Петгодишниот син што барал пари од својот татко (поучна приказна)

Еден маж се вратил дома од работа, преморен и нервозен. На вратата го чекал неговиот петгодишен син.
– Тато, тато, може ли да те прашам нешто? – рекло детето.
– Се разбира сине, што е работата?
– Тато, ти колку пари заработуваш?

Поучна приказна: Дали знаете колку вредите?

Еден стар татко имал син единец. Тој знаел дека син му е премногу добар и дека луѓето лесно ќе можат да ја искористат неговата добрина. Кога старецот се разболел и легнал во постела решил да му ја даде последната и највредна лекција на својот син.

5 најдобри совети извадени од 1000 книги, кои ќе ви помогнат да свртите нова страница во животот

Дали сакате да читате? Дали сакате да добиете конкретни одговори на вашите прашања? Според советите на луѓето кои прочитале над 1000 книги во животот постојат одредени совети кои вредат „злато“ и се повторуваат како поука во скоро секоја книга без разлика на жанрот.

15 цитати од Лејди Ди, која иако не владееше со Англија, остана засекогаш кралица на човечките срца

Судбината на принцезата Дијана беше неверојатна мешавина од трагедија и бајка. Бидејќи се омажи за принцот Чарлс од Велс, Лејди Ди помина низ многу испитувања кои ја направија сочувствителна и храбра.

Трогателна приказна која докажува дека треба да ги цениме нашите најблиски пред да биде предоцна

Независно од тоа како светот се менува, проблемот на генерации постои во секое време. И, иако е многу тешко да се разбере лице кое има големи разлики со нас, треба да ги цениме нашите баби и дедовци. Тие засекогаш ќе останат за нас упориште на вистински вредности и извор на мудрост. И ова е едноставна вистина која треба да се запамети.

20 животни лекции од Далај Лама – големиот мудрец на нашето време

Далај Лама XIV – духовен лидер на луѓето од Тибет, писател, филантроп, социјален активист и добитник на Нобелова награда. Тој е роден во сиромашно селско семејство, кое се занимавало со одгледување на овес и компири. На раѓање му било дадено името Лхамо Дхондруб, што значи „божица на желби“. Во Тибет, при изборот на име не се зема предвид полот на бебето. Лхамо бил 9-то од 16 деца во семејството, од кои само 7 преживеале.

„Нема ништо поодвратно од тишината во редот за компот во кантината на работниците“ Приказната за мудростите на дедо

„Мојот дедо има многу бучна енергија“, пишува Евгенија Плихина. „Знаете, човек кој има скандал за секоја ситуација што не ја разбира, и за разбирлива ситуација, моралност.“ „Ако се заљубиш во идиот со големо наследство“, ме учи тој за врските, „не барај добар живот од него. Тој не може да го стори тоа. Побарај поддршка и […]

Цитати од 10 познати личности кои ќе ве инспирираат да го смените начинот на размислување

Дали некогаш сте забележале дека кога некој цитира познати личности во разговор, тие веднаш добиваат поголем кредибилитет, а неговите или нејзините зборови изгледаат многу поинтересни и сериозни? Светот имал, има и ќе има мудри луѓе кои со своите зборови можат да ве разубедат да го погледнете животот од една друга перспектива и да размислувате позитивно и мудро. Еве неколку такви цитати кои допираат до самата свест на човекот.

Трогателното писмо на Нобеловецот за неговата почината сопруга, кое го носел неотворено 43 години

Ричард Фајнман беше познат физичар на неговата генерација, кој учествуваше во развојот на атомската бомба во 1940-тите и ја доби Нобеловата награда во 1965 година за неговата работа за квантната електродинамика. Неговото чувство за хумор не знаеше за граници.

Искрени илустрации за односот помеѓу „Човекот и Природата“, од кои луѓето треба да се засрамат

Човекот се повеќе го менува лицето на планетата. Трансформациите, исто така, влијаат врз него, иако тој често не е свесен за ова, но се однесува како вистински потрошувач во однос на кревката и нежна природа. Овие илустрации ја претрасуваат суровата реалност, за тоа што правиме и што не чека доколку продолжиме на овој начин да се однесуваме со природата.

