Многумина сонуваат за стажирање во компании со добра репутација, зачудувачки стапки на раст, бонуси и, на прв поглед, бескрајни можности за развој.

Но, поради некоја причина, гигантите, чија капитализација има тенденција кон небото, не се вклучени во листата на најдобрите работодавци во светот. Во што е трикот?

Вработените во Амазон пакуваат 200 парчиња на час

Амазон е глобален онлајн малопродажен продавач, кој продава, пакува и испорачува милијарди нарачки годишно. За извршување на овој износ на работа, вработен во секој склад треба да работи брзо, а во периоди на одмор и распродажба – дури и побрзо. Според податоците на Mirror, 30 секунди се дадени за 1 пакет. За вработен почетник, планот е поставен на 120 пакети на час, со текот на времето се зголемува до 200.

На црниот петок магационерските работници поминуваат 10 часа на нозе (пристигнуваат во 7:00 часот), менаџерите поминуваат 14-18 часа (пристигнуваат во 5: 00-6: 30 часот). За да го разбереме приближниот обем на обемот на работа, ќе ви дадеме статистики: за еден „црн петок“ во 2017 година, Амазон обработи повеќе од 7 милиони налози.

72-часовна работна недела во Алибаба

Alibaba е најголемата платформа за е-трговија во Кина, која имаше повеќе од 66 илјади вработени во 2018 година. Компанијата смета дека таканаречениот режим на работа „996“ е нормален: од 09:00 до 21:00 6 дена во неделата, односно 72 часа. Според шефот на Alibaba, Џек Ма, ако некој сака да се приклучи на тимот, тој треба да биде подготвен да работи 12 часа на ден.

Во Кина, прекувременото време е генерално добредојдено, особено кај технолошките брендови. Во исто време, законот за работни односи на Кина предвидува 44-часовна работна недела. Всушност, прекувременотоне се плаќа, но некои компании нудат бесплатно ноќно такси за вработените.

Во Apple, режим на приватност

Apple е најскапиот бренд во светот според Форбс: се проценува на 182,8 милијарди долари. Многу е важно компанијата да ги чува сите нијанси на производството во тајност – ова предизвикува интерес за нови производи. На пример, намалувањето на продажбата на водечкиот паметен телефон во 2017 година во Apple беше објаснето со истекување на информациите. Затоа, работата на нови производи секогаш се одвива во тајност.

Тим Су поранешен вработен во компанијата објаснил како се работи таму:

  • не смее да се разговара со колегите од другите одделенија за задачата на која работите
  • во канцелариите има затемнети прозорци и црни завеси
  • нема фотографирање и снимање од неовластени лица
  • дури и отпадоци на работното место се проверуваат
  • Ако работникот кој учествува во развојот на прототип на нов производ го изгубил, тој мора да ја извести безбедносната служба, неговиот менаџер и да направи записник.

За да се изгради кариера во UPS треба да дадете 210%

UPS-от е најголемата компанија за испорака на товар во вредност од 13,3 милијарди долари. Се верува дека испораката на пакети е лесна работа која не бара посебни вештини. Но, вработените во компанијата велат дека сè не е толку едноставно и работата има свои специфики.

Кајл Ди Шазо, возач, вели дека во било која позиција на UPS треба да ги дадете сите најдобри 210%. Мора да ги добиете соодветните квалификации. Тој полагал тест за возење во автошколата на самата компанија.

Џенифер Хауел, која од 2009 година доставува материјали за UPS-от, пишува дека ова не е работа за мрзливи луѓе. Секој автомобил има свој тип на пакети. Вработениот мора да биде во можност брзо да вчита сè, да се справи со големи пакети, а тоа бара соодветна обука, вклучувајќи и физичка.

Тесла очекува вработените да работат 80-100 часа неделно

Според Бостон Консалтинг груп, Тесла е во првите 10 најиновативни компании(заедно со Гугл, Амазон, Епл и Фејсбук). Шефот на компанијата, Илон Маск, прави сè за да ги постигне своите цели, работи 100-120 часа неделно, а понекогаш дури и спие на подот од својата фабрика.

И очекува истата посветеност од своите вработени. На неговиот твитер, милијардерот пишува дека „постојат места каде што работата е многу полесна, но никој не го сменил светот 40 часа неделно“. На прашањето од еден од корисниците за тоа колку треба да се работи за да го смениме светот, бизнисменот одговорил дека за секоја личност бројката е различна, но околу 80 часа неделно, а понекогаш и до 100 часа.

Сподели на Facebook
пати видено