Магдалена: Островот на преживеаните бродоломци

Малиот архипелаг од Магдаленските Острови во заливот на Свети Лоренс, во близина на брегот на канадската провинција Квебек, е дом на околу 12.000 луѓе. Речиси секој од нив е потомок на бродоломец.

Феноменот Аурора Австралис го оживеа ноќното небо над Тасманија

Многу ентузијастични фотографи беа почестени во недела навечер откако Аурора Австралис го разгоре небото над Тасманија и Нов Зеланд. Енергично-пурпурна боја ги раширила зраците низ небото, додека јасна зелена боја се гледала на хоризонтот. И покрај тоа што таа вечер било облачно, Аурора била видлива на ноќното небо над Тасманија.

Подземните домови во Матмата, Тунис

Многу заедници во светот, особено оние од топлите краишта живеат во пештери за да избегаат од пеколните температури. Берберите од Матмата, Тунис имаат цело село кое функционира на тој принцип. Сепак за разлика од другите живеалишта кои се наоѓаат во пештери издлабнати во планина, Матмата се наоѓа во јама, во која се ископани пештерите кои служат како соби за секаква намена. Отворената јама има улога на двор, а понекогаш се поврзува и со други јами со што се создава подземен лавиринт.

Италијанското селце Борго Финочето, каде што одат на одмор Барак и Мишел Обама

Селцето личи како најмирното и најидиличното место на планетата. Совршено за одмор и разбистрување на главата од секојдневните грижи. Има само 5 реновирани куќи, кои прв пат се изградени во 14 век. Изнајмувањето на целото селце за 1 ден чини 15.000 долари, па да погледнеме што се добива за таа сума.

Ла Ринконада: Највисокиот и најтажниот град во светот

Високо на Андите во Перу се наоѓа еден стар рударски камп, кој со текот на годините се претворил во град со над 30.000 жители.

20 мостови кои ќе ви го одземат здивот со нивната грандиозност

Мостовите се едни од најубавите ремек дела направени од човекот и најмасовните структури кои што некогаш сме ги изградиле. Ова се 20 монументални архитектонски чуда, на кои што не можете да не им се восхитувате.

Ова е најчудниот фудбалски стадион во светот! Опкружен е со сушена риба?!

Хенингсваер стадионот се наоѓа во мало рибарско село Хенингсваер, сместено на два мали острови Лофотен, во Норвешка. Она што го прави овој стадион толку посебен е неговата неверојатна локација. Стадионот се наоѓа на карпест остров опкружен со прекрасна глетка од планини, море и скриени заливи.

Вулканот кој ја стресе земјата и небото: Прекрасни, но застрашувачки фотографии од ерупција, која што пепелта ја „лансира“ кон Млечниот Пат

Холандскиот фотограф Алберт Дрос кампувал под ѕвездите за да ги добие овие совршени слики од вулканот Фуего во Гватемала, додека лавата излегувала од кратерот. Фотографот изјавил дека бил „парализиран од восхит“, додека гледал како облаците од пепел лебделе горе во ноќното небо. Фуего се наоѓа на 3.700 метри над поранешниот главен град на Гватемала, Антигва и еруптира повеќе пати на ден.

Мистичната убавина на Перу преку прекрасно видео со 8К квалитет за вистинско уживање

Пуштете на цел екран со максимален квалитет на сликата и уживајте!

Недопрената природна убавина на кањонот Матка од една поинаква перспектива

Ретко кој има можност да го види и да ужива во овој дел од кањонот, кој те тера да заборавиш на се и едноставно да уживаш.

Не е можно да постои ваква земја: Фотограф патувал 8.000 километри околу Нов Зеланд и ги направил овие фотографии!

Џејкоб Лаукаитис е независен фотограф кој повеќе од 3 години патува низ светски познати дестинации. Тој навистина се заљубил во убавините на Нов Зеланд откако сите му зборувале за оваа волшебно место, но тој помалку скептичен сакал самиот да се увери. Патувањето го почнал од северниот дел на Нов Зеланд, го посетил највисокиот вулкан во […]

15 неверојатни места кои сеуште им се непознати на туристите

Голем број прекрасни места во светот не се популарни туристички дестинации затоа што е тешко да се дојде до нив. Но зарем не се овие бајковити острови, азурни води, полиња со цвеќе и прекрасни водопади, вредни за посетување? Секое од овие 15 места е посебно на свој начин и дури делуваат нереално.

11 најопасни туристички дестинации во светот

Ова е листа од највозбудливите но и најопасните туристички дестинации во светот. Ако сакате да воведете малку опасност во вашиот одмор, ова се местата за вас.

Вака изгледа Холандија денес, во месецот кога лалињата почнуваат да цутат

Прекрасни фотографии од птичја перспектива од колоритните пејзажи на полињата засадени со лалиња, во Северна Холандија, дела на фотографот Норман Скоп.

