Спиј под отворено небо за 20.000 денари од вечер

Понудата и нема да ви се види толку апсурдна, ако знаете дека се работи за Малдивите, над вас е синото небо, а ве заспива нежниот ветер и звукот на брановите на океанот. Уште и ако сте во друштво на некоја убавица или убавец, во зависност од афинитетите, на уживањето му нема крај.

Кој не сака да живее во овој луксузен замок од 40 милиони долари?

Само кугланата во подрумот е доволна причина да почнете да размислувате за одврзување на ќесето ;).

18 фотографии кои докажуваат дека сè уште не знаеме многу за светот во кој живееме

Живееме во свет каде што учењето никогаш не запира, и секој ден дознаваме нешто ново. Ако не сте знаеле дека коњите можат да имаат мустаќи, дека кенгурите можат да бидат вистински бодибилдери, или дека кравите немаат горни заби, останете со нас и ќе ве водиме низ оваа галерија на непознатото.

24 неверојатни моменти во кои небото донесе магија во овој свет

Сите сакаме да погледнеме во небото и да пронајдеме интересни шеми и фигури или едноставно да уживаме во неверојатните бои кои може да ни ги понуди.

7 острови кои никој не би ги купил, дури ни за 100 денари

Да се биде сопственик на остров ни се чини како сон, но сепак невозможен затоа што тие чинат многу пари и само богатите личности и милијардери како Џони Деп, Леонардо Ди Каприо и Мел Гибсон можат да си ги дозволат. Сепак има острови кои можат да си ги дозволат повеќето луѓе.

Еве колку неверојатно можат да изгледаат исти локации во различни годишни времиња и различни делови од светот

Дали некогаш сте почувствувале дека ја имате целата енергија на светот во текот на летото и може да се движите без да спиете и веднаш штом ќе дојде зимата, претпочитате да се завиткате во топло ќебе и да штедите енергија додека не почнат да цветаат дрвјата? Годишниот циклус не само што остава отпечатоци од прсти на сценографијата околу нас, тоа значајно влијае на нашиот животен стил, навики и расположенија.

Целиот свет верува дека Канада е рај на земјата. Откривме дали ова е точно.

Кога зборуваме за една земја, стереотипните слики неизбежно ни се појавуваат во главата. Канада е често поврзана со бескрајна зима и елени, кои слободно шетаат по улиците. Сепак, нашите идеи за оваа држава може да бидат фундаментално различни од тоа како навистина се одвиваат работите.

15 начини на кои нашите животи се сменија во последните 50 години

„Во наше време…“, сите сме ги слушнале нашите баби и дедовци како ги започнуваат речениците со овие зборови. И зошто да не, светот се промени драстично во изминатите 50 години отколку што се смени за 100 години пред тоа. Додека некои работи се променија на подобро, другите промени не беа толку пријатни.

Словенија е на 11-то место меѓу најубавите земји во светот. Еве уште 11 други земји од листата

Нема ништо како неверојатен поглед за да ве инспирира да го резервирате вашето следно патување. За да ви помогнеме да ја поттикнеме вашата фантазија ви презентираме листа од најубавите земји во светот според изборот на луѓето кои патувале во нив.

8 митови за различни земји, од кои и нивните жители се измориле да ги слушаат

Ние сме навикнати да си креираме приказна за одредена земја според филмовите, медиумите и она што ќе го слушнеме од пријателите. Но, малкумина размислуваат за тоа дека филмовите се фикција, веста е пристрасна и еднонеделниот одмор на пријателите е премногу малку за да се состави објективно мислење за другата земја. Затоа честопати она што наводно го знаеме за одредена држава е мит или претерување.

Како живеат луѓето во Непал? Мала држава со многу култури во која се зборуваат 123 јазици

Непал е мала хималајска држава во која се наоѓа највисокиот планински врв на планетата Еверест или, како што самите Непалците го нарекуваат, Сагарматха.

