Кога хартијата ќе оживее: Извонредни хартиени дела на Пипа Дурлага

Пипа Дурлага е уметник и графичар од Јоркшир и таа има прекрасно портфолио на дела од хартија. Секое дело се сече од еден лист хартија и има богата шема од исечоци кои ги формираат и најситните детали на змиите, перјата на папагалите и крзното на мачките.

Огромниот часовник на аеродромот во Амстердам со човек внатре кој ја црта секоја минута

Бидејќи часовникот е голем колку да собере човек, посетителите на аеродромот не можат да сфатат дали се работи за видео или за човек кој го работи тоа во моментот. Како ви изгледа вам?

Подвижната фасада на новиот Финансиски центар во Шангај

Се гради нов финансиски центар во близина на брегот на стариот дел на Шангај. Дизајниран од британските архитектонски фирми, Фостер и Партнерите и Студио Хетервик, објектот од 420.000 квадратни метри вклучува две високи 180 метарски кули, во кои има канцеларии, хотел и широк спектар на луксузни малопродажни простори. Во срцето на шемата е уметничкиот и културниот центар со флексибилна фасада која што е подвижна и може драматично да го измени изгледот на објектот.

4 години не го фрлал ѓубрето од дома за да види колку ѓубре прави современиот човек

Во текот на минатите 4 години, фотографот Антоан Репер го собирал ѓубрето во својот дом. Антоан успеал да собере неверојатни 70 кубни метри ѓубре во кое имало над 1600 пластични шишиња, 800 кг весници и списанија и многу друго. Како резултат на овој необичен експеримент настана фотосесијата што ќе ја видите во продолжение.

Интересно и лесно за сфаќање објаснување на 4-тата димензија преку кутија со играчки

Видеото ненамерно го наметнува прашањето, дали воопшто постои 4-та димензија. Доколку видите некој 3Д предмет мистериозно да ја менува формата како во кутијата со играчки во видеото, тоа би бил сигурен доказ дека постои 4-та димензија. (Потребно е основно познавање на англискиот јазик за да се разбере видеото или пуштете си автоматски превод десно долу.)

Јапонец направил забегана 4 минутна машина како од цртаните филмови со Том и Џери

Ваквите „машини“ се наречени Руб Голдберг машини по славниот цртач, аниматор и иноватор Рубен Голдберг, кој прв нацртал ваква машина во цртан филм.

Летни уметнички слики насликани на многу згодни платна

37-годишниот сликар Пол Рустан ужива во калифорниското лето преку својата идеја за сликање бодиарт камуфлажи.

„Никогаш нема да кажам дека сум завршил“: Запознајте го човекот кој има тетоважи од глава до пети, па дури и во окото

Tattboy(Тетовирано момче) Холден, да тоа му е вистинското име, првата тетоважа ја направил во 1987 година и оттогаш има потрошено околу 100.000 долари на тетоважи и над 1.000 болни часови под иглата. Овој 48-годишник вели дека сите луѓе кои што го критикуваат се всушност љубоморни и тој не планира да престане да се тетовира.

Еротски минимализам на анонимен француски уметник

Уметникот има моќ со малку линии да ја разбуди фантазијата и да каже многу повеќе, отколку со реалистичка слика со сите детали.

Чудни фаци се појавија на улиците на Софија

Позади оваа интересна идеја да ги оживува скршените предмети, стои бугарскиот уметник Ванју Крастев.

Оваа композиција од Франц Лист е ноќна мора за секој што учи да свири пијано

Композицијата се вика „La Campanella“ и станува се потешка и потешка, на секои 30 секунди, се додека на крај не биде вистинско лудило. Кој пробал да ја свири – знае :).

Фотографката која старите и напуштени објекти ги претвора во магични но мрачни бајки

Концептуалните фотографии се резултат на креативен процес и визијата на уметникот. Голем број на уметници денес ги изразуваат своите чувства преку овој неверојатен под-жанр. Фотографии од ваков вид се создаваат со помош на повеќе алатки за фото-монтажа вклучувајќи ги Photoshop и Illustrator. Локациите внимателно се бираат за да можат точно да се рекреираат мислите на фотографот.

