10 луѓе кои ги оствариле своите соништа од детството

Танчер, актер и музичар се главните работни места од соништата на децата. Но, само 6% од луѓето се ангажирани во она што ги инспирирало во детството. Со возраста луѓето стануваат попрагматични и со помала веројатност ги следат своите соништа. Но, некои сепак успеваат да ги следат нивните детски цели.

Од земјоделец до претседател и назад! Скромниот живот на поранешниот претседател на САД, Џими Картер, ги изненадува луѓето

Поранешниот претседател на САД, Џими Картер живее прилично скромен и едноставен живот. 94-годишниот Картер служел како 39-тиот претседател на САД од 1977 година до 1981. Џими пред да стане претседател работел како земјоделец, одгледувал кикирики, во неговиот роден град Плантс, во Џорџија. Тој во интервју изјавил дека не сака да заработува од неговата политичка слава: […]

Оваа девојка стана првиот модел со Даунов синдром кој победил на меѓународен натпревар за убавина

Тинејџерка им се спротивстави на лекарите кои ѝ „насликале мрачна иднина“ и ѝ рекле дека никогаш нема да научи да чита или да зборува, со тоа што стана првиот модел со Даунов синдром кој победил на меѓународен натпревар за убавина. 19-годишната Кејт Грант ја освои главната награда во натпреварот Teen Ultimate Beauty Of The World […]

Мајчинскиот инстикт проработел кај оваа полицајка кога видела прегладнето бебе, за кое персоналот од болницата „немал време“ да се погрижи

Селест Ајала била дежурен полицаец во детската болница Сор Марија Лудовица во Буенос Аирес, Аргентина, кога донеле бебе кое не престанувало да плаче. Бебето било најмалото дете од 6 браќа и сестри за кои се грижела самохрана мајка, која била во тешка ситуација.

Татко-херој излегува од прозорецот на 7-миот кат за да го спаси својот син

7-годишно момче останало заглавено на клима уред на 6-тиот кат на зградата во градот Фошан, Кина. Момчето додека било само дома помислило дека крадци влегле во нивниот стан на 7-миот кат и излегло од прозорецот и се спуштило на клима уредот од долниот кат, за да „избега“ од нив. Кога го видел неговиот татко, тој […]

Тинејџерка од Русија спасила бездомник, а нејзината љубезност инспирирала илјадници луѓе

Секој ден слушаме тажни и потресни приказни кои не растажуваат и разочаруваат. Не е ни чудо зошто некои луѓе мислат дека добрината е само дух од минатото. Сепак, во светот сè уште има добри луѓе, и секојдневно го докажуваат тоа. Една таква личност е Виолета од Русија и таа треба да биде пример за сите нас.

Зошто да се губи време за местење на масата во ресторанот кога може и вака?!

Азијците дојдоа до уште едно генијално решение.

Човекот едноставно е пребрз во удирање шамари и противникот нема шанса

Кога еднаш ќе удри и ќе го деконцентрира противникот, потоа задолжително следи серија од 5-6 силни шамари.

14 годишното дете има повеќе диџејски способности од поголемиот број диџеи кои се вбројуваат во топ 100 во светот

Добро запаметете го името DJ K-Swizz, затоа што во иднина многу ќе слушаме за детето кое ќе постави нови стандарди во светот на пуштањето музика на забави.

