Да се биде сопственик на остров ни се чини како сон, но сепак невозможен затоа што тие чинат многу пари и само богатите личности и милијардери како Џони Деп, Леонардо Ди Каприо и Мел Гибсон можат да си ги дозволат. Сепак има острови кои можат да си ги дозволат повеќето луѓе.

Иако се чини како лесна работа со овие острови одат одредени договори и посебни барања поради кои луѓето сѐ уште не брзаат да ги купат. На крајот има бонус за патниците со буџет: остров бесплатно!

1. Острови Пјацабучу, Бразил

Може да станете сопственик на не еден, туку на 6 острови, со живописни погледи и уникатен див свет, кој се наоѓа на реката Сан Франциско во североисточниот дел на Бразил, за само 79.500 долари. Причината зошто никој не ги грабнал уште е веројатно дека технички не ги купуваат овие острови онолку колку што купуваат право да ги користат за 99 години, и тие ќе бидат предмет на некои нејасни „мали, годишни даноци“.

2. Малиот Камен островот, Канада

Овој 3-хектарски остров со бели песочни плажи, добро сочувана природа и борови шуми, исто така, е заштитен од невреме и урагани од соседните острови. Нема друг имот таму, така што ќе можете да бидете првите што ќе изградите сопствена куќа од соништа. Неговата цена е само 74.500 долари, зошто сѐ уште е на продажба, можеби затоа што канадскиот пазар е преплавен со приватни острови.

3. Островот Тиламук, САД

Островот Тиламук (исто така познат како Страшниот Тили) не е остров во традиционална смисла, тоа е карпа со светилник покрај брегот на Орегон. Оригиналната цена на островот Тиламмук, која бил продаден неколкупати, изнесувала 500.000 долари, а сега е намалена на 50.000 долари, но брановите што се движат низ целиот остров и историја полна со разни легенди, митови, па дури и трагедии ги плаши потенцијалните купувачи.

4. Остров Чендлер, САД

Ова е мал остров со поглед на живописната Мејн, може да се купи за 39,999 $. Има мала колиба на островот и исто така може да се изгради куќа. Единствениот проблем е што високата плима е значајна за островот – водата покрива половина од ова веќе мало парче земја.

5. Островот Мекгибон, Канада

Мал неразвиен остров на реката Сент Џонс, во Њу Бранзвик, Канада се продава за помалку од 29.900 долари. Единствениот недостаток е тоа што секоја пролетна поплава водата го покрива целиот остров, па не може да навистина се изгради ништо таму. Во другите сезони островот е одлично место за кампување или кајакарење.

6. Шип Лејк острови, Канада

Овие мали исполнети со дрвја острови опкружени со кристално чисти води на Шип езерото сигурно ќе ви дадат мир и радост, но веројатно не многу приватност – тие се само 40км од најблиското рибарско село, па може да има многу посетители и островот можеби нема да биде толку приватен. Но, ако ви е во ред тоа, можете да го купите овој остров за 50.989 долари.

7. Форт Керол, САД

За само 31.500 долари можете да станете сопственик на овој историски вештачки приватен остров, изграден во 1848 година за да го заштити градот Балтимор, под еден услов – мора да ја обновите напуштената тврдина на него. Локалните бизниси се обиделе да го реновираат островот и да го претворат во хотел, конференциски центар, казино, па дури и во затвор, но овие обиди биле неуспешни. Тоа е важна локација за гнездење за галебите и чаплите, па не може да се започне со големи градежни работи, бидејќи може да ги исплашат птиците.

Бонус: Остров Матсујкер, Австралија

Постои можност целосно да се изнајми бесплатно островот за 6 месеци со најјужниот светилник во Австралија, покрај брегот на Тасманија, за да учествувате во програмата домаќин на МАтсујкер остров како доброволец. Должностите вклучуваат мерење на времето, океански набљудувања, чистење на одводи од атмосферски води, косење, чистењеитн. Волонтерите можат да понесат до 325 килограми храна и облека, а во текот на 6-месечното патување има само едно надополнување на набавките.

Сподели на Facebook
пати видено