Овој компјутер на Apple од 1976 година се продаде за неверојатни 420.000 евра

Компјутерот на Apple од 1976 година е купен за 420.000 евра. Моделот Епл 1, кој е извонредно сè уште функционира до денес, беше купен во аукциска куќа во Лондон вчера....

Пред 700 години чумата беснееше низ Европа, а ние сè уште се соочуваме со последиците

И покрај фактот дека пандемијата на чума се појави и во средниот век и во модерниот свет, најжестокиот и најсуров бран беше оној што ја уништи Европа во 14 век,...

7 начини на кои нашето тело „вреска“ дека сме несреќни

Среќата не е само состојба на умот и позитивен став кон животот. Таа е исто така поврзана со одредени хемиски процеси во телото. Особено со хормоните кои ни помагаат да...

10 + прехранбени производи кои чудно влијаат врз нашата психа

Модата за здрава исхрана е на врвот на популарноста. Испитувајќи ги полиците на продавниците и проучувајќи го составот на секој производ, обележан на пакетот, ние сме убедени кога тврдиме дека...

Лондонскиот маратон ги замени 200.000 пластични шишиња со иновативен пронајдок и се надеваме дека сите ќе го пратат овој тренд

Јавните настани како што се музички концерти, маратони и спортски настани отсекогаш биле меѓу најголемите потрошувачи на пластика. Во светло на нови еколошки трендови, повеќе компании и настани се обидуваат...

11 градови кои решија да направат драматични промени за да ја спасат планетата

Колку побрзо се топат глечерите на Антарктикот, толку повеќе луѓе размислуваат за состојбата со животната средина, загадувањето на воздухот и претстојното глобално затоплување. Научниците сметаат дека квалитетот на воздухот убива...

Пешачите со брзо темпо? Науката има одлични вести за вас

На сите барем еднаш ни се има случено да се обидуваме да стигнеме некаде и пред нас да оди личност која се движи со брзина еквивалентна на полжав, а ние...

Секој би посакал да има ваков робот дома, особено за време на викенд!

Ова ти се вика правилно користење на новите технологии. На ваков проект вреди да му се посветиш...

Еве на која возраст познатите луѓе низ светот ја постигнале врвот на нивниот успех. Можеби вашиот триумф допрва ќе дојде

Успехот ретко доаѓа со брзина на молња. Најчесто, пред да стигнете до него, треба да работите долго и да надминете стотици потешкотии. Постојат периоди кога ни се чини дека овој...

„Снимете го секое движење“: Оваа GoPro камера служи за снимање на најинтимните моменти, но не оние во кругот на семејството

Благодарение на воведувањето на технологијата како GoPro, луѓето сега можат лесно да ги документираат своите патувања, од банџи, до скијање. Секогаш можат да се направат импресивни снимки. Сега технологијата се...

Лаптоп со шест „најсмртоносни“ вируси во светот е даден на аукција

Ако имате повеќе пари отколку разум треба да знаете дека можете да си го купите Samsung NC10-14GB 10.2-Inch Blue Netbook, кој ги содржи некои од најопасните закани некогаш создадени....

Речиси 30-годишно истражување покажа дека монотоното јадење е полошо од пушењето (Се чини дека треба да одиме во пекарницата)

Главните виновници за хроничните заболувања кои го скратуваат животот според нас најчесто се слатките, брзата храна и пушењето цигари. Се испостави дека овие фактори се во голема мера преценети. Поголемиот...

10 незабележливи докази кои докажуваат дека сте попривлечни отколку што мислите

Не е тајна дека нашата перцепција за самите нас е различна од она што другите го мислат за нас. Многу жени критички го оценуваат нивниот изглед, обидувајќи се да исправат...

Дали нашите иселеници од Австралија ова лето ќе ни донесат „подарок“? Во Јужна Австралија беснее страшна форма на грип, 12.000 заболени, 17 жртви!

Јужна Австралија е австралиска држава со 1,6 милиони жители. Моментално во Австралија доаѓа крајот на есента, а се ближи зимата и со тоа шансите за намалување на грипот воопшто не...

Интернет пребарувач сади дрвја секој пат кога ќе го користите, и милиони луѓе веќе кликаат за да ја спасат планетата

На 13 февруари 2019 година, пребарувачот Ecosia објави дека засади 50 милиони дрвца од основањето на проектот во 2014 година. Тоа значи дека 60 хектари земјиште се обновени и 2,5...

