9 причини зошто се чувствуваме изморени дури и кога добро ќе се наспиеме

Прекумерната поспаност е опасна не само за вашето здравје туку и за животот. Според една студија, 1 од 25 возрасни заспиваат зад воланот секој месец. И како што можете да си замислите, ова обично не завршува добро. Затоа, важно е да се утврдат причините поради кои се чувствувате постојано изморено, за да можете да спречите поголема катастрофа.

Археолозите открија 4.000-годишна гробница во Египет која изгледа како да е создадена „вчера“

Архитектонските и уметничките подвизи на древните Египќани никогаш не престануваат да нѐ изненадуваат со начинот за креирање, но и со способностите за зачувување на истите.

8 извонредни проекти кои ќе ја спасат нашата планета од „самоуништување“

Глобалното затоплување, загадувањето на воздухот, недостатокот на природни ресурси – побарувачката за решавање на еколошки проблеми постојано се зголемува со секоја нова деценија. Добрата вест е дека научниците и производителите на различни производи од целиот свет постојано се обидуваат да смислат нови методи за да ја спасат нашата планета.

3 интригантни теории зошто некои познати личности умираат на 27 години

Во 2011 година, трагичната смрт на пејачката Ејми Вајнхаус повторно го привлече вниманието на „Клубот 27“ – листа на талентирани луѓе, претежно музичари, кои починаа токму на таа возраст, а најчесто во неразјаснети околности. Постојат неколку теории за тоа зошто овие смртни случаи се јавуваат во одреден период од животот, и научни и мистични.

Овој град во Калифорнија ќе им дава на своите жители основен месечен приход, без да бара ништо за возврат

Принципот на основен месечен приход е честопати истражуван од модерните научници, за тоа каде може да го однесе општетсвото. Всушност се состои од тоа државата да им дава на жителите одреден износ на неповратни средства, без да имаат обврска да ги вратат или да ги надоместат со нешто, со надеж дека тоа ќе ги мотивира луѓето и ќе ја покрене економијата.

15 оригинални пронајдоци кои можат да ви помогнат да живеете подобар живот

Човечкиот ум е толку прекрасен и непредвидлив што секоја година се раѓаат стотици нови пронајдоци за кои ние можеби не сме ни свесни. Има многу големи идеи, но некои од нив навистина нѐ тераат да врескаме од желба: „Земи ги парите само дај ми едно такво!“. Ова се навистина уникатни и интересни идеи кои можат да ни се најдат во секојдневниот живот и драстично да го олеснат.

Што сѐ може да видиш со зумот на новиот Huawei P30?

Ова дефинитивно инспирира и отвора нови хоризонти. Замислете што се можете да постигнете со ваков зум.

„Убиецот“ на Титаник се крие во Русија! Еве што се случи со сантата мраз која го потона познатиот брод

Сите знаеме како потонал Титаник, но што се случи со сантата мраз која ја предизвика трагедијата? Спроведената мини студија ја објавуваме по повод годишнината од несреќата, која се случила на 14 наспрема 15-ти април 1912 година.

7 супермоќи кои сите дефинитивно ги имаме, но не сме свесни за нив

Ако некогаш сте помислиле дека сте талентирани, не грижете се, најверојатно сте во право. Најновите истражувања покажуваат дека ги потценуваме нашите способности и немаме поим за моќта што ја имаме. Време е да се промени ситуацијата.

Сакате брада? Најпопуларниот тренд носи опасни бактерии на кои и кучињата можат да им позавидат

Имаме лоша вест за хипстерите „дрвосечачи“ и за жените на кои им се допаѓаат мажи со големи бради. Научниците ја завршија својата работа и открија дека во брадата на еден маж има повеќе бактерии отколку што носат кучињата во своите крзна.

Што е тоа „Изгледизам“ и зошто може да стане расизмот на 21-от век

Во минатото, општеството било заразено со национална и етничка дискриминација, но денес, се случува таканаречениот „изгледизам“ (lookism). Ова е дискриминаторски третман на помалку атрактивни луѓе. Истражувањата покажуваат дека атрактивните луѓе имаат повеќе шанси да станат успешни, да добијат подобри работни места и да градат кариери.

