Познавањето на основните факти за прва помош може буквално да ви помогне да спасите животи, вклучувајќи ги и вашите.

Кога ќе се најдете во вонредна ситуација, најдобро е да знаете како да процените ситуација, што можете да направите за да помогнете, па дури и да ја знаете разликата помеѓу она што помага и што не.

1. Рани

Секогаш кога се спаравувате со рани треба да ги издигнете над нивото на срцето. Ова ги смирува отокот и им помага на течностите да се оддалечат од раната. Ако вашата рана е на колковите или задникот, легнете и издигнувајте ја со перници. Ако не можете да ја подигнете раната, обидете се да ја задржите на ниво на срце или што е можно поблиску.

2. Изгореници од прв степен

Додека тие би можеле да бидат болни, не се сериозни. За да ги третирате, исплакнете ја раната со млака вода. Додека ладната вода може да изгледа поочигледна, всушност може да предизвика повеќе оштетувања на ткивото. По чистење на изгореница, нанесете кесе мраз или ладна облога. Користењето на путер или маст е стар народен лек, но тоа всушност може да предизвика повеќе оштетувања на раната, бидејќи го успорува ослободувањето на топлината. Паста направена со мешање на вода и сода бикарбона, може да помогне да се ослободи топлината од изгореницата.

3. Срцев удар

Кога станува збор за срцев удар, раната интервенција помага да се ограничи штетата. Џвакањето на аспирин може да помогне бидејќи ќе ги инхибира крвните тромбоцити кои предизвикуваат згрутчување на крвта.

4. Убоди од пчели

Отстранете го жилото затоа што пчелата остава мирис кој ги привлекува останатите пчели. Измијте го местото и нанесете ладна облога.

5. Скршеници

Кога станува збор за фрактури, не се обидувајте да ја исправите раната, туку да ги задржите екстремитетите стабилизирани и неподвижни со користење на шипка и подлога. Важно е да се задржи во иста позиција.

6. Повреди на окото

Кога ќе се повредите, обично првото нешто што треба да направите е да ја исчистите раната. Меѓутоа, кога ќе го повредите окото, најважно е да го покриете окото, а потоа да побарате помош. Со обид да го исчистите окото, може да ризикувате да се повредите уште повеќе, што евентуално може да предизвика трајно оштетување. Главниот исклучок од ова правило е кога хемикалии ќе влезат во окото, во тој случај измијте го окото со вода.

7. Трн

Тие се полни со бактерии и лесно можат да ја инфицираат отворената кожа, па секогаш запомнете да останете стерилни кога се занимавате со нив. Ако имате трн што е целосно во кожата, прво треба да ја исчистите областа со антисептик и потоа да го извадите трнот со игла стерилизирана со врела вода.

8. Каснувања од змии

На телевизиски емисии и во филмови, кога некој ќе биде каснат од отровна змија, нивната прва реакција е да го извадат отровот. Реално, отровот веќе влегол во крвотокот на жртвата, така што тоа всушност нема да помогне. Кога ќе ве касне змија, најважно е да се опуштите. Треба да го задржите срцевиот ритам за да го забавите ширењето на отровот. Исто така кокосовото масло помага доколку ви е при рака.

9. Убоди од медуза

Може да се обидете да ја исплакните раната со солена вода. Можете исто така да исплакните со топла вода, оцет, или покријте ја раната со раствор од сода бикарбона и вода. Активниот јаглен исто така може да помогне во извлекувањето на отровот од медуза.

10. Лузни

Кога ќе се повредиме исто така не загрижува фактот дека може да ни остане лузна. Сода бикарбона има својства за дезинфекција што помагаат да се спречи формирањето на лузни.

11. Попречено дишење

Ако некој престане да дише, обично има некои блокада во нивните дишни патишта. Свртете го лицето на грб, проверете ја устата и отстранете го она што ги блокира дишните патишта, дури и течности. За да ги отворите дишните патишта, навалете ја главата и кренете ја брадата, ставајќи ја раката во близина на врвот на главата или на челото.

Бонус: Совети за отстранување на фластери

За да биде особено безбедно, обидете се да го растворите лепилото со покривање на површината со бебешкото масло, триење со алкохол, па дури и топла вода. Исто така можете да ја замрзнете областа со коцки мраз.

Сподели на Facebook
пати видено