Уживајте во смирувачките пејзажи на финскиот патник и фотограф Јани Лаксо

Јани Лаксо е талентиран фотограф, патник и уметник од Хелсинки, Финска. Јани патува во природа и прави неверојатни пејзажи.

22 фотошоп креации кои обичните фотографии ги претвориле во урнебесни дела

Некои фотографии се прилагодени од фото гуруа за да ја направат личноста на фотографијата поубава, некои ги менуваат за да го сокријат она што треба да се скрие, некои едноставно ги уредуваат без никаква намера, освен да ја изразат имагинацијата и да нѐ смеат. Ова се најсмешните испади од фантазиите на „Фотошоп мајсторите“ кои не знаат за граници. Погледнете како обичните фотографии стануваат „ремек-дела.“

Бугарски зимски џемпер кој чини само 250 евра, но дизајнерот заборавил нешто

Сега да му дадат да го облече и да го послужат со едно кафе на пример. Како ќе ги извади рацете? Да не зборуваме за стилот кој е како од „Бурда“ од 1980.

Современа машина за правење музика

Сега знам каков подарок сакам да ми донесе Дедо Мраз за нова година – една ваква маса!

Закон новогодишна реклама за чоколадни бонбони, во еден супермаркет во Швајцарија

На големо изненадување на купувачите, кутиите со чоколадни бонбони оживеаја. Браво за идејата и за реализацијата!

Крафтверк на концерт во 1970, прв пат му ја претставуваат „техно“ музиката на светот, а публиката нема поим за што се работи

Ова е еден од првите концерти на пионерите на електронската музика, за кој постои видео запис. Крафтверк гостуваат во Скопје во февруари и најавуваат спектакуларен 3D концерт.

Човеков има хоби, дамките од кафе на хартија да ги претвора во фантастични цртежи

Почнува да го црта она на што најмногу му личи, а потоа формата на самата дамка го води и цртежот добива надреална димензија.

„Јас можам да те натерам да го спуштиш телефонот“

Мотика хит на денот! Одлична песна со современа тематика :).

Деспасито – пилешка верзија

Интересна идеја и многу добра реализација.

Италијанска фирма почна да произведува куќи за живеење кои се склопуваат за 6-7 часа

Италијанскиот дизајнер Ренато Видал ги презентираше куќите на склопување наречени M.A.Di, кои се произведуваат во фабрика од специјални дрвени модули, а потоа се испорачуваат на местото и едноставно се склопуваат. Купувачот нарачаната куќа ја добива за 30-40 дена, а тим од тројца работници му ја местат за 6-7 часа. Куќата веднаш откако ќе се постави е вселива, односно има и електрична енергија, вода, системи за греење и вентилација, па дури и внатрешна декорација.

Реакциите на луѓето кога ја гледаат сликата „Спасителот на Светот“ од Леонардо Да Винчи

Сликата која долго време се сметаше за изгубена и беше најдена дури во 2005, а реконструирана и прв пат ставена на изложба дури во 2012, беше продадена на аукција за рекордна сума од 450 милиони долари (клик тука). Сликата го покажува Исус во ренесансна облека, кој се крсти со десната рака, а во левата држи […]

Креативен уличен часовник во Јапонија

Јапонците воодушевуваат со нивната остроумна досетливост.

Тајвански уметник и пронаоѓач танцува со својот робот

Тајванскиот уметник, инженер и пронаоѓач Хуанг Ји како партнер за танц го користеше својот робот Кука. Тој самиот ги програмирал движењата на роботот за да изгледаат поприродно. Неговиот танц Ји го изведе на сцената на конференцијата TED Talk.

Ова е најновата Доналд Трамп фризура, само за најголемите поддржувачи

Иако Доналд Трамп речиси ништо не исполни од она што го ветуваше и се претвори во уште еден американски претседател, кој ја спроведува глобалната агенда, сепак има по некој ваков фан кој не бира средства за да ја покаже својата поддршка.

Мрачни, но импресивни дела ја отсликуваат вистината за општеството

Еден аргентински уметник под псевдонимот на Ал Марген ги открива најлошите страни на нашето општество, нè тера да застанеме и да размислиме за низ. Немилосрдната вистината удира директно во лицето, доколку се разгледаат овие ремек-дела. Знаеме само неколку факти за Ал Марген: тој е оженет и живее во Буенос Аирес. Какви емоции предизвикуваат овие фотографии кај вас?

Јапонските „овошни“ автобуски постојки

Автобуските постојки доаѓаат во сите облици и големини. Во малиот јапонски град Конагаи, во периферијата на Исахаја, во префектурата Нагасаки, тие доаѓаат во пет различни вкусови – лубеница, јагода, портокал, диња и домат. Овие чудесни автобуски постојки првично биле изградени за Травел Експо 1990, со цел да се привлечат посетители кои пристигнуваат од различни локации.