Татко од Тајланд не сакал неговите синови да останат сами на прославата за „Денот на мајките“ и решил да им приреди изненадување

Во Тајланд постои традиција мајките да ги посетат децата во училиштата на денот на мајките и таму заедно да го поминат денот во игри и забава. Мајката на 5-годишниот Озон и 3-годишниот Имсом ги напуштила нив и нивниот татко и заминала во Европа. Двете момчиња останале сами кога сите на мајки на нивните другарчиња во […]

„Каде си тргнала ти?“: Шарпланинец спасува девојче од немирните води на океанот

Шарпланинецот Матјас пливал во океанот во близина на Гувил Сур Мер, Франција, со внуката на неговиот сопственик, кога мал бран се урнал врз неа. Матјас одлучил дека е премногу опасно малото девојче да продолжи да плива и решил да ја спаси од немирните води. Шарпланинецот добил многу пофалби од интернет корисниците низ светот за неговата […]

Поранешен вработен на аеродром украл комерцијален авион од Сиетл, како дел од неговата последна одмазда

29-годишен маж кој што работел како механичар на аеродромот во Сиетл, познат само како Рич бил изреволтиран затоа што го отпуштиле од работа. Тој успеал да украде празен, комерцијален авион со 76 седишта и почнал да управува со него неконтролирано и да прави акробации.

29-годишна Австралијка стана втората жена во светот која успеа да ги подигне „Камењата на Дини“

Двата големи камења што ги гледате на видеото се викаат „Камењата на Дини“, затоа што му припаѓале на Шкотланѓанецот Доналд Дини, познат како „Најсилниот човек на 19 век“. Доналд Дини успеал овие два камења со вкупна тежина од 333 кг (146 и 187 кг), да ги пренесе преку мостот во градот Абердиншир во 1860 година. До сега камењата успеале да ги кренат само 90 мажи и две жени.

Мозок на денот: Таткото ѝ нашол практична примена на скапата играчка на неговите деца

Хавербордите се прилично бесмислена играчка, затоа што ја намалуваат физичката активност на и така „улежаните“ деца.

Девојка го променила животот на бездомникот преку Твитер, за само 1 ден

За да започнете со добри дела, понекогаш доволно е да напишете само еден твит и едноставно да не останете рамнодушни. Тоа неодамна ѝ се случило на девојка по име Лилја, која живее во градот Новосибирск.

Младоженец-херој скока во морето за време на својата свадба за да спаси човечки живот

Зак Едвардс само што се венчал со Синди и тие позирале на плажата за свадбената фотосесија. Никој од нив не се надевал дека овој момент ќе биде прекинат од крик за помош.

Двајца дедовци избегале од старечки дом во Германија за да се потсетат на старите добри времиња и никој не очекувал да ги најде на вакво место

Персоналот од старечки дом во северниот дел на Германија кренал тревога кога во петокот навечер исчезнале двајца постари мажи. Потрагата за нив веднаш почнала, но никој не очекувал дека ќе ги најде на вакво место.

Малезиската принцеза го прославила роденденот на неверојатно скромен и еколошки начин, а нејзиниот пример вреди да се следи

Родендените имаат различно значење за различни луѓе. Некои можеби претпочитаат да бидат во центарот на вниманието, додека други сакаат да го привлечат вниманието на светот кон поважни работи. Сакаме да ви раскажеме за малезиска принцеза која направи мала работа на нејзиниот роденден што ја инспирираше целата земја и можеби дури и целиот свет да го […]

Добронамерна касиерка ѝ го разубави денот на жена со церебрална парализа, со еден многу едноставен гест

Ангела Питерс боледува од церебрална парализа и е врзана за инвалидска количка. Таа сакала да добие маникир во салон за убавина кој се наоѓал во Волмарт, но за жал не ја добила бараната услуга. Вработените во салонот ѝ кажале дека не можат да ѝ направат маникир затоа што нејзините раце „премногу се мрдале“. Разочараната Ангела […]

Девојка чудесно преживеала ужасна сообраќајна несреќа, а денес, илјадници луѓе го пратат нејзиниот зафатен живот

„Ако можам јас, можеш и ти.“ Оваа мисла се обидува да им ја пренесе на своите ученици Тифани Адамс, која работи како фитнес инструктор. Откако ќе прочитате колку „богат“ живот има оваа девојка ќе сфатиде дека на нејзината сила и дух може само да им се завидува. Таа стана извор на инспирација за сите оние кои биле спремни да се откажат од животот.

