Има нешто под површината на Месечината! Научниците се вчудоневидени од новата мистерија на природниот сателит

Најголемиот кратер на Месечината, широк 1995 км, Јужниот Пол Ајткен, базен, стар 4 милијарди години крие нешто огромно и метално под својата површина. Открија истражувачите од универзитетот Бејлор. Тоа е...

20 пронајдоци кои ќе ви го вклучат „Го сакам веднаш“ копчето

Најраниот пронајдок се случил пред 23 милиони години. И денес веќе постојат бесконечен број на направи и уреди. Времето не стои и луѓето постојано измислуваат нешто ново, обидувајќи се да...

Изум на денот: Кардио-велосипед со кој не ги вежбате само нозете, туку и целото тело

Згора на тоа, ќе бидете и многу подобри во кревет, бидејќи вежбањето со кардио-велосипедот гледано од страна многу личи на онаа работа...

Тестирање на брзината на 5G интернет во првата мрежа која беше инсталирана во одредени области на Чикаго, САД, од страна на операторот Веризон

Да видиме од што толку се исплашија Aмeрикaнцитe, па тргнаа во војна со светскиот лидер за производство на 5G мрежна опрема...

6 нови трендови кои слепо ги пратиме, но можат да му наштетат на нашето здравје

Понекогаш следењето на трендовите  во областа на здравјето може да биде опасно и да доведе до непријатни...

10+ совети за брза прва помош, кои можат да го спасат денот и животот

Познавањето на основните факти за прва помош може буквално да ви помогне да спасите животи, вклучувајќи ги и вашите. Кога ќе се најдете во вонредна ситуација, најдобро е да знаете...

12 трикови кои влијаат на вашето тело на неочекуван начин

Замислете ја оваа ситуација: имате супер важен состанок за еден час, но исто така имате страшна главоболка. Или си седите на столицата и стомакот одеднаш одлучува да се бунтува. Овие...

Нашите предци од камено време се правеле „камен“: Научниците пронајдоа „растение на среќата“ старо над 2.500 години

Да се вратиме пред 2.500 години, замислете се дека стоите на ливада, опкужени со природа, нема телевизија, нема интернет, нема Фејсбук, дури ни Исус го немало тогаш и што правите?...

15 + факти за човечката психа кои можат да нѐ остават без сон вечерва

Човечкиот ум е збунувачка и страшна работа. Тој е толку сложен што и до ден денес сѐ уште не знаеме многу работи за него. Дури и фактите кои научниците докажале...

13 модерни направи кои можат да ја спасат планетата Земја и нашите пари

Во последниве години, емисијата на јаглерод диоксид од потрошувачката на енергија во САД изнесува околу 5,1 милијарди метрички тони. Освен тоа, има и високо ниво на трошење на храна и...

11 интересни факти за мажите за кои ниту самите не се свесни

Ние подготвивме неколку интересни факти за посилниот пол. Од нив ќе научите зошто некои мажи имаат тенденција да се однесуваат себично и зошто на 37 температура стануваат беспомошни како...

14 паметни уреди кои можат да ни помогнат да водиме поздрав живот без да се мачиме

Често сакаме да си кажуваме себеси: „Од утре почнувам да трчам, јадам овошје и зеленчук, си легнувам рано, пијам доволно течности.“ Но, подоцна често се соочуваме со одредени потешкотии што...

17 рендгенски снимки кои објаснуваат работи за нашето тело подобро од учебник по анатомија

Човечкото тело наликува на совршен механизам. Кога работите, спиете, спортувате, вашето срце пумпа крв, а вашиот мозок работи без одмор. Ние не би биле во можност да ги видиме овие...

Дали некогаш сте фантазирале дека го убивате шефот? Наука има совршено објаснување за ова и не, не сте луди

Мора да признаеме, нема личност која во одреден момент не ѝ зоврело во глава од барањата на шефовите, директорите, менаџерите и посакале едноставно да замолчат „засекогаш“. За среќа ова е...

Циркус користи холограми наместо вистински животни за да спречи еден голем проблем

Премногу долго дивите животни се третирани ужасно и се чуваат во страшни услови исклучиво со цел да настапуваат во циркуси. Зошто? За забава на масите, како да е совршено прифатлива...

