Пред неколку денови, светот го премина прагот на 2019 година, оставајќи ја зад себе 2018 година. Како ќе се сеќаваме на изминатата година и што ќе биде напишано за неа во учебниците за неколку децении?

Ајде да се потсетиме на настаните од изминатата година, кои ќе останат во историјата благодарение на камерите. Овие настани ќе се најдат во книгите по историја во поглавјето насловено „2018“.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја

Средбата на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун

Еден од најголемите научници од нашето време, Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст

Жените се молат за да се спасат децата заробени во пештерата во Тајланд

На жените во Саудиска Арабија им беше дозволено да возат автомобил. До 2018 година, Саудиска Арабија остана единствената земја во светот каде што возачките дозволи биле издавани само за мажи

Светското првенство во Русија

Компанијата на Илон Маск, SpaceX, го лансираше автомобилот Тесла во орбита

Венчавката на принцот Хари и Меган

Брајан Ривера на местото каде се наоѓал неговиот дом, уништен од ерупцијата на вулканот Фуего, Гватемала

Во Куба, заврши ерата на Кастро. Раул Кастро поднесе оставка на 19 април

Околу 100 илјади луѓе излегоа на улиците на Париз, протестирајќи против зголемувањето на цените на горивото

Филмот „Bohemian Rhapsody“, раскажува за животот и работата на Фреди Меркјури

Лансирање на сондата Паркер, која ќе мора да стигне до Сонцето на најблиското растојание од 6,2 милиони километри

Самоуништување на сликата на Банкси кои се продавала на аукција за 1,4 милиони долари

11-годишниот Џејкоб Сејлорс на местото на неговата изгорена куќа. Шумските пожари во Калифорнија беа најголеми во последните 100 години

Сподели на Facebook
пати видено