Кога судијата навива за Барселона

Веројатно ставил и некоја пара во кладилница :).

Стара снимка од првиот посериозен скејтбординг трик на легендата Родни Мален

Родни Мален е највлијателниот скејтер во историјата на спортот, измислувајќи бројни трикови. Тој сега има 51 година и е успешен бизнисмен, иноватор и јавен говорник.

Смешен автогол на почетокот на мечот од Купот на Естонија

Во 1/16 финалето од Купот на Естонија се сретнаа екипите на Ливадија и Пајде. Фудбалерите на Пајде веднаш почнаа со тактичко надмудрување :). Смешно е што фудбалерите на Ливадија не ја ни допреа топката, а постигнаа гол :).

Кога на противникот ќе му се измести рамото, среде тепачка

Спортски потег на месецот!

Ужасна грешка на судијата на женска ММА тепачка! ЖЕСТОКО!

Тренерот на девојката мораше да скокне во рингот за да ѝ го спаси животот на девојката, откако судијата не препозна дека таа е во несвест.

Иако на ТВ не видовме, сепак најголемиот фан со „Кики Роналдо“ на градите истрча на теренот на Супер Купот

По последниот свиреж на судијата, гледачот успеа да му помогне на обезбедувањето, но многу брзо беше совладан. Фото: Гол.мк

Кога цел стадион ќе се симне на теренот за да учествува во масовната тепачка

Највпечатливиот момент од финалето на турскиот куп меѓу клубовите Бешикташ и Коњаспор.

Колку пари стојат зад вечерашниот УЕФА Супер Куп Скопје 2017?

Еуфоријата за вечерашниот УЕФА Супер Куп расте. Најпознатите тимови во светот вечерва ќе бидат гости на македонскиот терен. Но кој тим ја носи титулата „највреден фудбалски тим во 2017“? Очигледно оваа година беше најдобра за „Црвените Ѓаволи“. За прв пат по пет години, Манчестер Јунајтед е највреден фудбалски тим во светот, со вредност од 3,69 милијарди долари.

39-годишниот Дидие Дрогба не им се дава на годините! Погледнете го овој проектил од слободен удар!

Загревање за вечерашниот спектакл во Скопје.

Жозе Мурињо ја подгрева атмосферата со изјавите: „Му дадов повеќе на Реал Мадрид од кој било друг клуб“

Главниот човек на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо ќе се соочи со поранешниот тим, вечерва на УЕФА Супер Купот во Скопје. Португалскиот шеф го презеде Бернабе во 2010 година, пред да замине во 2013 година, откако освои само една Ла Лига и Копа дел Реј. Мурињо го напушти Мадрид поради лошите односи со клучните играчи, како Икер Касиљас, Кристијано Роналдо и Серхио Рамос.

Белоруски голман постигна одличен гол од својот шеснаесетник

Голманот на фудбалскиот клуб ФК „Крумкачи“ Евгениј Костјукевич постигна гол против ФК „Витебск“ со удар од својот шеснаесетник. Ова се случи во 55-та минута од натпреварот од 16-тото коло од фудбалското првенство на Белорусија.

Ударот со кој германскиот голфер Марсел Сием доби Порше

Најјако е што топчето не ја ни допре земјата. Porsche Panamera што го доби голферот чини 170.000 долари.

„Злобно рагби“ е најопасниот спорт на планетата, кој што се игра со векови

Спортот е комбинација на рагби и ММА тепачки. Спортот се игра во Фиренца, Италија, со векови, а традицијата продолжува до ден денес. Освен да го тепате играчот со топката, дозволено е и играчите да си се тепаат меѓу себе без тоа да има врска со топката.

Сонот на секој навивач на женски фудбал

Моментот кога атрактивна шведска фудбалерка Жозефин Оквист прифати да си го менува дресот со германскиот навивач.

Судијата му го спаси животот на фудбалерот после опасната незгода на натпревар од Аргентинското првенство

Херој на натпреварот меѓу „Сан Мигел“ и „Дефенсорес Унидос“, беше главниот судија Јаел Фалкон. Откако двајца фудбалери несреќно си ги удрија главите, едниот си го голтна јазикот и почна да се гуши, а судијата не чекаше да дојде медицинската екипа, туку веднаш му укажа прва помош на фудбалерот Исаис Олариага.