„Имаш лош ден?“: Вработен на железничка станица разубедува човек, кој имал намера да си го одземе животот

Ј.П. Атард работел на железничката станица Дандас во Торонто, кога забележал човек кој што седнал на шините. Тој веднаш го исклучил напојувањето и се упатил кон човекот. На видето е прикажан човекот, за кој се верува дека има 23 години во утешната прегратка на Атард, кој му вели да го „претвори негативното во позитивно.“ Потоа […]

Програмер, бездомник решил да побара работа на необичен начин и не очекувал ваков исход

Дејвид Касарес повеќе од еден месец спие на клупа во парк, во Маунтин Вју, Калифорнија. 26-годишното момче не очекувало дека ќе стане „жртва“ на ваква судбина, но неговата упорност и трудољубивост го извадила од „калта“.

17 луѓе кои го прават овој свет подобро место за живеење

Дали некогаш сте забележале дека луѓето кои се грижат за оние околу нив се посреќни од оние кои имаат милиони долари и работат на највисоките катови на високи згради? Таквите грижливи луѓе поседуваат најважен квалитет што може да го спаси светот: тие не се рамнодушни. Тие ја сечат храната за стари лица, ги хранат уличните […]

Емотивниот момент во кој татко, кој работи на 3 работни места, ја изненадува ќерката со подарок што таа најмалку го очекувала

Невеа Смит од Пенсилванија, сакала да си купи убав фустан за матурската прослава, но нејзиниот татко кој работи на три работни места за да може да го издржува семејството ѝ рекол дека нема да можат да си го дозволат фустанот. Невеа се помирила со тоа. Но, нејзиниот татко успеал да собере пари и ја повикал […]

Жена спасила 3-месечно бебе оставено во автомобил на летните горештини, додека мајката пазарела, а службите не сакале да ѝ помогнат

Англија ја зафати топлотен бран и во изминатиот период има сѐ повеќе случаи во кои што сопственици на миленичиња ги оставаат во автомобилите, без отворен прозорец и така сериозно им го загрозуваат животот. Но, овој пат Џена Лангстон била изненадена и изреволтирана од инцидентот на кој била сведок и морала сама да го реши. Додека […]

Како дедото го одбележа својот 102-ри роденден?

Ви посакуваме сите да дочекате 100-ка и да бидете витални како него.

Полицаец во последен момент спасува човек кој заспал на железничката пруга

Човекот беше премногу благодарен што го спасил, а од шокот не можеше да објасни како и зошто заспал среде шините. После инцидентот снимен на видеото бил однесен на преглед во болница. Локација: Перт Енвој, град во американската држава Њу Џерси.

Мајка е принудена да пешачи 11 километри секој ден, со нејзините 3 мали деца, откако им го укинале автобусот

Џема Хедли е мајка на 9 деца. 36-годишната жена е принудена секој ден да пешачи околу 11 километри, со нејзините три деца на возраст од 5 до 2 години, за да ги однесе на училиште. Џема која е од Источен Јоркшир оди пеш од својот дом во Дрифилд до Church of England Infant School, каде […]

На светот му требаат повеќе вакви луѓе: Полицаецот му помага на бездомникот пред да оди на интервју за работа

Тони Карлсон е полицаец во полицискиот оддел на градот Талахаси, Флорида. Тој еден ден застанал на бензинска пумпа и забележал маж кој што чудно се однесувал. Непознатиот маж имал брич во раката, а Тони се изненадил од неговата приказна.

20 личности кои сакале да ги постигнат своите соништа и успеале во тоа, а сега нивните приказни инспирираат милиони

Да бидете во можност да растете јагоди со свои раце, да сликате сами, или да ја победите животната фобија, сите овие достигнувања ја портретираат нашата единствена способност да го започнеме животот повторно. Нашите животи се полни со мали и големи победи, а радоста што ја добиваме од нив треба да се сподели со други. И […]

+