Танчер, актер и музичар се главните работни места од соништата на децата. Но, само 6% од луѓето се ангажирани во она што ги инспирирало во детството.

Со возраста луѓето стануваат попрагматични и со помала веројатност ги следат своите соништа. Но, некои сепак успеваат да ги следат нивните детски цели.

1. Кротка девојка со силна волја

Џенифер Брикер е родена без нозе, и нејзините родители ја напуштиле. Таа потоа била усвоена од страна на Брикерови, кои ја научиле да не кажува „не можам“. Како дете, Џен била активен во спортот и одлучи да се занимава со гимнастика сериозно. И на 11-годишна возраст, таа го освоила првенството во Илиноис и освоила четвртото место на Јуниорските олимписки игри.

Таа била фасцинирана од американската гимнастичарка Доминик Мокеану, добитничка на златен медал на Олимписките игри во 1996 година. И на 16-годишна возраст, Џен дознала дека нејзиниот идол е всушност нејзината постара сестра. И Џенифер повторно се сретнала со нејзиното биолошко семејство. Подоцна таа учествувала на турнејата Бритни Спирс и напишала мемоари. Во моментов таа е акробат.

2. Образовниот активист ја доби Нобеловата награда

Малала Јусафзаи од Пакистан секогаш се стремела да учи. Во 2009 година на 11-годишна возраст, таа напишала блог за БиБиСи, зборувајќи за нејзиниот живот во режимот на талибанците, кој ги уништил училиштата и им забранил на девојките да посетуваат настава. Поради нејзиниот активизам имало обид за атентат врз неа во 2012 година.

Малала има освоено безброј награди и признанија, зборувала во ОН, објавила книга, и се сретнала со различни политичари. Таа продолжи со студиите и го организираше Фондот Малала за да им помогне на девојчињата да добијат образование. Во 2014 година стана најмлад добитник на Нобеловата награда за мир.

3. Пожарникарка

Разликата меѓу овие две фотографии е 17 години. Таа обезбедува медицинска помош за жртвите од пожари и вели дека и покрај нејзиниот пол, таа сепак морала да ги исполни бараните физички стандарди за да стане пожарникар.

4. Следете го вашиот план

„Војна на ѕвездите“ го разбуди интересот за вселената кај многу деца. Меѓу нив бил Александар Мисуркин. Како 12-годишно момче тој знаел без сомнение дека сака да стане астронаут. Тој направил план за себе и го следел.

Со цел да се доближи до својот сон, момчето почнало да оди во аеро клуб. По аеро клубот, тој станал пилот, а 7 години подоцна бил запишан како кандидат за да стане космонаут. Александар веќе успеал да направи 2 летови со вкупно времетраење од 334 дена, 11 часа и 29 минути.

5. „Не можете секој ден да го живеете својот сон од детството“

Откако канадскиот хокеј играч Џон Таварес потпишал за Toronto Maple Leafs, ја кренал својата фотографија од детството за да ги информира своите навивачи за овој важен настан. Може да се види дека неговиот кревет од детството е покриен со постелнина со името на тимот и логото.

6. Златно момче

Еден млад и надежен фудбалер по име Килијан Мбапе сонувал за професионална фудбалска кариера од детството. Познатиот играч Кристијано Роналдо бил неговиот идол. Вреди да се спомене дека некогаш имал можност да игра со неговиот идол.

Но, Килијан одби да се пресели во Шпанија и наскоро го потпиша договорот со друг тим во Монако. Во 2017 година ја доби наградата Златно момче. И на 19 години ја освои наградата за најдобар млад играч на Светскиот куп во ФИФА 2018 година.

7. Млади полицајци

Фотографката Кери Луис им помогнала на 3 деца со посебни потреби да ги исполнат своите соништа. Таа организирала фотосесија за 3 момчиња Зејн, Овен и Елиот. Тројца од нив сакале да служат како полицајци и благодарение на Кери тие имале можност да го сторат тоа на еден ден.

8. Ѕвезда од „Ѕвездени патеки“ станала пчелар

Сер Патрик Стјуарт напиша на својот Твитер профил: „Уште кога бев дете, фантазирав дека станам пчелар, и конечно сум.“ Ова не е прв пат да се оствари сон на актерот. Во 1997, тој одигра голема улога во „Отело“ на Шекспир. Ова била улогата што ја сонувал од 14-годишна возраст.

9. Сестрите велат „Не“ на пластични кеси

Сестрите Мелати и Изабел Вијсен биле на возраст од 10 и 12 години, кога ја започнале кампањата Bye Bye Plastic Bags против контаминацијата на нивниот роден остров. Тие собрале повеќе од 100 илјади потписи, но гувернерот не ги сфатил сериозно девојките и по една и пол година не ја разгледал петицијата. „Ѓубрето е природен феномен“, рекол тој. И тогаш сестрите започнале штрајк со глад додека некој не ги приметил.

Еден ден подоцна тие биле однесени од училиштето од страна на полицијата и однесени до канцеларијата на гувернерот, кој им се заблагодарил на девојките за нивната борба и потпишал официјален документ дека во 2018 година пластичните кеси во Бали ќе бидат целосно забранети.

10. Да се биде дел од тимот на Олимписките игри

Како дете, Ерин Смарт сонувала да ги претставува САД на Олимписките игри. На 11-годишна возраст, таа и нејзиниот брат Кит започнале да вежбаат мечување. Таа конечно ја остварила својата цел и ги претставувала САД на Олимписките игри во 2004 година. Во 2008 година повторно се натпреварувала на Олимписките игри и освоила сребрен медал.

Хероите на нашето време не се политичарите и богаташите, туку обичните луѓе со своите мали, но големи подвизи. На каналот Победници, хероите на нашето време се на прво место.

Сподели на Facebook
пати видено