10-те најдобри филмови за вештачка интелигенција од последната деценија

Дали свеста навистина е различна од перцепцијата на свеста? Идејата за создавање на машина која е способна да ги имитира когнитивните функции на свесниот ум е неверојатен, а сепак застрашувачка. Филмовите за вештачка интелигенција се секогаш популарни а ова се едни од најдобрите во последните 10 години.

Разликата меѓу најбогатата и најсиромашната држава во светот преку факти и фотографии

Најбогата држава во светот е Катар со БДП по глава на жител од 146.011 долари, додека најсиромашна е Централноафриканската Република (ЦАР) со БДП по глава на жител од 639 долари. Рејтингот за благосостојба на државите го направи Global Finance. Топ 10 најбогати се: Катар, Луксембург, Сингапур, Брунеи, Кувајт, Норвешка, ОАЕ, Хонг Конг, САД, Швајцарија, а […]

Топ 5 голови од Европското првенство во мал фудбал 2016

Првенството се одржа во Белград на почетокот на минатиот месец, шампиони станаа Шпанците, кои во финалето ја победија Русија со 7:3.

Топ 10 грешки од најпознатите холивудски филмови што успеале да се провлечат на големото платно

Топ 10 грешки од најпознатите холивудски филмови што успеале да се провлечат на големото платно

Иако на филмовите работат тимови од стотици луѓе сепак човечки е да се греши, а дел од грешките се провлекуваат и ги гледа целиот свет. Еве 10 такви интересни моменти.

12 фасцинантни факти за бакнежите кои не сте ги знаеле, а би требало

Било да се работи за бакнеж во образ или за страсен љубовен бакнеж, еве сѐ што не сте знаеле за бакнувањето.

Овие 11 пронајдоци се повеќе од брилијантни и сигурно некој од нив ќе почне масовно да се користи

Секој ден се патентираат нови и нови пронајдоци. Некои се повеќе полезни, други помалку. Но, некои се толку брилијантни, што просто се чудите зошто сѐ уште не се произведени милиони од нив. Пронајдоците на оваа листа можат да бидат едноставни и практични, луксузни, како и сѐ помеѓу овие две крајности.

Убедливо најубавиот музички спот што се појавил во последно време

Убедливо најубавиот музички спот што се појавил во последно време

Групата се вика „OK Go“, а песната „I Won’t Let You Down“. По потекло се од Чикаго, а живеат и работат во Лос Анџелес, Калифорнија, САД. 0

Овие 15 факти можеби ќе ви прозвучат лудо, но се многу вистинити

Светов е лудо место и благодарение на интернетот имаме бескраен достап до информации за него. Дури и премногу информации, бидејќи овој свет кој го нарекуваме дом никогаш не престанува да не изненадува. 1. Во Уганда има племе кое се вика Буганда, а нивниот јазик се вика Луганда. 2. Ако цело време одите на исток, секогаш […]

13 страшни приказни за жени духови

Верувате ли во духови? Според легендите, духовите се души на покојници кои умреле од насилна, неочекувана смрт, или пак се закопани на несоодветно место и не можат да се упокојат сѐ додека не се реши мистеријата. Во оваа листа се вброени приказни за жени духови кои ги тревожеле локалните жители.

Ова се едни од најлегендарните жени во светот, а за некои од нив веројатно не сте ни слушнале

Кога ќе ви речат да замислите некоја јака, цврста личност, најчесто по автоматизам помислувате на маж. И покрај тоа што навистина голем број на фантастични луѓе од историјата се припадници на посилниот пол, има и голем број на жени за кои не сте слушнале или веројатно не би ни помислиле на нив во таков контекст. А зад нив се кријат неверојатни стории, какви што ќе можете да прочитате во следната листа;

Добрите и лошите начини на кои кoфеинот делува на вашето тело

„Не ми зборувај дури не си го испијам кафето“

Тоа е реченица која на сите ни е позната, а можеби и лично сте ја кажале или слушнале од некои луѓе. За таквите велиме дека се зависници од кафеин. Кoфеинот има најразлични ефекти врз телото; некои се добри и полезни, но другите се штетни за здравјето. Сепак, кафето е дел од нашето секојдневие, па така би било добро ги знаете овие нешта за него.

10 шокантни стории за трансплантирање на органи

1. Бивш сопруг од неговата неверна жена побарал да му го врати бубрегот кој ѝ го донирал
2. Првата трансплантација на матка во светот
3. Човек донира бубрег за неговата омилена касиерка
4. Човекот кој морал да си пресади друг пенис, бидејќи не ѝ се допаѓал на неговата жена
итн. итн.

10 славни личности за кои не сте знаеле дека се екстремно религиозни

Холивуд со години ви носи „секс, дрога и рокенрол“ во вашата дневна соба. Забавната идустрија постојано ги поместува границите и промовира нешта кои вашите родители веројатно ги отфрлувале како несоодветни дури ни да се говори за нив. Затоа е изненадување кога ќе наидеме на ретки славни личноси кои се гордеат со нивната вера во виша сила.

10 славни личности за кои не сте знаеле дека се атеисти

Религијата е огромен дел од нашата култура. Но не секој е на иста линија со идејата дека постои Бог. Неколку од имињата на листава и не се некое изненадување, додека други се просто шокантни.

Општо прифатени верувања кои се едноставно – ПОГРЕШНИ!

Денес знаеме многу за нашиот свет. Но колку од работите што ни се кажани сме ги зеле здраво за готово, без да ги провериме фактите? (Одговор: Многу!)

+