Откако Путин победи на изборите, предвидувањата на Баба Ванѓа се појавија на првите страници во светските медиум

Баба Ванѓа позната и како „Нострадамус од Балканот“, која го предвидела нападот на кулите близначки и многу други случувања, го „предвидела и Владимир Путин“. Во 1979 година, Ванѓа, која наводно имала 85% успех во нејзините предвидувања, му рекла на писателот Валентин Сидоров дека Русија ќе стане „господар на светот“ откако Европа ќе стане „пустелија“.

Италијанката која се борела против традицијата силувачите да се оженат со своите жртви, за да им ја спасат честа

Во средината на 1960-тите години, една храбра млада Италијанка, киднапирана и злоставувана една недела се спротивставила на вековната сицилијанска традиција силувачот да се ожени со својата жртва за да ја „врати“ својата чест и честа на семејството. „Јас не те сакам“, изјавила таа на суд, „Јас нема да се омажам за тебе!“. На крајот таа победила!

6 морничави места низ светот кои не би сакале да ги посетите

Многу често објекти, шуми, острови и слично изгледаат морничави само поради околината во која се наоѓаат, но некои од нив кријат и ужасни приказни кои водат до необјасниви појави и ги оддалечуваат туристите. но, доколку сте љубители на паранормалното, мистериозното и хорор жанрот, овие места би биле идеални за вас.

По една година помината во вселената, гените на астронаутот Скот Кели се разликуваат од оние на неговиот брат близнак

Скот и Марк Кели се идентични браќа близнаци. Тие исто така се и поранешни астронаути. Скот помина една година во Меѓународната вселенска станица, додека Марк беше тука на Земјата. „Студијата близнак“, како што беше наречена, беше обид да им се помогне на научниците да ги разберат ефектите од поминатото време во вселената. НАСА веќе има […]

Луцифер: Тајниот музеј на Ватикан

Од шеснаесеттиот век во тајните архиви на Ватикан се зачувани античките плочки, за кои се вели дека се врежани во историјата за време на последната битка меѓу Доброто и Злото. Страшните настани требало да стават крај на нашиот свет и да станат увертира за царството на ѓаволот. Плочките се направени од црн оникс и според […]

Што има во длабочините на јапонската „самоубиствена шума“?

Овие морничави фотографии ги покажуваат личните предмети, оставени од луѓето кои решиле да стават крај на нивните животи во „самоубиствената шума“ во Јапонија. Шумата Аокигахара стана позната како едно од „најпознатите“ места за самоубиство во светот во последниве години, а неодамна се појави на насловните страници, откако блогерот Логан Пол, предизвика контроверзии со објавување видео од мртов човек во шумата.

10 фасцинантни факти кои не сте ги слушнале на часот по историја

Денес човештвото се надмина и напредокот никогаш не престанува да нè изненадува. Што сме морале да поминеме за да постигнеме сè до овој момент? Оваа статија ќе ни даде одговор на ова прашање.

Познатиот споменик во Лондон од 1677, кој исто така бил и научна лабораторија

Споменикот на големиот пожар во Лондон, кој се наоѓа близу северниот крај на Лондонскиот мост, е прилично добро познато обележје. Станува збор за висок Дорски столб, украсен со змејови во близина на основата и со златен глобус на врвот. Столбот е висок 61 метар, што одговара на растојанието од неговата основа до пекарницата во Пудинг […]

Скапоцениот златен печат на „Кралот на На“ бил откриен од јапонски земјделец додека копал канал за наводнување

Идејата за национално богатство потекнува од исто време како националната химна. Двете работи се типични за романтичниот национализам кон крајот на 18 век и 19 век. Од тие денови, многу земји создадоа листи за нивното национално богатство. Сега илјадници такви негувани предмети можат да се видат низ целиот свет. Додека некои предмети или артефакти се […]

9 кралски скапоцени предмети кои зад себе кријат интересни тајни

Животот во Кралскиот дворец е секогаш полн со мистерии. И често, скапоценостите играат клучна улога. На пример, еден дијамант во Кралската круна може да биде причина за конфликт меѓу државите! Кралските реликвии можат да ја раскажат историјата од малку поинаков агол.

Што се случува ако застанете пред најпознатиот храм во градот на Маите, Чичен Ица, и плеснете со рацете?