8-те најпопуларни машки фризури за 2017

И во машкиот свет повеќе не важи онаа старата: „Колку и да му кажуваш на берберот како да те истриже, тој пак си тера по свое.“ Ова е листата од најпопуларните машки фризури во светот оваа година, па еве ви идеи ако сакате да смените нешто во стилот.

Фотографии кои ја покажуваат магичната страна на живот на децата во село

Филип Хаумесер започнал да ги фотографира неговите деца од 2015 година. Тој поседува голема фарма во селото на која што има повеќе видови на животни. Децата уживаат во друштвото на животните, а Филип тоа го претворил во неверојатни фотографии. Еве каков живот имаат децата на кои што технологијата не им е приоритет.  

Најјаката финта со популарната играчка „спинер“ до сега!

Дечково се сети како да го искористи „спинерот“ и тоа да звучи супер. Ја погоди песната.

Нема човек над 25 години кој нема да ја препознае композицијата што ја изведува оркестарот на BBC

7 минути уживање и евоцирање убави спомени од 7 и 15.

На оваа уметничка слика од 1533 година, долго време никој не и обрнувал внимание, додека некој не ја видел тајната што ја крие

Сликата се вика Амбасадорите, дело е на големиот германски уметник Ханс Холбејн Помладиот.

Вака звучи скандинавска народна музика, отсвирена на традиционалниот инструмент никелхарпа

Неспоредлив е квалитетот и длабочината на музиката која некој народ ја создавал со векови, наспроти популарните тралалајки што некој ги прави за пари.

14 пијанисти на 1 пијано изведуваат композиција од јапонска видео игра, за која сите мислеле дека е невозможно да се изведе на пијано

Композицијата користена во видео играта е правена компјутерски и до сега никој не помислил да се обиде да ја изведе на пијано.

Најекстравагантните учесници на саем на тетоважи во Кина

Што беше она на крај? Ја фатија на дело :).

Кога си класичен пијанист, а во тебе тече хипхоперска крв

Пијанистот направи свој микс од различни песни на раперот Dr.Dre.

Нов и многу интересен тренд: Ѕид од ламинат

Му дава топлина и пријатен амбиент на домот. А ако го изведете на ваков начин, со темен ламинат позади телевизорот, гледањето телевизија ќе ви биде вистинска уживанција.

„Мислев на тебе“ – креативна љубовна анимација, ремек дело на Рајан Вудворд

Љубовта е вечната тема кога инспирирала безброј уметници да ги создадат своите ремек дела како што е оваа анимација на Рајан Вудворд. Уживајте во магијата.

Безјорка – традиционалниот руски танц, со кој девојките личат како да лебдат

После 30 секунди танцот блеснува во својата вистинска убавина. Инаку танцот е екстремно тежок за играње, затоа што девојките цело време мораат да стојат на прсти за да ја одржуваат илузијата.

Моќни шкотски улични музичари со 2 гајди и 3 тапани

Народната музика може да звучи многу помоќно од било кој популарен жанр, затоа што е создавана со генерации и во неа е запишана радоста и тагата на еден народ.

Куп смешни дизајнерски грешки (100 фото)

А сега дајте им на дизајнерите по една мотика, затоа што доволно се докажаа на полето на дизајнот.

Италијански уметник со допир ги оживува своите 3Д цртежи

Италијанскиот уметник Алесандро Диди прави неверојатни 3Д цртежи со помош на молив а понекогаш и со помош на одредени реквизити, како што се неговите раце, за да создаде анаморфна уметност која оживува, кога ја гледате под одреден агол.

Кога Дизни-принцезите ќе се соочат со проблемите од реалниот живот

Навикнати сме да ги гледаме принцезите на Дизни како извор на убавина, невиност и весели чувства. Но доколку би влегле во реалниот свет, исполнет со алкохол, дрога, насилство, трговија со луѓе и слично, дали и приказните за нив би се смениле? Шенон Дермоди е фотограф од Филаделфија и преку неверојатна фотосесија ја покажува борбата на […]

Стар џебен часовник со јако изненадување кога ќе заѕвони

Изненадувањето е скриено за да не можат децата да го најдат 🙂

Вака најубаво се учи човечката анатомија, кога е нацртана на човечко тело

Инаку ова се делата на американскиот сликар Дени Квирк, кој успеал да најде интересен начин да ги искомбинира уметноста и науката.