Пред неколку дена Крис Мелинг ја одигра најневеројатната партија билјард на сите времиња

На Светското првенство 2017, британскиот професионален играч на билјард Крис Мелинг играше против финскиот професионалец Мика Имонен. Гледајте и уживајте во мајсторијата.

Светско првенство во брканица?!

Кој би помислил дека омилената детска игра ќе се претвори во спорт и тоа многу интересен за гледање. На светското првенство во Лондон, главно се пријавија паркур и фриран акробати. Секоја партија има еден бркач и еден што бега. Тој што бега победува ако издржи 20 секунди без да го фатат. Да погледнеме како изгледа […]

Зошто не треба да се пуштаат дронови на стадион?

Затоа што натпреварот може да биде досаден, па ова да стане главна атракција за гледачите. Снимката е од финалето на аргентинскиот турнир „Торнео Федерал“.

Новиот фудбалер на Реал Мадрид ги покажа своите квалитети на презентацијата пред новинарите и публиката

За Тео Хернандез Реал платил 30 милиони евра, па ред е талентот да покаже и како се снаоѓа со топката. И јас можам вака :).

Како изгледа таинствениот свет на јапонските елитни сумо борачи?

Ова е таинствениот свет на јапонското елитно сумо борење каде што борачите јадат 8.000 калории на ден и носат маски за кислород додека спијат. Неверојатни фотографии се појавија од внатрешноста на „Tomozuna“ во Нагоја, Јапонија, каде што 11 гигантски борачи кои чекаат ред за да се фрлаат и туркаат во песочниот ринг.

Генијална идеја: Пристаниште за сурфери

Вака сурфањето изгледа многу полесно за учење. Ќе кикснеш првите 200 пати и ќе научиш :).

100 различни фудбалски дриблања

Британските фристајл фудбалери, дуото „F2Freestylers“ ќе ви покаже 100 начини како да го надмудрите одбранбениот фудбалер. Отсекогаш сум се чудел како и зошто овие вешти техничари не играат за некој од најпознатите клубови и не заработуваат милиони?

Британскиот шампион во бокс со голи раце ПРОТИВ професионален боксер

Бокс меч кој ќе остане запишан во историјата. Непобедениот шампион во бокс со голи раце ги предизвикал сите најголеми боксерски имиња како Мајк Тајсон, Ленокс Луис и слично и сите го одбиле. Но, Берт Купер го прифатил предизвикот.

Одбојката на плажа е многу интересен спорт за гледање

Сезоната на одбојка на плажа е во полн ек, а ние, како и секоја година, ви ги пренесуваме највпечатливите моменти ;).

5 неверојатни приказни за хероите од Летните олимписки игри

Олимпијадата е врвот на кариерата на повеќето спортисти, па затоа секој кој ќе успее да стигне до таму мора да е прилично посебна личност. Меѓу медалите, радоста и оваците има и исклучително „човечки“ моменти кои навистина заслужуваат златен медал.

На тенисерот Жоао Соуза не му се допаѓа судијата на Вимблдон

Кој губи има право да се лути, а Соуза губеше од Германецот Дастин Браун.

Заборавениот бизарен спорт: Борба со октоподи

Едно априлско утро во 1963 година, околу пет илјади гледачи се собраа на брегот на Пугет Саунд, во близина на Такома Нароус во Вашингтон, за да гледаат еден необичен настан, Светското првенство во борба со октоподи.

Сите фудбалери (до еден), направија ѕид на самата гол линија

Ова е дозволено (без навивачите), но има еден недостаток. Голот е многу висок.

Јапонскиот спорт „Бо Таоши“ е уникатен и многу интересен за гледање

Правилата се едноставни. Едниот тим ја брани кулата, а целта на другиот е да ја заземе. Дозволено е туркање, газење врз луѓе, но не и удирање. Секој тим е поделен во 2 групи, 75 напаѓачи и 75 бранители. Секој тим на почетокот има по една кула. Интересно е што човекот кој стои на врвот на […]

И рагбито си има свои убави моменти, како овој во продолжение

Да нема толку многу прекини, а повеќе вакви акции, би можело и да се гледа понекогаш :).

+