Што обично имаме во хотелска соба? Кревет, гардеробер, огледало и телевизор. Понекогаш тие исто така нудат и појадок. Но што ако хотелот ви нуди „вселенско“ искуство или пак ве носи на големи височини и длабочини?

Тогаш ќе треба да платите прилично висока цена. Но, верувале или не иако овие хотели се прилично скапи, секогаш се резервирани и тешко е да се „дојде на ред“. Прочитајте какви луксузи се спремни да платат луѓето.

Ѕидовите и мебелот се направени од сол. Боливија, Хотел Палацио де Сал (од 205 $/ноќ)

Поглед на северните светла. Исланд, хотел од 5 милиони ѕвезди (од 200 долари / ноќ)

Апартман кој изгледа како кабина на бродот + бесплатен трансфер во Дизниленд. Јапонија, Санрут Плаза Токио ($ 350 / ноќ)

Апартман кој изгледа како НЛО. Шведска, Treehotel (456 $ / ноќ)

Хотел како јахта со мини-голф. Виетнам, Stellar of the Seas Cruise (луксузна соба од 590 долари / ноќ)

Подводни соби и ресторан. Кина, InterContinental Shanghai Wonderland (680 $ / ноќ)

Хотел во внатрешноста на поранешниот затвор. САД, The Liberty, a Luxury Collection Hotel (луксузен апартман од 725 долари / ноќ)

Антички мебел и џакузи во внатрешноста на една пештера. Турција, Хенедански пештерски апартмани (делукс соба од 740 долари / ноќ)

Мебел од мраз. Шведска, Icehotel ($ 900 / ноќ)

Соба на надморска височина од 40 метри Холандија, Крејн Хотел Фаралда (1080 $ / ноќ)

Бонус: Deepspot базен, Полска

Deepspot ќе стане најдлабокиот базен во светот. Длабочината ќе биде 45 метри, а во моментов се гради во Полска, а треба да биде отворен за јавноста кон крајот на 2019 година.

Сподели на Facebook
пати видено