Луксузна хотелска соба на островот Санторини, Грција, со приватен базен внатре

Вакво нешто ретко на кој угостител му текнало да направи. Инаку хотелот се вика Дана Вилас, со 4 ѕвездички е, а цената на едно ноќевање за двајца е околу 300 евра.

Огромна река од земја на Тибет

Вакво движење на земјиштето не е реткост во последните години на Тибет, а се случува затоа што земјата е многу влажна а слојот под неа е замрзнат. Според некои експерти, причина за ова е големото загадување на Кина кое влијае врз климата на Тибет.

90-годишна баба од Чешка го претвора малото село во нејзина уметничка галерија

Анежка Кашпаркова, поранешна земјоделка го прифатила „занаетот“ од друга локална жена која со години го украсувала селото.

6 заедници во кои што сè уште владее матријархатот

Матријархатот е форма на општество во кое жените, односно мајките управуваат со имотот, средствата и потомството. Се верува дека матријархатот се појавил пред патријархатот, а всушност вакви заедници постојат и денес.

Остров од соништата со приватна плажа во својата внатрешност

Островчето е во близина на поголемиот остров Сао Мигел, кој се наоѓа крај брегот на Португалија. Со мала инвестиција може да стане една од најатрактивните туристички дестинации на планетата.

6 Статуи кои луѓето сакаат да ги допираат на несоодветни места од бизарни причини

Многу луѓе во светот веруваат дека со допирање на одреден објект ќе се случи некоја промена во животот. Затоа постојат многу ритуали и места кои станале познати туристички дестинации токму од таа причина. Но, одредени статуи туристите сакаат да ги „пипкаат“ на невообичаени места, од причини поврзани со суеверието.

10 „близнаци“ на најпосетуваните знаменитости кои можат да се посетат бесплатно

Многу луѓе сакаат да патуваат на различни места. Но, најчесто најпознатите туристички дестинации секогаш се пропратени со огромен број на туристи во било кој период од сезоната и затоа не е лесно да се ужива во нивната убавина, а исто така тука се и големите трошоци за посетување на овие места. Сепак постои алтернатива на многу познати знанемитости. Тие имаат слични и идентични „близнаци“ кои ќе можете спокојно да ги разгледате и притоа да не потрошите цело богатство.

Кое е најосаменото и најизолираното место на планетата?

Темпото на модерниот живот со сигурност секој од нас го приморало да каже: „Сакам да сум на најосаменото и најизолираното место на Земјата!“ Сите повремено сакаме да избегаме од секојдневниот стрес и да се преселиме во место каде што сме апсолутно сами. Иако понекогаш се изразуваме со „најосаменото место“ во метафорична смисла, овој израз има и буквално значење. Станува збор за „Поинт Немо“, исто така наречен „полот на недостапноста“.

Како професионалниот покер играч Ден Билзериан си го помина летниот одмор?

Мултимилионерот Ден Билзериан е познат како голем мераклија на убави жени, убави коли и оружје. Да погледнеме дел од интересните моменти што му се случија ова лето.

10 Ресторани кои буквално се под земја

Овие прекрасни ресторани нема само да го задоволат Вашиот апетит за храна, туку и апетитот за авантура и желбата за нешто ново и невообичаено. „Подземните“ ресторани се наоѓаат на неверојатни локации и се одличен избор за секој кој сака уникатен амбиент.

Ова се 10 најчудни плажи во светот

Секој сака да ужива на некоја од прекрасните сончеви плажи. Толината од сонцето на кожата, свеќиот воздух кој доаѓа од морето и мекиот песок под прстите се работите поради кои луѓето заминуваат да одмор. Но не се сите плажи исти, некои од нив имаат прилично уникатни карактеристики и воодушевуваат со нивната необичност.

Чудниот изглед на италијанскиот замок од 13-тиот век, Кастел дел Монте, Андрија

На врвот на мал рид со поглед на општината Андрија, во италијанскиот регион Апулија, се наоѓа еден од најчудните замоци. Оваа тврдина од 13-тиот век е октогонална, со тоа што секој од осумте агли претставува октогонална кула. Неговиот геометриски дизајн бил многу уникатен во тоа време.

Вака изгледаше целосното затемнување на Сонцето во Америка вчера

Снимката е од семејство од американската држава Ајдахо, кои со право се многу возбудени што присуствуваат на природниот феномен.

Топ 10 најопасни места за посетување, благодарение на луѓето

Луѓето отсекогаш сакаат да ја менуваат природата за да ја направат „поудобна“ за живот. Но најчесто природата е онаа која што страда, а додредени локации се толку оштететни што повеќе не се безбедни за живот.