Релаксирачко видео ја покажува убавината на Антaртикот која што одзема здив

Шведскиот патник и љубител на природата Кале Лјунг направил 20 дневна експедиција на Антaртикот, тргнувајќи од Ушуаја, Аргентина. Ова смирувачко видео го снимал во текот на 16 дена додека го истражувал замрзнатиот континент.

5 дестинации кои никогаш нема да можете да ги посетите затоа што е ЗАБРАНЕТО!

Постојат неколку места во светот кои не се достапни за јавноста. Посетата не е дозволена и тоа од оправдани причини. Овие места се доста привлечни за туристи и авантуристи, но речиси е невозможно да се стигне до нив. Еве што се крие зад овие 5 тајни локации: ФЕМА Центарот за итни операции на американската влада, […]

Ергените од Етиопско племе 6 месеци се натпреваруваат пиејќи само мешавина од кравја крв и млеко, за да бидат најдебели на племенската церемонија

Мажите од племето Боди се натпреваруваат во тоа кој ќе се здебели повеќе во период од 6 месеци, криејќи се во своите колиби и пиејќи само кравја крв и млеко. Натпреварот завршува со новогодишната церемонија Каел. Победник е најдебелиот и се смета за доживотен херој во племето.    Кандидатите се млади ергени и секое семејство […]

Необичниот Хрватски остров, кој изгледа како отпечаток од прст

Островот Бављенац во Јадранското море е сместен во архипелагот на градот Шибеник, во близина на далматинскиот брег. Зафаќа површина од 1,4 квадратни километри и е целосно покриен со камени ѕидови. Кога се гледа од воздух, оваа овална форма изгледа како отпечаток од прст со карактеристични бразди на кожата.

Храмот на летечките монаси во Кина

Манастирот Шаолин е родно место на Зен будизмот и Кунг – фу боречките вештини. Заштитен под УНЕСКО како културно и историско наследство.

Времето во Шкотска е за сечиј вкус

Човеков од терасата ќе ви покаже што се случува надвор.

Креативно видео за убавината на планинскиот велосипедизам

Видеото е толку добро направено, што ќе уживате гледајќи го, колку и да не го сакате овој спорт.

Вака изгледа базен во дворот од 2 милиони долари

Првото прашање што ви паѓа на ум е како може дупка наполнета со вода да чини толку многу, но погледнете го ова чудо.

Човеков со своето моторче ја поминува оваа опасна 5 км долга патека и тоа секој ден по 2 пати!

Патеката околу долината Панги во Индија нормален човек нема да се осмели да ја помине пешки а камо ли со моторче како овој храбар локален жител. Кога немаш избор, ништо не е тешко.

Вулкан на Антарктикот – портал кон друг свет?

Еребус е најубавиот активен вулкан на Земјата и втор по височина на Антарктикот. Се наоѓа на крајот на светот, и сосема е возможно да претставува портал кон некој друг свет. Се разбира, не буквално. Планината е висока 3794 метри и се наоѓа на полуостровот Роса. Температурата на воздухот паѓа значително под 0 степени и останува […]

Овој млад човек напуштил сѐ и со години живее на далечен остров

На луѓето понекогаш им доаѓа сѐ преку глава, и посакуваат да заминат некаде далеку и да започнат нов живот. Една таква животна приказна „режирал“ и Зак, 27-годишник роден и пораснат во Јапонија. Тој пред шест години тргнал во авантура и завршил на Алјаска, каде што и денес живее. Словенскиот фотограф Анже Остерман решил да го […]

5 совети како да патувате по светот речиси без пари

Дали би можеле да патувате по светот, трошејќи околу 15 долари дневно, вклучително и за летови, сместување, храна, визи? Според мнозина, тоа е апсолутно невозможно, но всушност и не е точно така. Барем такво е мислењето на 28-годишниот Данец Хенрик Јелесен, кој во текот на април 2016 стана еден од малкуте луше во светот и […]

Нов Зеланд подарува екскурзија, под услов да се согласите на интервју за работа

Технолошката индустрија во Велингтон, Нов Зеланд, Активно бара експерти од цел свет и нуди бесплатно патување до земјата на секој кој ќе може да докаже дека е достоен за понуденото работно место. Градот се обидува да привлече 100 нови софтверски работници, менаџери за производство и аналитичари од цел свет, со цел да го поттикне растот […]

Прошетка низ американската станица на Јужниот Пол, на температура од -33 степени во 9 часот навечер

Ќе се изненадите што се случува внатре во станицата, додека температурата надвор е -33 степени.

Државата во која луѓето не сакаат да велат „не“ – буквално

На граѓаните на оваа држава не им се допаѓа да велат „не“. Тоа се гледа уште од нивните наједноставни одговори. На нивниот јазик „да“ се вели „чаи“, а најблиското до негативен одговор се вели „маи чаи“, кое може да се преведе како „не да“.

Пат околу светот со помош на слики само од Google Maps

Треба вистинска мајсторија и долги години работно искуство со софтвер за фото и видео манипулација за да се создаде вакво неверојатно дело. Авторот реши да го објави видеото на роденденот на Google Maps, 8-ми февруари.