Само Кина имала околу 60,74 милиони меѓународни туристи во 2017 година. И не е ни чудно! Азија отсекогаш привлекувала луѓе со својата архитектура, природа и култура. Таму се чувствувате како да сте во сосема поинаков свет каде што понекогаш може да се изгубите.

Ние сме инспирирани од Азија и би сакале да го споделиме оваа чувство со вас преку интересните нешта кои можат да се доживеат само во Азија.

Постојат исклучоци од временска зона што може да нè изненадат

Може да биде тешко да се прифати, но во Кина има само една временска зона, иако географски оваа земја е огромна и може да вклучува 5 зони. За оние кои живеат на источниот брег на Кина, може да биде многу лесно да се биде во хармонија со временската зона. Но, луѓето од западните провинции може да се чувствуваат чудно, затоа што некои можат да уживаат во зајдисонцето во 23:00 часот.

Постојат тајни за „вечна младост“ кои им се познати само на луѓето од Азија

Само погледнете ги овие луѓе! Тие изгледаат како најмногу да имаат 25 години. Но, всушност, Лур Хсу има 43, а Чуандо Тан има 52 години.

Во Азија има чуда на модерната архитектура

Едно од овие чуда е „Белиот храм“ во Тајланд. Оваа уникатна уметничка изложба му припаѓа на Чалермчај Кошитпапат, кој ја дизајнирал, изградил и го отворил во 1997 година.

Постои паралелен универзум кој може да ви пренесе во светот на Аватар

Азија е многу богата со прекрасни места! И едно од овие е Националниот парк Жангјиајие.

Постои посебен став кон чистотата во Азија

Постојат различни правила кои ја уредуваат чистотата и редот во Азија. Како доказ, има и специјални чевли за тоалет.

Во некои азиски земји постои традиција за исцрнување на забите

Оваа традиција се чини дека е ефикасна верзија на стоматолошка заштита и била направена за да се зачуваат забите до старост.

Постојат места каде што се чувствувате како да сте во иднината

Постои хотел со роботи наместо персонал! Хотелот Henn-na е одлично место за љубители на технологија и лесно може да останете таму кога ќе дојдете во Токио.

Во некои азиски земји постои огромен систем на парични казни

Сингапур можеби е едно од најчистите и најорганизирани места, каде што луѓето се однесуваат на голема почит кон своите сонародници. Но, оваа околина е поврзана и со сложениот систем на правила и парични казни. Ако не ги следите правилата, како што е забраната за гума за џвакање, може да бидете „удрени“ со парична казна од 500 долари или дури 1000 долари.

Нормално е да се спие насекаде, дури и на работа

Кога се возите со метрото во Токио, шетате по улица или работите во јапонска канцеларија, немојте да бидете изненадени кога ќе видите луѓе кои спијат насекаде. Луѓето таму се вистински работохоличари и ја искористуваат можноста да се одморат 30 минути за време на нивната работа, за да се чувствуваат подобро.

Постои голема желба да се биде најдобар во сè во Азија

Желбата да се биде најдобар е изразена во сѐ што се прави. Особено во архитектурата и парите. На пример, постои облакодер на Liebian Building кој е висок 121 метри. Но, особеноста на објектот е екстремен вештачки водопад кој е висок 108 метри. Системот за одржување на водопадите зафаќа 4 ката на облакодерот!

Постои тема за тоалети која е многу популарна во Азија

Г-дин Тоалет е функционален музеј. Постои приказна дека поранешниот градоначалник на Сувон кој имал цел да ги исчисти и разубави сите тоалети во градот.

Во Азија, може да доживеете некои од најнеобичните и бизарните искуства

За да ги задоволите вашите екстремни искуства, само треба да дојдете во Азија, бидејќи има огромно количество необични активности. Како SkyCycle на Филипините. Или можете да одите на планината Хуашан за да имате незаборавно искуство со искачување на патот на смртта.

Азиските компании го создадоа урбаниот транспортен систем на иднината и сосема се понапред од другите

Toyota i-Road “го комбинира потенцијалот на автомобилите и моторите.” Ова е иднината на градскиот превоз што може да го олесни животот.

Еден од најдолгите мостови во светот е во Азија

И најдолгиот мост е Големиот мост во Данјанг-Куншан во Кина. Овој мост е долг неверојатни 164,8 километри.

Мечката мрзливец е слатка мечка која постои само во Азија

Оваа мрзлива мечка, која го прегрнува ренџерот, е вегетаријанец и јаде само овошје, мед и инсекти. Овој вид мечка сега постои само во Азија. И ние сме благодарни што сè уште можеме да ги најдеме таму!

Сподели на Facebook
пати видено