15 мудри цитати од Робин Вилијамс, кој знаеше како да уживаат во животот до солзи

Постојат актери од кои кога некој само ќе го спомне нивното име, ни се топли душата. Еден од нив е и Робин Вилијамс, кој имаше исклучителна способност да предизвика гледачот да се насмее до солзи. Веќе неколку години неверојатниот комичар не е помеѓу нас, но неговото наследство продолжува да живее.

24 кратки мудрости од тибетските монаси

Во овие 24 кратки реченици е собрана толку голема мудрост, што ако ги сфатите и применувате, животот ќе ви стане многу поубав. Особено 13, 16, 17 и 18.

1. Ти се допаѓа – кажи.
2. Не ти се допаѓа – кажи.

15 мудрости од старите Индијанци, кои ни докажуваат дека животните дилеми се решаваат на едноставен начин

Индијанците се многу посебен народ. Се верува дека тие поседувале големи знаења, од кои најголемиот дел, за жал исчезнале заедно со нив. Се проценува дека пред пристигнувањето на Европејците во Америка, на континентот живееле до 12 милиони американски домородци.

Мајките треба да се одморат од своите деца барем еднаш годишно, а еве и зошто

Мозокот на жената се менува откако таа станува мајка, во буквална смисла. Научниците откриле дека количината на сива материја се зголемува кај мозокот на мајките 4 месеци по породувањето. Но, тоа не е единствената промена. Нивниот цел живот се менува и се претвора во работа со полно работно време.

15 цитати од познатиот писател Харуки Мураками, кои ќе ви помогнат подобро да се разберете себеси и другите

Поминаа 40 години од првата книга на јапонскиот писател, но авторот продолжува да ги восхитува своите фанови со нови дела. Неговите дела се вечни, а неколку генерации читатели наоѓаат во нив нешто за себе и во врска со себе.

Ако размислувате да се откажете од вашите соништа прочитајте ги овие 12 цитати од луѓе кои успеале и покрај сите потешкотии

Секој од нас се соочуваат со различни предизвици и проблеми и скалата за нив секогаш е различна во зависност од поединецот. И понекогаш ни се чини дека немаме доволно сила за да ги надминеме и сакаме да се откажеме. Пред сè, не очајувајте и продолжете да одите кон целта! Се надеваме дека примерите на овие 15 познати личности ќе бидат охрабрувачки поттик за вас.

Секој го наоѓа само она што го бара (поучна приказна)

Еден човек пристигнал во некое место, сретнал еден старец на улица и го прашал:
– Добар ден дедо! Никогаш не сум бил овде.Кажи ми, какви луѓе живеат во овој град?
Старецот му одговорил со прашање:

10 поучни пораки кои ќе ви помогнат да се движите самоуверено низ патувањето, наречено живот

Понекогаш животот знае да биде суров и да одземе дел од нашата верба за подобро утре. Но, сепак, животот е едно долго патување на кое што препреките се работи кои се надминуваат, а не работи кај кои се застанува. Овие 15 мудри цитати ќе ви помогнат да си ја вратите самодовербата или пак едноставно да си потврдите дека се движите во вистинскиот правец во животот.

Поучна приказна: Специјален гостин

Еден богат и влијателен човек подготвувал голема прослава по повод неговиот роденден. И додека го прегледувал списокот на поканети, одеднаш од некаде се појавила прекрасна и исклучително шармантна жена.

Поучна приказна: Најголемата тајна на животот

Калифот имал сè за што може да сонува еден човек – моќ, нереално богатство, преданици. Но, уживајќи во сето ова, калифот одеднаш сфатил дека неговиот живот е празен и бесцелен. Тој не го гледал повеќе значењето на неговото постоење во овој свет.

Поучна приказна: Зошто луѓето не се разбираат меѓусебно?

