Модерна Ноева арка: Камионџија го искористил средството што му било при рака за да спаси 64 животни од ураганот

Ураганот Флоренс ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина и Вирџинија и одзеде 17 човечки животи. Иако моментално ураганот повеќе не е опасност по живот, поплавите кои ги...

58-годишен кинески земјоделец си направил робот

Фу Женлин е фармер кој живее во градот Хеихе, на границата со Русија. Тој иако лебот го вади од земјоделие, сепак негова страст е роботиката. Тој претходно направил куче-робот и...

Жена која била на нејзиниот меден месец ги стопли срцата на милиони луѓе откако спаси 4 животи

26-годишната Жоу Веи, од Кина, патувала со автобус заедно со нејзиниот сопруг, кој нивната дестинација за меден месец. Во одреден момент пред нив на автопатот се случила ужасна сообраќајна незгода...

Детето има техника како авиончето од хартија да му лета бесконечно долго

Интересна финта која личи неверојатно и вреди да се проба. Вакви експерименти треба да се прават на часовите по физика на...

„Танцувачкиот доктор“ им носи радост на тешко болните дечиња

Лекарот Тони Адкинс навистина верува дека „смеата е половина здравје“. 42-годишниот лекар кој работи на одделот за неврохирургија во детската болница во Оринџ Каунти, Калифорнија, решил да им подари насмевка...

Жена зад воланот и група агресивни, вооружени разбојници… На кого ќе се обложите?

Жената си влезе во дворот, а разбојниците со возилото влегоа по неа со цел да ја...

Мајка се чувствувала „преголема“ за да се игра со нејзината ќерка, па затоа изгубила скоро 50 кг за 1 година

Постојат многу различни причини зошто луѓето сакаат да изгубат тежина. Некои од нив го прават тоа од здравствените причини, а други го прават тоа за да ги подобрат своите односи....

Паметни кинески финти за полесно завршување на работата

Кинезите не за џабе станаа број 1 економија во...

Запознајте го 10-годишниот Џек, кој успеа да собере 1 милион долари за земјоделците во тешка ситуација

Големата суша во Австралија ги уништи австралиските земјоделци. Голем број на семејства останале без нивниот основен приход, а сточарите изгубиле голем дел од животните. Помошта која ја добиле од владата...

Реакцијата на рускиот таксист кога го виде патникот како фрла ѓубре надвор од автомобилот

Им симнуваме капа на ваквите...

Женска итрина: Спортистката успеа да го смени дресот пред камера, а никој не виде ништо

Добра финта направи девојката. Веројатно посрамежливите ја користат и во...

Мало кученце-херој го дало својот живот за да ги спаси сопствениците од мечка

Можеби малиот Пиклс (краставичка) тежел само 2 килограми, но кога мечка влетала во домот на неговото семејство тој наместо да бега и да се сокрие одлучил да направи нешто за...

Оваа 81-годишна баба има доволно животно искуство за да се справи со двата огромни питони во скарата

На видеото е прикажано како 81-годишна баба, од Бризбејн, Австралија, без страв се справува со лутите питони кои се скриле под скарата, додека помлад маж ја држи кутијата во која...

10-годишно девојче му покажа на целиот свет што треба да се направи кога ве сметаат за отпадник

Може ли едно девојче да го направи светот малку подобар? Ние сигурно знаеме дека да. Откако ќе ја дознаете приказната за Керис Роџерс и вие, исто така нема да се...

Оваа невеста од Кина спаси живот на најубавиот ден во нејзиниот, облечена во невестински фустан

Ксие Дан тргнала со нејзиниот иден сопруг на свадбена фотосесија. Во тој момент се случило нешто неочекувано. Ксие и многу други луѓе биле сведоци на сообраќајна несреќа, во која била...

10 луѓе кои ги оствариле своите соништа од детството

Танчер, актер и музичар се главните работни места од соништата на децата. Но, само 6% од луѓето се ангажирани во она што ги инспирирало во детството. Со возраста луѓето стануваат...

