019 година. Таа временска рамка беше откриена од страна на Боб Смит, извршен директор на „Blue Origin“ во говорот пред Националниот вселенски совет во Вирџинија во четвртокот.

Боинг направи голем чекор напред кон произведување беспилотни електрични патнички авиони

Гигантот Боинг ја купил компанијата Aurora Flight Sciences, фокусирана на развојот на автономни електрични авиони. Потегот ја потврдува посветеноста на Боинг да го реализира своето прво беспилотно комерцијално патничко возило во реалност.

Футуристичките „Интелигентни завои“ на Харвард можат да го поправат вашето тело

Технологијата на завоите е прилично развиена во споредба кога за прв пат се појавиле пред околу 100 години. Сега, истражувачите од Универзитетот во Небраска-Линколн, Медицинскиот факултет Харвард и МИТ се подготвени да влезат во наредниот век за нега на раните со паметниот завој чии поединечни влакна ги складираат лековите што можат да бидат распоредени со користење на паметен телефон или друг мобилен уред.

Новите слушалки за во уво на Google можат да преведат 40 јазици во реално време, додека соговорникот ви зборува

Google не е далеку од потпетиците на Apple и постојано се развива. Интернет и технолошкиот гигант само што најави нов додаток на семејството на уреди и тој доаѓа со прилично интересни функции. Google Pixel Buds се слични на слушателите на AirPod на Apple со неколку значајни исклучоци…

Првиот воз во светот без машиновозач официјално тргна по шините

Во пресрет на автономниот воз кој ќе го стави во употреба Кина, рударската корпорација „Рио Тинто“ му го претстави на светот својот прв целосно автономен воз, кој моментално е пушен во функција во Западна Австралија. Од „Рио Тинто“ оваа недела потврдиле дека возот функционира одлично и може да патува скоро 100 километри на час, секако без машиновозач.

Новата технологија за контрола со гестикулација претвора сè во далечински управувач

Новата технологија, опишана како „револуционерна“, ветува дека секој објект ќе го претвори во далечински управувач. Со оваа технологија би можеле да ги менувате каналите со прстот, да го намалите тонот со ламбата па дури и да ја смени поставките со гитара.

Скалата на Кардашев: Колку напредно може да биде човештвото? Ние сме цивилизација од тип 0!

Дали е можно да се измерат од една страна сите инспиративни научни откритија и од друга страна, уништувањето и хаосот што го предизвикавме на нашата планета? Со многуте човечки катастрофи и нашата незапирлива желба за технолошка извонредност, како можеме да го дефинираме нашиот статус како цивилизација?

Осумте најмоќни суперкомпјутери во светот

Моќта на компјутерите секојдневно расте. Технологијата се развива со неверојатна брзина, а понекогаш дури и се плашиме до кој степен ќе не однесе. Компјутерите денес можат да прават неверојатни работи, како што е дури и симулирање на човечкиот мозок. Овие суперкомпјутери важат за најмоќните компјутери во светот.

Во Обединети Арапски Емирати се гради „Научен град на Марс“ за да се подготви човештвото за колонизација надвор од Земјата

Владата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) ги објави плановите за изградба на симулација на колонија на Марс во пустината Емирати. Целта на објектот е да ги реплицираат условите со кои човечките колонисти најверојатно ќе се соочат со животот на Марс. Објектот вреден 136 милиони долари ќе покрие речиси 177.000 квадратни метри од пустината. Најавата доаѓа од канцеларијата за медиуми во Дубаи.

Пронајдени се докази за најстарата форма на живот на Земјата

Научниците откриле фосилизирани докази за некои од најстарите форми на живот на Земјата, кои датираат од пред 3,95 милијарди години во историјата на нашата планета. Истражувањето, објавено во Nature, го водел Универзитетот во Токио во Јапонија. Тимот анализирал седиментни карпи – формирани од седименти кои се населувале на дното на океанот – во северниот дел на Лабрадор, Канада.

Наместо со лозинка, овој безбедносен систем се отклучува преку отчукувањето на срцето

Тим на истражувачи од Универзитетот во Бафало дизајнирале компјутерски систем за безбедност кој го користи човечкото срце за отклучување. Системот ја мери неговата големина, форма и движења и продолжува да го следи на далечина до 30 метри.

Подгответе се за првиот паметен телефон дизајниран за Блокчејн генерацијата

Sirin Labs компанија зад смешно скапиот Андроид телефон, сега има уште еден паметен телефон за споделување со светот и за разлика од претходникот од 14.000 долари, овој се очекува да чини само 999 долари. Именуван по научникот Хал Фини, примач на првата биткоин трансакција во светот, смартфонот на Фини е со отворен извор, ултра-сигурен телефон изграден на независна, слободна блокчејн мрежа.

Робот во Москва учи да слика како Моне

Огромната механичка рака затворена во стаклена коцка ја става четката во сетот од бои и како вистински уметник, го отсликува околниот пејзаж. Луѓето кои поминуваат исто така завршуваат на платното.

На интернет протече видео од кинескиот државен систем за ТОТЕЛЕН видео надзор

Системот е наречен така затоа што на властите во реално време им дава информации за луѓето на улиците и за нивните возила.

Оваа машина за пакување на кокаин ја заплени бразилската полиција

Машината мери и пакува 150.000 кесички на ден.

Групацијата Калашников објави видео од новиот воинствен дрон што го управува пилот

Ова е успешното тест возење на леталото. Којзнае какви ќе бидат војните после десетина години?

+