Орел со монтирана камера на телото ја направи најимпресивната снимка на Алпите до сега

Пуштете на цел екран и уживајте во летањето.

8-часовна прошетка за да купите намирници: Далечниот манастир Фуктал за кој слушнале мал број на луѓе

Манастирот Фуктал е будистички манастир кој се наоѓа во регионот Ладак во северната индиска држава Џаму и Кашмир. Овој манастир бил изграден во природна пештера и се смета за еден од најизолираните манастири во неговиот регион. Можеби се должи на оддалеченоста на манастирот Фуктал, кој низ вековите го посетувале важни проучувачи на будизмот, мудреци и преведувачи.

12 најнеобични градови во светот

Секој град е уникатен на свој начин, но постојат одредени градови во светот со карактеристики за кои е тешко да се поверува дека постојат.

Кружно виножито снимено од Кулата Лахта Центар во Санкт-Петербу́рг

Навистина редок и многу убав природен феномен.

Погледнете го светот од Вселената, од врвот на ракетата Maxus 9 (360 степени видео)

Видеото е 360 степени што значи можете да разгледувате наоколу со помош на кликање и влечење.

Прошетка во палатата на Пабло Ескобар кој сега е претворен во луксузен хотел

Палатата била изградена на Заливот на Мексико уште во 1980-тите години, за подоцна во 1993 година да биде напуштена од страна на познатиот криминалец. Во 2012 имотот го купил трговецот Лио Малка и го претворил местото во еко-хотел со 5 ѕвездички. Да погледнеме како изгледа внатре.

Овие неверојатни вештачки глечери обезбедуваат свежа вода за земјоделците

„Вештачки глечери“ обезбедуваат вода за земјоделците во Ладак, Индија, со што тие можат да ја продолжат сезоната за жетва и да имаат по две жетви во една година а исто така овозможува да се создадат пасишта за одгледување добиток.

10 откачени факти за животот на Јужниот Пол

Антарктикот е најстуденото и најсуровото место на светот а нашиот јужен пол е еедно од најизолираните места. Оние кои живеат во „Амундсен-Скот-Јужен Пол“ станицата ги чека сезона полна со авантура, изолација, и уникатно искуство, кое се нуди само на мал број на луѓе. А ова се работите кои ги очекуваат сите оние кои би сакале да живеат на јужниот пол.

Пливање до дното на најдлабокиот базен во светот (42m) со еден здив, без опрема

Францускиот нуркач Џуилаум Нери повеќепати го подобрувал светскиот рекорд во длабочинско нуркање, а најголемо достигнување му е светски шампион во 2011 година, кога успеал да нурне 117 метри под нивото на водата.

Убав начин да се прикаже патувањето околу Европа на една манекенка

Техниката се вика „Hyperlapse“ , а се состои во тоа што позицијата на камерата се менува додека фотографира, а потоа од фотографиите се прави интересно видео.

Секојдневниот живот на еден сурфер од Индонезија

Како изгледа еден ден од животот на море, на човек со авантуристички дух?

Мистична прошетка со автомобил во северните делови на Пакистан

Како да сте влезени во некој измислен предел од некоја бајка.

Мистеријата на пештерите Лонгју

Во 1992 година, љубопитен човек по име Ву Анаи во близина на кинеското село Шијан Беикун во округот Лонгју, врз основа на претчувство почнал да пумпа вода од езерцето во неговото село. Анаи верувал дека езерцето не е природно ниту пак бесконечно длабоко како што велела локалната легенда и тој одлучи да го докаже тоа.

Како изгледа најголемиот забавен парк во светот, за кој Дубаи потроши 1 милијарда долари

Дубаи е местото каде што се наоѓаат највисоките облакодери, вештачки острови, хотел со прашума и што уште не. Сега Дубаи е и дом на најголемиот забавен парк во светот во затворен простор. Паркот „Светот на авантурите“ се простира на 140.000 метри квадратни и можете да сретнете ликови од Cartoon Network и универзумот на Марвел. Забавниот парк од 1 милијарда долари го отвори владетелот на Дубаи, шеикот Мохамед бин Рашид.

Туристичка дестинација за љубителите на мачки: Кучинг, градот на мачките

Градот Кучинг, во државата Саравак во Малезија, е полн со мачки. мачки на тротоарот, сообраќајни сигнали, во паркови, во внатрешноста на кружните патеки и на покривите. Но, за разлика од другите градови, поголемиот дел од популацијата на мачки во Кучинг е во форма на статуи и скулптури, поставени од страна на жителите во градот опседнати со мачки.

Повелете на еден краток но сладок виртуелен одмор во Мексико

Многу интересно смислено и професионално сработено видео од 40 секунди.

+