3 продавници од различни земји за кои спасувањето на нашата планета им е поважно од заработувачката

Понекогаш дури и оние луѓе кои јасно ја сфатиле својата лична одговорност за чистотата и безбедноста на нашиот заеднички дом, планетата Земја, едноставно се откажуваат. Се чини дека рециклирањето на пластика во едно одредено семејство не решава ништо, и за една личност која совесно ги сортира ѓубрето, има барем неколку кои не го прават тоа.

14 делови на телото кои ја откриваат вашата интелигенција

Сите ние сме го слушнале стереотипот дека луѓето што носат очила се паметни. Според една студија од Универзитетот во Единбург, може да има некоја вистина зад ова. Според науката, постојат многу начини на кои телесните карактеристики на лицето можат да влијаат на тоа колку тоа е интелигентно. Некои се повеќе изненадувачки од другите. Можеби сме биле во право за луѓето кои носат очила, но ајде да речеме дека многу други стереотипи се целосно неважечки.

Историско откритие: Ова се првите фотографии од црната дупка откриена од страна на астрономите

Црната дупка е всушност место во вселената каде што има огромна гравитациона сила од која што ништо не може да избега, дури ни светлината. Се верува дека црните дупки лежат во центарот на галаксиите, вклучувајќи ја и нашата. „Хоризонт на случување“ е границата на областа од каде што не е возможно да избега и светлината.

10 неочекувани навики кои всушност се добри за нашето здравје

Да дремнете на каучот уште половина час, да играте видео игри или да џвакате гуми за џвакање според некои построги родители се штетни работи, кои не им ги дозволуваат на децата. Сепак ова е нивното мислење. Очигледно, овие „деструктивни“ активности имаат позитивни ефекти врз нашето расположение, мозокот и менталното здравје. Најважно е да се запамети дека сè е добро додека е во границите на умереното. Испробајте ги, нема да морате долго да чекате за некои интересни резултати.

Ова не е обично венче за коса, туку начин како кинезите да ги контролираат своите вработени

Ова е најновиот технолошки изум од најсилната економија во светот, која од ден на ден оди сѐ повисоко и повисоко. Овој уред веќе почна да се тестира во некои кинески училишта, а се нарекува обрач за следење на концентрацијата и вниманието. Според произведувачот, обрачот ќе може да ја мери активноста на мозокот и да ја […]

Британски пливачки со својот пример покажаа како нашата планета живее во пластика

Секоја година, околу 8 милиони тони пластика се ослободува во океаните, што значително ја загадува водата низ целата планета, а исто така има негативно влијание врз животните и природата воопшто. Тоа е причината зошто организаторите на Британскиот саем за наука и технологија за младите Big Bang Fair 2019 одлучија да го привлечат вниманието на младите истражувачи кон овој еколошки проблем на многу оригинален начин.

Овој човек направил остров од 100.000 пластични шишиња, за да испрати „болна“ порака

Експертите велат дека во текот на изминатите неколку децении произведовме 6,3 милијарди тони пластичен отпад, од кои само 9% од нив заминале за рециклирање. Со цел да се бориме со загадувањето и да спречиме глобална катастрофа, потребно е повторно да користиме и да рециклираме многу повеќе отпад отколку што правиме сега.

Научниците потврдуваат дека второто дете е поразгалено од првото, а родителите се согласуваат

Ако некогаш сте забележале дека второто дете во семејството е обично понемирно и побунтовно од првороденото, тоа е затоа што навистина е така. Неодамнешните студии го потврдија митот дека второто дете има тенденција да биде поразгалено и тешко за справување, особено ако станува збор за момчиња, и дека редот на раѓање на една личност влијае врз нивната личност и живот.

10 прашања за кои научниците немаат одговори

Науката постојано се развива. Работите што некогаш изгледаа целосно нереални пред 20 години во медицината и технологијата сега се дел од секојдневниот живот. Сепак, сè уште има некои прашања на кои науката не може да даде никакви одговори. На пример, како се појавил животот, што се случувало пред Големата експлозија, како да ги објасниме духовите, и како да научиме компјутер за да разбере 100% од човечкиот говор.

Кинeзите веќе отидоа еден век понапред од остатокот од светот! Добредојдовте во 2119 година!

