7 митови поради кои се откажуваме од нашата омилена храна

Обработката која повеќето производи ја поминале пред продажба е често предмет на шпекулација. „Слојот на јаболката не се измива“, „Ние јадеме сулфур заедно со сушено овошје“, „Подобро да не ја...

Директно од „иднината“: Кога влегувате во јапонско такси ви се скенира лицето и се препознава вашиот пол, возраст и што уште не

Доколку би се возеле со такси оваа година во Јапонија најверојатно би се соочиле со таблет вперен во вашето лице, кој ќе го скенира, за да го дознае вашиот пол,...

Русија ја откри нивната подморница која може да предизвика цунами

Русија ја прикажа својата најнова нуклеарна подморница под будното око на претседателот Владимир Путин. Подморницата наречена Белгород, беше пуштена од фабриката Севмаш восеверозападниот дел на Русија, додека Путин ја набљудуваше...

15 необични факти кои ќе ја „заситат“ вашата љубопитност за денес

Има толку многу интересни и фасцинантни работи во светот, за нив можеме да зборуваме засекогаш. Нашата љубопитност никогаш не може да биде целосно задоволена и секогаш се изненадуваме кога дознаваме...

Ова наскоро ќе може да ја замени вашата мајка/сопруга

Ова не го кажуваме во негативен контекст, туку затоа што и вашата мајка/сопруга заслужува одмор од секојдневните обврски. Роботот Блу го развиваат научниците на Универзитетот Беркли, и тоа на одделот...

9 причини зошто се чувствуваме изморени дури и кога добро ќе се наспиеме

Прекумерната поспаност е опасна не само за вашето здравје туку и за животот. Според една студија, 1 од 25 возрасни заспиваат зад воланот секој месец. И како што можете да...

Археолозите открија 4.000-годишна гробница во Египет која изгледа како да е создадена „вчера“

Архитектонските и уметничките подвизи на древните Египќани никогаш не престануваат да нѐ изненадуваат со начинот за креирање, но и со способностите за зачувување на...

8 извонредни проекти кои ќе ја спасат нашата планета од „самоуништување“

Глобалното затоплување, загадувањето на воздухот, недостатокот на природни ресурси - побарувачката за решавање на еколошки проблеми постојано се зголемува со секоја нова деценија. Добрата вест е дека научниците и производителите...

3 интригантни теории зошто некои познати личности умираат на 27 години

Во 2011 година, трагичната смрт на пејачката Ејми Вајнхаус повторно го привлече вниманието на „Клубот 27“ - листа на талентирани луѓе, претежно музичари, кои починаа токму на таа возраст, а...

Овој град во Калифорнија ќе им дава на своите жители основен месечен приход, без да бара ништо за возврат

Принципот на основен месечен приход е честопати истражуван од модерните научници, за тоа каде може да го однесе општетсвото. Всушност се состои од тоа државата да им дава на жителите...

15 оригинални пронајдоци кои можат да ви помогнат да живеете подобар живот

Човечкиот ум е толку прекрасен и непредвидлив што секоја година се раѓаат стотици нови пронајдоци за кои ние можеби не сме ни свесни. Има многу големи идеи, но некои од...

Што сѐ може да видиш со зумот на новиот Huawei P30?

Ова дефинитивно инспирира и отвора нови хоризонти. Замислете што се можете да постигнете со ваков...

„Убиецот“ на Титаник се крие во Русија! Еве што се случи со сантата мраз која го потона познатиот брод

Сите знаеме како потонал Титаник, но што се случи со сантата мраз која ја предизвика трагедијата? Спроведената мини студија ја објавуваме по повод годишнината од несреќата, која се случила на...

7 супермоќи кои сите дефинитивно ги имаме, но не сме свесни за нив

Ако некогаш сте помислиле дека сте талентирани, не грижете се, најверојатно сте во право. Најновите истражувања покажуваат дека ги потценуваме нашите способности и немаме поим за моќта што ја имаме....

Сакате брада? Најпопуларниот тренд носи опасни бактерии на кои и кучињата можат да им позавидат

Имаме лоша вест за хипстерите „дрвосечачи“ и за жените на кои им се допаѓаат мажи со големи бради. Научниците ја завршија својата работа и открија дека во брадата на еден...