15 фасцинирачки факти кои откриваат многу нови работи за светот

Светот понекогаш сака да нѐ изненади за да се потсетиме дека сѐ уште постојат нешта кои можат да нѐ фасцинираат. Некои од вас не можат да замислат еден ден без...

7 случаи кога промената на чувството на вкус зборува за опасна болест

Нашите рецептори се способни да разликуваат 5 основни вкусови: кисело, слатко, солено, горчливо и умами (солено, пикантно, поблиску до месото). Сè друго е само сензација, блиску до вкус. Но, изобличувањето...

15 фотографии кои откриваат многу нови работи за нашето тело

Нашето тело е вистинско чудо што секој ден врши различни подвизи. На пример, нашиот мозок генерира толку многу енергија, што е доволно за напојување на ламба. Ајде да признаеме дека...

Оваа жена била излекувана од напреден рак за само 2 месеци без хемотерапија, а нејзината приказна го исполнува светот со надеж

Дијагнозата на терминален карцином остава без надеж, но иновативен третман ја враќа вербата кај лекарите и, пред сè, кај пациентите. Откако беше дел од експерименталната клиничка студија, Џуди Перкинс беше...

Запознајте ја Аи-Да: Првиот хуманоиден робот во светот, кој ги слика луѓето додека ги „гледа“

Хуманоиден робот со вештачка интелигенција ќе отвори своја сопствена изложба на уметнички дела во Оксфорд, подготвена самостојно со користење на роботска рака и вградена камера во „очите“. Роботот, наречен Аи-Да...

Стареењето зависи од нашата националноста, според една нова студија која ја опфаќа и Македонија

Заборавете на официјалната возраст на вашиот извод од матичната книга на родените. Научниците ги анализираа здравствените промени кои традиционално ги поврзуваме со стареењето и откриваат дека можат драстично да се...

Повеќето површини во јавните тоалети не се толку опасни како што мислиме, но еве кај кои треба да внимаваме

За жал, секојдневно наидуваме на тоалети кои не се баш чисти. Сѐ почесто гледаме тоалети во трговски центри или автобуски станици каде што хигиената е на ужасно ниво и веќе...

18 ретки фотографии кои ја кријат вистинската магија на филмовите

Пред половина век, пластични кукли се користеа за статисти во филмовите, а денес многу луѓе се додаваат на било која сцена со помош на графика. Благодарение на техничкиот напредок, значаен...

15 факти од животот на животните, кои не ни беа кажани во училиште

На планетата Земја, има повеќе од 8,7 милиони животински видови, од кои секоја е уникатна и има свои навики и карактеристики. На пример, дали знаевте дека морските слонови можат да...

13 малку познати факти кои што во опасна ситуација ќе ви го спасат животот

Многу повреди, па дури и смрт, може да се избегнат ако луѓето постапувале правилно во критична ситуација. Понекогаш познавањето на едноставен факт може да ги зголеми шансите за преживување или...

Научниците ги дадоа своите одговори зошто одбиваат да ги спасат загрозените видови, а вистината е просветлувачка

На секои 50-100 милиони години, околу 95% од сите живи видови умираат на нашата планета. Научниците овој процес го нарекуваат Холоценско масово истребување. Во согласност со оваа теорија, некои експерти...

Град во Норвешка кој нема сончева светлина цели 5 месеци најде начин како да го „имитира“ Сонцето

Сончевата светлина е клучен аспект кога станува збор за нашето здравје, добро расположение и целокупната благосостојба. Градовите ширум светот кои немаат директна сончева светлина во текот на годината имаат многу...

Која е цената што ја плаќаат обичните работници за успехот на најдобрите компании во светот

Многумина сонуваат за стажирање во компании со добра репутација, зачудувачки стапки на раст, бонуси и, на прв поглед, бескрајни можности за развој. Но, поради некоја причина, гигантите, чија капитализација има...

20 моќни дизајни кои би ги трансформирале градовите на неверојатен начин

Секој кој живее во град, било да е голем или мал, знае дека може да биде предизвик. Иако некои проблеми потешко се решаваат од другите, дизајнерите некогаш успеваат да го...

Во меѓувреме во кинеските училишта донесоа нови табли, од кои децата со мерак ќе учат

Ваквиот интересен, современ и интерактивен пристап кон наставата ќе ги зацврсти кинезите на врвот на...

+