9 „совети од психолози“ кои ги лајкнуваме и споделуваме на интернет, но не треба да ги практикуваме

Модерната психологија толку многу проникна во општеството што нејзините препораки ни се познати на сите денес: среќата започнува надвор од зоната на удобност, работата треба да се менува на секои...

17 пронајдоци чијашто генијалност се граничи со лудило

Пронаоѓачите не се едноставни луѓе, а нивната имагинација нема апсолутно никакви граници. И ако им се придружат луѓе кои можат да ги реализираат дури и најлудите идеи, тогаш постои нереална...

Самсунг ги дарува купувачите на новата моќна Galaxy S серија

Идните сопственици на моќната Галакси С10 (Galaxy S10) серија ќе имаат уште една причина да се радуваат на купувањето на новите С10е (S10e), S10 (S10) и С10+ (S10+)уреди, затоа што...

Еве како живеел новоткриениот вид на диносаурус, пред 163 милиони години, во својата природна средина

Неодамна, научниците објавија дека откриле нов вид диносауруси и решија на направат видео-реконструкција на неговото „секојдневие“.  Овој нов вид е стар околу 163 милиони години. Овој вид се нарекува Амбоптерикс,...

Салвадор Дали „оживеа“ благодарение на вештачката интелигенција, а сега тој прави и селфи со посетителите на музејот

Влезете во животот на Дали преку ново интерактивно видео, креирано со помош на вештачка интелигенција, во кое што починатиот познат уметник, Салвадор Дали ги поздравува посетителите на музејот во Флорида...

9 примери за тоа како една личност го гледа светот „преку“ различни здравствени состојби

Ние сме навикнати да размислуваме дека сите околу нас речиси подеднакво ја чувствуваат реалноста. Сепак, ова е далеку од вистината. Прво, човечкиот мозок е способен да создава илузии самостојно -...

Од куќи до вештачки заби! Еве какви неверојатни нешта можете да испечатите со модерните 3Д принтери

Креативниот ум и 3Д печатач во комбинација не знаат за ограничувања. Веста околу 3D печатачите започна пред само неколку години, а инвентивните луѓе веќе го донесоа процесот до ниво на...

9 иновативни пронајдоци кои ќе ги спасат океаните од „болна и бавна смрт“

5.25 трилиони парчиња пластика лебдат во океаните, па затоа не е ни чудо зошто некои луѓе почнаа да губат надеж дека повторно ќе видат чиста вода. Но, многумина работат напорно...

Александар Мичел: Слепиот инженер кој им го „подари видот“ на морнарите

Песочни наноси претставуваат опасност за морскиот сообраќај. Често најдени во близина на крајбрежјето и околу пристаништата, овие плитки, потопени кревети од песок продолжуваат да ја менуваат својата форма и позиција...

Технологијата ги смени нашите животи на подобро

Многу работи кои нашите предци ги правеа рачно, денес се автоматизирани, дури за некои од овие процеси не ни знаевме дека постојат...

6 правила кои ќе ни го спасат животот во случај на пожар на јавно место

Верувањето дека ништо лошо нема да ни се случи често резултира со тоа што сме неподготвени за проблеми. Но, надежта за среќа е подобро да ја замениме знаењето за правилата...

Египетските археолози открија две гробници стари 4.500 години што припаѓаат на двајца свештеници на познат фараон

Археолозите открија две гробници кај пирамидите во Гиза кои датираат уште од петтиот династички период - помеѓу 2563 - 2423 п.н.е. Гробниците припаѓаат на двајца мажи кои биле на висока...

Историјата на „спиечката болест“: Најмистериозна епидемија на дваесеттиот век, која влева страв и денес

Дали сте имале кошмари во кои се обидувате да се разбудите, но не можете? Пред околу 100 години, за милиони луѓе, таков кошмар стана реалност. Дури 5 милиони луѓе...

3 психолошки експерименти кои објаснуваат како и зошто избираме некои работи во животот

Се чини дека нашите родители и баби и дедовци секогаш создаваа рационален избор: тие готвеа вкусно и евтино, нѐ облекуваа топло и дискретно, тивко и компетентно ги решаваа проблемите. Ние,...

Ова момче е најмладата личност со бионичка рака во светот и за него тоа е најдобриот роденденски подарок

8-годишниот Фреди Кук е роден без една рака и тој почнал да го приметува својот недостаток откако тргнал на училиште и почнал да комуницира со другите деца. Неговите родители не...

+