Ние сме навикнати да си креираме приказна за одредена земја според филмовите, медиумите и она што ќе го слушнеме од пријателите.

Но, малкумина размислуваат за тоа дека филмовите се фикција, веста е пристрасна и еднонеделниот одмор на пријателите е премногу малку за да се состави објективно мислење за другата земја. Затоа честопати она што наводно го знаеме за одредена држава е мит или претерување.

Мит 1. Кина е најнаселена земја во светот.

Во Кина живеат најмногу луѓе на планетата, но густината на населението не е највисока.

Мит 2. Сумо е најпопуларниот спорт во Јапонија.

Најпопуларниот спорт во Јапонија е бејзбол.

Мит 3. Индија – земјата на будистите

Повеќе од 80% од верниците во Индија се хиндуисти. На второ место е Исламот. Будистите се помалку од 1% од населението.

Мит 4. Англија – земја на дожд

Се разбира, невозможно е да се нарече Британија суво место, но нејзината „врнежливост“ е во голема мера претерана. Иако времето е навистина влажно во некои области на островот, во Лондон, на пример, има помалку врнежи годишно отколку во Москва или во Санкт Петербург.

Мит 5. Сите жители на Обединетите Арапски Емирати се многу богати.

Околу 85% од луѓето кои постојано живеат во земјата се имигранти. Дури и меѓу Арапите што живеат во ОАЕ, повеќе од 2/3 се посетители од соседните земји. Имигрантите го окупираат поголемиот дел од работните места. Ако ИТ специјалисти и врвни менаџери можат да си дозволат пристоен стандард на живеење, обичните работници и обичните канцелариски службеници во оваа скапа земја понекогаш живеат во услови кои не се на завидно ниво.

Мит 6. Главниот град на Бразил – Рио де Жанеиро

Рио де Жанеиро беше навистина главен град на земјата речиси 200 години, но во 1960 година главниот град беше префрлен во нов, наменски изграден град – Бразилија. Сега Рио не е дури и најнаселениот град во земјата, давајќи ѝ можност на друга метропола – Сао Паоло.

Мит 7. Австралија – земја на вечното лето

Поголемиот дел од населението во Австралија живее во јужниот дел на земјата во градовите како што се Сиднеј, Мелбурн, Канбера, Аделаида. На пример, во главниот град Канбера, температурата во зима редовно паѓа на речиси 0 ° C. Покрај тоа, голем дел од континентот е окупиран од планини кои се покриени со снег во зима.

Мит 8. Пиперчето Чили го добило своето име од држава во Јужна Америка

Името на „жешката пиперка“ го дале античките Ацтеки, кои живееле на територијата на денешна Мексико. Прво почнале да го користат ова растение во медицината и готвењето. Државата Чиле се наоѓа на илјадници километри од Мексико.

Сподели на Facebook
пати видено