15 ситуации во кои луѓето пронашле неверојатни работи во шумата

Има нешто мистериозно и чудно кај шумите. Тука се крие еден нов и посебен свет, но токму кога ќе помислите дека сме откриле сѐ природата и луѓето не изненадуваат на свои начини. Од природа до човечки фактор, шумите нудат рај за очите и мир за душата каков што нема на друго место, но и збунувачки ситуации.

Од земјата до нашите трпези: Погледнете како изгледа Украинскиот рудник за сол, сместен длабоко под земјата

Вака изгледа рудникот Артјимсол во Донецк во источна Украина. Геолозите кои работат за рудникот велат дека се отстранети помалку од 5 проценти од солта, откако операциите започнале во 1881 година. Скалата за спасување во итен случај се наоѓа на еден ѕид од комората во рудникот, стотици метри под површината. Големиот слој на солта под градот Соледар, е формиран откако едно античко море во регионот пресушило.

20 моќни фотографии кои покажуваат како еден предизвик на социјалните мрежи полека го спасува светот

Живееме во време кога социјалните мрежи имаат големо влијание врз нашите животи, без оглед на нашата возраст. И токму таму се појавуваат предизвици, кои вклучуваат вршење на разни активности и споделување на нив со целиот свет преку слики и хаштагови.

15 обновени историски објекти кои даваат надеж за нов почеток и можноста Нотр Дам повторно да заблеска

Најновото уништување на историски објект беше пожарот кој ја опфати Нотр Дам во Париз на 15-ти април. Историското обележје треба да се обнови. Можеби изгледа дека е неверојатно да се врати во својата поранешна слава, но низ историјата многу објекти со иста важност биле уништени од разни причини, од природни причини до војна. И, против сите судбини, сега стојат убави како и секогаш.

Племето Куна, во кое владеат чудни закони и мала е веројатноста да бидат разбрани од мажите

Многу живописни места се расфрлани низ целиот свет, и ако погледнете во најоддалечените од нив, можете да ги најдете ретките жители на племето Куна. Нивниот начин на живот е толку различен од нашиот, што е тешко да се верува дека живееме во исто време. Оваа нација има највисока стапка на наталитет на албино деца во светот, наместо пари тие користат кокос, а младоженецот Куна го зема презимето на невестата.

Што се случува во Фукушима 8 години по несреќата (Несебични Јапонци живеат таму за да спасуваат животни)

На 11 март 2011 година, светот беше шокиран од најголемата нуклеарна катастрофа по Чернобил. Земјотрес со огромна моќ и цунами што следеше ја уништија нуклеарната централа Фукушима-1 и предизвикаа смрт и страдање на многу луѓе. Но, ако денес истата забранета зона во Чернобил е речиси целосно ограбена, тогаш во префектурата Фукушима речиси сè остана недопрено.

13 факти за една од најсреќните земји во светот, која никогаш немала војска

Исланд е мала земја во која живеат само 358.780 луѓе. Сите жители се познаваат едни со други, така што нема потреба да ги заклучувате вратите кога ќе заминете и лесно можете да го оставите вашето дете без надзор во парк или надвор пред продавница. Освен тоа, Исланд е една од најсреќните земји во светот.

Се продава најголемиот приватен остров на Бахамите, спремајте 120 милиончиња и ова што ќе го видите во продолжение ќе биде ваше

Островот се вика „Синиот остров“, има површина од 300 хектари и дури 3 километри прекрасни песочни плажи. Уживајте во прошетката!

11 прекрасни плажи за секој кој бара мир и кристално чиста вода

Кога летото е во полн ефект, секогаш е пријатно да се помине времето на места недопрени од модерната цивилизација. Понекогаш, се чини дека на Земјата не постојат места кои се имуни на проблемот со загадувањето. Сепак, сѐ уште можете да пронајдете дестинациите што воодушевуваат со нивната природна убавина, чиста вода и свеж воздух.