Додека ние сѐ уште ги перцепираме како фалсификатори и аматери, тие одамна се најсилната економија во светот, а луѓето веќе го чувствуваат тоа во секојдневниот живот.

Зошто се повеќе и повеќе 15-годишните изгледаат како да имаат 30, и што можеме да очекуваме наредно

До сега, сите веројатно забележаа дека многу од денешните 10-годишни деца изгледаат како тинејџери, а таканаречените средовечни луѓе изгледаат толку млади што е тешко да се поверува во тоа! Двата примери се предизвикани од едно нешто – забрзување. Ние решивме да се обратиме до науката и да дознаеме зошто децата растат порано и до какви последици може да доведе тоа.

Кинезите веќе почнаа да живеат во иднината: Ова се нивните нови возови кои „лебдат“ во воздух

Ваков концепт на возови со шини од горната страна се најавува уште одамна, но Кинезите го направија реалност. Ваквите возови ќе бидат поставени на неколку метри над останатиот сообраќај и нема да им треба машиновозач.

Еве што ќе се случи со нашето тело доколку секој ден во барем еден оброк вклучиме риба

На ѕидовите на египетските гробници на Старото Кралство сочувани се слики од уловени риби, кои се постари од 4.000 години. Ова сугерира дека луѓето во древни времиња почнале да се занимаваат со риболов и да го јадат својот улов. Модерната наука веќе ги докажала придобивките од јадењата со риба за луѓето. Како минимум, рибиното масло има позитивен ефект врз здравјето, меморијата и расположението. Еве што ќе се случува со вашиот организам доколку барем еден оброк во денот ви вклучува риба.

9 „вистини“ за нашиот свет, кои воопшто не се вистинити

Човечкото знаење за светот постојано се менува. На пример, до неодамна се мислеше дека има 4 океани на Земјата, а сега секој знае дека има 5. Во вревата на секојдневниот живот, ние не следиме како се развива науката, а сепак сите информации што некогаш сме ги акумулирале брзо стануваат застарени. Затоа направете си „апдејт“ на вашите податоци со помош на оваа статија.

Еден човек од Перу пронајде генијален начин за чистење на водите и за вакво откритие Земјата „плачеше“

Како што се развива технологијата, експертите наоѓаат се повеќе и повеќе загадувачи во светските океани, и има широк спектар, почнувајќи од апчиња и козметика до пестициди и нафта. Ние ги користевме слатководните тела со вода за отстранување на хемиски и биолошки отпад толку долго, што наскоро ќе биде невозможно да се најде чиста река или езеро. Кога Марино Морикава, научник од Перу, дознал дека езерото од детството станало крајно контаминирано, тој побрзал за да му помогне.

Колку долго можеме да живееме доколку постојано ни трансплантираат нови органи?

Времето е бесценето и повеќето од нас би се согласиле да живеат подолго, само под услов засекогаш да останеме здрави и млади. Но, дали личноста може да го постојано продолжува својот живот со менување “детали”. Како автомобил или компјутер, да ги заменуваме деловите од нас кои престанале да функционираат.

Новото „метално дрво“ би можело да ни донесе супер-лесни автомобили

Истражувачите од Универзитетот во Пенсилванија, Универзитетот во Илиноис во Урбана-Шампањ и Универзитетот во Кембриџ, детално објаснуваат како го создале металното дрво во една студија неодамна објавена во списанието Scientific Reports.

Човештвото до 2.100 година ќе биде поделено на два вида: надлуѓе и бескорисни

Израелскиот политички консултант и експерт по социјална психологија Давид Ејделман претпостави дека за буквално две генерации ќе има поделба на луѓето на две многу оддалечени групи кои можат да се сметаат за два различни биолошки видови.

Светски познатиот физичар, Мичиу Каку, тврди дека пронашол докази за постоењето на Господ

Мичиу Каку е јапонско-американски теоретски физичар и професор на Сити Колеџ во Њујорк. Тој е еден од основачите на теоријата на струните, која се смета како „теорија за сѐ“. Има напишано неколку книги по физика и често гостува во емисии каде ги дебатира неговите теории. А сега истиот тој тврди дека Господ постои и има докази за неговото постоење.

+