Ако сте заинтересирани за искуство надвор од моделот на 21 век и стресот, тогаш пакувањето на некои од најоддалечените места на Земјата е вашето решение.

Не очекувајте да одите таму со авион: Подгответе се за денови пловење низ океани, качување по планини или нуркање во длабоки кањони. И не очекувајте да најдете супермаркети, Wi-Fi, па дури и валута таму.

1. Остров Палмерстон: Остров во семејна сопственост

Островот Палмерстон е корален атол до островите Кук во Пацификот, откриен од капетанот Џејмс Кук. Првите жители биле Вилијам Марстерс, по потекло од Глостершир и неговите 3 полинезиски жени, кои пристигнале во 1863 година. Сите 62 жители се нивни потомци.

Ова е семеен остров. Можете да очекувате некои модерни удобности како телефонска централа, електрична енергија (2 часа на ден) и интернет (2 часа на ден). Но, не повеќе: Нема авиони и товарни бродови бидејќи тие доаѓаат во посета еднаш или двапати годишно.

Тука пари не се користат, освен со надворешниот свет. Ќе најдете само една улица, една црква, 2 тоалети, еден полицаец и многу риби и кокос.

2. Света Елена: Каде Наполеон ги поминал последните денови

Овој вулкански остров се наоѓа во Атлантскиот Океан, 2.500 милји од Бразил и 1.210 милји од Ангола. Денес 4.088 доселеници, војници и потомци на робови го нарекуваат ова место дом. И покрај тоа што островот е исклучително оддалечен, тие уживаат во електрична енергија, интернет, сосема нов аеродром и шарено наследство.

3. Уткиагвик, Алјаска: Земја на крајности

Исто така познат како Бароу, овој град е една од најсеверните заедници на Земјата и има околу 4.335 горди северни жители. Utqiaġvik значи „место за собирање диви корени“ и е земја која е дом на Инупијат, заедница по потекло од Аљаска, повеќе од 15 века.

На топол ден температурата тука е 0°С, а во студените денови може да достигне -35°С (претежно во средината на февруари).

4. Супеј Вилиџ, Аризона: автентичен скриен скапоцен камен

Се наоѓа во длабочините на кањонот Хавасу (во близина на Големиот Кањон), тоа е главен град на Индискиот резерват Хавасупаи, население: 208. Ако сакате да отидете таму, подгответе се за долго патување.

Нема патишта што водат до супеј, само хеликоптери и патека од 13 километри, што можете да ја поминете пеш или со мазга. Тешко е да се дојде до селото па дури и американското Министерство за земјоделство го означи како една од најоддалечените заедници.

5. Островот Питкерн: Потомци на пирати

Се наоѓа помеѓу Перу и Нов Зеланд, а неговите најблиски соседи се Островите Паскуа, 1.900 километри на исток и Мангарева, мал француски полинезиски остров, 490 километри северозападно. Тоа е најмалку населената јурисдикција на земјата.

Само 50 луѓе го нарекуваат Питкерн дом, а повеќето од нив потекнуваат од група бунтовници и нивните тахитски сопруги, давајќи им пиратско минато. Населението живее на туризмот, земјоделството и монополот на мед кој велат дека ѝ е омилен на кралицата Елизабета.

6. Сива оаза: Најоддалечена оаза

Овој скриен дијамант е изолиран со векови во средината на Западна пустина во Египет. Се наоѓа под морското ниво, на 50 километри од либиската граница и околу 560 километри од Каиро.

За да стигнете таму, ќе мора да одите со вечерен автобус или да најмите возило. Поради нивната оддалеченост, домородците успеале да ја зачуваат нивната Берберска култура и јазикот Сиван, со што останала речиси недопрена култура.

7. Тристан Да Куна: Најоддалечениот остров на Земјата

Тристан Да Куна е главниот остров на најоддалечениот населен архипелаг на планетата. Се наоѓа во Атлантикот и има население од само 247 луѓе.

Изолација почнува пред да стигнете до Тристан: Нема аеродром и единствениот начин да се дојде таму е 6-дневно патување со брод кој заминува од Јужна Африка. Населението нема електрична енергија, но ужива во театар, кафуле и продавница за храна.

8. Чангтанг, Тибет: покривот на светот

Чангтанг се наоѓа на 4.500 метри надморска височина, што го прави највисоко место на Тибетското плато. Чангтанг е дом на Чангпа, номадско племе кое живее од нивниот добиток. Животната средина е премногу сурова за да се практикува земјоделството, но тие добиваат што им е потребно преку малку трговија.

БОНУС

Икитос, Перу: Најголемиот град во светот каде што не можете да пристигнете со автомобил

Овој град, со население од половина милион, сместен во бескрајната амазонска дождовна шума, е вашата туристичка дестинација ако барате авантура без да го жртвувате модерниот комфор. Само имајте на ум дека можете да стигнете таму само со авион или со 4-дневно патување со брод.

Сподели на Facebook
пати видено