Овие мали сателити кои работат на вода би можеле да бидат иднината на вселенското истражување

Сателитите обично се замислуваат како масивни конструкции за кои се трошат милиони долари за производство и одржување, но многу помалите CubeSats, минијатурни сателити во облик на коцки, се попогодни, поекономични и полесни за ракување.

Инженерите ја градат најголемата соларна термоцентрала во една кула во светот

Јужна Австралија ги објави плановите за изградба на најголемата соларна термоцентрала во еден кула во Порт Аугуста. Фабриката ќе ја користи технологијата развиена од SolarReserve за складирање на енергија во стопена сол, давајќи и можност да работи 24 часа на ден.

Стив Џобс интервјуирал 20 кандидати за директор на Apple и ниту еден не му се допаднал, но еден човек го воодушевил

Кога Стив Џобс бил во доцните 20-ти години, тој тргнал во „лов“ на извршен директор да ја води компанијата што ја основал, Apple. Одборот на Apple изјавил дека на Џобс му е потребен надзор од возрасен, но дека може да ја даде работата на кого тој сака. Џобс и одборот интервјуирале околу 20 кандидати но Џобс ги одбил сите.

Психијатрите објаснуваат зошто некои луѓе слушаат гласови

Нашата перцепција за реалноста не е секогаш совршена. Само размислете како нашиот мозок реагира на оптички илузии. Но, зошто некои луѓе доживуваат аудитивни халуцинации, на пример, слушаат гласови во главата, а другите не?

Овој „магичен“ наночип може да излечи рана само со еден допир!?

Истражувачите создадоа нова револуционерна технологија која може да развие нови клетки во телото на пациентот, едноставно само преку допир. Оваа технологија може да отвори неколку нови опции за лекување и сосема да ја смени ситуацијата во медицината.

Научниците за прв пат извршија набљудување на општата теорија за реалтивност на Ајнштајн

Научниците примениле нови аналитички техники од податоци собрани од Европската Јужна опсерваторија (ESO), Многу голем телескоп (VLT) и други телескопи во текот на изминатите дваесет години.

Пронајдени се организми кои преживуваат во местото наречено „Портата на пеколот“

Ова откритие исто така ги зголемува изгледите за наоѓање живот на други светови. Доколку овие бактерии можат да живеат на Земјата во вакви услови истите би можеле да се наоѓаат и на Марс или некоја друга планета.

Снимки од мозокот ги откриваат разликите во мозочните активности кај мажите и жените

Користејќи снимки од мозокот на 46.034 луѓе, научници се обидоа да идентификуваат колку мозочните активности се разликуаат помеѓу мажите и жените, особено како се манифестираат психичките состојби.

Генијален изум: Течност која го спречува дупнувањето автомобилски гуми

Со оваа течност во гумата, вулканизерите ќе останат без работа. Погледнете како делува.

Науката зад музиката: Објаснување на 5 најчести човечки реакции кога слушаме музика

Курт Вонегат еднаш напишал дека музиката е единствениот доказ дека Бог постои. Но ако ја прашаме науката, таа би ни одговорила дека небесното нема ништо заедничко со начините на кои реагираме кога слушаме музика.

Лекар кој „создал“ генетски модифицирано бебе од три родители добил забрана од државата за истражувањата

Лекар од Њујорк, помогнал на двојка да има бебе од користејќи ДНК од три лица. Неговите клинички испитувања со цел да ја тестира техниката ќе престанат откако така одлучила американската администрација за храна и лекови (АХЛ).

Жена има дополнителна конусна клетка во очите и може да гледа повеќе бои од „обичните“ луѓе

Повеќето луѓе се трихромати, односно поседуваат три вида конусни клетки за да ја видат бојата. Една жена во северна Англија има четири вида функционални конусни клетки, што значи дека таа има способност да види многу повеќе бои отколку што повеќето од нас можат.

Чудна направа која ќе посакате да ја имате дома, откако ќе видите за што служи

Личи на автомобилска табла со брзинометар и се останато, но погледнете што се случува кога ќе го сврти клучот.

Земјоделец и самоук електричар го измислил безжичниот телефон уште во 1902, но малкумина верувале во него

Денес мобилните телефони, уреди доволно мали за да се вклопат во џеб, но можете да се јавите речиси насекаде во светот, ја прават комуникацијата полесна од кога било досега. Сепак, првиот светски мобилен телефон денес ќе биде практично непрепознатлив. Измислен во 1902 година, тоа бил со големина на канта за отпадоци и имал опсег од само половина километар. Неговиот пронаоѓач бил само-опишаниот „практичен земјоделец, овошен одгледувач и електричар“, Нејтан Стублефилд, кој бил признат како татко на мобилната технологија, откако го патентирал својот „безжичен“ изум.

7 начини на кои можете веднаш да влијаете на климатските промени, според научник од НАСА

Питер Калмус е научник кој работи за НАСА и има уникатна перспектива за климатските промени, а во својата нова книга, „Being the Change: Live Well and Spark a Climate Revolution“, тој излегол од улогта која што ја има во НАСА и решил да зборува искрено како „обичен граѓанин“, опишувајќи го патувањето на кое се нашол додека се обидувал да се одвикне себеси и неговото семејство од фосилните горива и да одржува нормален живот во Лос Анџелес. Еве што препорачува тој:

8 работи кои научниците сѐ уште не ги разбираат за нашиот мозок

Мозоци. Сите имаме еден, наводно. Мозокот е еден од најкомплексните и малку разбрани делови на човечкото тело. За жал доколку беше поедноставен, ние сеуште не би можеле да го разбереме бидејќи би биле прилично глупави. Иако научниците секој ден се трудат да откријат нешто ново за мозокот, едноставно некои прашања сеуште немаат одговор.

