Многу повреди, па дури и смрт, може да се избегнат ако луѓето постапувале правилно во критична ситуација. Понекогаш познавањето на едноставен факт може да ги зголеми шансите за преживување или да помогне да се спаси нечиј живот.

Се надеваме дека нема да ги примените овие факти, но сепак одлично е да ги знаете доколку случајно се најдете во лоша ситуација.

1. Средба со агресивна мечка

Слабата точка на ова животно е маневрирање. Мечките трчаат брзо и добро се качуваат – нема смисла да се натпреварувате со нив во ова, но многу е потешко да се движат околу објект како што е автомобил или дрво. Порано или подоцна, грабливецот ќе се откаже од обидот да ве фати.

Сепак, не паничете пред мечката да покаже агресија. Ако веќе гледа во вас, застанете. Ова значи дека таа не може да разбере кои сте и што ќе правите. Ако полека се движи кон вас и вие полека оддалечувајте се.

2. Мирисот на риба или урина во куќата, која се појави без причина

Ако изворот не може да се одреди, тогаш тоа веројатно е мирисот на стопени жици. Таквата ситуација може да доведе до пожар, па дури и експлозија. Најдобро решение е да ја исклучите електричната енергија пред да ја дознаете причината.

3. Вртлог кој ве носи подлабоко во морето

Бескорисно е да пливате против него кон прегот. Обидете се да се движите паралелно со брегот додека не излезете од вртлогот, а потоа повторно одете кон копното.

4. Аспирин за срцев удар

Само една пилула може сериозно да ја подобри благосостојбата. Жртвата треба веднаш да легне, да положи нешто под главата или да седне и потоа да го земе лекот. Да дејствува побрзо, треба да биде добро изџвакан.

5. Дијагноза на мозочен удар

Очигледни симптоми на мозочен удар се, меѓу другото, вртоглавица и гадење, но тие можат да се појават поради други причини. За да проверите сигурно, треба да изедете нешто слатко, како бонбони. Ако вкусот ви се чини непријатен, тоа е топлотен удар.

6. Едноставна манипулација за да ја освестите личноста

Ако треба да освестите личност која ја изгубила свеста ставете ја на грб и кренете ѝ ги колената кон градите. Ова ќе донесе крв во мозокот, а жртвата ќе се разбуди. Но, прво треба да бидете сигурни дека нема повреди на нозете и торзото, во спротивно таквата помош може да ја влоши ситуацијата.

7. Помош при каснување на змија

Спротивно на вообичаените заблуди, невозможно е да се извади отровот. Треба да се пијат многу течности и личноста да мирува за отровот да не се прошири.

8. По реанимација на давеник

Доколку сте спасиле давеник и тој се осветил не значи дека сега е безбеден. Може да умре за неколку дена доколку има вода во белите дробови.

9. Како да се скрши прозорецот на автомобил во несреќа

Стаклото полесно ќе се скрши доколку го удирате по рабовите а не во центарот. Патем, потпирачот за глава лесно може да се справи со оваа задача ако може да се извади од наслонот на седиштето. Во различни автомобили, потпирачите за глава се монтираат поинаку, вреди да го проверите ова однапред.

10. Пожар поради шише вода

Тоа звучи чудно, но ако директна сончева светлина паѓа врз него, тоа навистина може да предизвика пожар. Факт е дека во овој случај шишето ќе делува како леќа и во некоја точка ќе се концентрира топлината на сонцето. Подобро е да се складираат подалеку од прозорецот и никогаш да не ги оставите во автомобилот.

11. Антихистаминици секогаш треба да се носат

Можеби сте алергични на нешто што не сте го доживеале претходно. Ова е особено важи кога патувате, кога луѓето пробуваат нови деликатеси, се среќаваат со нови видови растенија и така натаму.

12. Водата на плажата е премногу далеку од вообичаеното

Премногу плиток океански брег е знак на претстојно цунами. Забележувајќи го ова во област каде што таква природна катастрофа е можна, треба веднаш да ги предупредите сите и да трчате.

Во пресрет на цунамито во Индискиот Океан во 2004 година, за жал, многу малку луѓе ја платија оваа цена. Речиси по должината на брегот, луѓето оделе да собираат школки и риби. Сепак, на две плажи имало луѓе кои го знаеле овој факт: 10-годишната англичанка Тили Смит и професорот по биологија Џон Хострон. Тој ден успеале да го спасат животот на многу луѓе.

13. Тројно правило

Кога ќе се најдете во тешка ситуација, треба да се сетите на индикаторите кои можат да ја опишат способноста на просечниот човек да преживее:

  • 3 минути без воздух,
  • 3 часа на екстремна температура
  • 3 дена без вода
  • 3 недели без храна.

Сподели на Facebook
пати видено