Мистериозната цивилизација, многу напредна за своето време, која ненадејно наеднаш исчезнала, крие уште многу тајни. Ова е само една ситница, но и таа е импресивна. Плескањето со рацете пред најпознатиот храм на маите во древниот град Чичен Ица звучи како јужноамериканската птица „Куетзал“, која играла важна улога во средноамериканската митологија.

Најстарата порака во шише е пронајдена на австралиска плажа, 132 години откако била фрлена во морето

Најстарата во светот, порака во шише се појавила на плажа во Австралија 132 години откако била фрлена во морето. Шише од џин од 19 век носело порака од 12 јуни 1886 година и било исфрлено од германскиот брод Паула, 950 километри од брегот на Западната Австралија.

20 луѓе кои ја измамиле смртта и останале живи за да ја раскажат приказната

Дали знаете како изгледа среќата? Иако некои од вас можат да ги сметаат овие луѓе за прилично несреќни личности, сепак може да се каже дека тие имале „среќа во несреќа“ затоа што останале живи или немале сериозни повреди.

25 луѓе споделуваат приказни за неочекувани пронајдоци кои случуваат еднаш во животот

Клучеви, мобилни телефони, пенкала, очила, слушалки, кармини и мемориски картички, ова е листата на работи што најчесто ги губат луѓето, според една неодамнешна студија. Но не се сите изгубени работи тривијални, а доказот за тоа се овие откритија кои луѓето ги споделиле на интернет. Секој од овие предмети има своја интересна приказна.

НЛО теоретичарите се убедени дека мистериозниот објект, забележан на Google Earth на оддалечен остров е вселенски брод

НЛО теоретичарите веруваат дека мистериозниот објект на Google Earth е вселенски брод, кој се урнал на Земјата. Неидентификуваниот објект е забележан во близина на Антарктикот на островот Јужна Џорџија во Јужен Атлантскиот Океан, каде живеат само 20 луѓе.

Најголемиот глобус во светот на картографот Џејмс Вилд

Познатиот британски картограф и поранешен пратеник, Џејмс Вилд, имал брилијантен план да го промовира своето мапирање. „Големата изложба“ била закажана за 1851 година во Хајд Парк во Лондон и требало да ја посетат истакнати индустријалци, научници и уметници од целиот свет, како и членови на кралското семејство. Вилд сфатил дека би можел да создаде огромен […]

4 работи кои луѓето случајно ги нашле, а сосема им ги промениле животите

Верувале или не, луѓето од целиот свет случајно се „сопнуваат“ на богатства кои целосно го менуваат нивниот живот засекогаш и тоа се случува почесто отколку што мислите. Дури и наједноставните наоди како стара бејзбол картичка или антички путер можат да направат да се чувствуваат како да добиле џекпот.

Мундин Џо, специјалистот за бегства кој ниту еден затвор не можел да го задржи, дури и специјално дизајнирана бетонска ќелија

Три парчиња леб, две парчиња сланина, неколку парчиња сирење, јагнешко месо и парче лој. Не, ова не мени од некоја кафеана, туку поради овие работи човек бил испратен да лежи затвор четири години. Тој бил осуден дека ја украл оваа количина на храна и бил апсен многу пати во животот затоа што успевал да излезе од секоја ќелија во која ќе го сместеле. Џосеф Болито Џонс, или подобро познат како Мундин Џо е роден во Нов Јужен Велс, Австралија во 1826 година.

Човекот-птица од замокот Стирлинг: Алхемичарот кој го барал каменот на мудроста, а завршил во измет

Книгите по историја се преплавени со приказни за средновековните европски алхемичари кои се обидуваат да ги претворат основите метали во злато и да произведат еликсири на бесмртноста. Сепак, имало еден катастрофален алхемиски експеримент кој бил направен само еднаш, што се однесува на историското патување во воздухопловството. И овој ужасен обид за „алхемиски лет“ во средновековната Шкотска доведе до тоа легендарниот пилот да стане познат како „Човекот-птица од замокот Стирлинг“.

10 неверојатни фотографии помеѓу кои има само 1 ден разлика

Многу работи може да се случат во рок од 24 часа па дури и уништување на цел град. Гледајќи ги овие слики, тешко е да се поверува дека таквите цврсти бетонски улици и метални градби можат да бидат измиени, скршени и распарчени за толку краток период. Во оваа компилација се прикажани настаните кои промениле многу животи во рок од само еден ден.

