Пекинг има таен, подземен град, изграден за време на Студената војна, рачно од страна на 300.000 луѓе

Длабоко под раздвижените улици во Пекинг, Кина, се наоѓа еден поинаков свет, чија скриеност е лошо чувана тајна. Градот е дом на 21,5 милиони луѓе, но неколку илјади од нив живеат во овие подземни тунели кои се протегаат и до три ката под земјата. Не се открива колку изнесува вкупната големина на градот и каде се наоѓаат сите тунели, но се претпоставува дека повржината изнесува повеќе од 80 километри квадратни и овие тунели ги поврзуваат сите градски главни владини згради. Некогаш имало дури 900 влезови.

Макуауитл: Мечот на Ацтеките од вулканско стакло кој можел со еден удар да обезглави коњ

Од античките времиња, луѓето развивале софистицирано оружје за да го полнат својот арсенали. Во древниот Египет, копешот бил озлогласен смртоносен меч на бојното поле. Копешот обично би бил правен од едно парче бронза, која била прилично тешка и изгледал како нешто помеѓу борбена секира и меч. Дури и Рамзес II е прикажан како користи вакво оружје.

26 луѓе на кои што годината им започнала со голема среќа

На почетокот на новата година, секој од нас чека мало чудо. Благодарение на вообичаеното верување дека првите денови од годината ќе ја претставуваат целата година ние имаме тенденција да веруваме дека има нешто магично и во најмалите „парчиња среќа“. Ова се 26 луѓе на кои среќата им се насмевна уште во првите денови од новата година.

Розета диск: Современа верзија на каменот од Розета на македонскиот владател Птоломеј V

Се проценува дека има околу 7.000 говорни јазици во светот, од кои речиси половина се во опасност од исчезнување и веројатно ќе исчезнат во следните сто години. Повеќето од овие загрозени јазици имаат помалку од неколку илјади луѓе кои го зборуваат јазикот и нема документација за истиот. Речиси петстотини јазици имаат помалку од десет луѓе кои ги зборуваат и веројатно многу брзо ќе исчезнат. Другите јазици се губат постепено кога тие ќе бидат „победени“ од доминантниот јазик во училиштето, телевизија и интернетот.

Топ 6 резилења во историјата на FBI

Федералното истражно биро (FBI) се смета за почитувана институција, со високо квалификувани агенти кои се грижат за безбедноста на САД. Колку и да звучи неверојатно и FBI има свои испади, со кои се осрамотиле пред целиот свет.

Врата до другиот свет и низа други артефакти се откопани во градот Александрија

Тим египетски археолози неодамна ги откри остатоците од гробница во која има „необична“ надгробна плоча, на источните гробишта на античкиот град Александрија. Новото откритие било откопано на археолошката локација Ал-Абд во Александрија и експертите сугерираат дека тоа е дел од хеленистичките гробишта кои се наоѓаат на морскиот брег на градот.

25 фотографии кои ја отсликуваат вистинската моќ на судбината

Колку пати сте успеале да се појавите на вистинското место, во вистинското време? Овие луѓе подолу можат да потврдат дека само еден момент може да го промени целиот живот на прекрасен начин. Овие приказни ќе ги убедат и најголемите скептици дека судбината постои. 25. „Мојот братучед бил во семејната фотографија на неговата идна сопруга (лево) […]

„Фаталната грешка“ и отровните бонбони од 1858 година

Денешните слатки не се особено корисни за здравјето на децата, но тие не се отровни како оние во Брадфорд продадени во зимата 1858 година. Првите два смртни случаи, момчиња на возраст од 9 и 11 години, биле пријавени на 31 октомври 1858 година. Имало уште неколку смртни случаи и одеднаш стотици луѓе почнале да страдаат […]

Напредната цивилизација на Запотеките, запоставена од светската историја

Запотеките живееле во централна Мезоамерика, поконкретно долината Оахака (денешно Мексико). Нивната прва престолнина е Монте Албан. Тие доминирале во регионот, зборувале на различни јазици и создавале културни и трговски врски со Олмеците и Маите.

Што сѐ може да се купи од „Пазарот на вештерките“ Боливија?