WC шолја од 100.000 долари, дизајнирана од Луи Витон

Ако планирате наскоро да ја реновирате бањата, вадете ги парите од под перница и не се мислете многу. Сепак ова е Луи Витон!

Уметничка кореографија на 6 луѓе кои се вртат на платформа

Многу интересна идеја и уште поинтересна реализација, која што едноставно ве тера да ја гледате цела.

Татко направи трогателна фотосесија на осамениот универзум на неговиот аутистичен син

Таткото Тимоти Арчибалд е професионален фотограф и знае точно да ги долови моментите кога неговиот аутистичен син е сам со себе во својот светот. Ниту една од фотографиите не е местена, а целта на таткото е да ја разбуди јавноста која сеуште ги затвора очите пред овој горчлив проблем на огромен број современи млади родители. […]

Лион, градот на насликаните ѕидови

Во изминатите четири децении група на сликари во францускиот град Лион го трансформира градот во масивна уметничка галерија на отворено. Огромни мурали насликани во покривите на ѕидовите на Тромпе Л’оил, насекаде низ Лион, прикажувајќи историски настани или познати личности или секојдневни моменти од секојдневниот живот. До сега, Лион има повеќе од 150 мурали.

Логички крај на модата со скинати фармерки

Јапонскиот моден дизајнер Тибау, на Неделата на модата во Токио крена галама со своите скинати фармерки, со кои сакаше да ја затвори сезоната на носење на ова бесмислено парче облека.

Моментот во 1992, кога Ерик Клептон прв пат му ја отпеа на светот „Tears In Heaven“ и тоа во живо на ТВ интервју

Коментарот на водителката кажува сѐ: „Прекрасно е. Ќе расплаче многу луѓе.“

Уникатно и паметно направено детско игралиште во рускиот град Барнаул (6 фото)

Локалните жители детското игралиште го опремиле со атракции направени од стари предмети од домаќинството кои си го отслужиле своето. Од стари касетофони до електрични шпорети, ваги и што уште не. Кој има деца знае дека на ваква играчка детето може да си игра со денови.

Ентони Гарсија е дизајнер на ласерски шоуа на концерти, а ова му е најдоброто дело до сега

На моменти е навистина тешко да се поверува дека ова е направено на концерт, на сцена со вистински светла, а не е само компјутерска анимација.

Оваа 22-годишна девојка решила да ја овековечи својата младост со еден портрет за нејзиниот роденден

Нашла уметник на социјалните мрежи и се договорила да ѝ наслика портрет 60х80см според една нејзина фотографија. Му платила околу 20.000 денари и го добила ова.

Ова е рекламата што дечкото ѝ ја направил на својата девојка, која сакала да ја продаде Хондата од 1996 со поминати 227.000 км

Почетната цена е 500 долари, а во видеото има две клучни поенти: Првата е дека автомобилот го отсликува твојот карактер и втората е дека луксузот е состојба на умот. Сака да каже можете да се чувствувате луксузно возејќи и ваква стара кола :).

Музичка анкета: Која од овие 3 песни најмногу ви се допаѓа?

Оригиналното ремек дело „Adagio for Strings“ го напишал американскиот композиторот Сaмуел Барбер во далечната 1936 година. Тоа е едно од најмеланхоличните и најтажни дела во историјата на музиката. Сaмуел Барбер два пати ја добивал Пулицеровата награда за музика. Делото го искористи Диџејот Тиесто во 2005 година и му залепи ритам, бас и ефекти. Во продолжение ви прикажуваме 3 видеа, едното е оригиналното дело, второто е Диџеј Тиесто, а третото е изведба на преработката на Тиесто на акустични гитари. Повелете изјаснете се во коментари кој е вашиот фаворит и зошто?

Како од обичен трупец да си направите прекрасна масичка за оставање на пивото во дворот

Резултатот ја оправдува целата макотрпна работа за да се направи масичката.

Овој маж се фотошопирал во своите фотографии од детството и никој не може да ја забележи разликата

Сите ние стануваме носталгични за добрите денови од детството. На интернет кружат многу фотографии кога луѓе, па и цели семејства реконструираат сцени од своето минато. Но, студентот и фотографот Конор Никерсон, ја однесе реконструкцијата на наредното ниво.

Вака треба секој уметник да се однесува со своите фанови!

Вилијам Томас “Томи” Емануел (роден на 31 мај 1955) е австралиски гитарист, препознатлив по неговиот стил на свирење со прсти, перкусии и енергични настапи. Тој ја доби наградата на “Ролинг Стоун” за најдобар гитарист во 1990 година, по што следеше наградата на гитарскиот магазин “Gitar Player Magazine” за најдобар акустичен гитарист, како и признанието на […]

+