5 вистинити приказни за училишта опседнати со духови

Училиштата можат да бидат прилично страшни за некои деца, понекогаш поради оценките, насилниците или професорите. Но овие училишта влеваат страв во коските, не само на учениците, туку и на вработените, затоа што кријат морничави приказни за духови од минатото кои талкаат по ходниците.

Месечината наскоро ќе има сопствена мобилна мрежа

Вашиот паметен телефон можеби нема да се поврзе кога сте во метро, или во руралните средини или во друга земја. Но, ако сте астронаут,тогаш, вашиот телефон наскоро ќе функционира на Месечината.

Новите технологии ни овозможуваат да видиме како изгледале во вистинскиот живот 11 важни историски личности

Модерните антрополози, благодарение на новите технологии, имаат единствена можност да го обноват лицето на човекот врз основа на черепот. Степенот до кој резултатите од реконструкцијата кореспондираат со вистинскиот изглед на хероите од минатото е контроверзен, но сепак е многу интересно да се види како изгледале некои историски личности.

Мистериозниот град Тиванаку, кој се наоѓа на 4000 метри надморска височина на Андите

Градот Тиванаку или, поточно, она што останало од него, се наоѓа на 4000 метри надморска височина, на 15 километри јужно од езерото Титикака на Андите. Неговата историја сè уште е полна со нејасни информации и загатки. Ова се должи на фактот што од градот останале само урнатини.

5 сурови криминалци кои станале успешни писатели

Многу книги биле напишани во затворите и доказ за тоа се Ганди, Нелсон Мандела и многу други. Но, овие луѓе веќе имале искуство со литературата пред да влезат во затворот. Сепак луѓето од оваа листа се тешки криминалци, кои не биле политички затвореници или борци за правда туку сурови убијци.

Античка книга со перверзии ќе оди на аукција. Има ли заинтересирани?

Перверзен „секс прирачник“ со шокантна магична и митска содржина со експлицитен рејтинг ќе биде продаден на аукција во Велика Британија следниот месец. Првото издание на оваа контроверзна книга со наслов „Аристотеловото ремек-дело, направено во два дела, првото содржејќи ги тајните на генерацијата“ било објавено во Лондон во 1684 година.

Русите направија „робо-топки“ кои ќе ги фрлаат меѓу непријателските линии за да ги шпионираат во живо

Така е, Русите ќе бидат опремени со направи кои наликуваат на оние од научно фантастичните филмови. Овие робо-топки функционираат така што откако ќе бидат фрлени во објект, просторија, се контролираат со специјален џојстик. Може да се користи во операции за спасување на заложници и за многу други намени. Армијата веќе потпишала договор за купување на […]

Обичната скала која повеќе од 3 века стои потпрена на Црквата на Воскресението во Ерусалим

Под еден од заоблените прозорци на Црквата на Воскресението или Базилика на Светиот гроб во Стариот град Ерусалим, се наоѓа стара дрвена скала што се потпира на ѕидот на надворешниот дел од градбата. На прв поглед се чини дека црквата е во процес на реновирање и скалата била ставена таму од страна на работник. Јасно може да се види скалата под прозорецот подолу на фотографијата од базиликата направена неодамна.

Патник низ времето покажува фотографија за која тврди дека е од Лос Анџелес, којшто е целосно под вода во 5000 година

Еден маж кој тврди дека патувал низ времето вели дека има фотографски докази дека Лос Анџелес ќе биде потполно под вода до 5000 година. Човекот, познат само како Едвард, тврди дека бил дел од врвен таен експеримент додека работел во лабораторија во Лос Анџелес уште во 2004 година, кој му овозможил да патува во иднина.

Како ли живееле без мобилни телефони: 10 чудни игри и активности со кои се забавувале луѓето во минатото

Ако мислите дека генерациите што живееле пред компјутерите и мобилните телефони биле измислени и имале здодевен живот, тогаш многу грешите. И аристократите и селаните секогаш биле подготвени да се забавуваат, но начинот на забава не бил секогаш хуман и безбеден, како денес. Меѓутоа, дури и денес можеме да најдеме луѓе кои не се однесуваат разумно при изборот на сопствени начини на забава и ќе дознаете за нив на крајот од статијата.

+