Дали некогаш сте почувствувале дека ја имате целата енергија на светот во текот на летото и може да се движите без да спиете и веднаш штом ќе дојде зимата, претпочитате да се завиткате во топло ќебе и да штедите енергија додека не почнат да цветаат дрвјата? Годишниот циклус не само што остава отпечатоци од прсти на сценографијата околу нас, тоа значајно влијае на нашиот животен стил, навики и расположенија.

Неверојатната способност на природата за промена покажува дека е жива и секогаш е подготвена да изненади. Секоја сезона е насликана со фасцинантни контрасти, живописни бои и магични атмосфери и иако постојат четири официјални сезони, ниту една од нив не изгледа исто во различни делови од светот.

# 1 Бетхесда Тераса (Њујорк, САД)

# 2 Шаман Карпа (остров Олхон, Русија)

# 3 Лозови насади Елки (Чиле)

# 4 Нумпхенбург палата (Минхен, Германија)

# 5 Капела на кралскиот колеџ, Универзитет во Абердин (Шкотска, Велика Британија)

# 6 Римски амфитеатар (Пловдив, Бугарија)

# 7 Националниот парк Маунт Ворнинг (Нов Јужен Велс, Австралија)

# 8 Камена кочија во храмот Витала (Карнатака, Индија)

Сподели на Facebook
пати видено