На една тесна калдрма во еден стар дел од Ла Паз, Боливија стари жени облечени во традиционална облека од Андите и шарени костуми со шапки седат со своите производи поставени пред нив. Ова е познатиот „Mercado de las Brujas“ или Пазарот на вештерките.

Божествените проститутки

Античкиот историчар Херодот тврди дека фараонот Кеопс ја изградил најголемата египетска пирамида со пари што биле добиени од „храмска проституција“. Првите проститутки во паганските храмови се појавиле во Вавилон. Првите проститутки во паганските храмови се појавиле во Вавилон. Тоа била една од најчестите форми на обожување на Милита или Белит(има повеќе имиња), божицата на природата […]

Тајната на островот Матуа

За време на Втората светска војна, американското воздухопловство, кое бомбардирало сè што и припаѓа на Јапонија во Тихиот Океан, го заобиколило островот Матуа. И кога војната завршила, претседателот Труман му се обратил на Сталин со неочекувано барање: САД да добијат само еден од островите освоен од советските трупи. Како островот Матуа го привлекол вниманието на […]

Проектот Мавзолеј: Машина за манипулирање со психата?

Во јануари 1924 година починал основачот и водач на болшевичката Русија, В. И. Ленин. Била донесена одлука неговото тело да биде балсамирано. Но од каде се појави толку чудна идеја? Што се крие зад најчудниот споменик, изграден во советската ера? Официјалната верзија вели дека по смртта на Ленин илјадници писма биле примени во Кремљ, во […]

Има злато во фармерките: Вистината зад приказната за Кинезот кој се збогатил, додека им ја перел облеката на рударите за време на Златната треска

Сите сме слушнале за перење на пари, ама перење на злато? Една популарна народна приказна од времето на „Златната треска“ вели дека еден Кинез кој ја перел облеката на рударите се збогатил не од барање на злато во Американската река туку од перење. Џон Џон(името кое белите мажи го давале на сите Кинези во тоа време), ја перел облеката на рударите без да им побара пари за тоа.

Маестрална кражба на книги вредни 2,5 милиони долари ги остави луѓето збунети

Во 2017 година група непознати крадци упаднале во специјално обезбеден магацин во Фелтхем, Мидлсекс, во раните утрински часови на 30-ти јануари и избегале со 160 ретки текстови чувани во објектот. Според извештаите, крадците направиле дупка низ три прозорци од армирана стаклена волна, а потоа влетале низ отворите.

Пајак или вонземјанин? Морничаво видео со суштество со десетина нозе и големи очи!

Неверојатно видео од пајак кој изгледа како да е суштество од друга планета, со десетина нозе и големи очи, се појави на интернет. Видеото покажува како огромниот влакнест пајак полека ги движи нозете, додека едно семејство го снима „чинот“. Пајакот од 16, добива 8 нозе откако ќе се ослободи од кожата.

Садамичи Хирасава е човекот кој успеал со измама да убие 12 луѓе со цијанид за да може да ограби банка

Ограбувачите на банки најчесто се насилни и со помош на оружле и закани доаѓаат до нивниот плен. Сепак постои еден исклучок од историјата кој не е толку познат во светот. Садамичи Хирасава бил уметник од Јапонија, кој за да ограби банка успеал да убеди 11 вработени од банката во Токио и едно дете на вработен дека тој е пратен од здружение на лекари и ги убедил да испијат „лек“, кој всушност бил смртоносен цијанид.

Легендата за трите мудри мајмуни: Мизару, Киказару и Ивазару

Познатото светилиште Тошо-гу во Нико, Јапонија, е дом на едно уметничко дело познато во целиот свет. Резбата на трите мудри мајмуни со гордост била поставена над вратата на храмот уште од 17 век. Изработена од скулпторот Хидари Џингоро, резбата е сликовна максима на фразата: „Не гледајте зло, не слушајте зло, не зборувајте зло“.

Антички подземен град е пронајден скриен во турската провинција Трабзон

Археолозите од Турција го објавија откривањето на подземен град кој датира уште пред 4.000 години и наводно припаѓа на византиската династија. Изгубениот град бил откопан за време на градежните работи за урбанизација во турската провинција Трабзон.