19 ретки фотографии кои треба да ги видите барем еднаш во животот

Да се живее значи да се прашуваме за имагинацијата на луѓето, за моќта на природата, па дури и за наједноставните работи што нè опкружуваат секој ден. Иако понекогаш чувствувате недостаток на инспирација, сè што треба да направите е да разгледате околу вас и да се обидете да ги видите обичните работи од сосема поинаков агол. Се надеваме дека оваа статија ќе даде поттик на вашата фантазија и ќе ве потсети колку е голем и разновиден нашиот свет.

Ова се најпотценетите туристички атракции низ Европа кои треба да ги посетите

Додека толпи туристи продолжуваат да чекаат ред со часови за да се качат на Ајфеловата кула или се обидуваат да ја „држат“ на фотографии кулата во Пиза британските новинари составија листа на најпотценетите туристички атракции низ градовите во Европа.

Како всушност изгледаат 7-те светски чуда, кои никогаш нема да ги видиме во нивниот оригинален изглед

7 други чуда биле опишани во песната од Антипатар, македонски војсководец . Книжевните дела служат како основа за листата на Филон од Византија, која се смета за канонска кога станува збор за 7 светски чуда. За жал, само една атракција од листата на Филон преживеа до денес.

17 неверојатни фотографии кои покажуваат дека светот сѐ уште има многу изненадувања за нас

Можеби изгледа дека не постојат прекрасни работи кои треба да ги истражуваме. За време на ерата на интернет, секојдневно гледаме нешто ново и необично, што значи дека имаме помалку причини да кажеме „Вау!“. Меѓутоа ако обрнеме повеќе внимание ќе сфатиме дека сепак има многу неверојатни работи кои ги заслужуваат нашите воздишки. Овие фотографии се токму такви.

12 необични факти за Јапонија, преку очите на луѓето кои се преселиле таму од Запад

Ние се обидуваме да научиме што е можно повеќе за другите држави преку телевизиски емисии и филмови, книги и Инстаграм, но навистина можеме да ја разбереме земјата само откако долго време ќе живееме таму. Оваа изјава особено се однесува на Јапонија: се чини дека оваа земја секогаш ќе нѐ изненадува.

Убавината на православните црковни шуми на Етиопија

Етиопија е речиси целосно исцрпена од својата шумска покривка. Во раните 1900-ти, речиси четириесет и пет проценти од земјата биле опфатени со шумите. Но, побарувачката за земјоделско земјиште за да се нахрани растечкото население во земјата постепено ги жртвувала шумите за земјоделските површини, додека не исчезнале повеќе од деведесет проценти од оваа огромна тропска шума

14 фотографии кои го прикажуваат нашиот свет од една поинаква страна

Кога почнува да ни се чини дека веќе знаеме сè, сигурно ќе дојде нешто што ќе направи да вреснеме: „Леле!“ И најчесто креаторот на овие работи е човекот. Сега можете да фрлите поглед на светот од еден поинаков агол и да сфатите колку е едноставен, но уникатен во исто време.

11 градови кои решија да направат драматични промени за да ја спасат планетата

Колку побрзо се топат глечерите на Антарктикот, толку повеќе луѓе размислуваат за состојбата со животната средина, загадувањето на воздухот и претстојното глобално затоплување. Научниците сметаат дека квалитетот на воздухот убива повеќе луѓе отколку пушењето. Затоа градските власти се обидуваат да го променат начинот на кој работат и да ги научат своите жители да го прават истото.

15 чудни нешта кои можат да се сретнат само во Индија

Индија не е само земја со 330 милиони богови, тука можете да навивате на трката со бикови или да одите како Тарзан на мостовите од корени. Индија има толку многу да понуди, и тука се факти кои ќе го поддржат тоа.

Племе од Амазон победи на тужбата против нафтената компанија, со што спаси огромна дождовна шума

Амазонското племе освои огромна тужба против големата нафтена компанија, спасувајќи огромен број хектари на скапоцени дождовни шуми. Намерата на еквадорската влада за дупчење на нафта во подрачјето на 3 милиони хектари во јужно-централен еквадорски Амазон, за среќа, беше спречена, а луѓето Ваорани од Патаза влегоа во историјата.

+