Што е тоа „Изгледизам“ и зошто може да стане расизмот на 21-от век

Во минатото, општеството било заразено со национална и етничка дискриминација, но денес, се случува таканаречениот „изгледизам“ (lookism). Ова е дискриминаторски третман на помалку атрактивни луѓе. Истражувањата покажуваат дека атрактивните луѓе...

3 продавници од различни земји за кои спасувањето на нашата планета им е поважно од заработувачката

Понекогаш дури и оние луѓе кои јасно ја сфатиле својата лична одговорност за чистотата и безбедноста на нашиот заеднички дом, планетата Земја, едноставно се откажуваат. Се чини дека рециклирањето на...

14 делови на телото кои ја откриваат вашата интелигенција

Сите ние сме го слушнале стереотипот дека луѓето што носат очила се паметни. Според една студија од Универзитетот во Единбург, може да има некоја вистина зад ова. Според науката, постојат...

Историско откритие: Ова се првите фотографии од црната дупка откриена од страна на астрономите

Црната дупка е всушност место во вселената каде што има огромна гравитациона сила од која што ништо не може да избега, дури ни светлината. Се верува дека црните дупки лежат...

10 неочекувани навики кои всушност се добри за нашето здравје

Да дремнете на каучот уште половина час, да играте видео игри или да џвакате гуми за џвакање според некои построги родители се штетни работи, кои не им ги дозволуваат на...

Ова не е обично венче за коса, туку начин како кинезите да ги контролираат своите вработени

Ова е најновиот технолошки изум од најсилната економија во светот, која од ден на ден оди сѐ повисоко и повисоко. Овој уред веќе почна да се тестира во некои кинески...

Британски пливачки со својот пример покажаа како нашата планета живее во пластика

Секоја година, околу 8 милиони тони пластика се ослободува во океаните, што значително ја загадува водата низ целата планета, а исто така има негативно влијание врз животните и природата воопшто....

Овој човек направил остров од 100.000 пластични шишиња, за да испрати „болна“ порака

Експертите велат дека во текот на изминатите неколку децении произведовме 6,3 милијарди тони пластичен отпад, од кои само 9% од нив заминале за рециклирање. Со цел да се бориме со...

Научниците потврдуваат дека второто дете е поразгалено од првото, а родителите се согласуваат

Ако некогаш сте забележале дека второто дете во семејството е обично понемирно и побунтовно од првороденото, тоа е затоа што навистина е така. Неодамнешните студии го потврдија митот дека второто...

10 прашања за кои научниците немаат одговори

Науката постојано се развива. Работите што некогаш изгледаа целосно нереални пред 20 години во медицината и технологијата сега се дел од секојдневниот живот. Сепак, сè уште има некои прашања на...

Кинeзите веќе отидоа еден век понапред од остатокот од светот! Добредојдовте во 2119 година!

Додека ние сѐ уште ги перцепираме како фалсификатори и аматери, тие одамна се најсилната економија во светот, а луѓето веќе го чувствуваат тоа во секојдневниот...

Зошто се повеќе и повеќе 15-годишните изгледаат како да имаат 30, и што можеме да очекуваме наредно

До сега, сите веројатно забележаа дека многу од денешните 10-годишни деца изгледаат како тинејџери, а таканаречените средовечни луѓе изгледаат толку млади што е тешко да се поверува во тоа! Двата...

Кинезите веќе почнаа да живеат во иднината: Ова се нивните нови возови кои „лебдат“ во воздух

Ваков концепт на возови со шини од горната страна се најавува уште одамна, но Кинезите го направија реалност. Ваквите возови ќе бидат поставени на неколку метри над останатиот сообраќај и...

Еве што ќе се случи со нашето тело доколку секој ден во барем еден оброк вклучиме риба

На ѕидовите на египетските гробници на Старото Кралство сочувани се слики од уловени риби, кои се постари од 4.000 години. Ова сугерира дека луѓето во древни времиња почнале да се...

9 „вистини“ за нашиот свет, кои воопшто не се вистинити

Човечкото знаење за светот постојано се менува. На пример, до неодамна се мислеше дека има 4 океани на Земјата, а сега секој знае дека има 5. Во вревата на секојдневниот...

+