Во некој момент во секоја врска, или брак, има ситуации кога се чувствува незадоволство кај партнерите. Можеби едноставно не го изнеле ѓубрето иако ветиле така, или пак повторно се враќаат доцна за вечера иако ви кажале дека сакаат да намалат со работата. Сепак работите не се црно-бели и секогаш треба да ја погледнете „целосната слика“. Сликата и приказната подолу, иако е кратка е совршен пример за тоа како менувањето на вашето гледиште, може значително да ги подобри односите со партнерот.

Кратка поучна приказна за птицата и мравките

Кога една птица е жива, таа јаде мравки. Кога ќе умре, мравките ја јадат неа! Околностите можат да се променат во секое време…

Приказна која докажува дека љубовта секогаш доаѓа неочекувано и бескорисно е да ѝ се спротивставуваме

Љубовта ги освојува сите. Таа е способна да го загрее и омекне најстудено срце. Значи хероината на оваа приказна направи „грешка“ и, на прв поглед, се вљуби во некого со кого воопшто не требала да биде приврзана. Ја споделуваме приказната од познатата писателка и психолог Ана Кирианова, приказна за тоа како вистинската љубов може да го сврти животот на луѓето за 360 степени.

3 поучни приказни од реалниот живот кои ќе ви го стоплат срцето

Нашиот свет е прилично комплициран. Во бескрајните вести за цените на нафтата, движењата на протестите и состаноците на шефовите на држави кои разговараат за следната финансиска криза, не ги забележуваме секогаш позитивните и веселите работи што се случуваат наоколу. Еве неколку приказни од секојдневниот живот на луѓето кои ќе допрат длабоко во вашите души.

15 мудри мисли за Господ, кажани од големите луѓе од историјата

Различни луѓе различно го сфаќаат поимот религија и имаат различна претстава за Бога. Сепак она што е сигурно е дека верата им помага на луѓето да надминат многу тешки и необјасниви ситуации во животот. Нивото на образование и интелигенција не ја намалуваат вербата во Господ, а овие цитати на некои од најголемите луѓе во историјата докажуваат дека сите наоѓаме засолниште во религијата, без разлика на нашите карактеристики.

Поучна приказна по вистинска случка со пурите од 15.000 долари на еден америкнски адвокат

Дејствието се одвива во градот Шарлот, Нова Каролина.

Адвокат си нарачува кутија пури (24 парчиња). Многу ретки и многу скапи. Кутијата чини 15.000 долари. Откако кутијата пристигнува, адвокатот брза да ги осигура. Ги осигурува пурите од кражба, секаков вид природни катастрофи вклучувајќи и пожар. За околу еден месец време, адвокатот ги испушува пурите и поднесува барање до осигурителната компанија за да му ја плати штетата.

25 мудри совети од Наполеон Хил, таткото на денешната мотивациска литература

Еден од пионерите во литературата за самоусовршување и постигнување на личен успех, американскиот правник, новинар, предавач и писател Наполеон Хил станал познат по неговата книга „Мисли и збогати се“.

Погледнете колку многу можеме да направиме едни за други, само ако сакаме (Поучна приказна)

Понекогаш еден мал детаљ може да предизвика ефект на пеперутка и да донесе големи промени. Кој знае како ќе се развијат настаните ако го промените барем вашиот став кон нив.

Овој краток и многу впечатлив цртан филм беше забранет за емитување на ТВ под влијание на богатите произвадувачи на прехрамбени производи

Се работи за анимирана поема, со која се крева свеста за уништувањето на природата и исчезнувањето на орангутаните, а се со цел да се произведе популарното палмино масло, кое секој од нас го конзумира секој ден. Речиси да нема производ кој не содржи палмино масло и покрај тоа што кружат муабети дека е штетно за […]

Животните лекции на бизнисменот-милијардер Ричард Бренсон

Еве што нѐ советува за работата, животот и личниот развој гуруто на современиот бизнис, Сер Ричард Бренсон. Основачот и претседателот на „Вирџин груп“, кој се состои од над 300 компании – од кои секоја е дел од целокупната, но исто така функционира како посебна деловна единица. Човекот кој се залага за 4-дневна работна недела и има намера да ги организира првите патувања во вселената.

+