Од земјоделец до претседател и назад! Скромниот живот на поранешниот претседател на САД, Џими Картер, ги изненадува луѓето

Поранешниот претседател на САД, Џими Картер живее прилично скромен и едноставен живот. 94-годишниот Картер служел како 39-тиот претседател на САД од 1977 година до 1981. Џими пред да стане претседател...

Оваа девојка стана првиот модел со Даунов синдром кој победил на меѓународен натпревар за убавина

Тинејџерка им се спротивстави на лекарите кои ѝ „насликале мрачна иднина“ и ѝ рекле дека никогаш нема да научи да чита или да зборува, со тоа што стана првиот модел...

Мајчинскиот инстикт проработел кај оваа полицајка кога видела прегладнето бебе, за кое персоналот од болницата „немал време“ да се погрижи

Селест Ајала била дежурен полицаец во детската болница Сор Марија Лудовица во Буенос Аирес, Аргентина, кога донеле бебе кое не престанувало да плаче. Бебето било најмалото дете од 6 браќа...

Татко-херој излегува од прозорецот на 7-миот кат за да го спаси својот син

7-годишно момче останало заглавено на клима уред на 6-тиот кат на зградата во градот Фошан, Кина. Момчето додека било само дома помислило дека крадци влегле во нивниот стан на 7-миот...

Тинејџерка од Русија спасила бездомник, а нејзината љубезност инспирирала илјадници луѓе

Секој ден слушаме тажни и потресни приказни кои не растажуваат и разочаруваат. Не е ни чудо зошто некои луѓе мислат дека добрината е само дух од минатото. Сепак, во светот...

Зошто да се губи време за местење на масата во ресторанот кога може и вака?!

Азијците дојдоа до уште едно генијално...

Човекот едноставно е пребрз во удирање шамари и противникот нема шанса

Кога еднаш ќе удри и ќе го деконцентрира противникот, потоа задолжително следи серија од 5-6 силни...

14 годишното дете има повеќе диџејски способности од поголемиот број диџеи кои се вбројуваат во топ 100 во светот

Добро запаметете го името DJ K-Swizz, затоа што во иднина многу ќе слушаме за детето кое ќе постави нови стандарди во светот на пуштањето музика на...

Татко од Тајланд не сакал неговите синови да останат сами на прославата за „Денот на мајките“ и решил да им приреди изненадување

Во Тајланд постои традиција мајките да ги посетат децата во училиштата на денот на мајките и таму заедно да го поминат денот во игри и забава. Мајката на 5-годишниот Озон...

„Каде си тргнала ти?“: Шарпланинец спасува девојче од немирните води на океанот

Шарпланинецот Матјас пливал во океанот во близина на Гувил Сур Мер, Франција, со внуката на неговиот сопственик, кога мал бран се урнал врз неа. Матјас одлучил дека е премногу опасно...

Поранешен вработен на аеродром украл комерцијален авион од Сиетл, како дел од неговата последна одмазда

29-годишен маж кој што работел како механичар на аеродромот во Сиетл, познат само како Рич бил изреволтиран затоа што го отпуштиле од работа. Тој успеал да украде празен, комерцијален авион...

29-годишна Австралијка стана втората жена во светот која успеа да ги подигне „Камењата на Дини“

Двата големи камења што ги гледате на видеото се викаат „Камењата на Дини“, затоа што му припаѓале на Шкотланѓанецот Доналд Дини, познат како „Најсилниот човек на 19 век“. Доналд...

Мозок на денот: Таткото ѝ нашол практична примена на скапата играчка на неговите деца

Хавербордите се прилично бесмислена играчка, затоа што ја намалуваат физичката активност на и така „улежаните“...

Девојка го променила животот на бездомникот преку Твитер, за само 1 ден

За да започнете со добри дела, понекогаш доволно е да напишете само еден твит и едноставно да не останете рамнодушни. Тоа неодамна ѝ се случило на девојка по име Лилја,...

+