Пред половина век, пластични кукли се користеа за статисти во филмовите, а денес многу луѓе се додаваат на било која сцена со помош на графика. Благодарение на техничкиот напредок, значаен дел од современиот филм е резултат на работата на графички дизајнер.

Но и покрај оваа модернизација, шминкерите, декораторите и уметниците, чија напорна работа се комбинира со компјутерската технологија сѐ уште даваат навистина импресивен резултат, додека работат зад сцената.

Отсуство на носот на Лорд Волдеморт не е поради шминка туку компјутерска графика

Каскадер и кукла за Арнолд Шварценегер

Том Холанд на врвот на облакодер за време на снимањето на “Спајдермен”

Снимање романтична сцена во филмот „Некои го сакаат тоа жешко“

Мајкл Китон го подигнува Џек Николсон со отскочна штица

Статистите од филмот Спартак одмараат по борбата

Ковчегот што се појавува во еден од деловите на “Индијана Џонс” всушност е парче картон

Ридли Скот го истура кондензирано млеко на Иан Холм за снимањето на филмот Вонземјанин

Модел од тврдина воснегот од филмот Почеток

Сцена од филмот Терминатор

Зад сцената на филмот “Гладијатор”

Вака е снимена сцената со воз во филмот Годзила

Френк Оз манипулира со Јода за време на снимањето на Војна на ѕвездите

Бил Мареј на снимањето на филмот Фантастичниот господин Лисец

Хит Леџер во финалето на филмот “Темниот витез”

Џони Деп во една од сцените од Темни Сенки

Зад сцената, куклата Чаки повеќе личи на обична кукла отколку застрашувачки хорор лик

За снимањето на една од сцените во филмот “Игри” во 1967 година во кој е вклучен Олимпискиот стадион во Рим. За да се создадат статисти на трибините биле користени 50 илјади пластични кукли.

Сподели на Facebook
пати видено