7 Интернет-измами на кои наседнуваат и најпаметните луѓе

До пред неколку години беше лесно да се определи кој мејл е лажен и ги игнориравме несаканите пораки од принцовите во далечните земји. Сега разликата помеѓу измама и легитимен он-лајн бизнис е многу мала. 1. Лажен мејл од социјалните мрежи Како функционира: Оваа фишинг шема (од ловење риби, се однесува на ловење лични податоци) вклучува добивање […]

Телескопот кој бил премногу голем за да се користи

Некаде низ просториите на Париската опсерваторија, која се наоѓа на брегот на реката Сена, се чуваат некои од најголемите леќи произведени некогаш. Два од нив се со дијаметар 1,25 метри.

Секојдневни навики кои што нѐ прават ранливи на интернет

Без разлика дали ќе користите социјална мрежа, ќе го отворите Вашиот мејл или пак ќе го користите интернетот за било што друго, ризикот од злоупотреба е секогаш присутен. Хакерите и измамниците ќе ги искористат Вашите секојдневни навики за да дојдат до Вашите лични податоци.

Дали можеме да го запреме стареењето на човечките клетки?

Едно истражување од тим од Хјустонскиот методистички истражувачки институт покажа потенцијал за третман кој цели на теломерите во хромозомите за да се повлече клеточното стареење. Лабораториските тестови со користење на клетки од пациенти со генетска болест која предизвикува забрзано стареење, се покажаа како ветувачки.

Сè што знаеме за новиот Ајфон 8

Се очекува Apple да го лансира новиот ајфон 8 во септември оваа година. Има тон шпекулации и извештаи за претстојниот iPhone, вклучувајќи и дека ќе биде редизајниран. Компанијата е под голем притисок затоа што ова година е десетгодишнината од првиот iPhone, лансиран во 2007 година, а се очекува компанијата да има големи планови за одбележување на оваа пригода. Apple ретко коментира за претстојните производи, но некои кодови од Apple сугерираат дека некои од гласините може да бидат точни. Ова се сите шпекулации кои кружат за новиот iPhone 8:

5 Футуристички технологии кои наскоро ќе ги променат нашите животи

Летачки магацини, роботски рецепционери паметни тоалети … дали таквите иновации звучат како научна фантастика или дел од можна реалност? Технологијата се развива со толку брзо темпо што, во блиска иднина, нашиот свет може да личи на оној прикажан во футуристичките филмови, како „Блејд Ранер“, со интелигентни роботи и технологии насекаде околу нас.

Кинеските научници го создадоа најголемиот виртуелен универзум, со најбрзиот супер-компјутер на земјата

Тим од кинески научници реши да го тестира најбрзиот супер-компјутер, така што со помош на него го создадоа најголемиот виртуелен универзум. Тие овој потег го нарекоа „вежба за загревање“, за машината наречена Sunway TaihuLight, која што користела 10 милиони процесорски јадра за да ги обезбеди бројките за симулацијата.

Проект „Вест Форд“ – вештачкиот прстен на планетата Земја

Во текот на летото во 1963 година САД успешно поставувиле гигантски прстен околу планетата. За разлика од оној на Сатурн, прстенот на Земјата не бил изграден од прашина, карпи и мраз туку од половина милијарда бакарни нишки, тенки како човечко влакно.

Колумбиската армија фати чудо на технологијата, до сега не видена, електрична подморница за пренос на 4 тони кокаин (5 фото + видео)

Колумбиските нарко трковци го однесоа криумчарењето кокаин на едно повисоко ниво. Вредноста на оваа електрична подморница, заедно со товарот што го носи е околу половина милион долари.

Роботите кои ги заменија луѓето во магацините на Амазон

Импресивно, но и во исто време застрашувачко видео. Што ќе работат луѓето ако сѐ се роботизира? Факт е дека сите пари ќе одат во џебовите на богаташите. Дали обичниот човек ќе мора да се врати кон примитивното земјоделие за да има што да јаде? Во Австрија се разгледува идејата, за сите машини кои што заменуваат […]

Во Тахити ќе се гради „Пловечки град“ кој ќе се противи на законите и прописите на нациите

Институтот Seasteading бил формиран во 2008 година од софтверски инженер, покер играч и политички економски теоретичар Патри Фридман, со финансирање од основачот на PayPal, милијардерот Питер Тил. Овие двајца жестоки либералисти, имаат мисија да основаат „Постојани, автономни океански заедници кои ќе овозможат експериментирање и иновации со различни општествени, политички и правни системи.“

Совршени миленичиња: ДНК анализа спроведена врз остатоци од древни мачки покажува дека тие се припитомиле сами

Мал број од нас знаеме како всушност мачките одлучиле да се приклучат во нашиот свет. Разбирањето на мачките и улогата што ја заземаат во историјата, исто така, може да фрли светлина врз сложениот аспект на човечката еволуција. Широко е прифатено дека домашната мачка еволуирала од блискоисточната дива мачка, преку која биле создадени соодветни генетски лози.

Таблет на Леново кој што се свиткува до големина на телефон

Дефинитивно ова е уредот на иднината. Голема е веројатноста во иднина сите телефони да изгледаат вака. Ако сакаш да гледаш филм, ќе си го одвиткаш. Зошто да не?

Американската морнарица го направи првото ласерско оружје на планетата

Оружјето е специјален топ за уништување непријателски дронови и други беспилотни летала. Го нарекоа LaWS, кратенка од Laser Weapon System. Предноста на користење на вакво оружје е што зракот се движи со брзина на светлината, гори со илјадници степени и може да се користи на секаква мета.

+