Од 30 јануари, во Среден Запад на САД се утврдени невообичаено ниски температури – понекогаш пониски отколку на Антарктикот. Особено силниот поларен вртлог влијаеше на државите Мичиген, Висконсин и Илиноис, кои прогласија вонредна состојба.

Во наредните денови температурата се очекува да се намали на -50 ° C. Метеоролозите тврдат дека таквите временски аномалии се случуваат само еднаш во неколку генерации. Погледнете со што се соочуваат Американците, овие денови.

Езерото Мичиген е покриено со мраз

Затворени стотици училишта, откажани повеќе од илјада летови

Жителите се борат со смрзнатини

Службите за отстранување на снегот работат со полна пареа

Националната метеоролошка служба времето го нарекува историски настан

Но луѓето не се разочаруваат, тие измислија голем број на мемиња

Сподели на Facebook
пати видено