Метеоритот Хоба, кој тежи околу 66 тони не оставил кратер кога паднал на Земјата

Буквално секој ден, Земјата е бомбардирана со околу 50 килограми метеорски материјал. Кога ќе паднат на Земјата, ретко прават каква било штета. На пример метеор кој паднал во Њујорк во 1992 година со голема на топка за куглање направил голем кратер во портокалов Chevrolet Malibu од 1980 година. Освен автомобилот, за среќа, немало жртви.

6 научни мистерии кои сè уште не се решени, иако веќе влеговме во 2018 година

Луѓето направија неверојатен научен и технолошки напредок во текот на изминатиот век. Ние создадовме технологии кои го трансформираат нашето општество; научните достигнувања ни помогнаа да одговориме на фундаменталните прашања за тоа кои сме и каков е светот во кој живееме. Но, сепак, постојат мистерии кои сè уште не се решени.

5 младенци кои ги убиле своите брачни другари за време на медениот месец

Медениот месец се смета за најубавиот период од животот на младенците и знак за почеток на брачниот живот. За жал, за секоја од следните двојки, тоа бил крајот на нивната врска. Во овие бракови, еден од младенците одлучил дека тој или таа ќе бидат посреќни сами или со друга личност.

Уникатно кинеско огледало старо 1.900 години има мистериозен натпис кој се остварува!

Бронзено огледало во одлична состојба, старо 1.900 години е откриено во Фукуока, Јапонија. Артефактот се издвојува по неговата фантастична состојба и интригантниот натпис врежан на неговата површина, кој најверојатно си ја остварува целта.

Најморничавите 10 мистерии, теории на заговор, хорор приказни и урбани легенди во годината што помина

Бидејќи толку многу работи не знаеме за светот во кој живееме, Мотика продолжува да поставува прашања, но и да дава одговори.

Животот на Франсоа Л’Олонел – еден од најлукавите и најбезмилосните пирати во историјата

Франсоа Л’Олонел бил познат француски пират кој живеел во 17 век. Неговата пиратска кариера траела 10 години – од 1660 до неговата смрт во 1668 година. Во тој период успеал да си создаде жестока репутација, по која е познат денес. Франсоа сè уште се смета за еден од најбезмилосните и најсуровите пирати што некогаш живееле.

7 откритија кои поставиле повеќе прашања отколку што одговориле во светот на науката

Понекогаш се чини дека човештвото веќе знае сè. Токму во тие моменти се прават нови откритија кои ги свртуваат нашите ставови наопаку.

Реставрирана е најголемата КАРТА НА СТАРИОТ СВЕТ, со еднорози, луѓе гуштери, мажи-сирени… Ја има и Македонија, се разбира!

Експертите ја реставрираа една од најголемите познати карти на стариот свет и тоа заедно со познатите митски суштества, кои се означени на истата. Македонија како и на сите карти на старите народи е прилично прецизно прикажана.

6 најпознати дуели меѓу жени кои започнале од банални причини, а останале запаметени во историјата

Дуелите биле нешто карактеристично за мажите во минатото. Тие за да ја одбранат својата чест влегувале во дуел. Најчесто воие дуели завршувале фатално за еден од противниците. Сепак и жените не биле исклучок од оваа „традиција“, ова се неколку женски дуели кои останале запаметени во историјата.

8 неверојатни предвидувања во книгите, кои се оствариле

Ние не можеме ниту да претпоставиме колку од напишаните работи во научнофантастичните книги ќе станат реалност во иднината. Но, очигледно одредени автори имале „тајни сознанија“ за тоа како би изгледал светот денес и предвиделе многу интересни работи.

10 психолошки експерименти за манипулација со луѓето

Развојот на психологијата или поточно, експерименталната психологија во 19-от и 20-от век им овозможи на научниците да ги проучуваат биолошките процеси во човечкиот мозок, емоциите, однесувањето и реакциите. Оваа информација ни дава разбирање за нашите сопствени постапки. Исто така им олеснува на луѓето да продаваат нешто или да ги контролираат другите. Дали верувате во ова? Ако не, прочитајте ги овие 10 психолошки експерименти.

+